Սահմանափակվելու է աջ ղեկ ունեցող մեքենաների ներմուծումը Վրաստան
Վրաստանի վարչապետը դեկտեմբերի 3-ին աջակցել է Վրաստանի ՆԳՆ նախարարության նախաձեռնությունը սահմանափակելու աջ ղեկ ունեցող մեքենաների ներմուծումը երկիր:
«Վրաստանում ծայրահեղ բարդ իրավիճակ է ստեղծվել օդի մաքրության հետ կապված: Հիմնական խնդիրն են հին մեքենաները: Նաև գոյություն ունեն երկրում վաճառվող վառելիքի որակի հետ կապված խնդիրներ: Համապատասխանաբար, ես լիովին աջակցում եմ Ներքին Գործերի նախարարության նախաձեռնությունը ավտոմեքենաների ներմուծումը աստիճանաբար թարմացնելու անհրաժեշտության մասին: Նաև պետությունը կսկսի ծավալել ավելի խիստ վերահսկում այն կազմակերպություննեի հանդեպ, որոնք վառելիք են մատակարարում մեր երկրին», -դեկտեմբերի 3-ին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը:
«Այսօր նորություն է տարածվել այն մասին, իբրև թե նախարարությունը պատրաստվում է սահմանափակումներ մտցնել աջ ղեկ ունեցող մեքենաների վարորդների համար: Դա այդպես չէ: Նրանք, ովքեր արդեն աջ ղեկ ունեցող մեքենաների վարորդ են, կարող են հանգիստ լինել: Ոչ ոք չի ստիպի նրանց փոխել իրենց մեքենաները: Փոփոխությունները կվերաբերեն միայն մեքենաների ներմուծմանը: Աշարհում կա երկու երկիր, որտեղ պաշտոնապես թուլատրված է ներմուծել աջ ղեկ ունեցող մեքենաներ: Դա Աֆղանստանն է և Բիրման: Եթե մենք չենք ցանկանում, որպեսզի մեր երկրիը նմանվի Աֆղանստանին, մենք պետք է սահմանափակումներ մտցնենք աջ ղեկանի մեքենաների անվերահսկելի ներմուծման համար: Առավելագույն տոկոսը, որը կարող են կազմել աջ ղեկանի մեքենաները, կազմում է 10%», -հայտարարել է Վրաստանի Ներքին Գործերի նախարարը:
Վրաստանի Կառավարության որոշման համաձայն` հունվարի 1-ից կխստացվի երկրում վաճառվող բենզինի և դիզելի որակի վերահսկողությունը: «Ընկերությունները, որոնք կիրացնեն եվրոպական չափանիշներին չհամապատասանող վառելիք, կտուգանվեն 10 000 լարիով»:
Դեկտեմբերի 3-ին հանդիպում է կայացել Վրաստանում ԱՄՆ-ի դեսպանի և խորհրդարանական և ոչ որհրդարանական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների միջև: Հանդիպման հիմնական թեման էր` Ընտրական Կոդեքսի և Ընտրական Համակարգի բարեփոխումների քննարկումը: Ընդդիմադիր կուսակցությունների հայտարարությունների համաձայն` «անթուլատրելի է, որպեսզի երկրում ընտրական համակարգում անցկացվող բարեփոխումները, 2016թ.-ից հետաձգվեն մինչ 2020թ., ինչպես որ դա առաջարկում է իշխող կոալիցիան»: Ընդդիմադիր կուսակցություններն արդեն հավաքել են 240 000 ստորագրություն մինչ 2016թ. բարեփոխումներ անցկացնելու պահանջի տակ:
Դեկտեմբերի 3-ին Թբիլիսիում թալանել են շիական մզկիթը: Վրաստանի ՆԳՆ հայտարարության համաձայն` «մզկիթի թալանումը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 3-ի գիշերը: Կողոպտիչները կոտրել են մզկիթի պատուհանը, ներխուժել են շենք և գողացել համակարգիչը»:
«Իվանիշվիլին մեկ անգամ չէ, որ հայտարարել է, որ ինքը շատ ակտիվ է լինելու 2016թ. խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում: Կոալիցիան, որը ստեղծել է Իվանիշվիլին, 2016թ. ընտրություններին կղեկավարի հենց ինքը` Իվանիշվիլին: Իվանիշվիլին նորից կզբաղեցնի իր իսկ ստեղծած կոալիցիայի ղեկավարի պաշտոնը», -դեկտեմբերի 3-ին հայտարարել է խորհրդարանական մեծամասնության ներկայացուցիչ Զվիադ Ձիձիգուրին:

3 декабря премьер министр Грузии поддержал инициативу МВД Грузии о введении ограничения на ввоз в страну праворульных машин. «В Грузии сложилась крайне сложная ситуация с чистотой воздуха. Основной проблемой являются стары машины. Так же существуют проблемы с качеством топлива, продаваемого в стране. Соответственно я полностью поддерживаю инициативу министра Внутренних Дел о необходимости поэтапного обновления автотранспортного парка. Так же государство начнет вести еще более жесткий контроль за компаниями, поставляющими топливо в нашу страну», -3 декабря заявил премьер министр Грузии.
«Сегодня распространилась новость о том, якобы министерство собирается ввести ограничения для владельцев праворульных машин. Это не так! Те, кто уже являются владельцами праворульных машин могут быть спокойны. Никто не заставит их менять свой транспорт. Изменения коснуться лишь вопроса импорта машин. В мире есть 2 страны где официально разрешено ввозить праворульные машины. Это Афганистан и Бирма. Если мы не хотим, что бы наша страна уподобилась Афганистану, мы должны ввести ограничения на бесконтрольный ввоз праворульных машин. Максимальный процент, который могут составлять праворульные машины -10%», -заявил министр Внутренних Дел Грузии.
Согласно решению Правительства Грузии, с 1 января будет ужесточен контроль за качеством продаваемого в стране бензина и дизеля. «Компании, которые будут реализовывать топливо, не соответствующее европейским стандартам, будут оштрафованы на 10 000 лари».
3 декабря состоялась встреча посла США в Грузии с представителями парламентской и непарламентской оппозиции. Основная тема встречи –обсуждение реформы Избирательного Кодекса и Избирательной Системы. Согласно заявлениям оппозиционных партий «недопустимо, что бы проведение реформы избирательной системы в стране, было бы переложено с 2016 года на 2020-ый, как это предлагает правящая коалиция». Оппозиционные партии уже собрали 240 000 подписей под требованием о проведении реформ до 2016 года.
3 декабря в Тбилиси ограбили шиитскую мечеть. Согласно заявлению МВД Грузии «ограбление мечети произошло в ночь на 3 декабря. Грабители разбили окно мечети, проникли в здание и похитили компьютер».
«Иванишвили не раз заявлял, что он будет очень активным в ходе парламентских выборов 2016 года. Коалиция, которую создал Иванишвили, к выборам 2016 года будет возглавляться самим Иванишвили. Иванишвили вновь займет пост руководителя созданной им же коалиции», -3 декабря заявил представитель парламентского большинства Звиад Дзидзигури.