Վրաստանի ավարական համայնքում հարյուրավոր աղջիկներ սեռական օրգանների խեղման զոհ են դառնում. Փորձագետ
Իշխանությունները պնդում են, որ անտեղյակ են եղել էթնիկական փոքրամասնության համայնքում նման պրակտիկայի կիրառման մասին
IWPR-ի իրականացրած հետաքննության արդյունքում պարզվել է, որ Վրաստանի արեւելքում բնակվող էթնիկական ավարական համայնքում հարյուրավոր աղջիկներ սեռական օրգանների խեղման զոհ են դառնում:
Երբ պարզվեց, որ Կվարելիի շրջանում, որը հիմնականում բնակեցված է էթնիկական ավարներով, Տիվի, Սարուսո եւ Չանտլիսկուրե գյուղերում գոյություն ունի մանուկ հասակում աղջիկների սեռական օրգանների խեղման/հատման սովորույթը, Վրաստանի իշխանությունները խոստացան հետաքննություն անցկացնել:
«Մենք մահմեդականներ ենք: Մենք պահք ենք պահում Ռամադանի ժամանակ: Թլպատումը նույնպես մեզ հատուկ սովորույթ է: Մենք չենք կարող այն չկիրառել», - ասում է Սարուսո գյուղի բնակչուհի Նայիդան: Նրա անունը, ինչպես հոդվածի բոլոր հերոսների անունները, փոխված է:
Վրաստանի սահմանադրությունը երաշխավորում է է յուրաքանչյուրի՝ կրոնի ու հավատքի ազատությունը, սակայն այն նաեւ ամրագրում է առողջ կյանքի իրավունքը: Ավելին՝ Վրաստանը միացել է երեխաների իրավունքների պաշտպանության միջազգային կոնվենցիային:
Իշխանությունների պնդմամբ՝ այս ամենի մասին նրանք երբեւէ տեղեկություն չեն ունեցել, իսկ որեւէ տեղական հասարակական կամ իրավապաշտպան կազմակերպություն չի բարձրաձայնել կանանց սեռական օրգանների խեղումների (ԿՍՕԽ) պրակտիկայի կիրառման մասին:
Վրաստանում ավարական համայնքի մասին ընդհանուր առմամբ այնքան էլ տեղեկացված չեն. այն կովկասյան էթնիկական ցեղախումբ է, որի պատմական հայրենիքը Ռուսաստանում՝ Դաղստանի հանրապետության լեռնային շրջաններն են: Տասնութերորդ դարում հարեւան Վրաստանի Կվարելիի շրջանի հետ առեւտրային հարաբերությունների զարգացման ֆոնին՝ ավարների մի մասը հաստատվեց այստեղ, եւ այժմ նրանց շուրջ 3000 ժառանգորդներ բնակվում այդ շրջանում:
Չնայած նրան, որ ավարներն ապրում են Վրաստանի հեռավոր շրջաններից մեկում՝ մեկուսացված լինելով իրենց հայրենիքից, նրանք հավատարիմ են սեփական մշակույթին եւ ավանդույթներին, պահպանելով ավարական լեզուն, խոհանոցը ամուսնության եւ հուղարկավորության ծիսակատարությունները եւ կրոնական սովորույթները: Ավարները, որպես կանոն, ամուսնանում են միայն սեփական համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Սարուսո գյուղի բնակչուհի Ամինա Մագոմեդովան վերջին 20 տարիների ընթացքում զբաղվում է աղջիկների թլպատման ծիսակարգի իրականացմամբ եւ անգամ չի հիշում, թե քանի աղջիկների հետ է այս միջամտությունն իրականացրել, միայն ասում է, որ «շատ շատերն են եղել»:
«Մահմեդականները թլպատում են թե՛ տղաներին, թե՛ աղջիկներին: Ես միայն աղջիկների հետ գործ ունեմ», - ասում է Մագոմեդովան:
Տղաների թլպատումը տեղի է ունենում շրջանային հիվանդանոցում, որտեղ վիրաբուժական միջամտությամբ է այն իրականացվում:
Աղջիկների դեպքում այս ծիսակարգն իրականացվում է տնային պայմաններում: Մաշկը կտրում են մկրատով, որից հետո վերքը մշակվում է սպիրտով:
«Ծլիկի ծայրին սեւ կետ կա, հենց դա եմ ես կտրում: Ինձ այդպես է սովորեցրել սկեսուրս: Նա փորձված էր, եւ գյուղում բոլորը նրան էին դիմում: Ես չեմ անում սա օտար մարդկանց համար, այլ միայն իմ ծանոթների», - ասում է նա:
«Տղաների հետ մի փոքր բարդ է, այդ պատճառով նրանց դեպքում այդ միջամտությունը պետք է բժիշկն իրականացնի: Աղջիկների մոտ պարզապես կտրվածք է արվում: Այո, արյուն է գալիս, բայց դա սարսափելի չէ: Նրանք կարող են հագնել իրենց վարտիքներն ու հանգիստ գնալ», - պատմում է Մագոմեդովան:
Օգոստոսին «Իրավական նախաձեռնություն հանուն Ռուսատանի» ՀԿ-ի հրապարակած զեկույցում բացահայտվեց, որ տասնյակ հազարավոր ավար կանայք են սեռական օրգանների խեղման զոհ դառնում Դաղստանում:
Սարուսո գյուղից Նադիան պատմում է, որ այս բացահայտմանը հետեւած լրատվական արձագանքը վրդովեցրել էր իրեն:
«Երբ կարդացի ֆեյսբուքում տեղ գտած մեկնաբանությունները, ինձ վիրավորված զգացի: Ոմանք ծիծաղում էին մեզ վրա, մյուսները՝ ծաղրում: Իսկ ես պատասխանեցի նրանց, որ մեր սովորույթները ծաղրելու փոխարեն, լավ կլինի՝ սեփական ավանդույթները պահպանեն: Մենք մահմեդականներ ենք եւ առաջնորդվում ենք մահմեդական սովորույթներով: Ես չեմ ամաչում սրա համար, ես պահպանում եմ իմ հավատքը», - ասում է Նադիան:
Զեկույցի հեղինակներից մեկի՝ Դոնի Ռոստովի պետական ծառայության հյուսիսկովկասյան ակադեմիայի քաղաքագիտության եւ էթնիկական քաղաքականության ֆակուլտետի ասպիրանտ Սայիդա Սիրաջուդինովայի խոսքով՝ Դաղստանում կանանց սեռական օրգանների խեղման (ԿՍՕԽ) այս պրակտիկայի սկզբնաղբյուրներն անհայտ են:
«Ազգագրագետ Յուրի Կարպովը կանանց թլպատումը նախաիսլամական սովորույթ է համարում… սակայն սա միայն նրան ենթադրությունն է: Սխալ կլիներ միայն սրա վրա հիմնվելը: Որեւէ աղբյուր չկա, որը հստակ բացատրություն կտա Դաղստանում կանանց թլպատման սովորույթի առաջացման վերաբերյալ:  Այս ավանդույթը ավարների հետ տեղափոխվեց Վրաստան, որտեղ նրանք հաստատվեցին», - պատմում է Սիրաջուդինովան:
«Իրավական նախաձեռնություն հանուն Ռուսաստանի» ՀԿ-ի հետազոտողների խոսքով՝ Դաղստանում կանանց թլպատման որեւէ ընդհանուր չափանիշ չի եղել:
«Սեռական օրգանների վիրահատության եղանակներն ու ձեւերը կախված են այդ միջամտությամբ զբաղվող կանանց փորձից, աղջիկներին նման ծիսակարգի իրականացման համար այստեղ բերող գյուղացի կանանցից եւ անգամ նրանց բնակության շրջանից», - նշվում է զեկույցում:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) կողմից առանձնացված ԿՍՕԽ չորս եղանակներից երեքն ընդունված են Դաղստանում՝ հատում եւ արյան բացթողում, ծլիկի որոշ հատվածի հեռացում, ծլիկի եւ փոքր սեռական շուրթերի ամբողջական հեռացում:
Սարուսոյում գործող պրակտիկայի համաձայն՝ տեղի է ունենում հատում, որին պետք է հետեւի արյունահոսությունը: Իսկ, օրինակ, Տիվիյում եւ Չանտլիսկուրում կտրում են ծլիկի ծայրը:
«Մի փոքր հատված կա, կարծես սերմ լինի: Դա են հեռացնում», - ասում է Տիվիի բնակիչներից մեկը:
Նադիայի զարմուհին՝ Զարիպաթը, երեք դուստր ունի: Նրանցից երկուսն արդեն թլպատման են ենթարկվել: Զարիպաթը դժկամությամբ գնաց այս քայլին, բայց ստիպված էր եղել տեղի տալ սկեսուրի ճնշմանը, չնայած վերջինս հետագայում զղջացել էր սովորույթի պահպանման վրա պնդելու համար:
«Երբ տեսա, թե ինչպես էին նրանք լաց լինում, զղջացի արածիս համար: Հանուն ինչի՞: Միթե՞ առանց դրա նրանք իսկական մահմեդականներ չէին լինի», - ասում է աղջիկների տատիկը՝ Մուսլիմաթը:
«Գյուղացիները կհարցնեին, թե ինչու աղջիկներին չենք թլպատել: Նրանք ասում են՝ պետք է անել դա, մենք մահմեդականներ են ք: Եթե չանեի, կսկսեի անհանգստանալ, որ նրանք թլպատված չեն ու մաքրակրոն մահմեդականներ չեն», - ասում է նա:
Կրոնական պատճառներց բացի, տեղացիները նշում են, որ այս միջամտությունը նաեւ կոչված է փոխելու կնոջ անհատականությունը:
«Ասում են՝ թլպատումից հետո կնոջ բնավորությունը պակաս բուռն է լինում, եւ նա [արտամուսնական] կապեր չի ունենում», - ասում է գյուղացի կանանցից մեկը:
Այնուամենայնիվ, կան ընտանիքներ, որոնք հրաժարվում են հետեւել ավանդույթներին:
«Սա արվում է նրա համար, որպեսզի կինը տղամարդու կարիք չզգա անկողնում: Բայց եթե ընտանեկան կյանքում հետաքրքրություն չկա, ինչի՞ է նման այդ ընտանեկան կյանքը: Պարզապես ապրելու են միասի՞ն: Ո՛չ, ես իմ աղջկան չեմ թլպատելու», - ասում է Տիվի գյուղի բնակչուհի Իմանաթը:
Իմանաթն իր ընտանիքով բնակվել է Դաղստանի մայրաքաղաք Մախաչկալայում, նախքան մի քանի տարի առաջ Տիվի տեղափոխվելը: Կնոջ պնդմամբ՝ ԿՍՕԽ պրակտիկան իրականում կապ չունի Իսլամի հետ:
«Մուֆթիներից մեկն ասում է, որ դա արվում է կանանց կողմից անառակությունը կանխելու համար: Բայց հենց տղամարդն է առաջին քայլն անում դեպի անառակությունը: Կինը՝ թույլ սեռը, պարզապես տեղի է տալիս նրան: Գոյություն ունի Աստծո գիրքը՝ Ղուրանը, եւ այնտեղ չի նշվում, որ կինը պարտավոր է թլպատվել», - ասում է Իմանաթը:
Վրաստանի մահմեդականների վարչության մուֆթի Յասին Ալիեւը նույնպես նշում է, որ Ղուրանում ոչինչ չի ասվում նման պարտադիր միջամտության մասին:
Կանանց թլպատման պրակտիկան հատուկ է միայն տեղացի ավարներին, եւ Վրաստանում բնակվող մահմեդականները այլ էթնիկական խմբավորումներից խուսափում են այս ծիսակարգից:
«Որոշ ազգեր գնում են այդ քայլին՝ առաջնորդվելով սեփական ավանդույթներով, բայց ոչ իսլամական օրենքներով… Գուցե աղջիկների թլպատումը կապ ունի ավարների ազգային սովորույթների հետ, դա արդեն այլ հարց է», - ասում է Ալիեւը:
«Ղուրանը չի պարտադրում թլպատումը: Մահմեդական դառնալու համար կարելի է արտասանել Շահադահը [Հավատքի վկայությունը] եւ հետեւլ Իսլամի պատգամներին: Թլպատվելու կարիք չկա», - ասում է նա:
Վրաստանում հիվանդությունների վերահսկման ազգային կենտրոնի գիտական խորհրդի նախագահ Պաատա Իմնաձեն նշում է, որ կանանց սեռական օրգանների խեղումը, հոգեբանական խնդիրներից բացի, առողջական այլ մեծ ռիսկեր է պարունակում:
