Յարութ Սասունեան. Գաղտնի Փաստաթուղթը Կը Բացայայտէ ԱՄՆ Պետական Բաժանմունքի Միջամտութիւնը՝ Հայոց Ցեղասպանութեան Ճանաչման Գծով
• 01-11-2019 10:40:41   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Անցեալին, Միացեալ Նահանգներու կառավարութիւնը բազմիցս ընդունած է Հայոց Ցեղասպանութիւնը: 1951ին, Միացեալ Նահանգներու կառավարութեան կողմէ Համաշխարհային դատարան ներկայացուած պաշտօնական փաստաթուղթին մէջ Հայոց Ցեղասպանութիւնը առաջին անգամ ընդունուած է իբրեւ ցեղասպանութեան օրինակ: Ներկայացուցիչներու Պալատը Հայոց Ցեղասպանութիւնը ճանչցող երկու բանաձեւ ընդունած է 1975ին եւ 1984ին։ Աւելին, նախագահ Ռանըլտ Ռէյկըն նախագահական հռչակագիր հրապարակած է 22 Ապրիլ 1981ին՝ վկայակոչելով Հայոց Ցեղասպանութիւնը:
Այսուամենայնիւ, Միացեալ Նահանգներու վերջին վարչակազմերը բազմաթիւ փորձեր կատարած են արգելափակելու համար Հայոց Ցեղասպանութեան ճանաչումը ԱՄՆ Գոնկրեսի կողմէ, ապա, ամերիկացի յաջորդ նախագահները խուսափած են օգտագործելէ «ցեղասպանութիւն» եզրոյթը՝ իրենց Ապրիլ 24եան ոգեկոչական յայտարարութիւններուն մէջ:
Օրինակ՝ Ռէյկընի վարչակազմը, նախագահ Ռէյկընի կողմէ 1981 թուականին նախագահական հռչկագիրի հրապարակումէն ետք, դէմ արտայայտուեցաւ Հայոց Ցեղասպանութիւնը ընդունող Գոնկրեսի բանաձեւերուն:
Հայր ՃորՃ Պուշի վարչակազմը դէմ արտայայտուեցաւ Ծերակոյտի մեծամասնութեան առաջնորդ Պապ Տոլի՝ 1990ին ԱՄՆ Ծերակոյտի կողմէ Հայոց Ցեղասպանութեան ճանաչման վերաբերեալ բանաձեւի ընդունման ի նպաստ ջանքերուն:
Քլինթընի վարչակազմը 2000ին արգելափակեց Հայոց Ցեղասպանութեան մասին բանաձեւի ընդունումը՝ Ներկայացուցիչներու Պալատին կողմէ նոյն բանաձեւին վերաբերեալ քուէարկութենէն վայրկեաններ առաջ։
Որդի ՃորՃ Պուշի վարչակազմը 2007ին դէմ արտայայտուեցաւ Ներկայացուցիչներու Պալատի կողմէ Հայոց Ցեղասպանութեան մասին բանաձեւի ընդունման։
2010ին, Օպամայի վարչակազմը դէմ արտայայտուեցաւ Հայոց Ցեղասպանութեան բանաձեւին՝ թոյլ չտալով, որ անիկա հասնի Պալատի ընդհանուր քուէարկութեան:
Պետական Բաժանմունքի գաղտնազերծուած «Գաղտնի» փաստաթուղթը՝ 2 Հոկտեմբեր, 2000 թուակիր, կը բացայայտէ, որ 2000ին ԱՄՆ կառավարութիւնը արգելափակած է  Ներկայացուցիչներու Տան թիւ 596 բանաձեւի ընդունումը, երբ երկրին նախագահը Պիլ Քլինթընն էր, իսկ պետական քարտուղարը՝ Մատլէն Օլպրայթը։ 3 Հոկտեմբեր 2000ին, թիւ 596 բանաձեւը հաստատուած էր Ներկայացուցիչներու Պալատի Միջազգային Յարաբերութիւններու Յանձնախումբին կողմէ՝ 24 կողմ, 11 դէմ եւ 2 ներկայ ձայներու յարաբերակցութեամբ։
