Հակառակ Մերքելի Հայաստան Կատարած Յուսադրող Այցելութեան՝ Ան Չարտասանեց «Ցեղասպանութիւն» Բառը.Յարութ Սասունեան
• 30-08-2018 12:15:44   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Անցեալ շաբաթ Գերմանիոյ վարչապետ Անկելա Մերքել այցելեց Վրաստան, Հայաստան եւ Ատրպէյճան: Ըստ լրատուական միջոցներու հաղորդումներուն, անոր Հայաստան այցելութիւնը եւ հանդիպումները Հայաստանի ղեկավարութեան հետ շատ կառուցողական էին: Կ՛ակնկալուի ընդլայնել հայ-գերմանական քաղաքական, մշակութային եւ առեւտրային յարաբերութիւնները: Մերքելի այցը խիստ անհրաժեշտ խթան էր՝ Հայաստանի նոր ժողովրդավարական կառավարութեան համար:
Զգայուն հարցերէն  մէկը, որուն ուշադիր կը հետեւէին ինչպես հայերը, նոյնպէս ալ միջազգային հանրութիւնը՝ վարչապետ Մերքելի մեկնաբանութիւններն էին Հայոց Ցեղասպանութեան վերաբերեալ: Գերմանիոյ խորհրդարանը (Պունտեսթակ) 2016ին գրեթէ միաձայնութեամբ ընդունեց Հայոց Ցեղասպանութիւնը ճանչցող բանաձեւ եւ յայտարարեց, որ «Գերմանական կայսրութիւնը մասնակի մեղսակցութիւն ունի այդ իրադարձութիււններուն մէջ»:
Ցեղասպանութեան մասին բանաձեւի ընդունումէն անմիջապէս ետք Թուրքիա յետս կոչեց իր դեսպանը Պերլինէն եւ սպառնաց խզել կապերը Գերմանիոյ հետ: Թէեւ Գերմանիոյ եւ Թուրքիոյ միջեւ յարաբերութիւնները տարբեր պատճառներով կը շարունակեն մնալ լարուած, սակայն կը սպասուի, որ անոնք կը բարելաւուին Սեպտեմբերի վերջը Թուրքիոյ նախագահ Ռեճեփ Թայիպ Էրտողանի՝ Գերմանիա կատարելիք այցէն ետք:
Երեւանի մէջ Մերքել այցելեց Հայոց Ցեղասպանութեան զոհերու յուշահամալիր, ծաղկեպսակ դրաւ 1.5 միլիոն հայ զոհերու յիշատակին եւ ծառ տնկեց յուշահամալիրի տարածքը գտնուող ծառուղիին վրայ: Մերքել սակայն Երեւանի մէջ խուսափեցաւ օգտագործելէ «ցեղասպանութիւն» եզրը՝ Թուրքիոյ զանգուածային սպանութիւնները որակելով իբրեւ «հայ ժողովուրդին դէմ գործադրուած հրէշային ոճրագործութիւն», որ «կարելի չէ եւ պէտք չէ մոռցուի»: Ան նաեւ յայտարարեց, որ այցելած է Ցեղասպանութեան յուշահամալիր՝ «Պունտեսթակի 2016ի բանաձեւին ոգիին համահունչ»: Ան պարզաբանեց, որ կիրառուած լեզուն «քաղաքական գնահատական էր, այլ ոչ թէ իրաւական»:
Հակառակ Հայաստանի նկատմամբ Մերքելի բարեացակամութեան եւ անոր շատ դրական յայտարարութիւններուն, յոյսով եմ, որ Հայաստանի ղեկավարները անոր յիշեցուցին այն, որ 1.5 միլիոն հայերու ծրագրուած ոչնչացումը նկարագրելու համար իսկական եզրը «ցեղասպանութիւնն» է, այլ ոչ թէ պարզապէս «հրէշային ոճրագործութիւն»ը:
Հայաստանի ղեկավարները կրնային Գերմանիոյ վարչապետին տեղեկացնել գերմանական «Տոյչէ Վելէ»ի (Deutsche Welle) լրագրող Պեն Նայթի վերջին հաղորդման մասին՝ Գերմանիոյ Ռեյխի կողմէ օսմանեան թրքական զօրքերուն տրամադրուած զինամթերքի վերաբերեալ, Հայոց Ցեղասպանութիւնը իրականացնելու նպատակով:
Համաձայն «Տոյչէ Վելէ»ի՝ ««Մաուզեր»ը, որ Գերմանիոյի հրաձգային զէնքերու հիմնական արտադրողն էր երկու համաշխարհային պատերազմներու մէջ, միլիոնաւոր հրացաններ եւ ատրճանակներ մատակարարած է Օսմանեան Կայսրութեան, զէնքերը օգտագործուած են Ցեղասպանութեան ընթացքին՝ գերմանացի սպաներու աշխուժ աջակցութեամբ: Բացի այդ, մէջբերելով Global Netի «Դադրեցուցէք զէնքի առեւտուրը» յօդուածէն, «Տոյչէ Վելէ» յայտարարած է, որ «թրքական բանակը նաեւ յագեցած էր Էսսէն գտնուող «Քրուփ» (Krupp) ընկերութեան արտադրած հարիւրաւոր թնդանօթներով, զորս Թուրքիա օգտագործած է ընդդէմ Մուսա լերան դիմադրութիւնը իրականացուցած հայ մարտիկներու, 1915 թուականին»:
Global Netի յօդուածի հեղինակ Վոլֆկանկ Լենտկրեպեր գրած է, որ «Օսմանեան Կայսրութեան համար «Մաուզեր»ը իսկապէս որ հրացանի մենաշնորհ ունէր»:
«Տոյչէ Վելէ» բացայայտած է, որ «յօդուածին մէջ առաջին գերմանական զեկոյցներէն շատերը վերցուած են նամակներէն Մէյըր կոմս Էպերհարտ Վոլֆըսքեհլի, որ 1915 Հոկտեմբերին կը գտնուէր Ուրֆա՝ թրքական հարաւարեւելեան քաղաքը: Ուրֆան բնօրանն էր մեծ թիւով հայերու, որոնք պատուարներ ստեղծած էին իրենց տուներուն մէջ, ընդդէմ թրքական հետեւակի: Վոլֆըսքեհլ կը ծառայէր որպէս պետ՝ Օսմանեան կայսրութեան 4րդ բանակի հրամանատարի տեղակալ Ֆախրի Փաշայի վաշտին, եւ կոչուած էր վաշտը ամրապնդելու համար»:
Մէյըր Վոլֆըսքեհլ իր կնոջ գրած նամակին մէջ անամօթաբար պարծանք ապրած է գերմանական զօրքերու կողմէ Ուրֆայի մէջ հայերու սպանութիւններով. «Անոնք [հայերը] կ՛ապրէին եկեղեցւոյ հարաւը գտնուող բազմաթիւ տուներու մէջ: Երբ մեր հրետանին հարուածեց տուներուն վրայ, ներսը գտնուող շատ մարդիկ եւ ուրիշներ փորձեցին պատսպարուիլ եկեղեցւոյ մէջ: Սակայն ... անոնք ստիպուած էին եկեղեցին շրջանցել եկեղեցւոյ բակով: Մեր հետեւակը բակին ձախ կողմէն արդէն հասած էր տուները եւ սպաննեց եկեղեցւոյ բակի ճամբով փախչող մարդիկը: Ընդհանուր առմամբ, հետեւակը, զոր օգտագործեցի հիմնական յարձակման ընթացքին ... հոյակապ կերպով լաւագոյնս արդարացուց ինքզինք»:
Լենտկրեպեր նաեւ տեղեկացուցած է, որ «մինչ գերմանական ընկերութիւնները զէնք կը մատակարարէին, իսկ գերմանացի զինուորները՝ փորձագիտական խորհրդատուութիւն, թէ ինչպէս օգտագործել զէնքերը, գերմանացի սպաները նաեւ գաղափարական հիմքեր կը դնէին» Հայոց Ցեղասպանութեան առնչութեամբ:
Գերմանական ռազմածովային կցորդ, գերմանաթրքական սպայական բաժանմունքի անդամ եւ Օսմանեան Կայսրութեան ռազմական նախարար Էնվեր փաշայի մտերիմ Հանս Հիւմեն գրած է. «Հայերը, ռուսերու հետ իրենց ունեցած դաւադրութեան պատճառով, պէտք է, քիչ թէ շատ, ոչնչացուին: Այդ թէեւ դժուար է, բայց օգտակար»:
Բացի այդ, Լենտկրեպեր իր զեկոյցին մէջ գրած է «փրուսական հրամանատար-մէյըր Քոլմար Ֆրիհեր Վոն Դեր Կոլցի մասին, որ 1883ին Օսմանեան Պալատի համար ռազմական կարեւոր խորհրդական դարձած էր եւ ինքնիրեն որպէս լոպիիստ կը տեսնէր գերմանական ռազմական արդիւնաբերութեան գծով, այլեւ կ՛աջակցէր թէ՛ «Մաուզեր» եւ թէ «Քրուփ» ընկերութիւններուն՝ թրքական  գնումները ապահովելու անոնց ջանքերուն: (Անգամ մը ան հպարտացած է իր օրագրին մէջ, այսպէս. «Կրնամ պնդել, որ առանց ինծի, [թրքական] բանակի վերազինումը գերմանական մոտելներով տեղի չէր ունենար»): Կոլց «օգնեց համոզել Սուլթանին՝ փորձել եւ միանգամընդմիշտ վերջ դնել Հայկական Հարցին...»:
Վերոնշեալ մէջբերումները կը հաստատեն Պունտեսթակի 2016 թուականի բանաձեւով ընդունումը, ըստ որուն Գերմանիա մեղսակից է Հայոց Ցեղասպանութեան, ինչպէս նաեւ 2015ին Գերմանիոյ նախագահ Եոհաքիմ Կաուքի կողմէ Գերմանիոյ «համատեղ պատասխանատուութեան» ճանաչումը՝ Հայոց Ցեղասպանութեան: Գերմանիոյ վարչապետ Մերքել, քաջատեղեակ ըլլալով այս փաստերուն մասին, պէտք է Հայոց Ցեղասպանութիւնը անուանէր իր իսկական անունով՝ «Ցեղասպանութիւն»...