«Եթե թլպատման միջամտությունը ստերիլ պայմաններում չի տեղի ունենում, ապա մշտապես գոյություն ունի զանազան հիվանդությունների բարձր ռիսկը՝ թարախային վարակ, փայտացում, հեպատիտ, արյան վարակում: Գործիքը սպիրտով մաքրելը դեռ կատարյալ մաքրություն չի ապահովում եւ չի պաշտպանում լուրջ հիվանդությունից», - ասում է նա:
Գինեկոլոգ-ճառագայթաբան Նինո Դաթոշվիլին շարունակում է այս միջամտության հետեւանքով առաջացող այլ բարդությունների ցանկը:
«Ծլիկը կտրելը չափազանց վտանգավոր է: Դա կարող է բարդությունների հանգեցնել: Օրինակ, կարող է արյունահոսություն սկսվել կամ սպիի հիպերտրոֆիա (գերաճ) առաջանալ, կարող են նաեւ բարդություններ լինել վերքի բուժման ընթացքում: Գոյություն ունի նաեւ վարակի հավանականությունը, որից հետո կարող է թարախակալում սկսվել: Ցանկացած վիրահատությունը, անգամ ամենափոքր եւ աննշան լինելու դեպքում, պետք է կատարվի հատուկ կաբինետներում եւ ստերիլ պայմաններում», - ասում է Դաթոշվիլին:
Սարուսոյում աղջիկների թլպատմամբ զբաղվող Մագոմեդովան ասում է, որ վերոնշյալ ռիսկերը չափազանցված են:
«Նախքան միջամտությունը, ես դիմում եմ Ալլահին ու ավարերենով խնդրում, որ ամեն ինչ լավ լինի: Երկար տարիներ գյուղում չեն եղել դեպքեր, որպեսզի աղջիկները թլպատումից հետո մահանան արյան վարակից», - ասում է Մագոմեդովան:
Այնուամենայնիվ, Միացյալ ազգերի կազմակերպությունը ԿՍՕԽ-ն համարում է մարդու իրավունքների խախտում եւ կանանց նկատմամբ խտրականության ծայրահեղ դրսեւորում:
Վրաստանի իշխանությունների պնդմամբ՝ երկրում նման միջամտությունների իրականացման մասին նրանք տեղեկություն չեն ունեցել:
Վրաստանի առողջապահության նախարարության փոխանցմամբ՝ երկրի տարածքում ԿՍՕԽ դեպքերի մասին մինչ օրս ոչինչ հայտնի չի եղել:
«Մենք տեղյակ չենք, որ այստեղ նման [պրակտիկա] է կիրառվում: Կախեթիում գործող մեր վարչություններից որեւէ մեկն այս մասին մեզ չի տեղեկացրել: Եթե մեզ որեւէ մեկը դիմի օգնության համար, հավանաբար, հնարավոր կլինի ստուգումներ անցկացնել: Սակայն մինչ այժմ բողոքներ չեն ստացվել», - նշում է նախարարության խոսնակը:
Այդուհանդերձ, մարդու իրավունքների խորհրդարանական հանձնաժողովից IWPR-ին տեղեկացրին, որ պատրաստվում են ուսումնասիրել խնդիրը:
«Մենք խաչաձեւ ստուգման ենք ենթարկել ձեր տրամադրած տեղեկատվությունը տեղական եւ միջազգային կազմակերպությունների, այլ կառույցների եւ մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի զեկույցներում, սակայն նման փաստերի չենք հանդիպել: Չնայած այս ամենին, մարդու իրավունքների պաշտպանը պատրաստակամություն է հայտնել մոնիտորինգ անցկացնել Կվարելիի շրջանի՝ ձեր նշած գյուղերում եւ մեզ տրամադրել համապատասխան տեղեկատվությունը», - փոխանցեցին հանձնաժողովից:
Աիդա Միրմակսումովա, ազատ լրագրող Վրաստանից
Հոդվածն արտատպվում է Պատերազմի և խաղաղության լուսաբանման ինստիտուտի «Համաշխարհային ձայներ» պարբերականից (16-ը նոյեմբերի, 2016թ., Վրաստան)

FGM Uncovered in Georgia
An IWPR investigation has discovered that hundreds of girls from the ethnic Avar community in eastern Georgia are being forced to undergo female genital mutilation (FGM).