«Գաղտնի» փաստաթուղթը կը պարունակէ երկու նամակ՝ առաջինը պետական քարտուղար Օլպրայթի կողմէ ուղղուած Հայաստանի արտաքին գործոց նախարար Վարդան Օսկանեանին եւ Թուրքիոյ արտաքին գործոց նախարար Իսմայիլ Իփեքճիին․ երկրորդը՝  պետական քարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Թոմ Փիքերինկէն՝ ուղղուած Միացեալ Նահանգներու Խաղաղութեան Հիմնարկի նախագահ Տիք Սոլոմոնի։ Ներածական գրառման մէջ, նախկին Խորհրդային Միութեան նորանկախ պետութիւններու գծով պետական քարտուղարի յատուկ խորհրդական Սթիւըն Սեստանովիչ ըսած է Հայաստանի մէջ Միացեալ Նահանգներու դեսպան Մայքլ Լեմընի, որ Փիքերինկ եւ Սոլոմոն «ակնյայտօրէն մէկ մասն են  այն գործարքին, զոր մենք կը փորձենք իրականացնել՝ կանխելու համար Ցեղասպանութեան վերաբերեալ բանաձեւի ընդունումը։ Ես այսօր այդ նամակները քննարկեցի ՎՕի [արտաքին գործոց նախարար Վարդան Օսկանեան] եւ Վան Գրիգորեանի [Ամերիկայի Հայկական Համագումարի համանախագահ] հետ։ ՎՕն դրականօրէն էր տրամադրուած, սակայն ըսաւ, որ չի կրնար խօսիլ ՌՔի [նախագահ Ռոպերթ Քոչարեան] փոխարէն, որ հիւանդութեան պատճառով արդէն տուն գացած էր։ ՎՕ վաղը պիտի խօսի անոր հետ եւ պիտի ստանայ անոր պատասխանը․․․»։
Պետական քարտուղար Օլպրայթ Հայաստանի եւ Թուրքիոյ արտաքին գործոց նախարարներուն ուղղած իր նամակին մէջ կ՛ըսէ. «ԱՄՆ վարչակազմը կտրականապէս դէմ է այս բանաձեւին՝ համարելով, որ անիկա կ՛առաջարկէ լիովին հակաարդիւնաւէտ մօտեցում՝ Թուրքիոյ եւ Հայաստանի միջեւ յարաբերութիւններու բարելաւման եւ թուրք եւ հայ ժողովուրդներու միջեւ հաշտեցումը խթանելու նպատակին։ Ես յոյսով եմ, որ մէկ կողմ կը դնենք այս բանաձեւը, քանի որ  մենք աւելի խոստմնալից հնարաւոր մօտեցման ջատագով ենք․․․:  Օրին կը գրեմ որոշ գաղափարներու մասին, թէ ինչպէս կարելի է այս ջանքերը յաջողութեամբ պսակել»։
Երկրորդ նամակին մէջ, պետական քարտուղարի տեղակալ Փիքերինկ գրած է Գոնկրեսի կողմէ հիմնադրուած անկախ կառոյցի՝ ԱՄՆ Խաղաղութեան Հիմնարկի նախագահ Սոլոմոնի․ «․․․Վերջերս Գոնկրեսը կը քննարկէր Ներկայացուցիչներու Պալատի՝ «Հայոց Ցեղասպանութեան յիշատակի մասին» թիւ 596 բանաձեւը։ Ինչպէս գիտէք, վարչակազմը դէմ է այս բանաձեւին, բայց մենք հաստատ համոզուած ենք, որ այս հարցով Ճշմարտութեան եւ հաշտեցման գործընթաց անհրաժեշտ է...: Պետական քարտուղարը խնդրած է ինձմէ գրել, որպէսզի ԱՄՆի Խաղաղութեան Հիմնարկը սկսի գաղափարներ մշակել Ճշմարտութեան եւ հաշտեցման նման գործընթացի մը համար` նպատակ ունենալով յառաջիկային սկսիլ զայն...: Իբրեւ առաջին քայլ, յոյսով ենք, որ դուք կը քննարկեք խումբ մը վստահելի եւ հանրածանօթ թուրքերու, հայերու եւ այլոց հրաւէրին հարցը։ Անոնց շարքին պէտք է ըլլան հասարակական խումբերու ներկայացուցիչներ, մտաւորականներ, արխիւագէտներ, կառավարութեան կամ նախկին կառավարութեան պաշտօնատարներ եւ ուրիշներ: Յոյսով ենք, որ նախնական հանդիպումը տեղի կ՛ունենայ Դեկտեմբերի սկիզբը, Ուաշինկթըն։ Նախնական ծրագրաւորման այս խումբը կը վերլուծէ պատմական եւ քաղաքական համագրութիւնները եւ փոխադարձ համաձայնութեան կու գայ հետագայ գործունէութեան շրջանակի եւ ժամանակացոյցի վերաբերեալ, ներառեալ՝ զեկոյցի նախապատրաստման համար Յանձնախումբի մը ստեղծման հարցով»։
