Ուկրաինայի նոր խորհրդարանում 5 ուժերից 4-ը կլինեն եվրոպամետ
Ուկրաինայում կիրակի օրը՝ հուլիսի 21-ին տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների նախնական արդյունքներով առավելագույն թվով ձայներ է ստացել երկրի նորընտիր նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու «Ժողովրդի ծառա» (Слуга народа) կուսակցությունը՝ 44.2 տոկոս։
Ընդհանուր առմամբ, ըստ ընտրությունների նախնական արդյունքների, ուկրաինական խորհրդարան՝ Գերագույն ռադա, բացի «Ժողովրդի ծառայից»,  անցել է ևս չորս քաղաքական ուժ՝ «Ընդդիմադիր պլատֆորմը» (11.4%), «Եվրոպական համերաշխությունը» (8.8%), «Բատկիվշինան» («Հայրենիք», 7.4%) և «Ձայնը» (Голос, 6․5%):
Ուկրաինայում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններն արտահերթ էին։ Վլադիմիր Զելենսկին Ուկրաինայի նախագահ է ընտրվել ապրիլի 21-ին տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքում։ Իր երդմնակալության ժամանակ՝ մայիսի 20-ին, Զելենսկին հայտարարել էր խորհրդարանը ցրելու և արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու մասին։
Հարկ է նշել, որ Ուկրաինայի սահմանադրությամբ խորհրդարանն ունի 450 պատգամավոր, որոնցից կեսն ընտրվում է համամասնական ցուցակով, իսկ մյուս կեսը՝ մեծամասնական։ Քանի որ Ուկրաինայի մաս կազմող Ղրիմը ներկայում միացված է Ռուսաստանին, իսկ Դոնեցկի և Լուգանսկի որոշ հատվածներ գտնվում են անջատական ուժերի վերահսկողության ներքո, այդ շրջաններից մեծամասնական թեկնածուներ չեն ընտրվել, ուստի Գերագույն ռադան կունենա 424 պատգամավոր։ Ըստ նախնական արդյունքների, Զելենսկու կուսակցությունը կարող է ստանալ 227 մանդատ, ինչը բավարար կլինի առանց կոալիցիայի խորհրդարանական մեծամասնություն կազմելու համար։
Ով ով է
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու «Ժողովրդի ծառա» կուսակցությունը թեև գրանցված է 2016 թվականից, սակայն ակտիվ գործունեություն է ծավալում միայն 2019-ի նախագահական ընտրությունների քարոզչական շրջանից։ Կուսակցությունը, ինչպես և Վլադիմիր Զելենսկին, հանդես են գալիս Ուկրաինայի և Արևմուտքի միջև հարաբերությունների խորացման օգտին։ Միևնույն ժամանակ, որպես արտաքին քաղաքական կարևորագույն նպատակներ Զելենսկին նշել է Դոնբասում կրակի դադարեցումը և Ղրիմի, Դոնեցկի ու Լուգանսկի վերադարձն Ուկրաինայի վերահսկողության ներքո։
«Ընդդիմադիր պլատֆորմ – Հանուն կյանքի» դաշինքն Ուկրաինայում համարվում է պրոռուսական ուժ։ Ուշագրավ է, որ դաշինքի առաջնորդներ Յուրի Բոյկոն և Վիկտոր Մեդվեդչուկն ընտրություններից առաջ՝ հուլիսի 11-ին, այցելել էին Մոսկվա և հանդիպում ունեցել Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի և ռուսական պետական գազային «Գազպրոմ» ընկերության ղեկավար Ալեքսեյ Միլերի հետ։ Ըստ Բոյկոյի, հանդիպմանը քննարկվել էին Ուկրաինա ռուսական գազի մատակարարման հետ կապված հարցեր։ Ընդհանուր առմամբ, այս քաղաքական ուժը հանդես է գալիս մի շարք պրոռուսական դիրքորոշումներով և հայտնվում սկանդալների կենտրոնում։ Մասնավորապես, նրանք Ուկրաինայի արևելքում կոնֆլիկտը համարում են քաղաքացիական պատերազմ, մտահոգություն հայտնում Ուկրաինայում ռուսալեզու բնակչության նկատմամբ խտրականության կապակցությամբ, իսկ 2014-ին Ուկրաինայում տեղի ունեցած հեղափոխությունը՝ Եվրամայդանը, անվանում պետական հեղաշրջում։
