Ամուլսարի հանքի շահագործումը անթույլատրելի է․ Լեւոն Գալստյան
-Ամուլսարի շահագործման շուրջ մտահոգությունը գնալով մեծանում է. հայտնի է, որ 2005-2006 թթ. հիմնադրված «Lydian International» ընկերությունը, որը փորձում է Հայաստանում առաջ մղել Ամուլսարի ոսկու շահագործման ծրագիրը, այլ երկրներում ևս փորձել է նման ծրագրեր իրականացնել, մինչդեռ անհաջողության է մատնվել: Ի՞նչ ընկերության հետ գործ ունենք, ու ինչպե՞ս է, որ Lydian-ի առաջ մեր երկրում կանաչ լույս է վառվում:
-«Lydian International» ընկերությունը, որը օֆշորային ընկերություն է և գրանցված է Ջերսի հայտնի օֆշորային գոտում, հանքարդյունաբերության ոլորտում չունենալով փորձ՝ իր շուրջ միֆ է ստեղծել, թե ունեն գիտնականների, մասնագետների մի մեծ խումբ, և իրենց ծրագիրը Հայաստանում իրականացնում են լուրջ ուսումնասիրությունների հիման վրա: Ասում են, թե իրենք այնքան լուրջ կազմակերպություն են, որ ֆինանսավորվում են EBRD, IFS կորպորացիաների կողմից և գործելու են նրանց չափորոշիչներով: Եվ հայտարարում են, թե Ամուլսարի շահագործումը ոչ մի ազդեցություն չի ունենա բնական միջավայրի վրա:
Կներեք, նման պնդումներն անտեղյակ մարդկանց համար են, որոնք չգիտեն, թե ինչ է ոսկու արդյունահանումը բաց եղանակով: Ոսկու բաց եղանակով արդյունահանման և ցիանային եղանակով տարալվացման համաշխարհային փորձը ապացուցում է, որ ամենևին էլ միանշանակ չեն Lydian-ի պնդումներն այն մասին, թե բաց հանքի ապարների և դատարկ ապարների լցակույտի թթվային դրենաժի ու այլ տեսակի աղտոտումների արդյունքում Ամուլսարի ստորերկրյա ջրերը չեն փոխի իրենց քիմիական կազմը, և ծանր, վտանգավոր մետաղներով հագեցած ջրերը չեն տեղափոխվի Կեչուտի ջրամբար, իսկ այնտեղից էլ Սևանա լիճ և Արփա գետ։
Փաստորեն, նախկին վարչապետներ Տիգրան Սարգսյանի ու Հովիկ Աբրահամյանի կառավարությունները, հիմնվելով Lydian ընկերության ներկայացրած ինչ-որ փաստաթղթերի վրա, եզրահանգել են, որ կարելի է հանքը շահագործել, ու դրանից ոչ մի վտանգ չկա:
Մենք, որպես բնապահպաններ, հարց ենք հնչեցնում. եթե ՀՀ կառավարությունը չի կատարել ռիսկերի լիարժեք գնահատում, ես՝ որպես ՀՀ քաղաքացի, ինչո՞ւ պետք է 100 տոկոսով հավատամ այն կազմակերպության գրածներին, որը հանքի շահագործման հարցում շահագրգիռ կողմ է: Իսկ այն բոլոր մասնագետները, գիտնականները, բնապահպանները, որոնք կապ չունեն այս ծրագրի հետ և Lydian ընկերությունից չեն ֆինանսավորվում, ասել է` ոչ մի շահագրգռություն չունեն, իրենց վերլուծություններում պնդում են, որ կան լուրջ վտանգներ, որոնք բացահայտված չեն, կամ էլ Lydian ընկերության ներկայացրած փաստերի վրա սխալ եզրահանգումներ են արվել:
Թվեմ այն ամենակարևոր ռիսկերը, որոնք մենք առանձնացնում ենք: Ցանկացած հանքարդյունահանման ընթացքում կան ռիսկեր, որոնք հնարավոր է կառավարել կամ մեղմել, բայց կան նաև անկառավարելի ռիսկեր: «Lydian International»-ի ծրագրում ներկայացված է այնպես, որ իրենց մոտ ամեն ինչ 100 տոկոսով կառավարելի է, ոչ մի խնդիր չի առաջանա: Մինչդեռ և՛ համաշխարհային, և՛ տեղական փորձը ցույց է տալիս, որ ոսկու բաց եղանակով արդյունահանման և ցիանային եղանակով տարալվացման ընթացքում չի գրանցվել գեթ մեկ դեպք, որ աղտոտում տեղի չունենա կամ այլ լուրջ խնդիրներ չառաջանան:
Եվ ահա, նման եղանակով Հայաստանում փորձում են հանք շահագործել մի տարածքում, որտեղ ձևավորվում են Որոտան ու Արփա գետերի վտակները, հանքավայրից ընդամենը 7-8 կմ հեռավորության վրա գոյություն ունի երկու հզոր հիդրոտեխնիկական ու ռազմավարական նշանակության կառույց` Սպանդարյանի և Կեչուտի ջրամբարները: Սպանդարյանի ջրամբարը սնում է ամբողջ Սյունիքի մարզը, իսկ Կեչուտի ջրամբարը՝ Սևանա լիճը, և Արփա գետով՝ ամբողջ Վայոց ձորի մարզը: Բացի այդ, Սպանդարյանի և Կեչուտի ջրամբարները ստորերկրյա ջրատար թունելով միացած են իրար, որն անցնում է Ամուլսարի արևմտյան լանջի տակով: Եվ սա գտնվում է հանքավայրից ընդամենը 2 կմ հեռավորության վրա: Հիմա Lydian-ը պնդում է, թե հանքի շահագործումը Որոտան-Արփա թունելի վրա ոչ մի ազդեցություն չի ունենա: Իրենցից բացի ո՞վ է գնահատել, ո՞վ է երաշխավորել, ո՞վ է պատասխանատու, որ նման բան չի լինի:
-Իսկ Հայաստանում ռիսկերի գնահատում չի՞ կատարվել:
-Միանգամից ասեմ, որ և՛ Ամուլսարի, և առհասարակ, հանքարդյունահանման մյուս դեպքերում, որոնք կարող են ազդեցություն ունենալ բնական միջավայրի վրա, մեզանում ազդեցության իրական գնահատում չի կատարվում: 2011-ից ուսումնասիրել ենք բազմաթիվ ծրագրեր, մասնակցել ենք բազմաթիվ փորձաքննությունների և հասկացել, որ Հայաստանում փորձաքննություն կատարվում է ըստ ճաշակի, ըստ ցանկության և ըստ տրված գումարի կամ կաշառքի չափի, կամ էլ վերևից իջած հրամանի:
Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի շահագործումը հսկայական ազդեցություն կունենա մարդկանց առողջության ու սոցիալական վիճակի վրա: Մինչդեռ այս կարևոր հարցում գնահատումներ կատարել է միայն «Lydian International» ընկերությունը, իսկ մեր իշխանությունն ամբողջովին վստահել է նրան:
«Հայկական բնապահպանական ճակատ» (ՀԲՃ) քաղաքացիական նախաձեռնությունը, նաև բազմաթիվ մասնագետներ ասում են, որ ներկայումս հայտնի չէ, թե այդ 21 կմ երկարություն ունեցող թունելը, որն անցնում է Ամուլսարի լանջի ընդերքով, տեխնիկական ի՞նչ վիճակում է գտնվում: Ո՛չ կառավարությունը, ո՛չ նույն Lydian-ը համապատասխան հետազոտություն չեն արել: 2016-ի դեկտեմբերի 6-ին մենք հարցում ենք արել` պարզելու, թե արդյոք կառավարությունը գնահատե՞լ է Սպանդարյանի ջրամբարից դեպի Կեչուտի ջրամբար գնացող ստորերկրյա ջրատար թունելի տեխնիկական վիճակը, որպեսզի հետո, եթե անգամ այդ հանքը շահագործվի, կարողանանք հասկանալ, արդյո՞ք դրա արդյունքում իրավիճակ փոխվեց՝ բետոնը քայքայվե՞ց, թե՞ ոչ, ջրերի որակը փոխվե՞ց, թե՞ ոչ:
Ամիսներ անց ստացանք մեր հարցման պատասխանը։ Գրությունը ստորագրել էր ՀՀ բնապահպանության նախարարի առաջին տեղակալ Սիմոն Պապյանը։ Չորս էջից կազմված գրությունը մեկ անգամ ևս ապացուցեց, որ ՀՀ կառավարությունը հերթական անգամ խուսափում է հստակ պատասխանից:
Մի կարևոր հանգամանք ևս կա. Lydian-ը պնդում է, որ փոփոխություն չի լինի ջրերի հետ: Սակայն իրականությունն այլ է. մենք պետական մարմիններից ստացած պաշտոնական փաստաթուղթ ունենք, որ այդ թունելով տարեկան միջին հաշվով 4,6 մլն խմ ջուր է հոսում՝ որպես ստորերկրյա հոսք: Ամուլսարի ստորգետնյա ջրերը լցվում են այդ թունել ու տեղափոխվում Կեչուտի ջրամբար: Մասնագետներն այն կարծիքին են, որ եթե հանքավայրը բացվի, բնականաբար, ներծծումը կուժեղանա, քանի որ պաշտպանիչ շերտը կբացվի, կստեղծվի մի հսկայական խոռոչ, որը տեղումների՝ ձյան, անձրևի հետ հանքաքարի մեջ եղած ծանր մետաղներն ու այլ թունավոր նյութերը կլցնի թունել, ինչն էլ կհոսի Կեչուտի ջրամբար: Դրանից հետո մի մասը կհոսի Սևանա լիճ, մի մասը՝ Արփայով ներքև՝ աղտոտելով ամբողջ ջրային ավազանները: Ո՞վ կարող է մեզ ապացուցել, որ նման բան չի կարող լինել՝ ոչ ոք:
Հաջորդը. այդ նույն ստորերկրյա ջրերը բեռնաթափվում են նաև ձորերում: Հանքավայրի շահագործման արդյունքում նույն մեխանիզմով այդ հանքավայրի բաց ապարների ջրերի որակն ամբողջովին կփոխվի, նոր որակի ջրեր են առաջանալու: ՈՒ այդ ամենը ծանր մետաղներով, այլ վտանգավոր նյութերով հագեցած՝ լցվելու է մեր գետերը: ՈՒ դարձյալ ոչ ոք գնահատական չի տալիս, թե ինչ տեղի կունենա ոռոգման նպատակով օգտագործվող մեր ջրերի հետ:
Հաջորդը. հանքավայրի շահագործման ժամանակ չի կարող փոշի չբարձրանալ, կամ քամին չի կարող այդ փոշին տեղից տեղ չտարածել: Այն, բնականաբար, կնստի ձնածածկի, արոտավայրերի, բուսածածկի վրա ու, հալոցքների արդյունքում, անձրևաջրերով կհոսի գետեր: Սա էլ ապացուցելու կարիք չունենք, քանի որ և՛ տեղական, և՛ համաշխարհային փորձը ցույց է տալիս, որ բաց հանքերից փոշու միջոցով վտանգավոր նյութերի տեղափոխում է կատարվում:
Այսպիսով, մենք ունենք այսպիսի իրավիճակ, երբ ջրբաժանի գագաթին ուզում են իրականացնել մի հսկայածավալ գործունեություն, որը կունենա աղետալի ազդեցություն մակերևութային ու ստորգետնյա ջրերի վրա: Հետևաբար, այն բոլոր գործողությունները, որոնք թեկուզ տեսականորեն, սակայն հաստատում են, որ հանքի շահագործումը կարող է ազդեցություն ունենալ մեր քաղցրահամ ջրերի պաշարների՝ Որոտան, Արփա, Դարբ գետերի, Սպանդարյանի ու Կեչուտի ջրամբարների, Սևանա լճի վրա, մենք համոզված ենք, որ դրանց իրականացումը միանշանակորեն անթույլատրելի է:
Եթե նույնիսկ փոքր ինչ կասկած կա, որ մեր ջրային պաշարները կարող են վտանգվել, ուրեմն, այդ ծրագիրն իրավունք չունի կյանքի կոչվելու, որովհետև այն ազգային անվտանգության խնդիր է մեզ համար:
Դեռ 2012-ին Վլադիմիր Մովսիսյանը բացասական եզրակացություն է տվել ու նշել, որ չի կարելի այդ տարածքում հանք շահագործել: Բայց 2014-ին, նրա մահից հետո, այդ բացասական կարծիքը Յուրի Ջավադյանի ձեռքով դարձավ դրական: Հանքավայրի շահագործումը թույլատրած մարդիկ վաղը ի՞նչ պատասխան են տալու մեր ժողովրդին:
-ԱՄՆ դեսպանը, ամիսներ առաջ խոսելով Ամուլսարի ոսկու հանքի շահագործման մասին, շեշտեց. «Ես ուրախությամբ ուզում եմ փաստել, որ առաջին անգամ Հայաստանում և հանքարդյունաբերության ոլորտում կատարվել է բնապահպանական ու սոցիալական ազդեցության գնահատում Ամուլսարի վերաբերյալ, որը լիովին համապատասխանում է Համաշխարհային բանկի և Եվրոպական զարգացման ու վերակառուցման բանկի սահմանած ստանդարտներին»։ Փաստորեն, դեսպանը ստում էր:
-Եթե դեսպանը ցանկություն ունի իրականությունը լսելու, ուրեմն գոնե մեկ անգամ պետք է հանդիպի այն մարդկանց հետ, ովքեր վեց տարի շարունակ այս ոլորտի ուսումնասիրությամբ են զբաղված: Պետք չէ լսել միայն նրանց, ովքեր իրենց համար ականջահաճո մտքեր են ասում:
Պետք չէ նաև ամեն անգամ մեր աչքը խոթել Համաշխարհային բանկի, Եվրոպական զարգացման ու վերակառուցման բանկի սահմանած չափորոշիչները: Մենք ունենք մեր չափորոշիչները, համաձայն որոնց, մեր քաղցրահամ ջրերը վտանգող ցանկացած տնտեսական ծրագիր չպետք է իրականացվի, եթե անգամ այդ վտանգը տեսական է: Մեր ձեռքի տակ են բազմաթիվ մասնագետների կարծիքներ, ուսումնասիրել ենք համաշխարհային փորձը: Այնպես որ, ԱՄՆ դեսպանին խորհուրդ կտանք հարցը քննարկել այն մասնագետների հետ, որոնք կապ չունեն «Lydian International» ընկերության հետ, այդ թվում` Համաշխարհային բանկի:
«ԿԿՈՐՑՆԵՆՔ ՋԵՐՄՈՒԿԸ ՈՐՊԵՍ ԱԶԳԱՅԻՆ ՀԱՐՍՏՈՒԹՅՈՒՆ»