Պետական Բաժանմունքի առաջարկած նախաձեռնութիւնը վերջապէս կեանքի կոչուեցաւ 2001 թուականի Յուլիսին, երբ ստեղծուեցաւ «Հայ-թրքական Հաշտեցման Յանձնախումբը»՝ վեց թուրքերու եւ չորս հայերու մասնակցութեամբ, որոնց շարքին էին Վան Գրիգորեան՝ Ամերիկայի Հայկական Համագումարէն, Անդրանիկ Միհրանեան՝ Մոսկուայէն եւ Հայաստանի արտաքին գործոց նախարարութեան երկու պաշտօնատարներ:
Յանձնախումբի ձեւաւորման յաջորդած ամիսներուն ես քանի մը խմբագրական գրեցի անոր դէմ, քանի որ պարզ էր, որ Յանձնախումբը պետական Բաժանմունքի կողմէ խորամանկ քայլ մըն էր՝ արգելափակելու Հայոց Ցեղասպանութեան ճանաչման համար առաջարկուած գոնկրեսական բանաձեւը։ Նոյնիսկ առանց այս յօդուածին մէջ բացայայտուած «Գաղտնի» փաստաթուղթի իմացութեան, դիտորդներէն շատեր կասկածներ ունէին, որ Յանձնախումբը ստեղծուած եւ նիւթապէս հովանաւորուած էր Պետական Բաժանմունքին կողմէ՝ Թուրքիոյ կառավարութեան հետ համատեղ, որպէսզի խոչընդոտէ Հայ Դատի հետապնդումը:
Դժբախտաբար, հայկական որոշ խումբեր եւ հայ անհատներ խաբուեցան թուրք-ամերիկեան այս խորամանկ քայլով, որուն միամտօրէն կ՛աջակցէր նաեւ Հայաստանի արտաքին գործոց նախարարութիւնը։ Բազմաթիւ սփիւռքահայերու կողմէ զգալի ջանքեր պահանջուեցան՝ համոզելու համար Հայաստանի կառավարութեան, որ հրաժարի Յանձնախումբին աջակցելէ։
Հայերը պէտք է զգօն ըլլան, որպէսզի չիյնան թակարդը անոնց, որոնք իրենց սեփական շահերը կը հետապնդեն հայ ժողովուրդի հաշուոյն․․․

• 01-11-2019 10:40:41   | USA  |  Articles and Analyses
The United States government has recognized the Armenian Genocide multiple times in the past. In an official document submitted by the US government to the World Court in 1951, the Armenian Genocide was acknowledged for the first time as an example of Genocide. The House of Representatives adopted two resolutions in 1975 and 1984, acknowledging the Armenian Genocide. Furthermore, Pres. Ronald Reagan issued a Presidential Proclamation on April 22, 1981 referencing the Armenian Genocide.
Nevertheless, recent US Administrations have made repeated attempts to block the acknowledgement of the Armenian Genocide by the US Congress and successive American Presidents have avoided using the term Genocide in their April 24 commemorative statements.
For example, the Reagan Administration, after Pres. Reagan issued a Presidential Proclamation in 1981 acknowledging the Armenian Genocide, opposed Congressional resolutions recognizing the Armenian Genocide.