Ուկրաինայի նախկին նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի «Եվրոպական համերաշխություն» կուսակցությունը «Համերաշխություն» անվանումով գործում է 2001 թվականից։ 2014 թվականից որպես «Պյոտր Պորոշենկոյի դաշինք» այն ներկայացված է Գերագույն ռադայում, սակայն 2019-ի նախագահական ընտրություններում Պորոշենկոյի պարտությունից հետո կուսակցությունը վերանվանվել է և հանդես է գալիս ներկայիս անվամբ։
«Եվրոպական համերաշխությունը» արևմտամետ քաղաքական ուժ է, սակայն Պորոշենկոյի կառավարման տարիներին գրանցված ձախողումների, կոռուպցիայի խորացման և Ռուսաստանի հետ հակամարտության փակուղային վիճակի պատճառով այն ներկայում չունի լայն հանրային աջակցություն, ինչն էլ վկայում են ընտրությունների արդյունքները։
Քանակով չորրորդ ամենաշատ ձայն ստացած կուսակցությունը՝ «Բատկիվշինան», համարվում է պրոեվրոպական ուժ, որը հանդես է գալիս ՆԱՏՕ-ին Ուկրաինայի միանալու օգտին։ Կուսակցության առաջնորդ Յուլիա Տիմոշենկոն նախկինում զբաղեցրել է Ուկրաինայի վարչապետի պաշտոնը, այնուհետ 2011 թվականին դատապարտվել 7 տարվա ազատազրկման Ռուսաստանի հետ գազային պայմանագրերը ստորագրելիս պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար։ Այն ժամանակ Ուկրաինայի գրեթե բոլոր ընդդիմադիր ուժերը Տիմոշենկոյի դատապարտումը համարել են քաղաքական հետապնդում։ Տիմոշենկոն ազատ է արձակվել և անմեղ ճանաչվել միայն 2014-ին՝ Եվրամայդանի հեղափոխությունից հետո։
Հուլիսի 21-ին տեղի ունեցած ընտրություններում անակնկալ կերպով խորհրդարանի անցողիկ 5 տոկոսն է հաղթահարել ուկրաինական հանրահայտ «Օկեան Էլզի» ռոք-խմբի երգիչ Սվյատոսլավ Վակարչուկի «Ձայն» նորաստեղծ կուսակցությունը։ Այս քաղաքական ուժը հանդես է գալիս ԵՄ-ին և ՆԱՏՕ-ին անդամակցության օգտին, ինչպես նաև հայտարարում Ղրիմի՝ Ուկրաինայի կազմ վերադառնալու անխուսափելիության մասին։
Այսպիսով, ամփոփելով Ուկրաինայի խորհրդարան անցած քաղաքական ուժերի արտաքին քաղաքական կողմնորոշումները, կարելի է արձանագրել, որ Գերագույն ռադա անցած հինգ ուժերից չորսը հստակորեն արտահայտվում են Արևմուտքի հետ հարաբերությունների խորացման և ԵՄ-ին ու ՆԱՏՕ-ին ինտեգրվելու օգտին։

У 4 из 5 представленных в парламенте Украины сил будет проевропейская ориентация
По предварительным данным, на состоявшихся в воскресенье 21 июля внеочередных выборах в Верховную раду Украины, наибольшее количество голосов получила партия новоизбранного президента Владимира Зеленского «Слуга народа» – 44,2%.
