Դիլիջանը կունենա ֆուտբոլի վերակառուցված մարզադաշտ
Դիլիջանի զարգացման ծրագրի շրջանակում «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամը «Փյունիկ» ֆուտբոլային ակումբի հետ համատեղ 2019 թ.-ին մեկնարկել է Դիլիջանի «Քաղաքային» մարզադաշտի վերակառուցման  և հարակից կառույցների վերազինման ծրագիրը, որի նպատակն է զարգացնել Դիլիջանում մանկապատանեկան ֆուտբոլը:
Մինչ այս անբարեկարգ վիճակում գտնվող ֆուտբոլի մարզադաշտը վերակառուցվելու է, փոխվելու է խոտածածկը, ներդրվելու է ջրաոռոգման համակարգ և վերանորոգվելու են հարակից կառույցները:
Զբոսաշրջային մեծ ներուժ ունեցող Դիլիջան քաղաքը վերջին տարիներին արագ տեմպերով զարգանում է: IDeA հիմնադրամը, նպատակ ունենալով Դիլիջանը դարձնել մշակութային, կրթական և զբոսաշրջային կենտրոն, այսօր «Փյունիկ» ֆուտբոլային ակումբի նախագահ Արթուր Սողոմոնյանի նախաձեռնությամբ ձեռնարկել է մարզադաշտի վերակառուցման նախագիծը:
Վերկառուցված «Քաղաքային» մարզադաշտը կհամալրի Դիլիջանում IDeA հիմնադրամի կողմից կյանքի կոչված մի շարք հաջողակ ծրագրերը, որոնցից են UWC Դիլիջան դպրոցը, Համայնքային կենտրոնը, բարեկարգված քաղաքային այգին, Արվեստների և արհեստների կենտրոնը (MADE) և Զբոսաշրջային տեղեկատվական կենտրոնը:
Մարզադաշտի բարեկարգման շնորհիվ՝ Դիլիջանի և շրջակա համայնքների տղաներն ու աղջիկները հնարավորություն կունենան հաճախել ֆուտբոլի մարզումների պրոֆեսիոնալ մարզիչների մոտ և մասնակցել ֆուտբոլային խաղերի:
Դիլիջանի «Քաղաքային» մարզադաշտի կառուցումը մեծ խթան կհանդիսանա ընդհանրապես Տավուշի մարզում ֆուտբոլի հանդեպ հետաքրքրության մեծացմանը, ինչպես նաև Հայաստանում մանկապատանեկան ֆուտբոլի զարգացմանը:

In 2019 “Initiatives for Development of Armenia” (IDeA) Foundation partnered with football club “Pyunik” in reconstructing Dilijan stadium and re-equipping its adjacent facilities, as part of the foundation’s Dilijan development program. The aim of the project is to develop children and youth football in Dilijan.
The football pitch, which had long remained unattended, will be reconstructed; this will include replacement of the grass cover, construction of irrigation system, as well as renovation of adjacent facilities.
Dilijan, known for its immense potential for tourism, is rapidly developing in recent years. With a purpose to make Dilijan a center of cultural, educational life and tourism, IDeA Foundation, upon initiative of Artur Soghomonyan, the president of football club “Pyunik”, has undertaken the project for the reconstruction of the stadium.
After its reconstruction, the stadium will become yet another success project implemented by IDeA Foundation in the city, including UWC Dilijan College, Dilijan Community Center, improved city park, Arts and Crafts Center MADE, as well as the first Tourist Information Center in Tavush region.
With a renovated stadium, boys and girls in Dilijan and adjacent communities will get a chance to take football classes with professional trainers and participate in football matches.
Reconstruction of the city stadium in Dilijan will be a major stimulus in increasing public interest in football in Tavush, and in football for children and youth in Armenia, at large.