Վրաստանի արտաքին քաղաքական հարաբերությունները ընթացիկ տարվա ավարտին
Ընթացիկ տարվա ավարտը բավական արդյունավետ և ակտիվ էր Վրաստանի արտաքին քաղաքական հարաբերությունների առումով։ Հոկտեմբեր-նոյեմբերին ընտրական կարճատև ընդմիջումից հետո՝ կապված խորհրդարանական ընտրությունների և երկրի նոր կառավարության ձևավորման հետ, դեկտեմբերի սկզբից արդեն պաշտոնական Թբիլիսին վերադարձավ արտաքին քաղաքականության հիմնական ուղղությունների իրագործմանը։ Կանգ առնենք Վրաստանի ղեկավարության՝ նախագահի, վարչապետի և ԱԳՆ ղեկավարի արտաքին քաղաքական ակտիվության վրա։
Նոյեմբերի 25-26-ին Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին աշխատանքային այցով մեկնել է Թուրքմենստան, որտեղ մասնակցել է Կայուն տրանսպորտային համակարգի վերաբերյալ առաջին գլոբալ կոնֆերանսին, որը տեղի էր ունենում ՄԱԿ հովանու ներքո։ Աշգաբադ այցելության ընթացքում Վրաստանի նախագահը, բացի կոնֆերանսում ելույթ ունենալուց, նաև հանդիպումներ է ունեցել ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունի, Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի և Աֆղանստանի նախագահ Աշրաֆ Գանիի հետ։ Աֆղան պաշտոնակցի հետ հանդիպման ժամանակ կողմերը քննարկել են երկու երկրների քաղաքական, տնտեսական (տրանսպորտային), մշակութային համագործակցության հարցեր։ Աֆղանստանի նախագահը Գեորգի Մարգվելաշվիլուն հրավիրել է այցելել իր երկիր։
Արդեն դեկտեմբերի սկզբին (դեկտեմբերի 7-8) Վրաստանի նախագահ Գ.Մարգվելաշվիլին աշխատանքային այցով մեկնել էր Ֆրանսիա, որտեղ մասնակցել է «Բաց կառավարման գործընկերության» (OGP) չորրորդ գլոբալ գագաթաժողովի (որին մասնակցում էր 3000 ներկայացուցիչ աշխարհի 70 երկրից) աշխատանքին։ Գ.Մարգվելաշվիլին, լինելով մի երկրի նախագահը, որը 2017-ից դառնալու է OGP նախագահող երկիրը, ելույթ ունեցավ գիտաժողովում։ Նա մի շարք երկկողմ հանդիպումներ ունեցավ, այդ թվում նաև Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի ստորին պալատի նախագահ Կլոդ Բարթոլոնեի հետ։
Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին այցելեց Հայաստան (նոյեմբերի 4), որտեղ հանդիպեց Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ և մասնակցեց «Բագրատաշեն» արդիականացված անցակետի բացման արարողությանը։ Կողմերը ծանոթացան հայ-վրացական «Բարեկամության կամրջի» կառուցման նախապատրաստական աշխատանքներին, որի մասին համապատասխան պայմանագիրը ձևակերպվել էր 2014թ. դեկտեմբերին, իսկ իրականացումը նախատեսվում է 2017-18թթ.։ Բանակցությունների ընթացքում կողմերը դիտարկեցին առևտրի, տրանսպորտի և էներգետիկայի ոլորտներում համագործակցության խորացման հարցեր։
Վրաստանի կառավարության նոր կազմի հաստատումից հետո առաջին կարևոր այցը Վրաստանի վարչապետի և վրացական պատվիրակության եռօրյա այցելությունն էր Բրյուսել (30 նոյեմբերի – 1 դեկտեմբերի)։ Այցի ընթացքում վրացական կառավարության ղեկավարը հանդիպումներ է ունեցել ԵՄ ղեկավարության (Եվրախորհրդարանաի նախագահ Մարտին Շուլցի և փոխնախագահներ Մանֆրեդ Վեբերի ու Ջանի Պիտելայի, ԵՄ Խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի, ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով գերագույն ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինիի, հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման հարցերով եվրահանձնակատար Յոհանես Խանի, միգրացիայի, ներքին գործերի և քաղաքացիության հարցերով եվրահանձնակատար Դիմիտրիս Ավրամոպուլոսի, կլիմայի և էներգառեսուրսների հարցերով եվրահանձնակատար Միգել Արիաս Կանյետեի, առևտրի հարցերով եվրահանձնակատար Սեսիլիա Մալմսթրեմի, ինչպես նաև Եվրախորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի նախագահ Էլմար Բրոքի) հետ։
Բանակցությունների հիմնական թեման եվրոպական ինտեգրման հարցերն են եղել, ժողովրդավարական բարեփոխումները, ինչպես նաև պաշտոնական Թբիլիսիի ակնկալիքը, որ Բրյուսելը կմտցնի անվիզա ռեժիմ Վրաստանի քաղաքացիների համար ԵՄ և Շենգենյան գոտու երկրներում։ Դեկտեմբերի 2-ին տեղի ունեցավ Վրաստանի և ԵՄ Ասոցիացման խորհրդի հերթական՝ երրորդ նիստը, որտեղ քննարկվեց Վրաստանի և ԵՄ-ի միջև ասոցիացման համաձայնագրի իրագործման հարցը, ինչպես նաև այն առաջընթացը, որը ձեռք է բերվել Ազատ առևտրի համապարփակ գոտու մասին համաձայնագրի իրագործման արդյունքում, և որը լիովին ուժի մեջ է մտել 2016թ. հուլիսից։ Նիստի նախագահողներն էին ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով գերագույն ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին և Վրաստանի վարչապետ Գ.Կվիրիկաշվիլին։ Վերջինս այցելեց նաև Հյուսիսատլանտյան դաշինքի կենտրոնատեղի, որտեղ հանդիպեց ՆԱՏՕ գլխավոր քարտուղար Ենս Սթոլթենբերգի հետ։