-Ջերմուկը առողջարանական կարևոր կենտրոն է, ՀՀ կառավարությունը հսկայական գումարներ է ներդրել Ջերմուկի զարգացման ծրագրի իրականացման համար: Բայց ստացվում է, որ Ամուլսարի շահագործմամբ ոչ միայն ձախողվելու է այդ ծրագիրը, այլև ոչնչացվելու է մեր ազգային հարստությունը: Այսպիսով՝ Ամուլսարի շահագործումն ի՞նչ վտանգ կարող է հասցնել Ջերմուկ առողջարանական կենտրոնին:
-Միանգամից ասեմ՝ ոսկու հանքի շահագործումը Ջերմուկի վրա կունենա խիստ վտանգավոր ազդեցություն, ինչը կդրսևորվի երկու ուղղություններով:
Առաջինը էկոլոգիական վտանգն է: Lydian-ի հետազոտությունների արդյունքում (որը պատվիրվել է Անգլիայում, իսկ մեր կառավարությունը դեռ ոչինչ չի արել, ու միայն շարունակում է հավատալ այս կազմակերպության ներկայացրածին), իբրև թե պարզվել է, որ Ջերմուկի հանքային ջրերն ու Ամուլսարի ջրերը իրար հետ ոչ մի կապ, առնչություն չունեն: Նաև ասում են, թե Ամուլսարի երկրաբանական բլոկն ամբողջովին առանձին է ու ոչ մի կապ չունի Ջերմուկի բլոկի հետ: Եվ եզրահանգում են, թե նրանց միջև հիդրոերկրաբանական, այսինքն՝ ստորգետնյա ու հանքային ջրերի կապ չի կարող լինել: Մինչդեռ մեր գիտնական-երկրաբանները, ուսումնասիրելով նույն Lydian-ի ուսումնասիրությունները, հանգել են հակառակ եզրակացության. ոչ միայն կապ ունի, այլև դրանք նույն ջրերն են:
Ինչ վերաբերում է Lydian-ի մյուս պնդմանը, որ Ամուլսարի երկրաբանական բլոկը ոչ մի կապ չունի Ջերմուկի բլոկի հետ, այստեղ ևս մեր երկրաբան գիտնականները հակադարձում են՝ նման բան չկա, երկրաբանորեն ապացուցված է, որ Ամուլսարի հրաբխային զանգվածի երկու հորիզոններից մեկը՝ ներքին հորիզոնը, հյուսիսում մտնում է Ջերմուկի սալի տակ:
Մյուս ապացույցը հետևյալն է. Որոտանն ու Արփան եղել են մեկ գետ: Ամուլսարը երբ բարձրացել է որպես հրաբխային զանգված, այս երկու գետերն իրարից անջատվել են: ՈՒրեմն, ինչպե՞ս կարող են այս գետերը իրար հետ որևէ կապ չունենալ:
Այսպիսով, ուսումնասիրելով Lydian-ի ներկայացրած գնահատականները, մենք տեսնում ենք, որ այս ընկերության ներկայացուցիչները համոզված են եղել, որ իրենց ներկայացրածը ոչ ոք չի կարդալու, իսկ կարդացողն էլ, միևնույն է, տալու է դրական եզրակացություն, որովհետև կա՛մ վերևից ունի հրաման, կա՛մ կաշառված է: Lydian-ի ներկայացուցիչները չեն էլ մտածել, որ հայ գիտնականները կարող են մանրամասնորեն ուսումնասիրել իրենց փաթեթը, կարող են լրջորեն վերլուծել այն ու գտնել բազմաթիվ անճշտություններ:
Lydian-ի պնդումներից մեկն այն է, թե թթվային դրենաժ չի կարող առաջանալ, որովհետև ծծումբ չկա, ասում են՝ միլիոնավոր տարիների ընթացքում այն ամբողջությամբ լուծվել է: Բայց հենց իրենց 2011-ին կատարած հետազոտության մեջ գրված է, որ հանքավայրից 500 մ հեռավորության վրա կա մի փոքր թթվային լճակ: Հարց է` եթե Ամուլսարի վրա թթվային դրենաժ չկա, ո՞նց է առաջացել այդ թթվային լիճը: Ի դեպ, Lydian-ը, լսելով մեր այս հարցադրումը, իր վերջին փաստաթղթից հանել է թթվային լճակի մասին տեղեկությունը՝ հասկանալով, որ դա վտանգավոր է իր համար:
Անդրադառնամ Ջերմուկի հետ կապված երկրորդ վտանգին: Ջերմուկ քաղաքը ստեղծվել ու զարգացել է որպես հանքային ջրերի հիման վրա կառուցված առողջարանական բուժական ու ընտանեական հանգստի գոտի: Ինչպես նշեցիք Ձեր հարցում, այո, կառավարությունը հատուկ ծրագիր ունի Ջերմուկի զարգացման վերաբերյալ, որի ներդրումներն ու սպասվող եկամուտները մի քանի անգամ շատ են, քան Ամուլսարից ենթադրաբար սպասվող եկամուտները:
Ի՞նչ է ստացվում. կառավարությունը խաչ է քաշում իր իսկ գրած ծրագրի վրա և որոշում 15 տարով մոռանալ բոլոր ծրագրերի մասին ու Ջերմուկը դարձնել հանքափորներին ու հանքահեններին սպասարկող քաղա՞ք: Lydian-ն արդեն 10 տարով վարձակալել է «Ջերմուկ աշխարհ» առողջարանը, որտեղ կապրեն հանքերում աշխատող հանքափորները, որոնց զգալի մասը կգա այլ երկրներից, նրանց թիվը կհասնի 300-ի:
Պատկերացնո՞ւմ եք, բուժական, ընտանեկան հանգստի քաղաքում ապրելու են տարբեր երկրներից ժամանած 300 տղամարդիկ, որոնք ընտանիքներով չեն գալու: Ապրելով Ջերմուկում, այդ 300 տղամարդիկ, բնականաբար, բավարարելու են իրենց տարբեր բնույթի պահանջները՝ ուտել-խմելուց սկսած, մինչև սեռական հաճույքներից օգտվելը: Այս ամենի մասին շատ պարզ գրված է Lydian-ի ծրագրում, ուր նշվում է, որ 300 հանքափոր, ապրելով Ջերմուկում, կարող են տուրք տալ ոգելից խմիչքներին, կարող են լինել դրանց չարաշահման դեպքեր, այսինքն՝ հարբեցողության աճ, նաև գրում են, որ դա կարող է հանգեցնել հանցագործությունների աճի: Նաև գրում են՝ կաճի վճարովի սեռական ծառայությունների մատուցման թիվը, հետևաբար կլինի սեռավարակների տարածման վտանգ, դրա համար իրենք պետք է սոցիալական ծրագրեր իրականացնեն Ջերմուկում ու մյուս համայնքներում, դա կլինի թրենինգներ կանանց ու աղջիկների համար, բոլոր հաստատություններում կտրամադրվեն անվճար պահպանակներ: Պատկերացնո՞ւմ եք, թե ինչ է կատարվելու մեր Ջերմուկում: Կրկնում եմ` այս ամենի մասին գրված է իրենց իսկ ծրագրում:
Այսինքն, առողջարանային քաղաքը 15 տարով որոշում ենք դնել նման սարսափելի վիճակի մեջ: Մարդիկ, որոնք կուզենան բուժվելու կամ հանգստանալու նպատակով մեկնել Ջերմուկ, իմանալով, թե այն ինչ քաղաքի է վերածվել, բնականաբար, երբեք չեն գնա:
Այսինքն՝ 15 տարով մենք կորցնում ենք Ջերմուկը որպես բրենդ, որպես առողջարանային, ընտանեկան ու հանգստի գոտի: Թե 15 տարուց հետո քաղաքից ի՞նչ կմնա, կկարողանա՞ այն վերականգնվել, հարց է: Իսկ եթե հանկարծ իրականություն դառնա մեր գիտնական երկրաբանների մտավախությունն ու հանքի շահագործումն ազդի Ջերմուկի հանքային ջրերի որակի, շարժի վրա, ապա մենք առհասարակ խաչ կքաշենք «Ջերմուկ» առողջարանային համալիրի վրա՝ որպես ազգային հարստության:
Հիմա հարց եմ ուղղում հայրենի կառավարությանը` մենք ի՞նչ ենք դրել կշեռքի նժարին:
Նման ներդրումնե՞ր ենք ուզում բերել Հայաստան: Հանքարդյունաբերության ոլորտում ներդրում անելը պետության զարգացմանն ուղղված քայլ չէ, որովհետև այդ գումարները հիմնականում հոսելու են որոշակի մարդկանց գրպաններ: Հայաստանն ունի սահմանափակ տարածք, հետևաբար, հանքարդյունաբերության զարգացումը, այն էլ նման ծավալներով, կվտանգի մեր պետության գոյությունը:
Ամուլսարից ստացվող 370 միլիոն ԱՄՆ դոլարը ներդրում չէ, դա մեզ տրվում է մեր երկրի թալանի ու այն անվերադարձ աղտոտելու դիմաց:
Մենք չենք ընկրկելու ու ամեն կերպ պաշտպանելու ենք մեր երկիրը, նրա բնությունը, նրա ջրային պաշարները: Ամուլսարի ոսկու հանքերը շահագործել ցանկացողների, այն ֆինանսավորողների համար հեշտ չի լինելու:

• 13-06-2017 05:15:32   | Армения  |  Интервью
-Озабоченность по поводу эксплуатации Амулсара постепенно растет: известно, что основанная в 2005-2006 годах компания “Lydian International”, которая пытается продвинуть в Армении программу эксплуатации амулсарского золота, пробовала реализовать аналогичные программы и в других странах, однако потерпела неудачу. С какой компанией мы имеем дело, и как это случилось, что перед Lydian в нашей стране зажегся зеленый свет?