The Georgian government has pledged to investigate following the revelation that girls in the villages of Tivi, Saruso and Chantliskure in the Kvareli district, which has a large Avar population, are being cut in childhood.
“We are Muslims.  We fast during Ramadan.  We observe our Islamic customs.  Circumcision is also our custom.  We cannot do without it,” said Naida, a woman from Saruso village. Her name, like the other villagers in this story, has been changed.
Georgia´s constitution guarantees every person freedom of religion and belief, but it also enshrines the right to a healthy life.
Moreover, the international convention for the protection of children´s rights, to which Georgia is bound, also applies.
The Georgian authorities told IWPR that they had no prior knowledge of this practice and that no local NGOs or human rights bodies had reported that FGM was being carried out anywhere in the country.
Georgians generally know very little about the Avar community, a native ethnic group in the Caucasus that was historically based in the mountainous part of the Russian republic of Dagestan.  As a result of trade relations with the neighbouring Georgian district of Kvareli in the 18th century, some Avars settled there and around 3,000 of their descendants remain today.
Although isolated from their homeland and living in a remote area of Georgia, the Avars have staunchly preserved their own culture and traditions, including the Avar language, their cuisine, wedding and funeral rites and religious customs. As a rule, Avars marry only within their own community.
Amina Magomedova, a resident of Saruso, has been performing the procedure for the past 20 years.  She does not remember how many girls she has cut, but “there were very many,” she said.
“Muslims perform circumcisions on boy and on girls.  I only do girls,” Magomedova said.
When boys were circumcised, they are taken to the district hospital where a surgeon will operate on them.
For girls, the procedure is done at home. The skin is cut with scissors and the wound sometimes cleaned with neat alcohol.
“At the tip of the clitoris is a black dot, this is what I cut off.  This is what I was taught by my mother-in-law.  She was experienced and did this for everyone in the village.  But I do not do this on strangers, only on people I know,” she said.
“With boys it is more difficult, that is why a doctor should do the work.  With girls only an incision is made.  Yes, blood flows, but it is not terrible.  They can put on their knickers right away and go,” Magomedova said.
In August, a report published by the Legal Initiative for Russia NGO revealed that tens of thousands of Avar women and girls had undergone FGM in Dagestan.
Nadia, from Saruso village, said that she was offended by the media outrage that followed.
“When I read the comments on Facebook, I was hurt,” she said.  “Some laughed at us, some mocked us.  I answered them to not make fun of our customs, but rather preserve their own.  We are Muslims and we do this according to Muslim custom.  I am not ashamed of it, I keep my faith.”
The origin of the practice of FGM in Dagestan is unknown, explained Saida Siradjudinova, one of the report´s authors and a doctoral student of political science and ethnic policy at the North Caucasian Academy of Civil Service in the Russian city of Rostov-on-Don.
“The ethnographer Yuri Karpov has attributed female circumcision to pre-Islamic customs… but this is only his hypothesis.  It would be wrong to reference only that.  There is no exact source explaining how female circumcision arose in Dagestan.  The tradition moved to Georgia with [the Avars] who settled there,” she said.
According to Legal Initiative for Russia researchers, there was no uniform standard in Dagestan for FGM.
“Options and forms of operations on the genitals depend on the experience of the women who carry them out, the wish of the village women who bring the girl to this procedure, and even on the district,” the report said.
Three of the four types of FGM defined by the World Health Organisation (WHO), are applied in Dagestan.  They are incision and bloodletting, removal of a piece of the clitoris, and the removal of the clitoris and the labia minora.
