Ucom-ի նոր uKid խելացի ժամացույցների շնորհիվ ծանողները կկարողանան վերահսկել երեխաների տեղաշարժը՝ ապահովելով նրանց անվտանգությունը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
• 11-09-2018 15:14:51   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
Ծնողներն այլևս կարող են չանհանգստանալ իրենց մանկահասակ կամ դպրոցահասակ երեխաների գտնվելու վայրի հետ կապված, քանի որ Ucom ընկերության հայալեզու uKid մանկական խելացի ժամացույցը բացառիկ հնարավորություն է տալիս ոչ միայն ամեն րոպե կապի մեջ լինել երեխայի հետ, այլև հետևել նրա տեղաշարժին:
«Ազատ երեխա, անհոգ ծնող» կարգախոսի ներքո այսօրվանից վաճառքի հանված uKid խելացի հեռախոս-ժամացույցները նախատեսված են 4-12 տարեկան երեխաներ ունեցող ծնողների համար, ովքեր կարող են նախապես սահմանել երեխայի համար ապահով գոտում գտնվելու քարտեզը, նաև ակտիվացնել արտակարգ ռեժիմը:
Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում պարզաբանեց Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը, երեխայի՝ ապահով գոտուց դուրս գալու կամ արտակարգ ռեժիմում գտնվելու մասին խելացի ժամացույցն անմիջապես համապատասխան ծանուցմամբ, հաղորդագրությամբ կամ ազդանշանով տեղեկացնում է ծնողին, այդպիսով կանխելով հնարավոր բոլոր վտանգները:
«Այս պրոդուկտը հնարավորություն է տալիս երեխաներին դասաժամերին կամ դրանցից դուրս օգտվել հեռախոսից սահմանափակ լուծումներով, այսինքն՝ կարող են զանգահարել համապատասխան այն համարներին, որը ծնողները կուզենան»,- նշեց Հ. Եսայանը՝ հավելելով, որ ծնողներն անձամբ են որոշում խելացի ժամացույցի գործառույթների շրջանակը՝ ավելացնելով կամ պակասեցնելով սահմանափակումները:
Ucօm ընկերության ղեկավարի խոսքերով՝ ի տարբերություն uKid-ի, հայկական շուկայում առկա նմանատիպ ժամացույցները հայաֆիկացված չեն, աշխատում են հիմնականում 2G ցանցում, հավելվածները թերություններ ունեն, ինտերնետ-կապի կարգավորումը ժամեր կարող է պահանջել, իսկ ճառագայթումն ավելի շատ է:
«Այն լուծումը, որ մենք տալիս ենք, շատ երկրներում ավելի թանկ է և տեխնոլոգիապես զիջում է մեր տարբերակին: Արտերկրում նույն ժամացույցը, որը հայաֆիկացված չէ, մոտ երկու անգամ ավելի թանկ է: Մենք շուրջ մեկ տարի այս նախագծի վրա աշխատել ենք, որից հետո հասել ենք այն արդյունքին, որ այս արտադրանքը հնարավորինս քիչ է ճառագայթում և անվտանգ է երեխաների առողջության համար»,- ընդգծեց Հ. Եսայանը:
Վերջինիս փոխանցմամբ՝ Ucom-ից uKid մանկական հեռախոս-ժամացույցը հնարավոր է ձեռք բերել uKid սակագնային պլանին 12 ամսով միանալու դեպքում՝ վճարելով 20 հազար դրամ կանխավճար, այնուհետև 12 ամսվա ընթացքում ամսական 2500 դրամ սարքի համար և 2000 դրամ՝ սակագնային պլանի: Բաժանորդագրության 12 ամիսը լրանալուց հետո բաժանորդը կվճարի միայն uKid սակագնային պլանի 2000 դրամ ամսավճարը: Նշյալ սակագնային պլանի շրջանակներում ամսական 2000 դրամով երեխան կստանա անսահմանափակ րոպեներ և անսահմանափակ sms-ներ «Յուքոմ» շարժական ցանցի ներսում, նաև 1 ԳԲ ինտերնետ՝ խելացի հեռախոսի մի շարք գործառույթներից օգտվելու համար:
Ժամացույցը ձեռք բերելուց հետո ծնողները կարող են ներբեռնել ու տեղադրել uKid հավելվածը iOS կամ Android համակարգով աշխատող իրենց հեռախոսում և վերահսկել երեխայի տեղաշարժը, տեղեկանալ նրա գտնվելու վայրի մասին:

Thanks to Ucom's new uKid Smart Clocks, celebrities will be able to control the movement of children, ensuring their safety (VIDEO)
• 11-09-2018 15:14:51   | Armenia  |  Science and Technology
At the start of the new academic year, Ucom came up with an innovative offer of “uKid: smartwatch and phone for kids”. uKid, which is operating in Armenian, suggests to follow the “Free child, carefree parents” slogan. It is targeting parents of children aged 4 to 12, who from now on have the opportunity to always stay in touch with their children, send notifications and messages, and clearly know the child’s location at any time. The parents will also be able to send reminders about the daily schedule to their children, as well as count their steps.
The customers will be able to acquire the device by subscribing to the uKid tariff plan for 12 months and paying 20 000 AMD as an advance payment, and then pay the device fee of 2500 AMD and tariff plan monthly fee of 2000 AMD during the period of 12 months. Upon the expiry of the commitment period, they will only pay the uKid tariff plan monthly fee of 2000 AMD. Within the framework of the mentioned tariff plan the child will receive unlimited minutes and unlimited SMSes within Ucom mobile network, as well as 1GB of mobile internet to benefit from a range of the smartwatch functions. The parent will be able to download and install uKid application in their iOS or Android devices, learn the location of their child at any time, call him/her or send short text messages, receive notifications, when the child leaves the safety zone, activates the SOS regime or is in an emergency situation.
“As an innovative Armenian company Ucom acknowledges that so far the local market has offered very limited and non-complex solutions to all parents worrying for their children. The solutions offered in Armenia are not even in Armenian, they mostly work in 2G network, the applications have a lot of bugs, and the configuration of the internet connection may take hours. While uKid is not just a kids’ smartwatch or an app, it’s an essential tool understanding the Armenian language, which enables parents and their kids to always stay connected due to the safe, secure and reliable solution. Moreover, the devices are certified for the European market, those are non-toxic, the radiation is less than that of the phones’,” said Hayk Yesayan, the Co-Founder and Director General at Ucom.