ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի շենքում բացվել է սարքավորումով հագեցած դասասենյակ
2017թ. մարտի 2-ին տեղի է ունեցել  ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի վարչական շենքում գտնվող վերակահավորված և սարքավորումներով հագեցած դասասենյակի բացման արարողությունը: Կենտրոնը կահավորվել և սաքավորումներով է հագեցվել Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող և Միգրացիոն քաղաքականության մշակման ազգային կենտրոնի (ՄՔՄՄԿ) կողմից իրականացվող «Աջակցություն Հայաստանին միգրացիայի և սահմանների կառավարման ոլորտներում» ծրագրի ֆինանսական աջակցության միջոցով:
Նոր դասասենյակի կահույքը և սարքավորումները կաջակցեն ազգային կարողությունների զարգացմանը փաստաթղթերի անվտանգության ոլորտում, ինչը կազմում է սահմանային անվտանգության հզորացմանն ուղղված ջանքերի մասը՝ միևնույն ժամանակ նպաստելով առևտրի դյուրացմանն ու սահմանային անցակետերում ուղևորների հոսքին:
ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի սահմանային վերահսկողության սահմանապահ ջոկատի պետ գնդապետ Արմեն Մուրադյանը,  ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ներկայացուցիչ պրն Դավիթ Ավագյանը, և ՄԻԲՄԱ ծրագրի թիմի ղեկավար պրն Կարել Հոֆսթրան ողջունեցին դասասենյակի բացումը: Պրն Մուրադյանն իր խորին երախտագիտությունը հայտնեց Եվրոպական միությանը և Միգրացիոն քաղաքականության մշակման ազգային կենտրոնին Սահմանապահ զորքերի ուսումնական կենտրոնին տրամադրվող աջակցության համար: Իր բացման խոսքում պրն Դավիթ Ավագյանը նշեց, «Նոր դասասենյակը ԵՄ ջանքերի ևս մեկ շոշափելի արտահայտությունն է աջակցելու արդյունավետ և կարողունակ սահմանային կառավարմանը: ԵՄ-ը շարունակելու է աջակցել Հայաստանին իր սահմանային շինությունների և ընթացակարգերի բարելավման հարցում:»  Պրն Կարել Հոֆսթրան հավելեց, որ ի լրումն դասասենյակի վերակահավորման, ծրագիրն օժանդակում է ԵՄ անդամ պետությունների կողմից փորձագիտության տրամադրվող փաստաթղթղերի անվտանգության ոլորտում ընթացիկ ուսումնական գործողություններին: «Ճամփորդական փաստաթղթերի ստուգման ոլորտում կարողությունների հետագա զարգացումը կարևոր է Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև վիզաների ազատականացման շուրջ հնարավոր երկխոսության պարագայում»,- ասաց պրն Կարել Հոֆսթրան։
Դասասենյակի բացմանը հաջորդելու է «Ճամփորդական փաստաթղթերի նույնականացում և պրոֆիլավորում» թեմայով երկօրյա դասընթացը հրահանգիչների համար, որն անց են կացնելու տեղական և ԵՄ փորձագետները սահմանային անցակետի հերթափոխի պետերի համար:

‘Support to Migration and Border Management in Armenia’ project improves training facility at the Border Troops of Armenia with equipment and furniture
• 02-03-2017 14:02:45   | Armenia  |  Press release
On 2 March 2017, the opening of refurbished document security training room at the Headquarters of the Border Troops of Armenia took place. The facilities were furnished and equipped with the financial assistance of the “Support to Migration and Border Management in Armenia” (MIBMA) project funded by the European Union and implemented by the International Centre for Migration Policy Development (ICMPD).
The new training room equipment and furniture will support national capacities in the area of document security, which is part of broader efforts to strengthen border security, while at the same time facilitating trade and flow of passengers at Border Crossing Points.
The opening of the training room was welcomed by Colonel Armen Muradyan, the Head of the Border Control Detachment of the Border Troops, Mr David Avakian from the EU Delegation to Armenia, and Mr Carel Hofstra, MIBMA Team Leader. Mr. Muradyan thanked both ICMPD and the EU for their valuable support to the training facility of the Border Troops. In his welcoming remarks, Mr David Avakian noted “This new training facility is yet another tangible expression of EU assistance to efficient border management. The EU will continue assisting Armenia in improving its border facilities and procedures.” Mr Carel Hofstra added “In addition to the refurbishment of the training facility, MIBMA provides relevant EU MS’ expertise. Further enhanced skills in checking travel documents are important in view of the possible Visa Dialogue between Armenia and the EU.”
The opening of the document security training room will be followed by a two-day training of trainers on ID document authentication and profiling by local and EU experts for Border Control Detachment officers.