The George H. W. Bush Administration opposed Senate Majority Leader Bob Dole’s efforts to have the US Senate recognize the Armenian Genocide Resolution in 1990.
The Clinton Administration blocked the passage of the Armenian Genocide Resolution in 2000, moments before the House was to vote on it.
The George W. Bush Administration objected to the adoption of the Armenian Genocide Resolution by the House of Representatives in 2007.
The Obama Administration opposed the Armenian Genocide Resolution in 2010, preventing it from reaching a full House vote.
An unclassified “Secret” State Department document, dated October 2, 2000, discloses the length to which the US government went to block the passage of House Resolution 596 in the year 2000, while Bill Clinton was President and Madeleine Albright was Secretary of State. Resolution 596 was approved by the House International Relations Committee on 24 yes, 11 no and 2 present votes on October 3, 2000., but not put to a vote in the House of Representatives.
The “Secret” document contains two letters: the first from Secretary of State Albright to Foreign Minister of Armenia Vartan Oskanian and Turkish Foreign Minister Ismail Ipekci; the second letter is from Tom Pickering, Under Secretary of State for Political Affairs, to Dick Solomon, President of the US Institute of Peace. In an introductory note, Steven Sestanovich, Special Adviser to the Secretary of State for the new independent states of the former Soviet Union, tells US Ambassador to Armenia Michael Lemmon that both Pickering and Solomon “are obviously part of the deal we are trying to put in place to head off the Genocide Resolution. I discussed them today with VO [Foreign Minister Vartan Oskanian] and Van Krikorian [Co-Chair of the Armenian Assembly of America] did the same. VO was positively disposed but said he could not speak for RK [Pres. Robert Kocharyan], who had already gone home sick. VO will speak with him tomorrow and get his reaction….”
Secretary of State Albright, in her letter to the Foreign Ministers of Armenia and Turkey states: “The US Administration has strongly opposed this resolution, believing that it offers a completely counterproductive approach to the goal of improving relations between Turkey and Armenia and promoting reconciliation between the Turkish and Armenian peoples. I am hopeful that we will proceed in getting this resolution put aside, because we are strongly committed to what we believe could be a more promising approach…. I will be writing in due course with some ideas about how to make this effort a success.”
In the second letter, Under Secretary of State Pickering wrote to Solomon, President of the US Institute of Peace, an independent institution founded by Congress: “…Recently, the Congress has been deliberating a resolution, HR 596 on ‘Commemoration of the Armenian Genocide.’ As you know, the Administration has opposed this resolution, but we firmly believe that a Truth and Reconciliation process on this subject is needed…. The Secretary [of State] has asked me to write to propose that the US Institute of Peace begin developing ideas for such a Truth and Reconciliation process with the goal of launching it in the near future…. As a first step, we hope you will consider convening a group of credible and recognized Turks, Armenians and others. These should include the representatives of public groups, scholars, archivists, government or former government officials and others. Our hope is that an initial meeting could be held as early as December in Washington, D.C. This initial planning group would review the historical and political contexts and generate a consensus on the scope and timetable of subsequent activities, including creation of a commission to prepare a report.”
The initiative proposed by the Department of State was finally launched in July 2001 when the “Turkish Armenian Reconciliation Commission” (TARC) was founded with the participation of six Turks and four Armenians which included Van Krikorian from the Armenian Assembly of America, Antranik Migranian from Moscow, and two Armenian foreign ministry officials.
In the months succeeding the formation of TARC, I wrote several editorials opposing it because it was clear that TARC was a ploy by the State Department to block the proposed congressional resolution to recognize the Armenian Genocide. Even without the knowledge of the “Secret” document disclosed in this article, most observers suspected that TARC was created and funded by the State Department in conjunction with the Turkish government to undermine the pursuit of the Armenian Cause.
Unfortunately, certain Armenian groups and individuals were deceived by this American-Turkish ploy which was naively supported by the Armenian Foreign Ministry. It took a considerable effort on the part of many Diaspora Armenians to convince the Armenian government to drop its support of TARC.
Armenians need to remain vigilant not to fall in the trap of those who pursue their own interests at the expense of the Armenian nation!