В целом, по предварительным данным, помимо партии «Слуга народа» в украинский парламент прошли еще 4 политические силы - «Оппозиционная платформа — За жизнь» (11,4 процента), «Европейская солидарность» (8,8 процента), «Батькивщина» (7,4 процента) и «Голос» (6,5 процента).
Парламентские выборы в Украине были внеочередными. Владимир Зеленский был избран президентом Украины по итогам выборов главы государства, прошедших 21 апреля. На своей инаугурации 20 мая Зеленский заявил о роспуске парламента и проведении внеочередных выборов.
Стоит отметить, что согласно Конституции Украины парламент состоит из 450 депутатов, половина из которых избирается по пропорциональному списку, а другая половина – по мажоритарной системе. Поскольку Крым, который является частью Украины, теперь в составе России, а некоторые районы Донецка и Луганска находятся под контролем сепаратистских сил, кандидаты на мажоритарных округах избраны не были, поэтому в Верховной Раде будет 424 депутата. По предварительным результатам, партия Зеленского может получить 227 мандатов, что будет достаточно для создания парламентского большинства без коалиции.
Кто есть кто
Партия президента Владимира Зеленского «Слуга народа» хотя и была зарегистрирована с 2016 года, но активно распространять свою деятельность начала во время президентской предвыборной компании 2019 года. Партия, как и Владимир Зеленский, выступает за углубление отношений между Украиной и Западом. В то же время Зеленский отметил, что прекращение огня в Донбассе и возвращение Крыма, Донецка и Луганска под контроль Украины – важнейшие внешнеполитические цели.
Блок «Оппозиционная платформа — За жизнь» считается  в Украине пророссийской силой. Примечательно, что лидеры блока Юрий Бойко и Виктор Медведчук накануне выборов, 11 июля, посетили Москву, где провели встречу с премьер-министром России Дмитрием Медведевым и главой российской компании «Газпром» Алексеем Миллером. По словам Бойко, на встрече обсуждались вопросы, связанные с «поставками российского газа» в Украину. В целом, эта политическая сила выступает с рядом пророссийских позиций и оказывается в центре скандалов. В частности, они считают конфликт на востоке Украины гражданской войной, выражают обеспокоенность по поводу дискриминации русскоязычного населения в Украине, а революцию 2014 года в Украине – Евромайдан, называют государственным переворотом.
Партия бывшего президента Украины Петра Порошенко «Европейская солидарность» действует под именем «Солидарность» с 2001 года. С 2014 года партия была представлена в парламенте под именем «Блок Петра Порошенко», однако после поражения Порошенко на президентских выборах 2019 года она была переименована и выступает под именем «Европейская солидарность».
«Европейская солидарность» – прозападная политическая сила, однако из-за провалов за годы правления Порошенко, процветение коррупции и тупика в конфликте с Россией, она не пользуется широкой общественной поддержкой, о чем свидетельствуют и результаты выборов.
«Батькивщина» – четвертая по счету партия, получившая большое количество голосов, считается проевропейской силой, которая выступает за присоединение Украины к НАТО. Лидер партии Юлия Тимошенко в прошлом занимала должность премьер-министра Украины, затем в 2011 году она была приговорена к 7 годам лишения свободы за злоупотребление служебными полномочиями при подписании газовых соглашений с Россией. Тогда почти все оппозиционные силы Украины посчитали осуждение Тимошенко политическим преследованием. Тимошенко была освобождена и признана невиновной лишь в 2014 году после Евромайдана.
На прошедших 21 июля выборах удивительным образом пятипроцентный барьер преодолела также партия фронтмена рок-группы «Океан Эльзы» Святослава Вакарчука «Голос». Эта политическая сила выступает за членство в ЕС и НАТО, а также заявляет о неизбежности возвращения Крыма в состав Украины.
Таким образом, резюмурия внешнеполитические ориентации прошедших в парламент Украины политических сил, можно констатировать, что 4 из 5 прошедших в Верховную Раду сил высказываются за углубление отношений с Западом и интеграцию в ЕС и НАТО.