Հայտնաբերված մակաբույծերի նոր տեսակին անվանել են ի պատիվ Օբամայի
Մակաբուծային հարթ ճիճուների տեսակը, որը հայտնաբերվել է ԱՄՆ-ի Ինդիանա նահանգի Սենտ-Մերի քոլեջի պրոֆեսոր Թոմաս Պլատի կողմից ստացել է իր պաշտոնական կենսաբանական անունը` ի պատիվ Միացյալ Նահանգների ներկայիս նախագահ Բարաք Օբամայի, տեղեկացնում է Interfax-ը:
Պլատի խոսքերով, եթե նոր հայտնաբերված կենսաբանական տեսակ են քո պատվին անվանում, ապա դա պետք է, որպես պատիվ համարել, ոչ թե վիրավորանք: Գիտնականը սա պարզապես շանս է համարել իր սիրելի նախագահին հարգանքի տուրք մատուցելու համար, նշելով, որ հազարավոր մարդիկ հազարավոր դոլարներ են վճարում իրենց պատվին հայտնաբերված նոր տեսակներին անվանելու համար:
Նոր տեսակի հայտնաբերումից հետո, Թոմաս Պլատը, որը համարվում է Բարաք Օբամայի հեռավոր ազգականներից մեկը, որոշել է ավարտել գիտնականի իր կարիերան, որի ընթացքում հասցրել է աշխարհի համար բացահայտել 30 տեսակ կենդանիների:

• 09-09-2016 10:58:04   | США  |  Новости науки и технологии
Новый вид крошечных паразитических плоских червей, обнаруженный профессором колледжа Сент-Мэри Томасом Платтом в американском штате Индиана, получил официальное биологическое наименование в честь нынешнего президента США Барака Обамы - Baracktrema Obamai, сообщает в пятницу агентство Associated Press.
По словам ученого, это - честь, а не нападок, когда чьим-то именем называют новый биологический вид. "Это маленькая возможность, которую я могу использовать для того, чтобы отдать должное нашему президенту", - сказал он, отметив, что многие люди платят тысячи долларов за то, чтобы в их честь назвали какой-либо новый биологический вид.
После открытия, описания и выбора наименования для нового вида червей Платт, дальний родственник нынешнего президента США, намерен завершить карьеру, за время которой он открыл более 30 новых видов. По словам ученого, их он называл в частности в честь тестя, своего научного руководителя при написании докторской диссертации и других людей, к которым он относился с уважением.