Մեկ նամականիշով նոր գեղաթերթիկ՝ նվիրված «Մեծանուն հայեր. Կոմիտասի ծննդյան 150-ամյակը» թեմային
2019 թվականին դեկտեմբերի 1-ին, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի կողմից մարվեց և շրջանառության մեջ դրվեց մեկ նամականիշով գեղաթերթիկ՝ նվիրված «Մեծանուն հայեր. Կոմիտասի ծննդյան 150-ամյակը» թեմային:
1100 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով գեղաթերթիկը տպագրված է Ֆրանսիայի “Cartor” տպագրատանը՝ 20 000 տպաքանակով: Գեղաթերթիկի դիզայնի հեղինակն է դիզայներ Գևորգ Պողոսյանը:
Գեղաթերթիկի նամականիշի վրա պատկերված է հայ վարդապետ, երգահան, երգիչ, երաժշտական էթնոլոգ, երաժշտագետ և ուսուցիչ Կոմիտասը (1869-1935թթ.)` Սողոմոն Սողոմոնյանը: Նամականիշի վրա նաև տեղադրված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի լոգոտիպը, քանի որ Կոմիտասի ծննդյան 150-ամյա հոբելյանը ընդգրկված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների 2018-2019 թթ. օրացույցում:
Գեղաթերթիկի վրա պատկերված է Սուրբ Էջմիածնի Մայր տաճարը և Կոմիտասի ստորագրությունը:
Գեղաթերթիկի մարումն իրականացրեցին Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը, Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը, «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հայկ Ավագյանը, Տեր Անուշավան եպիսկոպոս Ժամկոչյանը, Հայաստանի Հանրապետության Ֆիլատելիստների միության նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:

New souvenir sheet with one stamp dedicated to the theme “Prominent Armenians. 150th anniversary of Komitas”
• 02-12-2019 12:30:54   | Armenia  |  Press release
On December 1st, 2019, a souvenir sheet with one stamp dedicated to the theme “Prominent Armenians. 150th anniversary of Komitas” has been cancelled and put into circulation by “HayPost” CJSC in in the premises of the Mother See of Holy Etchmiadzin.
The souvenir sheet with nominal value of 1100 AMD is printed in “Cartor” printing house in France with a print-run of 20 000 pcs. The author of the souvenir sheet’s design is the designer Gevorg Poghosyan.
The postage stamp of the souvenir sheet depicts an Armenian Archimandrite (Vardapet), composer, singer, ethnomusicologist, musicologist and a teacher Komitas (1869-1935), Soghomon Soghomonyan. The postage stamp also depicts the logo of UNESCO as the 150th anniversary of Komitas is included in the 2018-2019 UNESCO calendar of renowned people and important events.
The souvenir sheet depicts the Holy Etchmiadzin Cathedral as well as the signature of Komitas.
The souvenir sheet was cancelled by the Minister of High-Technological Industry of the Republic of Armenia Hakob Arshakyan, the Minister of Education, Science, Culture and Sport Arayik Harityunyan, the Chief Executive Officer of “HayPost” CJSC Haik Avagyan, Bishop Anushavan Zhamkochyan, the President of the Union of Philatelists of the RA Hovik Musayelyan.