Վրաստանի ԱԳՆ ղեկավար Միխայիլ Ջանելիձեն դեկտեմբերի 6-7-ին այցելեց Բրյուսել, որտեղ ՆԱՏՕ արտգործնախարարների մակարդակով հանդիպմանը մասնակցեց Աֆղանստանում ամուր աջակցության առաքելության (Resolute Support Mission) մասնակից երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների նիստին։ Ջանելիձեն երկկողմ հանդիպումներ ունեցավ իր գործընկեր նախարարների (Հունգարիայի, Ռումինիայի, Բուլղարիայի, Լիտվայի, Իսպանիայի, Հունաստանի, Շվեդիայի և Էստոնիայի արտգործնախարարների) և ՆԱՏՕ գլխավոր քարտուղարի նոր տեղակալ Ռոուզ Գոթեմյուլերի հետ։
Արդեն հաջորդ օրը (դեկտեմբերի 8-9) Վրաստանի արտգործնախարար Մ.Ջանելիձեն մասնակցեց ԵԱՀԿ ԱԳՆ նախարարների 23-րդ նստաշրջանին, որն անցկացվում էր գերմանական Համբուրգում։ Նա ելույթ ունեցավ լիագումար նիստում, հանդիպումներ ունեցավ Ժնևյան միջազգային բանավեճերի համանախագահների և ԵԱՀԿ ինստիտուտների ղեկավարների հետ։ ՎՈւԱՄ-ում նախագահության նախօրեին (2017թ.), Համբուրգ այցելության ընթացքում, տեղի ունեցան վրացական պատվիրակության հանդիպումները ՎՈւԱՄ ձևաչափով։
Նոյեմբերի 6-7-ին պաշտոնական այցով Թբիլիսի ժամանեց Իտալիայի արտգործնախարար Պաոլո Ջենտիլոնին։ Դիվանագետը հանդիպումներ ունեցավ Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլու, վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլու և իր վրաց պաշտոնակից Միխայիլ Ջանելիձեի հետ։ Հանդիպումների ժամանակ քննարկվել են երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության խորացման հարցեր, Իտալիան աջակցություն է հայտնել Վրաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը, ինչպես նաև երկրի՝ ԵՄ-ին և ՆԱՏՕ-ին ինտեգրվելու ձգտումներին։ Հայտարարվել է, որ վրացական կառավարության ղեկավարը 2017թ. հունվարին կայցելի Իտալիա։
Ավելի ուշ՝ նոյեմբերի 24-ին, Թբիլիսի այցելեց Մեծ Բրիտանիայի՝ Եվրոպայի և Ամերիկայի հարցերով արտաքին գործերի և համագործակցության նախարարության պետնախարար Ալան Դունկանը, որը հանդիպեց Վրաստանի նախագահի, վարչապետի և արտգործնախարարի հետ։ Բրիտանացի պաշտոնյան բաց արեց նաև «Ուորդրոփյան երկխոսության» շրջանակներում տեղի ունեցող լիագումար նստաշրջանը, որը հիմնվել է 2014թ.՝ Վրաստանի և Մեծ Բրիտանիայի միջև համագործակցության հարցերի ավելի լայն շրջանակի քննարկման նպատակով։ Այդ հարցերի թվում են՝ համագործակցությունը քաղաքականության, անվտանգության և պաշտպանության ոլորտներում, տնտեսական և առևտրային թեմատիկան և մշակույթի, կրթության ու ժողովուրդների միջև հարաբերությունների հարցերը։
Դեկտեմբերի 8-ին աշխատանքային այցով Թբիլիսի ժամանեց Ադրբեջանական Հանրապետության մշակույթի և զբոսաշրջության նախարար Աբուլֆաս Գարաևը, որը մասնակցեց «Մշակույթը և ստեղծագործությունը ինովացիայի և զարգացման համար» միջազգային համաժողովին (կազմակերպվել էր Եվրամիության և Վրաստանի մշակույթի ու հուշարձանների պահպանման նախարարության կողմից)։ Ադրբեջանցի նախարարին ընդունել է նաև Վրաստանի վարչապետը։ Հանդիպման արդյունքներով նշվել է, որ կողմերը քննարկել են ռազմավարական գործընկերության և դինամիկ կեպով զարգացող մշակութային հարաբերությունների հարցեր։
Պատրիարքական դիվանագիտություն. Վրաստանի արտաքին քաղաքական գործունեությանն ակտիվ մասնակցություն է ունեցել նաև Վրաց Ուղղափառ եկեղեցու պատրիարք-կաթողիկոսը։ Նոյեմբերի սկզբին հայտարարվեց, որ ՎՈւԵ հովվապետը՝ պատրիարք Իլյա Երկրորդը, նոյեմբերի 18-25-ին այցելելու է Մոսկվա ՌՈւԵ հրավերով՝ մասնակցելու Համայն Ռուսիո և Մոսկվայի պատրիարք Կիրիլի 70-ամյակի հանդիսավոր միջոցառումներին։
Չնայած միջպետական հարաբերությունների ողջ բարդությանն ու Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությանը՝ 2008թ. օգոստոսի կոնֆլիկտից հետո, երկու երկրների եկեղեցիների շփումները ոչ միայն շարունակվում են, այլև ամրապնդվում։ Ռուս Ուղղափառ եկեղեցին ցայժմ ընդունում է ՎՈւԵ կանոնիկ տարածքը, որի մեջ մտնում են նաև Աբխազիան ու Հարավային Օսիան, ինչը չի կարող չազդել ՎՈւԵ բարեհաճության և ՌՈւԵ-ի հետ համագործակցության պատրաստակամության վրա։