Despite an Encouraging Visit to Armenia, Chancellor Merkel Didn’t Say Genocide.Harut Sassounian
Last week, German Chancellor Angela Merkel visited Georgia, Armenia and Azerbaijan. Media reports indicated that her visit to Armenia and meetings with its leadership were very constructive. Armenian-German political, cultural and trade relations are expected to expand. Merkel’s visit resulted in a much needed boost for Armenia’s new democratic government.
One of the sensitive issues that both Armenians and the international community were carefully following was Chancellor Merkel’s comments on the Armenian Genocide. The German Parliament (Bundestag) almost unanimously adopted a resolution in 2016 recognizing the Armenian Genocide and declared that “the German Empire bears partial complicity in the events.”
Immediately after the adoption of the Genocide resolution, Turkey withdrew its ambassador from Berlin and threatened to cut off ties with Germany. Relations between Germany and Turkey remain tense for a variety of reasons, but are expected to improve after Turkish President Recep Tayyip Erdogan’s forthcoming visit to Germany in late September.
While in Yerevan, Chancellor Merkel paid a visit to the Armenian Genocide Memorial. She laid a wreath in memory of the 1.5 million Armenian victims and planted a tree at an adjacent park. However, Merkel avoided the use of the term genocide in Yerevan, describing Turkey’s mass killings as “heinous crimes against Armenians” which “cannot and must not be forgotten.” She also stated that she had visited the Genocide Memorial “in the spirit of the Bundestag 2016 resolution.” She clarified that the language used was “a political, not a legal classification.”
Despite Merkel’s goodwill toward Armenia and her very positive statements, I hope that Armenia’s leaders reminded her that the proper term to describe the planned extermination of 1.5 million Armenians is “Genocide,” not simply “heinous crimes.”
Armenia’s leaders could have informed Chancellor Merkel of a recent report by Ben Knight of Germany’s Deutsche Welle (DW) about the weapons provided by the German Reich to the Ottoman Turkish forces to carry out the Armenian Genocide.
According to DW, “Mauser, Germany's main manufacturer of small arms in both world wars, supplied the Ottoman Empire with millions of rifles and handguns, which were used in the genocide with the active support of German officers.” Furthermore, quoting from a report by “Global Net -- Stop the Arms Trade,” DW stated that “the Turkish army was also equipped with hundreds of cannons produced by the Essen-based company Krupp, which were used in Turkey's assault on Armenian resistance fighters holding out on the Musa Dagh Mountain in 1915.”
The author of the Global Net report, Wolfgang Landgraeber, wrote that “Mauser really had a rifle monopoly for the Ottoman Empire.”
DW revealed that “many of the firsthand German accounts in the report come from letters by Major Graf Eberhard Wolffskehl, who was stationed in the southeastern Turkish city of Urfa in October 1915. Urfa was home to a substantial population of Armenians, who barricaded themselves inside houses against the Turkish infantry. Wolffskehl was serving as chief of staff to Fakhri Pasha, deputy commander of the Ottoman 4th Army, which had been called in as reinforcement.”
In a letter to his wife, Major Wolffskehl shamelessly bragged about the killing of Armenians by German troops in Urfa: “They [the Armenians] had occupied the houses south of the church in numbers. When our artillery fire struck the houses and killed many people inside, the others tried to retreat into the church itself. But ... they had to go around the church across the open church courtyard. Our infantry had already reached the houses to the left of the courtyard and shot down the people fleeing across the church courtyard in piles. All in all the infantry, which I used in the main attack ... acquitted itself very well and advanced very dashingly.”
Landgraeber also reported that “while German companies provided the guns, and German soldiers the expert advice on how to use them, German officers also laid the ideological foundations” for the Armenian Genocide.
German Navy Attache Hans Humann, a member of the German-Turkish officer corps and close friend of the Ottoman Empire's war minister, Enver Pasha, wrote: “The Armenians -- because of their conspiracy with the Russians -- will be more or less exterminated. That is hard, but useful.”
Furthermore, Landgraeber wrote in his report about “the Prussian major general Colmar Freiherr von der Goltz, a key figure who became a vital military adviser to the Ottoman court in 1883 and saw himself as a lobbyist for the German arms industry and supported both Mauser and Krupp in their efforts to secure Turkish commissions. (He once boasted in his diary, ‘I can claim that without me the rearmament of the [Turkish] army with German models would not have happened.’)” Goltz “helped persuade the Sultan to try and end the Armenian question once and for all!”
The above quotations support the admission by Bundestag’s 2016 resolution that Germany was complicit in the Armenian Genocide and German President Joachim Gauck’s acknowledgment in 2015 about Germany’s “co-responsibility” for the Armenian Genocide. Being well aware of these facts, Chancellor Merkel should have called the Armenian Genocide by its proper name: Genocide!