In Saruso, an incision is performed that must bleed. By contrast, in Tivi and Chantliskure, the tip of the clitoris is cut off.
“There is a small piece, like a seed.  It is then thrown away,” said a resident of Tivi.
Naida’s cousin Zaripat has three daughters.  The two older ones have already undergone FGM.  Zaripat was reluctant, but her mother-in-law Muslimat insisted – although she later mourned the decision.
“When I saw how they were crying, I regretted what I had done.  What for?  Would they really not be Muslims without it,” the girls´ grandmother said.
“Only the people in the village (would) have wanted to know why we did not have the girls circumcised,” Muslimat continued. “They said, ‘It has to be done, we are Muslims.’  But if I had not done it, I would have worried that they were not circumcised and not pure Muslims.”
Beyond religious reasons, Avars say that FGM also serves to change a women’s personality.
“They say a woman is less temperamental after circumcision and does not have affairs,” one of the village women said.
However, some families are refusing to go along with the tradition.
“This is done so that the girl does not need a man in bed,” said Tivi resident Imaniat. “But if there is no interest in family life, what kind of married life will they have?  Just living together?  No, I will not circumcise my daughter.”
Imaniat´s family lived in Makhachkala, the capital of Dagestan, before moving to Tivi a couple of years ago.  She argued that female FGM had little connection to Islam.
“One mufti said it is done so that there is no debauchery on the female side.   But it is the man who makes the first step towards this debauchery.  The woman, the weaker sex, submits to him.  There is a book of God – the Koran – it does not say there that it is a duty for a girl to be circumcised,” Imaniat said.
Indeed, the Mufti of Georgia´s Muslims Administration, Yasin Aliyev, also noted that the Koran said nothing about such an obligatory procedure.
FGM appears limited to the local Avars, with Georgian Muslims from other ethnic groups refraining from the practice.
“Some nations do it according to their national traditions, but not according to Islamic law… Maybe the circumcision of girls has something to do with the national customs of the Avars, then it is a different matter,” Aliyev said.
“The Koran does not say that circumcision is a duty,” he added.  “To become a Muslim, one can say the shahadah [declaration of faith] and follow the precepts of Islam. Circumcision is not necessary to do this.”
Quite apart from the psychological trauma, Paata Imnadze, the scientific director of the National Centre for Disease Control in Georgia, noted severe physical risks associated with FGM.
“If the circumcision procedure does not take place in a sterile environment, there is always a high risk of various diseases: purulent infection, tetanus, hepatitis, blood poisoning,” he said.  “Treating the instrument with spirit does not give any guarantee of sterility and does not protect from serious illness.”
Nino Datoshvili, a gynaecologist and radiologist, listed further problems.
“Cutting off the clitoris is very dangerous.  It can lead to complications.  For example, there may be bleeding, scar hypertrophy or complications in the healing process.  There is also a chance of an infection, and then it can begin to fester.  Any operation, even a small and insignificant one, should be held in special cabinets under sterile condition,” Datoshvili said.
Magomedova, who cuts girls in Saruso, said that such risks were exaggerated.
“Before the operation, I turn to Allah and ask in Avar that all will turn out well,” Magomedova said. “For many years, there have been no cases of girls dying from blood poisoning in the village after circumcision.”
However, United Nations agencies make clear that FGM is a violation of human rights and constitutes an extreme form of discrimination against women.
The Georgian authorities said that they were unaware that FGM was being carried out in the country.
Georgia´s ministry of health told IWPR that it was the first time they had heard about FGM being carried out on Georgian territory.
“We are not aware that there is such [a practice] here,” a spokesperson said. “None of our departments working in Kakheti has informed us.  If someone turns to us for help, it will probably be possible to carry out checks.  But so far, no complaints have been received.”
A spokesperson from the human rights committee of Georgia´s parliament told IWPR that they would now investigate.
“We cross-checked your information in the reports of local and international human rights organisations, institutions and the office of the public defender, but such facts are not mentioned in them.  But, in spite of this, the public defender has expressed his preparedness to carry out monitoring in the villages of the Kvareli district specified by you and to provide us with the relevant information.”