Այսպիսով, արդեն Մոսկվա կատարած այցի ընթացքում, հանդիպելով պատրիարք Կիրիլի հետ պատրիարքական նստավայրում, ՎՈւԵ հովվապետը հետաքրքիր հայտարարություն արեց այն մասին, որ Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև փոխհարաբերությունների կարգավորումը «խիստ կարևոր է», քանի որ այդ երկրները «մեկը մյուսի կարիքն ունեն»։ Իլյա Երկրորդը վրաց ժողովրդի անունից շնորհավորեց ՌՈւԵ հոգևոր առաջնորդին հոբելյանի առիթով և նշեց, որ Վրաստանը պետք է լինի Արևելքի և Արևմուտքի խաղաղ համագործակցության, բարիդրացիության վայրը, իսկ դիմակայությունը տեղ չպետք է ունենա, որովհետև այն կարող է վերաճել գլոբալ կոնֆլիկտի։ Համայն Ռուսիո և Մոսկվայի պատրիարքն իր հերթին ՎՈւԵ-ի հետ հարաբերություններն անվանեց «կապ սրտերի մակարդակով», առանց որի չի կարող բարի կապ լինել ժողովուրդների միջև։
Վերադառնալուց առաջ՝ նոյեմբերի 23-ին, Գիորգոբի (Սբ Գևորգ) տոնին Մոսկվայի վրացական եկեղեցում Համայն Վրաց պատրիարք-կաթողիկոսը հանդիսավոր պատարագ մատուցեց, որից հետո հանդիպեց Մոսկվայի վրացական սփյուռքի ներկայացուցիչների հետ։
ՎՈւԵ-ն բաց չթողեց նաև իրեն և իր դիվանագիտությունը ցուցադրելու հնարավորությունը Վրաստանի հիմնական արտաքին քաղաքական վեկտորի՝ եվրոպական և եվրատլանտյան ինտեգրման մասով։ Մինչ մոսկովյան այցելությունը, նոյեմբերի 7-11-ին, Բրյուսել ուղևորվեց Վրաստանի Սուրբ սինոդի և պատրիարքության առաջին պաշտոնական պատվիրակությունը։ Այցի ընթացքում բարձրաստիճան հոգևորականներն այցելեցին ՆԱՏՕ և Եվրամիության կենտրոնատեղի, ինչպես նաև եղան Եվրախորհրդարանում։ Նախագծին աջակցություն ցուցաբերեցին նաև Զարգացման և դեմոկրատիայի կենտրոնը, Հյուսիսատլանտյան դաշինքը, ՆԱՏՕ և ԵՄ Տեղեկատվական կենտրոնը Վրաստանում, ինչպես նաև եվրոպական և եվրատլանտյան ինտեգրման հարցերով պետնախարարի ապարատը՝ Վրաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան ֆինանսական աջակցությամբ։
Պաշտոնական հանդիպումների ընթացքում վրացական հոգևորականների պատվիրակության անդամները հանդիպումներ ունեցան ՆԱՏՕ գլխավոր քարտուղարի՝ Անդրկովկասի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների գծով հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ափաթուրայի, ԵՄ Արտաքին ծառայության՝ ԶԼՄ ոլորտում արագ արձագանքման խմբի ղեկավար Ժիլ Փորթմանի, Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով գլխավոր տնօրեն Թոմաս Մայեր Հարթինգի, ինչպես նաև հումանիտար օգնության և ճգնաժամերի կառավարման գծով եվրահանձնակատար Խրիստոս Ստիլիանիդիսի հետ։ Նշվեց, որ այդ հանդիպումների ընթացքում «քննարկվել է եվրոպական ինտեգրման և Եվրամիության ու Վրաստանի ընդհանուր արժեքների կարևորությունը»։
Այցելության արդյունքներով վրացական պատվիրակության ներկայացուցիչները նշել են, որ «ՆԱՏՕ-ն և ԵՄ-ը ճիշտ պատկերացում չեն ունեցել ՎՈւԵ-ի մասին, ինչպես և ՎՈւԵ-ն՝ մի շարք հարցերի շուրջ նրանց քաղաքականության վերաբերյալ», ավելացնելով, որ վրաց պատրիարքը մեծ նշանակություն է տալիս այս այցին, և ուրախություն են հայտնել ՆԱՏՕ կենտրոնատեղիում ջերմ ընդունելության առիթով՝ նշելով, որ մանրամասն տեղեկություն են ստացել Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ Վրաստանի հարաբերությունների մասին։ Վրաց հոգևորականների պատվիրակությունը Բրյուսելում հանդիպել է նաև վրացական սփյուռքի ներկայացուցիչների հետ։
Վրաստան-ԱՄՆ. Հանրապետական Դոնալդ Թրամփի ընտրությունը ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում չէր կարող աննկատ մնալ Թբիլիսիում. այն տարբեր գնահատականներ և մեկնաբանություններ է ստացել։ Պաշտոնական Թբիլիսիի մտահոգությունը հասկանալի է, քանի որ ԱՄՆ-ը, համաձայն Վրաստանի Ազգային անվտանգության հայեցակարգի (2011թ. խմբագրություն), կարևոր ռազմավարական գործընկեր է, որի հետ դիվանագիտական հարաբերություններն արդեն քառորդ դարի պատմություն ունեն։