-“Lydian International”, которая является офшорной компанией и зарегистрирована в известной офшорной зоне Джерси, не имея опыта в сфере горной промышленности, создала вокруг себя миф, что имеет большую группу ученых, специалистов, и свою программу в Армении реализует на основе серьезных исследований. Они говорят, что являются настолько серьезной организацией, что финансируются корпорациями EBRD, IFS и будут действовать их критериями. И заявляют, что эксплуатация Амулсара никак не отразится на окружающей среде.
Простите, но подобные утверждения могут убедить только несведущих людей, которые не знают, что такое добыча золота открытым способом. Мировой опыт добычи золота открытым способом и очистки методом цианирования доказывает: заверения Lydian, что в результате кислотного дренажа пород открытого рудника и полых пород при кучном выщелачивании, и других видов загрязнения, подземные воды Амулсара не изменят свой химический состав, и насыщенные опасными тяжелыми металлами воды не переместятся в Кечутское водохранилище, а оттуда – в озеро Севан и реку Арпа, отнюдь не однозначны.
Фактически, правительства прежних премьер-министров Тиграна Саргсяна и Овика Абрамяна, взяв за основу предъявленные компанией Lydian некие документы, пришли к заключению, что можно эксплуатировать рудник, и это ничем не грозит.
Мы, как экологи, задаем вопрос: если правительство РА не произвело полноценную оценку рисков, то почему я, как гражданин Армении, должен на 100 процентов верить всему написанному той организацией, которая является заинтересованной стороной в деле эксплуатации рудника. В то время как все те специалисты, ученые, экологи, которые не имеют отношения к этой программе и не финансируются со стороны Lydian, то есть не имеют никакой заинтересованности, в своих анализах утверждают, что есть серьезные угрозы, которые умалчиваются, или на основании представленных компанией Lydian фактов были сделаны ошибочные заключения.
Перечислю самые важные риски, выделяемые нами. В процессе любых горнодобывательных работ есть риски, которые можно контролировать или смягчить, но есть также риски неконтролируемые. В программе “Lydian International” дело представлено так, будто у них все контролируемо на 100 процентов, не возникнет никаких проблем. Между тем и мировой, и местный опыт показывает, что в процессе добычи золота открытым способом и его очистки методом цианирования не было зарегистрировано ни одного случая, чтобы не было загрязнения или не возникали другие серьезные проблемы.
И вот, таким способом пытаются эксплуатировать рудник в Армении. на территории, где формируются притоки рек Воротан и Арпа. На расстоянии всего 7-8 км от рудника расположены два строения мощного гидротехнического и стратегического значения: Спандарянское и Кечутское водохранилища. Спандарянское водохранилище снабжает весь Сюникский марз, а Кечутское – озеро Севан и, по реке Арпа, весь Вайоц дзор. Кроме того, Спандарянское и Кечутское водохранилища соединены между собой подземным водотоннелем, который проходит под западным склоном Амулсара. И он находится на расстоянии всего 2 км от рудника. Сейчас Lydian утверждает, что эксплуатация рудника никак не отразится на тоннели Воротан-Арпа. Кто, кроме них самих, давал оценку, гарантию, кто берет на себя ответственность, что такого не произойдет?
-А в Армении оценка рисков не производилась?
-Скажу сразу, что ни в Амулсаре, ни вообще в других случаях добычи руды, грозящих воздействием на природную среду, у нас реальной оценки угрозы не производится. С 2011 года мы исследовали многие программы, участвовали во многих экспертизах и поняли, что в Армении экспертиза делается по вкусу, по желанию и по размеру выданной суммы или взятки, или по отданной сверху приказу.
Эксплуатация амулсарского золотоносного рудника будет иметь огромное воздействие на здоровье и социальное положение людей. При этом в этом важном вопросе оценку проводила только компания “Lydian International”, а наша власть полностью доверилась ей.
Гражданская инициатива “Армянский экологический фронт” (АЭФ), а также многие специалисты говорят, что на данный момент неизвестно, в каком техническом состоянии находится 21-километровый тоннель, проходящий под склоном Амулсара. Ни правительство, ни даже тот самый Lydian не проводили соответствующего исследования. 6-го декабря 2016 года мы сделали запрос, чтобы выяснить: оценило ли правительство техническое состояние подземного водотоннеля, который ведет со Спандарянского водохранилища в Кечутское, чтобы потом, даже если этот рудник будет эксплуатирован, смогли бы понять, изменилась ли ситуация в результате этого, разрушается бетон или нет, меняется качество воды или нет.
