Արմեն-Կլոդ Մութաֆյան. «Հայ լինելը ճակատագիր է...»
Փարիզի Կլամարե արվարձանում վաղուց ի վեր հիմնավորվել է մեծ ու համերաշխ հայկական համայնք: Այնտեղ ժամանակին գտնվում էին հայկական թերթերի խմբագրություններ, հայկական արհեստանոցներ, քաղաքական կուսակցությունների կենտրոնակայաններ, նույնիսկ հայկական գրախանութ: Հավանաբար այդ պատճառով էլ շատերն առ այսօր Կլամարը անվանում են ,հայկական Փարիզե : Փարիզյան այդ արվարձանում 1942 թվականին ծնվեց հայ ականավոր մաթեմատիկոս ու պատմաբան Արմեն (Կլոդ) Մութաֆյանը: Նա ԵՊՀ պատվավոր դոկտոր է, ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի օտարերկրյա անդամ:
Արմեն (Կլոդ) Մութաֆյանը 1965 թվականին ավարտել է Փարիզի հարավային համալսարանը` մաթեմատիկոսի մասնագիտությամբ: Տարբեր բուհերում, ըստ որում` ոչ միայն Ֆրանսիայում, այլեւ ԱՄՆ-ում, Կուբայում, Մեքսիկայում եւ Հայաստանում մաթեմատիկայի դասավանդմանը նա նվիրել է ավելի քան քառասուն տարի: Մաթեմատիկայի բնագավառում նրա հիմնական ուսումնասիրությունները նվիրված են Գալուայի տեսությանն ու գծային հանրահաշվի խնդիրներին:
Ուրեմն ինչպե՞ս հայտնվեց այդ կայացած, հաջողակ եւ ըստ որում հայտնի ու երեւելի մաթեմատիկոսը պատմության թավուտներում:
Մաթեմատիկայի եւ պատմության միջեւ, ինչպես ասում են` ,սարեր ու ձորերե կան: Որպես կանոն, պատմաբաններն այնքան էլ լավ չեն վերաբերվում մաթեմատիկային, իսկ մաթեմատիկոսներն անտեսում են պատմությունը: Այդ երկու գիտությունն էլ ճշգրտություն է սիրում, բայց պատմության մոտ դա, ցավոք, այնքան էլ լավ չի ստացվում: Ինչ վերաբերում է Կլոդ Մութաֆյանին, ապա այստեղ դեպքն առանձնահատուկ է: Նա իր հաշիվներն ունի պատմության հետ: Հավանաբար, դա հենց այն դեպքն է, երբ ընդունված է ասել. բախտը չէր ժպտա, եթե չլիներ դժբախտությունը:
Այդ դժբախտությունը Ցեղասպանությունն էր, որը միշտ առկա էր նրա կյանքում, նրա կենսագրության մեջ, հոր ու մոր խոսակցություններում, որը հնչում էր հայկական թախծոտ երգերում ու կարդացվում հայերի նույնքան թախծոտ աչքերում, որով սկսվում ու ավարտվում էր նրա յուրաքանչյուր օրը…
,Ցեղասպանության ժամանակ,- պատմում է Կլոդը, հայրս` Զարեն, ութամյա տղա է եղել: Նրանց ողջ ընտանիքը կոտորել են, իսկ ինքը ողջ է մնացել, որովհետեւ մեռած են համարել… Հետո նրան գտել էին դիակների կույտի տակ եւ ուղարկել ամերիկյան մանկատուն: 1923 թվականին ամերիկացիները հարյուր որբ երեխա ընտրեցին ու օգնեցին նրանց կրթություն ստանալ Իտալիայում: Հայրս էլ նրանց մեջ էր. գեղանկարչություն էր սովորում Միլանում եւ հետագայում դարձավ նկարիչե: Ցեղասպանության զոհ էր նաեւ մայրը` Հայկուհին, թեեւ նրա բախտը քիչ ավելի էր բերել, քան հորը: Նա ընտանիքի հետ հայտնվել էր մահվան դատապարտված հայերի շարասյան մեջ, որոնց զինված պահակազորով տանում էին սիրիական Դեր-Զոր անապատ: Նա նույնպես հրաշքով խուսափեց մահից: Թուրքի յաթաղանը խլեց Հայկուհու հոր ու հինգ եղբայրների կյանքը. այն ժամանակ տղամարդկանց սպանում էին անկախ տարիքից, նույնիսկ երեխաներին:
Դպրոցում Կլոդ Մութաֆյանը լրջորեն տարված էր գրականությամբ, ինչպես նաեւ անտիկ ու միջնադարյան պատմությամբ: Նրան հեշտությամբ էին տրվում լատիներենն ու հին հունարենը:
1977 եւ 1978 թվականներին նա այցելեց պատմական հայրենիք` նախնիների երկիրը: Այդ ուղեւորությունները, գիտնականի խոստովանությամբ, տակնուվրա արեցին հոգին, անսասան տեղ գրավեցին մտքերում ու երեւակայության մեջ: Նրա համար դա հայտնություն էր. տեսնել Անին, Աղթամարը, եկեղեցիների ավերակներն ու հատկապես Կիլիկիայի միջնադարյան ամրոցները… ,Դրանք պարզապես ցնցեցին ինձե,- խոստովանում է գիտնականը:
,Ես պարզապես հմայված էի Կիլիկիայով,- շարունակում է Կլոդ Մութաֆյանը,- սիրահարվեցի նրան առաջին հայացքից… Սիրահարվեցի արտասովոր ամրոցներին, դրանք հայոց պատմության ահռելի ժամանակաշրջանի վկաներն էին: Այդ պատմության մեջ կային բոլորը` եւ՜ թուրքերը, եւ՜ բյուզանդացիները, եւ՜ ռոմանական ժողովուրդները, այսինքն ֆրանկները` իրենց խաչակրաց արշավանքներով, այնտեղ կային եւ՜ մոնղոլները, եւ՜ արաբները… Եվ այդ ամենի կենտրոնում` հայե՜րըե : Այդ հետաքրքրությունից ծնվեցին պատմագիտական հետազոտություններ` նվիրված Մերձավոր Արեւելքի միջնադարյան շրջանի խնդիրներին, Կիլիկիայի հայկական պետության պատմությանը, մշակույթին, աշխարհաքաղաքական ու դիվանագիտական դերին, Արցախի պատմության խնդիրներին… Դրան նախորդեցին ուսումը Փարիզի մանկավարժական ինստիտուտում, բյուզանդագիտության խնդիրների խոր ուսումնասիրությունը Սորբոնի համալսարանում, գիտահետազոտական բազմամյա աշխատանքը, որի արդյունքներն ընդհանրացվեցին եւ հաջողությամբ պաշտպանվեցին դոկտորական ատենախոսությամբ:
Կիլիկիայի հայկական պետության պատմությունը, Կլոդ Մութաֆյանի համոզմամբ, ինչ-որ չափով հայ ժողովրդի համառոտ պատմությունն է: Դարեր շարունակ Հայաստանը գտնվել է մուրճի ու զնդանի միջեւ. Հռոմի եւ պարթեւների, Բյուզանդիայի ու արաբների, Օսմանյան կայսրության եւ Պարսկաստանի… Իսկ Կիլիկիան կայսրությունների խաչմերուկում էր: Հենց այդպես էլ վերնագրել է գիտնականն իր երկհատոր աշխատությունը: Այնտեղ խոսվում է ոչ միայն հայկական Կիլիկիայի, այլեւ կիլիկյան ողջ պատմության մասին` անտիկ ժամանակներից մինչեւ մեր օրեր: Կլոդ Մութաֆյանի շնորհիվ Ֆրանսիան եւ առաջին հերթին` ֆրանսահայերը իմացան Ցեղասպանության եւ Արցախի ազգային ազատագրական շարժման մասին ողջ ճշմարտությունը: Մութաֆյանի գրչին են պատկանում նաեւ Հայկական հարցի մասին գիտահանրամատչելի գրքույկներ:
Երբ Կլոդ Մութաֆյանին հարցնում են, թե հե՞շտ է արդյոք իր համար հայ լինելը, նա պատասխանում է. ,Ես այստեղ` Ֆրանսիայում ներկայացնում եմ երկու մշակույթ: Հայ լինելն ու, ասենք, ֆրանսիացի լինելը միանգամայն տարբեր բաներ են: Կարող ես հայ լինել ծագումով, ազգանունդ կարող է ,յանե վերջավորությունն ունենալ, բայց դա դեռ չի նշանակում, թե հայ ես: Հայ լինելը փորձություն է, ճակատագիր: Դա փորձություններով լի դժվարին ճակատագրի ընտրություն է: Ֆրանսիայում դու ստանում ես ֆրանսիական քաղաքացիություն, ֆրանսիական անձնագիր: Եվ հայի ճակատագիրն ընտրելու համար պիտի քեզ հայ զգասե :
Կլոդ Մութաֆյանի համոզմամբ, հայի ճակատագիր ընտրելու համար պարտադիր չէ ծագումով հայ լինել: Կա հայագետ գիտնականների փայլուն համաստեղություն (Ժան Պիեռ Մաե, Բեռնար Ուտիե, Շառլ դե Լամբերտրի, հայր Ռենու եւ ուրիշներ), որոնք ծագումով հայ չլինելով` ընտրել են Հայաստանը, հայոց պատմությունն ու մշակույթը: Նրանք ընտրել են հայկական ճակատագիրը, Հայաստանն ու հայագիտությունը դարձել են նրանց ողջ կյանքի գործը: Դրանից ավելի ի՞նչ կարող է լինել:

• 09-01-2013 14:20:33   | Франция  |  Знаменитые армяне
В пригороде Парижа Кламаре издавна обосновалась большая и сплоченная армянская община. Там в свое время располагались офисы армянских газет, армянские мастерские, штаб-квартиры политических партий, даже армянский книжный магазин. Вероятно, поэтому многие по сей день называют Кламар «армянским Парижем». В этом парижском пригороде в 1942 году родился видный армянский математик и историк Армен (Клод) Мутафян. Он - почетный доктор ЕГУ, иностранный член Национальной академии наук РА.