Այսօրվա դրությամբ, Վրաստանի և ԱՄՆ-ի 2009թ. Ռազմավարական գործընկերության խարտիային զուգահեռ, որը կարգավորում է պաշտոնական Վաշինգտոնի և Թբիլիսիի փոխհարաբերությունների բոլոր ոլորտները, 2016թ. հուլիսի 6-ից գոյություն ունի նաև «Պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում ԱՄՆ-ի հետ Վրաստանի գործընկերության խորացման մասին հուշագիրը»՝ ստորագրված ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի Վրաստան կատարած այցելության ընթացքում։ Իրավական այս բազան ունենալով՝ երկրի իշխանություններին անհրաժեշտ էր այնպիսի թեկնածուի հաղթանակը, ով ոչ միայն երես չէր թեքի տարածաշրջանից, այլև կուժեղացներ իր ներկայությունը Հարավային Կովկասում։ Այդպիսի թեկնածու կարող էր դառնալ Հիլարի Քլինթոնը, բայց հաղթանակ տարավ Թրամփը։
Մեկնաբանելով առաջիկա ընտրությունները՝ Վրաստանի վարչապետ Գ.Կվիրիկաշվիլին ասել էր, որ պաշտոնական Վաշինգտոնը Վրաստանի ամենակարևոր ռազմավարական գործընկերն է, և Թբիլիսին «կպաշտպանի ամերիկյան ժողովրդի ընտրությունը»։ Արդեն արդյունքների հրապարակումից հետո Վրաստանի նախագահը հայտարարեց, որ «անհամբերությամբ և մեծ հույսով» սպասում է ԱՄՆ-ի հետ հետագա համագործակցությանը նոր վարչակազմի օրոք, իսկ վարչապետ Կվիրիկաշվիլին մեկ անգամ ևս հաստատեց իր հայտարարությունն առ այն, որ երկրի իշխանությունները պատրաստ են շարունակել համագործակցությունը ԱՄՆ նախագահի նոր աշխատակազմի հետ, քանի որ «ամերիկյան ժողովուրդը քվեարկել է փոփոխությունների օգտին, որոնք կողմնորոշված են Միացյալ Նահանգների ուժեղացմանը»։ Անմասն չմնաց նաև վրաց հոգևոր առաջնորդ Իլյա Երկրորդը, որը ՌՈւԵ ղեկավարից հետո ինքն էլ շնորհավորեց Թրամփին ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում տարած հաղթանակի համար։
Վրացիների մտահոգությունները փարատեց նաև Վրաստանում ԱՄՆ դեսպան Յան Քելին, որը վստահություն հայտնեց, որ ընտրություններից հետո աջակցությունը Վրաստանին Վաշինգտոնի կողմից կշարունակվի։
Դեկտեմբերին մտահոգությունը թուլացավ, իսկ ԱՄՆ պաշտպանության նախարարի տեղակալի Վրաստան կատարած այցի ընթացքում Մայքլ Քարփենտերը և Վրաստանի պաշտպանության նախարար Լևան Իզորիան շրջանակային պայմանագիր կնքեցին 2016-2019թթ. անվտանգության ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ, որը պետք է օժանդակի Վրաստանի պաշտպանության հետագա զարգացմանը և որն ամեն տարի կվերանայվի ու կթարմացվի։ Այսպիսով, պայմանագիրը դարձավ «Վրաստանի և ԱՄՆ-ի միջև պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում համագործակցության խորացման մասին հուշագրի» շարունակությունը՝ ստորագրված 2016թ. հուլիսին Թբիլիսիում։ Վրացական կողմի տեղեկատվության համաձայն՝ փաստաթուղթը հետապնդում է հետևյալ նպատակները. բարելավել Վրաստանի Զինված ուժերի պաշտպանական հնարավորությունները, ձևավորել Վրաստանի պաշտպանության արդյունավետ և կայուն համակարգեր, ամրացնել ՆԱՏՕ-ի հետ Վրաստանի ԶՈւ համատեղելիությունը, ապահովել պրոֆեսիոնալ և արդյունավետ ռազմական կառավարում։
Դեկտեմբերի 7-ին պաշտպանության նախարար Լ.Իզորիայի, Գլխավոր շտաբի պետ Վ.Չաչիբիայի և Վրաստանում ԱՄՆ դեսպան Յան Քելիի ներկայությամբ ավարտվեցին հատուկ գործողությունների ուժերի վրաց-ամերիկյան երկամսյա դաշտային և տեսական դասընթացները, որոնք անցկացվում էին ամերիկյան հրահանգիչների կողմից։ Ինչպես արդեն նշվել էր 20016-2019թթ. անվտանգության ոլորտում համագործակցության մասին պայմանագրում, Վրաստանի հատուկ գործողությունների ուժերի հնարավորությունների մեծացումը դառնալու է վրաց-ամերիկյան համագործակցության հիմնական ուղղություններից մեկն առաջիկա երեք տարիներին։
Վրաստան-ԵՄ. Չնայած հոկտեմբերի 5-ին Եվրամիության անդամ երկրների մշտական ներկայացուցիչների կոմիտեն ԵՄ Խորհրդի անունից պաշտպանել էր կարճաժամկետ անվիզա ռեժիմ մտցնելու որոշումը Վրաստանի քաղաքացիների համար, այդ գործընթացում առաջընթաց չի գրանցվել։ Հոկտեմբերի 27-ին Եվրախորհրդարանի քաղաքացիական ազատությունների, արդարադատության և ներքին գործերի կոմիտեն (LIBE) կոչ արեց ԵՄ Խորհրդին՝ հանձին նախագահող երկիր Սլովակիայի, «որքան հնարավոր է արագ, նոյեմբերի սկզբին» սկսել եռակողմ բանակցությունները՝ Վրաստանի համար վիզային ազատականացում մտցնելու նպատակով, «առանց հետագա ձգձգումների»։ Տեքստում դժգոհություն էր հայտնվել նաև ԵՄ Խորհրդի որոշման հետ կապված, որի համաձայն՝ եռակողմ բանակցությունները չպետք է սկսվեին մինչև այն պահը, քանի դեռ ձեռք չի բերվել համաձայնություն Եվրախորհրդարանի հետ այսպես կոչված անվիզա ռեժիմը դադարեցնելու մեխանիզմներ մտցնելու մասին։