Месяцы спустя мы получили ответ на наш запрос. Справка была подписана первым заместителем министра экологии РА Симоном Папяном. Четырехстраничный текст в лишний раз доказал, что правительство РА в очередной раз избегает четкого ответа.
Есть еще одно важное обстоятельство: Lydian утверждает, что с водами изменений не произойдет. Но реальность иная: мы имеем полученный от государственных органов официальный документ о том, что по этому тоннелю в качестве подземного течения протекает в среднем 4,6млн км воды в год. Подземные воды Амулсара попадают в этот тоннель и перемещаются в Кечутское водохранилище. Специалисты придерживаются мнения, что если рудник будет открыт, то просачивание, естественно, усилится, поскольку откроется защитный слой, образуется огромная впадина, откуда содержащиеся в руде тяжелые металлы и другие ядовитые вещества вместе с осадками, со снегом, дождем попадут в тоннель, а оттуда – в Кечутское водохранилище. После чего часть этого будет течь в озеро Севан, часть – вниз по реке Арпа, загрязняя все водоемы. Кто может доказать нам, что такого не произойдет? Никто!
Далее. Те же подземные воды выпадают в ущелья. В следствие эксплуатации рудника качество вод открытых минералов этого месторождения полностью изменится по тому же механизму, образуются воды другого качества. И все это, насыщенное тяжелыми металлами, другими опасными веществами, попадет в наши реки. И опять же никто не дает оценку того, что будет с нашими водами, используемыми для мелиорации.
Далее. Не может быть, чтобы в процессе эксплуатации рудника не поднимался пыль, и ветер не может не перемещать эту пыль с места на место. Она, естественно, будет оседать на снежный покров, пастбища, растительный покров и с потеплением потечет с талыми водами в реки. И это тоже не нуждается в доказательствах, так, как и местный, и мировой опыт показывает, что посредством пыли происходит перемещение опасных веществ с открытых рудников.
Таким образом, мы имеем ситуацию, когда прямо над водоразделом хотят развернуть масштабную деятельность, которая окажет катастрофическое воздействие на подземные и наземные воды. Следовательно, все действия по эксплуатации рудника, о которых хоть и теоретически, но с уверенностью можно утверждать, что они окажут воздействие на запасы нашей пресной воды, на реки Воротан, Арпа, Дарб, Спандарянское и Кечутское водохранилища, на озеро Севан, мы уверены, однозначно недопустимы.
Если есть даже малейшее сомнение, что наши водные запасы могут подвергнуться опасности, значит, эта программа не имеет права на реализацию, потому что это для нас задача национальной безопасности.
Еще в 2012 году Владимир Мовсисян дал отрицательное заключение и отметил, что нельзя эксплуатировать рудник на этой территории. Но в 2014-ом, после его смерти, это отрицательное мнение стало положительным с легкой руки Юрия Джавадяна. Какой ответ будут держать завтра перед нашим народом люди, давшие разрешение на эксплуатирование рудника?
-Посол США, несколько месяцев назад рассуждая об эксплуатации золотоносного рудника Амулсара, отметил: “Я с радостью хочу констатировать, что впервые в Армении и в области горной промышленности произведена оценка экологического и социального воздействия относительно Амулсара, полностью соответствующая стандартам, установленным Всемирным банком и Европейским банком реконструкции и развития”. Фактически, посол лгал.
-Если посол желает услышать правду, то хоть раз должен встретиться с теми людьми, которые целых шесть лет заняты исследованием этой сферы. Не надо слушать только тех, кто выражает лицеприятные для них мысли.
Не надо также каждый раз совать нам в глаза стандарты, установленные Всемирным банком и Европейским банком реконструкции и развития. У нас свои стандарты, в соответствии с которыми не должна быть реализована ни одна программа, подвергающая опасности наши пресные воды, даже если опасность теоретическая. У нас под рукой мнения многих специалистов, мы изучали мировой опыт. Так что послу США мы бы посоветовали обсудить вопрос со специалистами, которые не имеют отношения к компании «Lydian International», в том числе и Всемирному банку.
“МЫ ПОТЕРЯЕМ ДЖЕРМУК КАК НАЦИОНАЛЬНОЕ БОГАТСТВО”
-Джермук является важным курортным центром, правительство РА вложило огромные суммы для реализации программы развития Джермука. Но получается, что эксплуатацией Амулсара не только провалится эта программа, но и будет уничтожено наше национальное богатство. И так, какой вред может нанести курортному центру Джермук эксплуатация Амулсара?
-Сразу скажу, эксплуатация золотоносного рудника окажет крайне опасное воздействие на Джермук, что будет проявляться по двум направлениям.
Первое – это экологическая угроза. В результате исследований Lydian (которые были заказаны в Англии, в то время как наше правительство еще ничего не предприняло и только продолжает верить всему предъявленному этой организацией), якобы было установлено, что джермукские минеральные воды и воды Амулсара не имеют между собой никакой связи, отношения. Говорят, также, что геологический блок Амулсара полностью обособлен и не имеет никакой связи с джермукским блоком. И делают заключение, что между ними не может быть гидрогеологической связи, то есть связи между подземными и минеральными водами. Между тем наши ученые-геологи, изучая исследования той же компании Lydian, пришли к обратному заключению: связь не только существует, более того, это одни и те же воды.
