Շուշիում վերականգնվել է Գոհար տիկնոջ Վերին մզկիթը
Շուշիում ավարտին են մոտեցել 19-րդ դարի ճարտարապետական-կրոնական համալիրի՝ Գոհար տիկնոջ Վերին մզկիթի վերականգնման աշխատանքները:
Շուշի քաղաքը, ունենալով ինքնատիպ և բավականին պահպանված ճարտարապետական ոճ, առաջիկայում իր այցելուներին կներկայանա վերականգնված և պահպանված պատմամշակութային կոթողով՝  Գոհար տիկնոջ Վերին մզկիթով:
«Արևելյան պատմական ժառանգության վերածնունդ» (Revival of Oriental Historical Heritage Foundation) հիմնադրամը, սատարելով Արցախի կառավարության նախաձեռնությանը, 2014 թ.-ին ձեռնարկել է Վերին մզկիթի վերականգնման ծրագիրը, որն իրականացվում է «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի՝ Արցախի զարգացման ծրագրի շրջանակում:
Նախագծի շրջանակում ամբողջությամբ վերականգնվել է Գոհար տիկնոջ Վերին մզկիթը՝ պահպանելով նրա առաջնային տեսքը: Հիմնովին վերականգնվել է նաև մզկիթի հարևանությամբ գտնվող մեդրեսեի շենքը (հոգևոր վարժարան), ընդլայնվել և բարեկարգվել է  մզկիթի հարակից տարածքը, կառուցվել է պուրակ:
Շուշիի Գոհար տիկնոջ Վերին մզկիթը ներկայիս տեսքով կառուցվել է 1864-1865 թթ. Գոհար տիկնոջ հովանավորությամբ և կրում է  նրա անունը:
«Շուշին Արցախի յուրահատուկ վայրերից մեկն է, իսկ Գոհար տիկնոջ Վերին մզկիթը՝ Շուշիի հին քաղաքի մշակույթի և հարուստ պատմական անցյալի անբաժանելի մասը: Այն իր դիրքով առանցքային տեղ է զբաղեցնում քաղաքի պատմական թաղամասում: Մզկիթի վերականգնման նախագիծը թույլ է տալիս ոչ միայն ներկայացնել տարածաշրջանի և Շուշիի պատմամշակութային ժառանգությունը, այլև նոր կենտրոն ստեղծել Արցախի զբոսաշրջային քարտեզի վրա: Մենք հուսով ենք, որ այս նախագիծը նաև կնպաստի Շուշիի պատմական թաղամասի վերականգնման աշխատանքներին նոր թափ հաղորդելուն»,-ասում է IDeA հիմնադրամի Արցախի զարգացման ծրագրի ղեկավար Սուրեն Ամիրբեկյանը:
Նա հավելում է, որ նախագծի շրջանակում վերականգնվել է նաև մեդրեսեի շենքը, ինչը կարող է նպաստել վերջինիս օգտագործմանը՝ որպես կրթամշակութային կենտրոն. «Այն Հայաստանի և Արցախի արևելագետների կողմից կարող է վերածվել գիտաուսումնական կամ արևելագիտական ուսումնասիրությունների կենտրոնի, այնտեղ կարող են անցկացվել նաև ամառային դպրոցներ, համաժողովներ, կրթական և մշակութային հանդիպումներ»:
Վերականգման աշխատանքները միջազգային լավագույն չափանիշներին համապատասխանեցնելու նպատակով` ներգրավվել են տեղական և արտասահմանյան կազմակերպություններ: Մշտապես համագործակցելով Արցախի մշակույթի նախարարության հետ` ծրագրի իրականացման աշխատանքներում ներգրավվել են «Part Saman Jahan» իրանական ճարտարապետական ընկերությունը, «TFA-Armenia» ճարտարապետական բյուրոն, «Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային խորհրդի Հայաստանի ազգային կոմիտե»՝ ԻԿՕՄՕՍ-Հայաստանը, Լորենցո Յուրինան (Միլանի պոլիտեխնիկական համալսարանի դասախոս) և Իրանական մշակութային ժառանգության,  արհեստների և զբոսաշրջության կազմակերպությունը (Iranian Cultural Heritage, Handicrafts and Tourism Organization):
Վերջինիս շնորհիվ, մզկիթի բուն վերականգման աշխատանքներին Իրանից հրավիրվել է աղյուսի հետ աշխատելու և իսլամական հոգևոր կառույցների՝ վերականգնման աշխատանքների հարուստ փորձ ունեցող 12 մասնագետ:
Վերին մզկիթի վերականգման աշխատանքների ավարտին նվիրված միջոցառումը տեղի կունենա ս.թ. հոկտեմբերի 14-ին Շուշիում:

• 04-10-2019 16:37:09   |   |  Press release
Works on restoration of Gohar Agha Upper Mosque, 19th century architectural and religious landmark in Shushi, move closer to end
Shushi, a town with unique and well-preserved architectural style, will soon open up to its visitors with a restored and conserved historical and cultural landmark, Gohar Agha Upper Mosque.
Supporting the initiative of the Government of Artsakh, Revival of Oriental Historical Heritage Foundation  started the program of the Upper Mosque restoration in 2014. The project is being carried out as part of Initiatives for Development of Armenia (IDeA) Foundation’s Artsakh development program.
The preservation of the historical exterior of the mosque was part of the program. The works also included the restoration of the madrasa (seminary) building, as well as improvements in the territory adjacent to the mosque, including a small park.
The Upper Mosque in Shushi was built in 1864–1865 by Gohar Agha and was named after her.
“The town of Shushi is a unique destination in Artsakh, with the Gohar Agha Upper Mosque being an inseparable part of the rich history and culture of its old part. It is anticipated that Upper Mosque restoration project will help reveal the historic and cultural heritage of the region and turn the town into a new tourist attraction on the map of Artsakh. We hope the project will stimulate efforts aimed at restoration of the town’s historic district, too,” said Suren Amirbekyan, Manager of Artsakh Development Program at the IDeA Foundation.
He added, as part of the project the building of the medresse has been restored, too, which can be used as an educational and cultural center. “It may serve as an academic and educational center or a center for Oriental studies for academics from Armenia and Artsakh; it can host summer schools, congresses, educational and cultural events.”
Keeping in mind the best international practices and standards, the project involved both local and international organizations. Along with an existing partnership with the Artsakh Ministry of Culture, the project also partnered with the Iranian “Part Saman Jahan” architectural bureau; the “TFA-Armenia” architectural bureau; ICOMOS-Armenia; Lorenzo Jurina, professor of the Politecnico di Milano; Faculty of Oriental Studies, Yerevan State University, as well as Iranian Cultural Heritage, Handicrafts and Tourism Organization. The latter provided significant support in inviting 12 specialists with major experience in brickwork construction, as well as the restoration of Islamic spiritual sites, to participate in the mosque renovation efforts.
The event covering the completion of the Upper Mosque restoration will take place on 14 October 2019 in Shushi.