Բրյուսելի անվճռականությունը տեսնելով, ինչպես նաև հիմնվելով Եվրախորհրդարանի տեղեկատվության վրա, որը տարածվել էր նոյեմբերի վերջին առ այն, որ անվիզա ռեժիմի գործարկումը Վրաստանի և Ուկրաինայի համար հետաձգվելու է մինչև 2017թ. հունվարի 17-ը, Վրաստանի ԱԳՆ ղեկավար Մ.Ջանելիձեն հայտարարել է, որ եթե Եվրամիությունն այսուհետ ևս ձգձգի Վրաստանի քաղաքացիների համար վիզային ռեժիմի չեղարկման գործընթացը, «դա կարող է եվրաթերահավատություն առաջացնել երկրի բնակչության շրջանում»։ Ըստ նրա՝ բազմամյա բարեփոխումներից և առաջընթացից հետո երկրում այդ առիթով «բարձր են սպասելիքները»։
Արձագանքելով պաշտոնական Թբիլիսիի մտահոգությանը՝ Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը Վրաստանի վարչապետի հետ հանդիպումից հետո, դեկտեմբերի սկզբին, հայտարարել է, որ Վրաստանն արժանի է, որ ԵՄ-ը ժամանակին որոշի վիզաների չեղարկման հարցը, քանի որ երկիրը կատարել է բոլոր պարտավորությունները։ Նա նաև «բարձր է գնահատել» բարեփոխումների ծրագիրը, որոնք իրականացվում են Վրաստանի և ԵՄ ասոցիացման համաձայնագրի շրջանակում։
Այնուամենայնիվ, մի քանի օր անց՝ դեկտեմբերի 8-ին, Եվրախորհրդարանի քաղաքացիական ազատությունների, արդարադատության և ներքին գործերի կոմիտեն 37 ձայնով պաշտպանեց երրորդ երկրների համար անվիզա ռեժիմի արագ դադարեցման այսպես կոչված մեխանիզմի ընդունումը, որի շուրջ դեկտեմբերի 7-ին պայմանավորվածություն էին ձեռք բերել Եվրախորհրդարանը, Եմ Խորհուրդը և Եվրահանձնաժողովը ԵՄ անդամ երկրների մշտական ներկայացուցիչների կոմիտեի (COPERER) շրջանակներում։ Այսպիսով, նշված փաստաթուղթը, որը դրվեց Եվրախորհրդարանի քվեարկությանը, բացեց Վրաստանին և Ուկրաինային անվիզա ռեժիմ շնորհելու հարցի լուծման ճանապարհը։
Այս հարցի վերաբերյալ մեկնաբանություններում «Ազատություն» ռադիոյի բրյուսելցի թղթակից Ռիկարդ Յոզվյակը նշել է, որ Վրաստանի քաղաքացիների համար անվիզա ռեժիմի ազատականացման հարցը նախատեսված է քննարկել դեկտեմբերի 14-ին, ինչը վկայում է այն մասին, որ Թբիլիսին կարող է ԵՄ-ի հետ անվիզա ռեժիմ ստանալ Ուկրաինայից առաջ։ Հարցի վերջնական լուծման համար պետք է նաև քվեարկություն տեղի ունենա Եվրախորհրդարանում։ Այսպիսով, սպասվում է, որ գործընթացի ավարտին Վրաստանի քաղաքացիները հնարավորություն կստանան կարճաժամկետ այցելություններ կատարել Շենգենյան գոտու տարածքում (ընդգրկում է ԵՄ 22 անդամ երկիր, 4 երկիր, որոնք ԵՄ անդամ չեն և 4 երկիր, որոնք հավակնում են մտնել Շենգենյան գոտի), մինչև 90 օր՝ 180 օրվա ընթացքում։
Ջոնի Մելիքյան
«Նորավանք» ԳԿՀ Քաղաքական հետազոտությունների կենտրոնի փորձագետ, ՀՀ Պետական կառավարման ակադեմիայի տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի գիտաշխատող

ВНЕШНЯЯ ПОЛИТИКА ГРУЗИИ В НОЯБРЕ – первой декаде ДЕКАБРЯ 2016 ГОДА (обзор основных событий)
Эксперт Центра политических исследований НОФ «Нораванк» и научный сотрудник Центра региональных исследований Академии госуправления РА
Конец текущего 2016 года выдался достаточно продуктивным и активным по части внешнеполитических отношений Грузии. После короткого предвыборного перерыва в октябре-ноябре, связанного с парламентскими выборами и формированием нового правительства страны, уже с начала декабря официальный Тбилиси возвратился к реализации основных векторов вншней политики. Прежде чем перейти к рассмотрению каждого наиболее основных направлений, остановимся на внешнеполитической активности руководства Грузии: президента, премьер-министра и главы МИД.
В конце ноября (25-26 ноября) президент Грузии Георгий Маргвелашвили посетил с рабочим визитом Туркмению, где принял участие в работе Первой глобальной конференции по устойчивой транспортной системе, которая проходила под эгидой ООН. В ходе визита в Ашхабад президент Грузии, кроме выступления на конференции, также провел встречи с генеральным секретарем ООН Пан Ги Муном, президентом Туркмении Гурбангулы Бердымухамедовым и президентом Афганистана Ашрафом Гани. На встрече с афганским коллегой, стороны обсудили вопросы политического, экономического (транспортного), культурного сотрудничества двух стран. Кроме того, президент Афганистана пригласил Георгия Маргвелашвили посетить с визитом его страну.
