Գոյություն չունեցող Թբիլիսիի լեգենդներն ու հեքիաթները
Անցյալ հանգստյան օրերին քաղաքը տոնում էր իր ծննդյան օրը` «Թբիլիսոբան»: Ըստ ավանդույթի` այդ օրերին քաղաքի կենտրոնում կազմակերպվում է միջոցառումների մի ամբողջ շարք` սկսած ավանդական շուկաներից և վերջացրած ժողովրդական համույթներից ու դասական երաժշտությունից: Ընդհանուր մթնոլորտն, իհարկե, ուրախ էր: Մարդիկ ուրախանում էին, շնորհավորում իրենց քաղաքին իր տոնի առթիվ: Այն մարդկանց մեծամասնությունը, ովքեր դուրս էին եկել` նշելու իրենց քաղաքի տոնը, օրվա վերջում անպայման  ընկերների և հարևանների հետ նստում են սեղանի շուրջ` խմելու քաղաքի, «թիֆլիսցի» հասկացության, «բոլորի միջև եղբայրության» կենացը և «կարևոր չէ, թե ո՞վ ի՞նչ ազգության է»:
Ընդհնուր առմամբ Թբիլիսիի բնակիչների մեջ, հատկապես բնակչության ավագ սերնդի մեջ «թբիլիսեցի» հասկացությունը և նրա հետևում կանգնած գաղափարախոսությունը, առանցքայինն է: Նրա հիմնական միտքն այն է՝ «ի՞նչ տարբերություն` ո՞վ ինչ ազգային պատկանելություն ունի. դու թիֆլիսցի ես, դա է ամենակարևորը: Մենք բոլորս` հայերը, վրացիները, ադրբեջանցիները, եղբայրներ ենք, որովհետև մենք ապրում ենք այստեղ Թբիլիսիում»: Ամենազարմանալին այն է, որ այդ գաղափարախոսության ամենավառ հետևորդներն են հատկապես հայերը: Թբիլիսահայերը մանկական միամտությամբ հավատում են, որ քաղաքի բնակիչները քույրեր և եղբայրներ են: Եվ այդ գաղափարախոսությանը հավատացող Թբիլիսահայերի դեպքում խոսքը միայն ավագ սերնդի մասին չէ… Ավագները ավանդաբար փոխանցել են այդ «արժեքը» երիտասարդ սերնդին, և նա իր հերթին կանի նույնը… Չնայած որ Թիֆլիսը իր իրական ավանդույթներով և մշակույթով վաղուց արդեն անցյալի գիրկն է գնացել, թբիլիսահայերը, այնուամենայնիվ, կապրեն վաղուց գոյություն չունեցող քաղաքում: Կապրեն վաղուց արդեն չգործող կանոններով…
Իսկապես, զարմանալի քաղաք է Թբիլիսին: Շատ վաղ ժամանակներ չէին, երբ հայերը կառուցողական աշխատանքներ էին կատարում Թբիլիսիում, ստեղծում էին Թբիլիսին: Հայերը ոչ միայն կառուցում էին, նրանք նաև ղեկավարում էին քաղաքը.  քաղաքի ինքնակառավարման մասին առաջին հիշատակման պահից (XII դար) մինչև Վրաստանի առաջին հանրապետության հռչակումը (1918թ), քաղաքն ուներ ավելի քան 40 ղեկավար-քաղաքապետ, որոնք ազգությամբ հայ էին: 40 և ավելի հայ քաղաքապետեր հիմնում էին քաղաք, գեղեցկացնում, զարգացնում քաղաքային ենթակառուցվածքն ու տնտեսությունը` քաղաքի կյանքը դարձնելով ավելի  հարմարավետ:
Այն հայերի համար, ովքեր ղեկավարում էին քաղաքը, իսկապես տարբերություն չկար, թե ով ինչ ազգության է: Իրենք հայեր էին, բայց գործերը, որոնք նրանք իրականացնում էին, արվում էին բոլոր նրանց համար, ովքեր ապրում էին Թբիլիսիում` վրացիների, պարսիկների, թաթարների, հրեաների: Չենք սկսի թվարկել այն ամենը, ինչ կառուցվել է, ստեղծվել, նվիրվել  քաղաքին այն տարիներին, երբ քաղաքի ղեկավարները հայ քաղաքապետեր էին: Դա չէ տվյալ հոդվածի նպատակը: Կասենք միայն մի բան: Այսօր մենք ապրում ենք ոչ թէ Թիֆլիսում, այլ Թբիլիսիում: Սա լրիվ ուրիշ քաղաք է: Եվ միայն գիտակցելով և ընդունելով այդ անսխալ ճշմարտությունը` քաղաքի հայերը կկարողանան առաջ շարժվել, կկարողանան զարգանալ:
Այնքան էլ շատ ժամանակ չի անցել, երբ Թբիլիսիում քաղաքապետ հանգիստ կարող էր ընտրվել հայը: Հայկական ներկայությունը զգալի էր նաև քաղաքային խորհրդում` Սակրեբուլոյում: Այսօր Թբիլիսիի հայ քաղաքապետի մասին խոսելը ծիծաղելի է: Իսկ Քաղաքային խորհրդում` Սակրեբուլոյում ոչ մի ազգությամբ հայ պատգամավոր չկա, արդեն չենք խոսում այն մասին, որ Համայնքը առաջադրի իր ներկայացուցչին Քաղաքային Խորհրդում:
Եթե խոսել Թբիլիսիի Քաղաքային Խորհրդի մասին, անհնար է ուշադրություն չդարձնել ժամանակակից Թբիլիսիի պաշտոնական կայքի վրա: Երբևէ մտե՞լ եք այդ կայքը: Մտե´ք: Կայքում կա առանձին բաժին` քաղաքի ղեկավարները անվանմամբ: Ինչքան էլ տարօրինակ է, քաղաքի բազմադարյա պատմության ամբողջ ընթացքից կայքում նշված է ընդամենը 9 ազգանուն, կենսագրությունները համընկնում են: Թույլ տանք մեզ ենթադրել, որ քաղաքի Քաղխորհուրդը շատ զբաղված է և ուղղակիորեն չի հասցրել կայքում տեղադրել քաղաքի բոլոր ղեկավարների ամբողջական ցանկը, որպեսզի քաղաքի բնակիչները իմանային` ում շնորհակալություն հայտնել, ում աստվածացնել, իսկ ոմանք գուցե արժանի չեն հատուկ ուշադրության և հարգանքի… Բայց ուշադրություն է պահանջում մեկ այլ փաստ, ոչ թե Քաղաքապետերի համառոտ թվարկումը… «Ընտրված» 9 քաղաքապետերի մեջ հայտնվել է երկու ազգանուն`  «Մատինով» և «Արղութիշվիլի»:
Կարդալով քաղաքապետ «Մատինովի» կենսագրությունը աչքի է ընկնում Մատինովի ազգանունը՝ փակագծերում նշված Մաթիաշվիլի: Հիշատակենք միայն այդ փաստը, որ ի ծնե Ալեքսանդրը կրում էր Մատինյանց ազգանունը: Նույն ազգանունն էլ նշված է եղել քաղաքապետի գերեզմանաքարին, որը գտնվում էր հայկական Վանքի բակում (որը  ավերվել է XX-րդ դարի 30-ական թվականներին, և նրա փոխարեն էլ այսօր գտնվում է Վրաստանի Մշակույթի նախարարությունը և Արդարադատության Տունը):
Քաղաքապետ Մատինյանցի օրոք էլ կառուցվել է Քաղխորհրդի ժամանակակից շենքը, բացվել Բաթումի-Թբիլիսի-Բաքու երկաթուղային գիծը, կառուցվել  ջրմուղը և այլն: Մատինյանցը մահից հետո քաղաքին կտակել  է  50 000 ռուբլի  (այն ժամանակների համար հսկայական գումար): Մատինյանցի մահից մի քանի տասնամյակ անց քաղաքի իշխանությունները որոշել են փոխել նրա ազգանունը և դարձնել նրան վրացի:
Նույն բանը պատահել է Թբիլիսիի մյուս քաղաքապետի` Արղութիշվիլիի հետ, որի գերեզմանաքարի վրա (թաղված է Երկայնաբազուկ-Արղությանց (Զաքարյանների  իշխանական տոհմ) դամբարանում, Սանահինի կուսանոցում) գրված է` «Փառահեղ հայ իշխանական սերնդի արժանի ներկայացուցիչ, կայսրական գերազանցություն, ծառայապետ, իրական պետական խորհրդական, իշխան  Նիկողայոս Բասեղյան Արղության-Դոլգոռուկի»:
Ինչու՞ է քաղաքապետարանը, այլանդակում,  կեղծում իր իսկ քաղաքի պատմությունը: Չէ՞ որ, ինչպես սիրում են ասել թբիլիսահայերը. «ի՞նչ տարբերություն, թե ինչ ազգություն ունես, կարևորը որ դու թբիլիսեցի ես»… երևում է, այնուամենայնիվ, տարբերություն կա… և ժամանակն է դա հասկանալ:

«Какая разница кто ты по национальности?» Легенды и сказки несуществующего Тбилиси
В прошедшие выходные Тбилиси отмечал свой день рожденья –«Тбилисоба». По традиции в эти дни в центре города было проведено множество мероприятий –праздничные концерты на площадях города, ярмарки, выступления фольклорных ансамблей, выставки и многое другое. Общая атмосфера, царившая в эти выходные на улицах города была конечно же праздничной. Народ радовался, поздравлял друг друга с днем рождения города. Большинство горожан в эти дни, под вечер, обязательно соберутся у праздничного стола, где в кругу близких и друзей продолжат праздновать день города. Во время таких застолий всегда звучит один и тот же, неизменный тост – «за Тбилиси, и за Тбилисские понятия», «за тбилисцев, без различия их национальности».