Армен (Клод) Мутафян окончил в 1965 году Парижский южный университет по специальности математика. Преподаванию математики в различных вузах, причем не только во Франции, но и в вузах США, Кубы, Мексики и Армении, он посвятил более сорока лет. Его основные исследования в области математики посвящены теории Галуа и задачам линейной алгебры.
Каким же ветром занесло состоявшегося, преуспевающего и притом известного и видного математика в дебри истории? Между математикой и историей, как говорится, «дистанция огромного размера». Как правило, историки не ладят с математикой, а математики не жалуют вниманием историю. Обе эти дисциплины любят точность, но у истории это, к сожалению, не очень-то получается. Что касается Клода Мутафяна, то здесь случай особый. С историей у него свои счеты. Наверное, это тот самый случай, когда принято говорить: не было бы счастья, да несчастье помогло.
Несчастьем этим был геноцид, который всегда присутствовал в его жизни, в его биографии, в разговорах отца и матери, который звучал в печальных армянских песнях и читался в столь же печальных глазах армян, с которым он вставал и ложился спать... «Во время геноцида, - рассказывает Клод, - мой отец Заре был восьмилетним мальчиком. Вся их семья была полностью истреблена, а он выжил только потому, что его сочли мертвым... Потом его нашли в груде трупов, отправили в детский дом для сирот, организованный американцами.
В 1923 году американцы отобрали сто детей сирот и помогли им получить образование в Италии. Мой отец был среди этих сирот: он учился живописи в Милане и впоследствии стал художником». Жертвой геноцида была и мать Клода Мутафяна Айкуи, хотя ей повезло больше, чем отцу. Она вместе со своей семьей оказалась в колонне обреченных на смерть армян, которых под конвоем депортировали в сирийскую пустыню Дер-Зор. Она также чудом избежала смерти. Турецкий ятаган отнял жизнь у отца и пятерых братьев Айкуи - тогда мужчин убивали, невзирая на возраст, даже детей. В школе Клод Мутафян серьезно увлекался литературой, а также античной и средневековой историей. Ему легко давались латинский и древнегреческий языки.
В 1977 и 1979гг. он дважды побывал на своей исторической родине, на земле своих прародителей. Эти поездки, по собственному признанию ученого, перепахали его душу, заняли прочное место в его мыслях и воображении. Для него это было откровением - увидеть Ани, Ахтамар, руины церквей и особенно средневековые замки Киликии... «Они меня просто поразили», - признается ученый. «Я был просто околдован Киликией, - продолжает Клод Мутафян, - я влюбился в нее с первого взгляда!.. Влюбился в необыкновенные замки, они были свидетелями большого периода армянской истории. В этой истории было все: и турки, и византийцы, и романские народы, то есть франки с их крестовыми походами, там были и монголы, и арабы... И в центре всего - армяне!» Из этого интереса рождаются научные исторические исследования, посвященные вопросам Ближнего Востока средневекового периода, вопросам истории, культуры, геополитической и дипломатической роли армянского Киликийского государства, проблемам истории Арцаха... Этому предшествует учеба в Парижском педагогическом институте, углубленное изучение проблем византиноведения в Сорбонском университете, многолетняя научно-исследовательская работа, результаты которой были обобщены и успешно защищены в докторской диссертации. История армянского государства в Киликии, - убежден Клод Мутафян, - это в некоторой степени краткая история армянского народа. На протяжении веков Армения находилась между молотом и наковальней: между Римом и Парфией, между Византией и арабами, между Османской империей и Персией... Киликия же находилась на перекрестке империй.
Именно такое название дал ученый своему двухтомному исследованию. В ней речь идет не только об истории армянской Киликии, а обо всей киликийской истории с античных времен до наших дней. Благодаря Клоду Мутафяну Франция, и в первую очередь французские армяне узнали всю правду о геноциде и об арцахском национально-освободительном движении. Перу Мутафяна принадлежат также научно-популярные брошюры об Армянском вопросе. Когда Клода Мутафяна спрашивают: легко ли ему быть армянином, он отвечает: «Я здесь во Франции представляю две культуры. Быть армянином и быть, скажем, французом, это две совершенные вещи. Ты можешь быть армянином по рождению, твоя фамилия может оканчиваться на «ян», но это еще не означает, что ты армянин. Быть армянином - это испытание, это судьба. Это выбор трудной судьбы, полной испытаний. Во Франции ты получаешь французское гражданство, французский паспорт. И чтобы выбрать судьбу армянина, ты должен чувствовать, ощущать себя армянином». По убеждению Клода Мутафяна, чтобы выбрать судьбу армянина, вовсе не обязательно быть армянином по происхождению. Есть целая плеяда блестящих ученых-арменоведов (Жан-Пьер Маэ, Бернар Утие, Шарль де Ламбертри, отец Рену и другие), которые не будучи армянами по происхождению, выбрали Армению, армянскую историю и культуру. Они выбрали армянскую судьбу, Армения и арменоведение стало для них делом всей жизни. Что может быть лучше этого?...