Уже в начале декабря (7-8 декабря) президент Грузии Георгий Маргвелашвили посетил с рабочим визитом Францию, где также принял участие в работе Четвертого глобального саммита «Партнерства открытого управления» (OGP), собравшего около 3000 представителей из 70 стран мира. Георгий Маргвелашвили, будучи президентом страны, которая с 2017 года станет страной-председателем OGP, выступил на ходе конференции. Кроме того, у него состялись двусторонние встречи, в том числе с председателем нижней палаты Национальной ассамблеи Франции Клодом Бартолоне.
Премьер-министр Грузии Георгий Квирикашвили 4 ноября посетил Армению, где встретился с президентом Армении Сержем Саргсяном, вместе с которым принял участие в церемонии открытия модернизированного пограничного КПП «Баграташен» на армяно-грузинской границе. Кроме того, стороны также ознакомились с подготовительными работами по строительству армяно-грузинского «Моста Дружбы», соответствующий договор о котором был оформлен в декабре 2014 года, а реализация планируется в 2017-2018 годах. В ходе переговоров стороны рассмотрели вопросы углубления сотрудничества стран в сферах торговли, транспорта и энергетики.
Важным и первым после утверждения нового состава правительства Грузии является трехдевный визит премьер-министра Грузии Георгия Квирикашвили и грузинской делегции в Брюсель (30 ноября-01 декабря). В ходе визита глава грузинского правительства провел встречи с руководством ЕС: президентом Европарламента Мартином Шульцем и вице-президентами Манфредом Вебером и Джанни Пителла; президентом Совета ЕС Дональдом Туском; верховным представителем ЕС по вопросам внешней политики и безопасности Федерикой Могерини; еврокомиссаром по вопросам соседской политики и расширения Йоханнесом Ханом; еврокомиссаром по вопросам миграции, внутренних дел и вопросов гражданства Димитрисом Аврамопулосом, еврокомиссаром по вопросам климата и энергоресурсов Мигель Ариас Каньете, еврокомиссаром по вопросам торговли Сесилией Мальмстрем, а также председателем комитета Европарламента по внешним отношениям Эльмаром Броком.
Основная тема переговоров в органах ЕС – рассмотрение текущих вопросов европейской интеграции, демократических реформ, а также ожидания официального Тбилиси относительно скорейшего введения Брюсселем безвизового режима для граждан Грузии в страны ЕС и Шнегенской зоны. Тогда же, 2 декабря, состоялось очередное, третье заседание Совета Ассоциации Грузии и ЕС, на котором обсудили вопрос реализации Соглашения об ассоциации между Грузией и ЕС, а также прогресс, который был достигнут в результате реализации Соглашения о всеобъемлющей зоне свободной торговли, который в полной мере вошел в силу с июля 2016 года. На заседании председательствовали верховный представитель ЕС по вопросам внешней политики и безопасности Федерика Могерини и премьер-министр Георгий Квирикашвили. Кроме того, Квирикашвили посетил штаб-квартиру Североатлантического альяса, где встретится с генеральным секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом.
По части визитов глав МИД Грузии Михаила Джанелидзе следует выделить его визит в Брюссель (6-7 декабря), где в рамках Министериала иностранных дел НАТО он принял участие в заседании руководителей внешнеполитических ведомств стран – участниц Миссии твердой поддержки в Афганистане (Resolute Support Mission). Кроме того, Джанелидзе также провел двусторонние встречи с министрами (главами МИД Венгрии, Румынии, Болгарии, Литвы, Испании, Греции, Швеции и Эстонии) и новым заместителем генсека НАТО Роуз Готтемюллер.
Уже на следующий день (8-9 декабря) министр иностранных дел Грузии Михаил Джанелидзе принял участие в 23-ем министериале ОБСЕ, который проходил в немецком Гамбурге. Глава грузинского МИД выступил с речью на пленарном заседании Совета министров иностранных дел, встретился с сопредседателями Женевских международных дискуссий и руководителями институтов ОБСЕ. Кроме того, в преддверии председательства в ГУАМ (с 2017 года), в ходе визита в Гамбург, состоялись встречи грузинской делегации в формате ГУАМ.
За истекшие два месяца Грузию с визитами посетил ряд иностранных министров. 6-7 ноября, в ходе своего регионального визита, Тбилиси с официальным визитом посетил министр иностранных дел Италии Паоло Джентилони. В ходе визита дипломат встретился с президентом Грузии Георгием Маргвелашвили, премьер-министром Георгием Квирикашвили и со своим грузинским коллегой Михаилом Джанелидзе. На встречах были обсуждены вопросы углубления двустороннего и многостороннего сотрудничества двух стран, была выражена поддержка Италией суверенитета и территориальной целостности Грузии, а также устремлениям страны в ЕС и НАТО. Был анонсирован визит главы грузинского правительства в Италию, в январе 2017 года.
Позже, 24 ноября, Тбилиси с визитом посетил государственный министр Великобритании по вопросам Европы и Америки Министерства иностранных дел и содружества Алан Дункан, который встретился с президентом Грузии Георгием Маргвелашвили, премьер-министром Георгием Квирикашвили и министром иностранных дел Михаилом Джанелидзе. Британский министр также открыл пленарную сессию в рамках «Уордропского диалога», который был основан в 2014 году с целью обсуждения широкого спектра вопросов сотрудничества между Грузией и Великобританией, среди которых: сотрудничество в сферах политики, безопасности и обороны, экономическая и торговая тематика и вопросы культуры, образования и отношений между народами.
