Գիտնականները հայտարարել են նոր երկրաբանական դարաշրջան թևակոխելու մասին
Երկիր մոլորակի վրա նոր երկրաբանական և պատմական դարաշրջան է սկսվել, որը կոչվում է անտրոպոցեն` այսինքն մարդկության դար: korrespondent.net-ի փոխանցմամբ` այդ մասին Քեյփթաունում կայացած երկրաբանական կոնգրեսի ժամանակ պաշտոնապես հայտարարել է Շերտագրության միջազգային հանձնաժողովը:
Աղբյուրի տեղեկացմամբ` անտրոպոցենի յուրահատկությունը կայանում է նրանում, որ մարդկության խմբակային գործողությունները սկսել են գերակշռել մոլորակի վրա բոլոր էկոլոգիական մեխանիզմների աշխատանքում:
«Ըստ էության Երկիրը դա մի հսկայական տիեզերական նավ է, որի անձնակազմի մաս է կազմում մարդկությունը»,- հայտարարել է Լոնդոնի համալսարանական քոլեջից Քրիստոֆեր Ռապլին:
Միևնույն ժամանակ վերջինս նշել է, որ տիեզերանավի կյանք ապահովող համակարգի աշխատանքներում մշտական միջամտությունը կլիներ խելագարություն, իսկ «անտրոպոցենը մեզ ասում է, որ մարդկությունը կրակի հետ խաղ է անում»:
Բնապահպանները, կենսաբանները և բնական այլ գիտությունների ներկայացուցիչները արդեն կես դար է, ինչ խոսում են անտրոպոցեն դարաշրջան թևակոխելու մասին: Այս կարծիքի հաստատման համար բերվում են տարբեր փաստարկներ, որոնք հենվում են էկոհամակարգերում կենդանիների ոչնչացման տեմպերի արագացման վրա, որոնք մարդկային գործունեության արդյունք են:
Սակայն երկրաբանները դեմ են արտահայտվում վերոնշյալ գաղափարին, քանի որ նրանց կարծիքով`  նմանատիպ գործընթացները չեն կարող նկատելի հետք թողնել Երկիր մոլորակի ցեղատեսակների վրա:

01-09-2016 16:17:16 | США | Новости науки и технологии
На планете Земля началась новая геологическая и историческая эра - антропоцен, то есть век человечества. Об этом официально заявила Международная комиссия по стратиграфии на геологическом конгрессе в Кейптауне, передает РИА Новости.
"Отличительная черта антропоцена заключается в том, что наши коллективные действия начали доминировать в работе всех экологических механизмов планеты. По сути, Земля - это гигантский космический корабль, экипажем которого является человечество", - заявил Кристофер Рапли из университетского колледжа Лондона.
При этом он отметил, что постоянные вмешательства в работу систем жизнеобеспечения звездолета были бы безумием и начало антропоцена говорит нам о том, что человечество играет с огнем.
Экологи, биологи и многие другие представители естественных наук уже более полувека говорят о наступлении антропоцена. В пользу этого выдвигается масса аргументов, опирающихся на резкое ускорение в темпах вымирания животных и необратимые изменения в экосистемах, вызванные деятельностью человека.
Однако геологи выступают против этой идеи, поскольку, по их словам, подобные процессы не могут оставить заметный след в породах Земли, способный подсказать нашим далеким потомкам или гостям планеты, что в это время наступила новая эра, связанная с развитием нашей цивилизации.