В целом, среди жителей Тбилиси, особенно среди более взрослого населения, понятие «тбилисец» и стоящая за этим словом идеология, является стержневым. Основным смыслом, вкладываемым в слово «тбилисец» является то, что «какое значение имеет твоя национальность? Ты Тбилисец, и это самое главное. Все мы -грузины, армяне, евреи, езиды –братья, потому, что живем здесь, в Тбилиси». Самое удивительное, что самыми ярыми поборниками данной идеологии являются именно армяне. Тбилисские армяне с детской наивностью верят, что все жители города –братья и сестра. И в случае тбилисских армян, верящих в эту «идеологию», речь идет не только о старшем поколении… Старшие, по традиции, передали эту ценность молодому поколению, а оно, в свою очередь сделает то же самое… И пусть «Тифлис» вместе со своими настоящими традициями и культурой уже давно ушел в прошлое –тбилисские армяне все же будут жить в том, давно не существующем городе. Будут жить по давно уже не работающим правилам…
Действительно Тбилиси необыкновенный город… Еще не так давно, всего два-три поколения тому назад армяне активно вели строительство и украшение города, создавали Тбилиси. Армяне не только строили этот город, но и управляли им. Так с момента первого упоминания о городском самоуправлении (XII век) вплоть до провозглашения Первой независимой Республики Грузия (1918г.)в Тбилиси было более 40 руководителей города –мэров армянского происхождения. 40 армян –мэров Тбилиси украшали, строили, развивали, делали более комфортным и привлекательным для жизни этот город.
И для этих армян, которые управляли Тбилиси, было действительно не важно -кто какой национальности. Они сами были армянами, но дела которые они творили приносили благо всем –грузинам, персам, татарам, евреям… всем жителям города. Не будем перечислять все те «проекты», осуществив которые в Тбилиси армяне сделали этот город одним из самых красивых и комфортных городов региона, не это является целью данной статьи. Скажем лишь одно –сегодня мы живем не в Тифлисе, а в Тбилиси. И это совершенно разные города. И только поняв и приняв эту непреложную истину армяне города смогут начать двигаться вперед, смогут развиваться.
Не так уж и много времени прошло с тех пор, как в Тбилиси, мэром города, спокойно мог быть избран армянин. Армянское присутствие было существенно так же и в городском парламенте –в Сакребуло. Сегодня говорить о мэре Тбилиси –армянине –смешно и маргинально. А в городском совете, в Сакребуло нет ни одного депутата армянской национальности, уже не говорим о том, что бы община сама выдвигала своих представителей в Городской Совет.
Если говорить о Городском Совете Тбилиси, невозможно не обратить внимание на официальный сайт современного Тбилиси. Вы когда ни будь заходили на тот сайт? Зайдите! На сайте есть занимательный раздел под названием «правители города». Как не странно, за всю многовековую историю города, на сайте указанны всего лишь девять фамилий, биографии прилагаются. Позволим себе предположить, что Городской Совет города очень занят, и просто-напросто не успел выложить на сайт полный список всех правителей города, что бы жители Тбилиси знали -кого благодарить, кого обожествлять, а кто возможно и не достоин особенного внимания и почета…   Но внимание привлекает другой факт. Не короткий перечень мэров… Среди «избранных» 9 мэров оказалось две фамилии –«Матинов» и «Аргуташвили».
При прочтении биографии мэра «Матинова» в глаза сразу же бросается приписанная рядом, в скобках, фамилия –«Матиашвили». Вспомним лишь то, что Александр, с детства носил фамилию Матинянц. Та же фамилия –Матинянц, была написана на могильной плите одного из величайших мэров Тбилиси. Кстати могила мэра Александра Матинянца находилась на территории уничтоженного в 30-ые годы ХХ века армянского монастырского комплекса «Ванк» (на его месте сегодня построены министерство Культуры Грузии и «Дом Юстиции»). Именно в годы, когда Матинянц был мэром Тбилиси, в городе было построено здание Городского Совета(Сакребуло), расположенное на главной площади страны и ставшее «визитной карточкой» Тбилиси. Благодаря усилиям мэра Матинянца была построена железная дорога Батуми-Тбилиси-Баку, а после смерти Мэр Матинянц завещал любимому городу наследство -50 000 рублей. По тем временам колоссальная сумма. Спустя несколько десятилетий после ухода из жизни Матинянца, власти города решили сменить ему фамилию, решили сделать его грузином.
То же самое случилось и с другим мэром Тбилиси –«Аргутишвили», на могиле которого (находится в семейной усыпальнице князей Захарянов на территории монастыря Санаин в Армении) написано следующее: «Знатный представитель Великого армянского княжеского рода, действительный статский советник его императорского величества –князь Никогайоз Барсегян Аргутян-Долгорукий».
Почему власти Тбилиси уродуют историю вверенного им города?! Ведь как любят говорить тбилисские армяне: «какая разница кто ты по национальности –главное что ты тбилисец»… видимо все же разница есть… И пора это понять.