В начале текущего месяца, 8 декабря, Тбилиси с рабочим визитом посетил министр культуры и туризма Азербайджанской Республики Абульфас Гараев, который принял участие в международном форуме «Культура и творчество для инновации и развития», организованном Европейским Союзом и Министерством культуры и охраны памятников Грузии. В ходе визита азербайджанского министра принял премьер-министр Грузии Георгий Квирикашвили. По итогам встречи было отмечено, что стороны обсудил вопросы стратегического партнерства и динамично развивающихся культурных отношений.
Патриаршая дипломатия. В минувшие два месяца во внешнеполитической деятельности Грузии активное участие приняла также Патриархия Грузинской православной церкви. В начале месяца был анонсирован визит главы ГПЦ (18-25 ноября) Католикоса-Патриарха Всея Грузии Илии Второго в Москву на праздничные мероприятия по случаю 70-летнего юбилея патриарха Московского и Всея Руси Кирилла.
Несмотря на все сложности межгосударственных отношений и отсутствие дипломатических отношений между Грузией и Россией после конфликта в августе 2008 года, контакты между церквами двух стран не только продолжаются, но и крепнут. Русская православная церковь до сих пор признает каноническую территорию ГПЦ, в которую также входят Абхазия и Южная Осетия, что не может не влиять на благосклонность ГПЦ и ее готовность к сотрудничеству с РПЦ.
Таким образом, уже в ходе визита в Москву, во время встречи с патриархом Московским и Всея Руси Кириллом в Патриаршей резиденции Данилова монастыря, глава ГПЦ сделал интересное заявление о том, что урегулирование взаимоотношений между Россией и Грузией «весьма важно», так как эти страны «нуждаются друг в друге». Илия Второй от имени грузинского народа поздравил главу РПЦ с юбилеем и отметил, что Грузия должна быть местом мирного сотрудничества и добрососедства Востока и Запада, а противостояние там неприемлемо, потому что оно может перерасти в глобальный конфликт. В свою очередь, патриарх Московский и Всея Руси назвал отношения с ГПЦ «связью на уровне сердец», без которой не может быть доброй связи между народами.
Перед возвращением, 23 ноября, в праздник Гиоргоба (Св. Георгия) в грузинской церкви в Москве Католикос-Патриарх Всея Грузии провел праздничную службу, после чего встретится с представителями московской грузинской диаспоры.
Проявляя внешнеполитическую сбалансированность, Патриархия ГПЦ также не упустила возможности проявить себя и свою дипломатию по части основного внешнеполитического вектора Грузии – европейской и евроатлантической интеграции. Так, незадолго до московского визита главы ГПЦ, в рамках совместного проекта Грузии и ЕС, 7−11 ноября в Брюссель отправилась первая официальная делегация Священного синода и Патриархии Грузии. В ходе визита высокопоставленные священнослужители посетили штаб-квартиру НАТО и Европейского союза, а также побывали в Европейском парламенте. Поддержку проекту оказали также Центр развития и демократии, Североатлантический альянс, Информационный центр НАТО и ЕС в Грузии, а также аппарата госминистра по вопросам европейской и евроатлантической интеграции, при финансовой поддержке посольства Великобритании в Грузии.
В ходе официальных встреч члены грузинской делегации духовных лиц встретились со специальным представителем генерального секретаря НАТО по странам Закавказья и Центральной Азии Джеймсом Аппатураем, главой группы быстрого реагирования в сфере СМИ Внешней службы ЕС Жилем Портманом, генеральным директором по вопросам Европы и Центральной Азии Европейской службы внешних действий Томасом Майером Хартингом, а также с еврокомиссаром по гуманитарной помощи и управлению кризисами Христосом Стилианидисом. Отмечено, что в ходе всех этих встреч «обсуждалась важность европейской интеграции и общих ценностей Евросоюза и Грузии».
Уже по итогам визита представители грузинской делегации отметили, что «в НАТО и ЕС имели неправильное представление о ГПЦ, как и в ГПЦ об их политике по ряду тем», добавив, что Католикос-Патриарх Всея Грузии придает большое значение этому визиту и выразили радость в связи с теплым приемом в штаб-квартире НАТО, отметив, что получили детальную информацию об отношениях Грузии с Североатлантическим блоком. Помимо встреч на официальном уровне, делегация грузинского духовенства провела в Брюсселе встречи и с представителями грузинской диаспоры.
Грузия-США. Минувший месяц был знаменательным для грузино-американских отношений, в свете 58-х президентских выборов в США. Все предыдущие месяцы длительная предвыборная кампания в США не сходила со всех грузинских телеканалов, печатных и электронных СМИ. Итог выборов – избрание голосами более 280 выборщиков (при необходимых 270), 45-м президентом США несистемного кандидата-республиканца Дональда Трампа, не мог не остаться незамеченными в Тбилиси, получив различные оценки и комментарии. Озабоченность официального Тбилиси понятна, так как США, согласно Концепции национальной безопасности Грузии (редакции 2011 года) – важный стратегический партнер, дипломатические отношения с которым насчитывают уже четверть века.
На сегодняшний день, параллельно Хартии стратегического партнерства Грузии и США от 2009 года, которая регулирует все сферы взаимоотношений официального Вашингтона и Тбилиси, с 6 июля 2016 года существует также «Меморандум об углублении партнерства Грузии с США в сфере обороны и безопасности», подписанный в ходе визита в Грузию госсекретаря США Джона Керри. Имея эту правовую базу, властям страны была необходима победа такого кандидата, который не только не отвернулся бы от региона, но и усилил присутствие своей страны на Южном Кавказе. Таким кандидатом могла стать Хиллари Клинтон, но победу одержал Трамп.