Что касается другого утверждения Lydian, что геологический блок Амулсара не имеет никакой связи с джермукским блоком, то это тоже наши ученые-геологи опровергают: нет такого, геологически доказано, что один из горизонтов амулсарского вулканического массива, нижний горизонт на севере заходит под пласт Джермука.
Еще одним доказательством является следующее: Воротан и Арпа были одной рекой. Когда Амулсар поднялся как вулканический массив, эти две реки разделились. Следовательно, как может между этими реками не быть связи?
Таким образом, изучая представленные компанией Lydian оценки, мы видим, что ее представители были уверены, что предъявленное ими никто читать не будет, а если кто и прочтет, то все равно, даст положительное заключение, потому что или ему дан приказ сверху, или брал взятку. Представители Lydian даже не подумали о том, что армянские ученые могут детально изучить их пакет, серьезно проанализировать его и найти много неточностей.
Один из утверждений Lydian заключается в том, что кислотный дренаж возникнуть не может, так как отсутствует сера: якобы за миллионы лет она полностью растворилась. Но в сделанном 2011-ом ими же исследовании написано, что на расстоянии 500 м от месторождения есть маленькое кислотное озеро. Возникает вопрос: если в Амулсаре нет кислотного дренажа, то как образовалось это кислотное озеро? Кстати, в Lydian, услышав этот наш вопрос, из своего последнего документа исключили информацию о кислотном озере, поняв, что это опасно для них.
Перейду ко второй угрозе, связанной с Джермуком. Город Джермук возник и развился как курортная зона оздоровительного и семейного отдыха, построенная на основе наличия минеральных вод. Как Вы отметили в своем вопросе: да, правительство имеет особую программу относительно развития Джермука, реализация которой обещает на разы больше инвестиций и ожидаемых доходов, чем предполагаемые доходы от эксплуатации Амулсара.
Так что же получается? Правительство ставит крест на написанную им же программу и решает на 15 лет забыть про все программы, превратив Джермук в город, обслуживающий рудокопов и горняков-разбойников? Компания Lydian уже на 10 лет арендовала санаторий “Джермук ашхар”, где будут проживать работающие на месторождении рудокопы, значительная часть которых приедет из других стран, их число будет доходить до 300 человек.
Представляете, в оздоровительном, предназначенном для семейного отдыха городе будут проживать 300 мужчин из разных стран, которые приедут без своих семей. Живя в Джермуке, эти 300 мужчин, естественно, будут удовлетворять свои разнообразные нужды, от еды и выпивки до сексуальных утех. Обо всем этом вполне ясно написано в программе Lydian, где отмечено, что 300 рудокопов, проживая в Джермуке, могут отдать дань алкогольным напиткам, возможны случаи злоупотреблениия ими, то есть рост алкоголизма. Пишут также, что это может привести к росту преступности. И отмечают: увеличится число платных сексуальных услуг, следовательно, возникнет опасность распространения болезней, передаваемых половым путем, поэтому они должны осуществлять социальные программы в Джермуке и других общинах, это будут тренинги для женщин и девушек, во всех учреждениях будут выдаваться бесплатные презервативы. Вы представляете, что будет творится в нашем Джермуке? Повторяю, обо всем этом написано в их же программе.
То есть мы решаем на 15 лет поставить в такое страшное положение курортный город. Люди, которые захотят поехать в Джермук с целью лечения или отдыха, узнав, во что превратился город, естественно, не поедут туда ни за что.
То есть мы на 15 лет теряем Джермук как бренд, как санаторную, семейную зону отдыха. Что останется от города спустя 15 лет, сможет ли он восстановится — большой вопрос. А если вдруг исполнится опасение наших ученых-геологов, и эксплуатация рудника окажет воздействие на качество, перемещение минеральных вод Джермука, то мы окончательно поставим крест на оздоровительный комплекс “Джермук” как национального богатства.
Теперь я обращаюсь с вопросом к отечественному правительству: что мы поставили на чаши весов?
Разве такие инвестиции мы хотим привлечь в Армению? Инвестирование в области горной промышленности не является шагом, направленным на развитие государства, так как эти суммы в основном потекут в карманы определенных людей. Армения имеет ограниченную территорию, следовательно, развитие горной промышленности, тем более в таких масштабах, поставит под угрозу существование нашего государства.
Получаемые от эсплуатации Амулсара 370 млн долларов США – это не инвестиция, это дается нам взамен на ограбление и безвозвратное загрязнение нашей страны.
Мы не отступим и любым способом будем защищать нашу страну, ее природу, ее водные ресурсы. Желающим эксплуатировать золотые рудники Амулсара и тем, кто их финансирует, придется нелегко.