Բժիշկները պարզել են էներգետիկ ըմպելիքների ամենագլխավոր վտանգը
Մի խումբ բժիշկներ անցկացված հետազոտության արդյունքում պարզել են, որ էներգետիկ ըմպելիքների օգտագործման դեպքում մեծանում է հեպատիտի (լյարդի բորբոքման) առաջացման վտանգը:
Korrespondent-ի փոխանցմամբ, բժիշկներն հանգել են այս եզրահանգմանն այն բանից հետո, երբ 50-ամյա հիվանդի մոտ, ով երեք շաբաթ շարունակ ամեն օր չորսից-հինգ տոնուսային խմիչք է օգտագործել, առաջացել է լյարդի դիսֆունկցիա: Նա կորցրել է ախորժակը, սկսել է իրեն անհանգիստ զգալ և որովայնի շրջանում ցավեր է ունեցել: Սակայն այս ամենին նա սկսել է ուշադրություն դարձնել, երբ մեզը մգացել է, իսկ մաշկը՝ դեղնել:
Լյարդի զննման արդյունքում պարզվել է, որ հիվանդի մոտ լուրջ հեպատիտ է: Ըստ բժիշկների` այս ամենի դրդապատճառը նիկոտինային թթուն է, որը պարունակում են էներգետիկ ըմպելիքները:
Հետազոտողների պնդմամբ, այս տեսակ խմիչքներ օգտագործողները պետք է պարտադիր տեղեկացված լինեն, որ նման երևույթի չարաշահման դեպքում հիվանդության ռիսկը բավականին մեծանում է:

Врачи назвали главную опасность энергетиков
Медики озвучили главную опасность употребления энергетических напитков - они могут спровоцировать гепатит, о чем передает BMJ Case Reports.
Так, по информации издания, совсем недавно медики сообщили о случае госпитализации 50-летнего пациента с острой дисфункцией печени. Врачи утверждают, что она возникла после ежедневного употребления от четырех до пяти энергетических напитков в течение трех недель.
Также специалисты отметили, что после того, как мужчина пристрастился к энергетикам, это заметно сказалось на его здоровье. Он утратил аппетит и стал ощущать дискомфорт и боли в животе. Однако он всерьез встревожился после того, как моча заметно потемнела, а цвет его кожи приобрел желтый цвет.
После проведения биопсии печени выяснилось, что у пациента серьезный гипатит. По мнению медиков, спровоцировать это могла никотиновая кислота, которая содержится в энергетических напитках.
Врачи заявляют, что реальные и потенциальные потребители таких напитков должны быть осведомлены об угрозе, которую они несут.