Комментируя предстоящие выборы, премьер-министр Грузии Георгий Квирикашвили заявил, что официальный Вашингтон является самым важным стратегическим партнером Грузии и Тбилиси «поддержит выбор американского народа». Уже после опубликования результатов, президент Грузии заявил о том, что «с нетерпением и большой надеждой» ждет дальнейшего сотрудничества с США при новой администрации, а премьер Квирикашвили еще раз подтвердил свое заявление о том, что власти страны готовы продолжить сотрудничество с новой администрацией президента США, так как «американский народ проголосовал за перемены, которые ориентированы на усиление Соединенных Штатов». Что очень интересно, не остался в стороне и духовный лидер грузин – Католикос-Партиарх Всея Грузии Илия Второй, который, вслед за главой РПЦ, также поздравил Трампа с победой на выборах в США.
Успокоил грузинскую сторону в связи с опасениями о возможном пересмотре политики США по отношению к официальному Тбилиси посол США в Грузии Ян Келли, который выразил уверенность в том, что после выборов в США поддержка Грузии со стороны Вашингтона будет продолжена.
В декабре настороженность спала, а в ходе визита в Грузию заместителя помощника министра обороны США Майкл Карпентер и глава минобороны Грузии Леван Изория оформили рамочный Договор о сотрудничестве в сфере безопасности в 2016-2019 годах, который должен будет содействовать дальнейшему развитию обороны Грузии и будет ежегодно пересматриваться и обновляться. Таким образом, договор стал продолжением меморандума «Об углублении сотрудничества в сфере обороны и безопасности между Грузией и США», подписанного в Тбилиси в июле 2016 года. По информации грузинской стороны, документ ориентирован на следующие основные цели: улучшение оборонных возможностей Вооруженных сил Грузии, формирование эффективных и устойчивых систем обороны Грузии, повышение совместимости ВС Грузии с НАТО, обеспечение профессионального и эффективного военного управления.
Параллельно, 7 декабря, в присутствии главы минобороны Левана Изория, начальника Генштаба Владимира Чачибая и посла США в Грузии Яна Келли, завершились двухмесячные грузино-американские полевые и теоретические курсы сил специальных операций, которые проводились американскими инструкторами. Как уже было отмечено в Договоре о сотрудничестве в сфере безопасности в 2016-2019 годах, усиление возможностей Сил специальных операций Грузии станет одним из основных направлений грузино-американского сотрудничества на предстоящие три года.
Грузия-ЕС. Истекшие два месяца также были плодотворными для контактов Грузии с ЕС. Несмотря на то, что 5 октября Комитет постоянных представителей стран – членов Евросоюза от имени Совета ЕС в Брюсселе поддержал введение краткосрочного безвизового режима для граждан Грузии, к прогрессу в этом процессе это не привело. Уже 27 октября Комитет гражданских свобод, правосудия и внутренних дел Европарламента (LIBE) выступил с призывом к Совету ЕС в лице страны-председателя Словакии «как можно скорее, в начале ноября» начать трехсторонние переговоры с целью ввода визовой либерализации для Грузии «без последующих отсрочек». Кроме того, в тексте было выражено недовольство решением Совета ЕС, согласно которому трехсторонние переговоры не должны были начаться до тех пор, пока не будет достигнуто соглашение с Европарламентом о вводе т.н. механизма приостановления безвизового режима.
Видя нерешительность Брюсселя, а также основываясь на информации Европарламента, распространенной в конце ноября о том, что задействование безвизового режима для Грузии и Украины будет отложено до 18 января 2017 года, глава МИД Грузии Михаил Джанелидзе заявил, что если Евросоюз и далее будет затягивать процесс отмены визового режима для граждан Грузии, «это может вызвать евроскептицизм среди населения страны». По словам главы МИД Грузии, после многолетних реформ и прогресса, достигнутого Грузией на сложном пути к либерализации визового режима с ЕС, в стране есть «высокие ожидания» по этому поводу.
Реагируя на озабоченность официального Тбилиси, председатель Евроковета Дональд Туск, после встречи с премьером Грузии Георгием Квирикашвили в Брюсселе, в начале декабря заявил, что Грузия заслуживает своевременного решения ЕС по вопросу отмены виз, поскольку выполнила все свои обязательства. Председатель ЕС также «высоко оценил» программу реформ, реализуемых в рамках Соглашения об ассоциации Грузии и ЕС.
Тем не менее уже через несколько дней, 8 декабря, комитет Европарламента по гражданским свободам, правосудию и внутренним делам (LIBE) 37 голосами поддержал принятие т.н. механизма быстрого приостановления безвизового режима для третьих стран, по которому 7 декабря достигли соглашения Европарламент, Совет ЕС и Еврокомиссия, в рамках Комитета постоянных представителей стран-членов ЕС (COPERER). Таким образом, отмеченный документ, который был вынесен на голосование в Ервопарламент, открыл путь к решению вопроса о присвоении безвизового режима Грузии и Украине.
В комментариях по этому поводу брюссельский корреспондент «Радио Свобода» Рикард Йозвяк, который приближен к переговорному процессу, отметил, что рассмотрение и голосование по вынесенному на пленарное заседание Европарламента механизму т.н. быстрого приостановления безвизового режима в рамках вопроса по либерализации визового режима для граждан Грузии запланировано на 14 декабря, что говорит о том, что Тбилиси может получить безвизовый режим с ЕС раньше Украины. Для окончательного решения вопроса либерализации виз для Грузии осталось также проведение голосования в Европарламенте. Таким образом, ожидается, что в конце этого процесса граждане Грузии получат возможность осуществлять краткосрочные визиты (до 90 дней в течение 180 дней) на территорию Шенгенской зоны, которая охватывает 22 страны – члена ЕС, 4 страны – не члена ЕС и 4 страны – кандидата на вступление в Шенген.