Մեծ Բրիտանիայի Վարքաբանական փորձարկումների թիմն իր փորձով է կիսվում Հայաստանի հանրային ծառայողների հետ
• 12-02-2020 17:50:30   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Կարողությունների զարգացման եռօրյա աշխատարանի ընթացքում հանրային ծառայողները կծանոթանան վարքաբանական միջամտությունների առանձնահատկություններին և կզարգացնեն իրենց կարողությունները
Վեց ամիս առաջ մեկնարկեց «Կրթությունից՝ աշխատանք» (Edu2Work) նախագիծը, որի նպատակն է փաստերի վրա հիմնված քաղաքականության օգնությամբ միավորել կրթությունն ու աշխատանքը, ինչպես նաև անհատներին աջակցել ավելի տեղեկացված որոշումներ կայացնելու և ավելի պատրաստված լինել աշխատաշուկա մուտք գործելուն։  Այսօր ծրագրի շրջանակում մեկնարկեց «Կիրառական վարքաբանության ակադեմիա» (“Behavioural Insights Applied Live Academy”) աշխատարանը։
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկան Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը, Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության Գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Էլիսոն Չիքը և Հայաստանում ՄԱԶԾ գրասենյակի Մշտական ներկայացուցիչ Դմիտրի Մարիյասինը ։
Աշխատարանն անցկացնում է վարքաբանական միջամտությունների ոլորտում հայտնի «Վարքաբանական հետազոտությունների թիմը» (Behavioral insights team- BIT)։ BIT-ը մշակում և իրականացնում է վարքաբանական միջամտություններ, որոնք բարելավում են հանրային ծառայություններն ու նպաստում փաստահենք քաղաքականության ձևավորմանը։ Նախկինում Մեծ Բրիտանիայի կառավարության կազմում գտնվող փոքր թիմն այժմ սոցիալական ուղղվածությամբ կազմակերպություն է, որն աշխարհի տարբեր ծայրերում ունի գրասենյակներ։ Այս պահի դրությամբ թիմն իրականացրել է ավելի քան 500 վարքաբանական միջամտություններ, որոնք հաճախ փոքր կամ գրեթե ֆինանսական ներդրում չպահանջելով կարողացել են փոխել մարդկանց վարքագիծն ու կրճատել բյուջեի ծախսերը։ Օրինակ՝ փորձարկումներից մեկի ժամանակ թիմը կարողացել է նամակների օգնությամբ խրախուսել տուգանքների վճարումը և դատական ծառայությունների համար տարեկան 30 միլիոն փաունդ է խնայել։
Հոգեբանության, սոցիոլոգիայի, նեյրոգիտության և մի շարք ոլորտների խառնուրդ հանդիսացող վարքաբանությունը թույլ է տալիս քաղաքականություն մշակելիս հաշվի առնել մարդկանց զգացմունքները, մշակութային համատեքստը և որոշումներ կայացնելու գործընթացը: Վարքաբանությունը Հայաստանի կայուն զարգացման նպատակների ազգային նորարարական կենտրոնի կողմից կիրառվող մեթոդներից մեկն է։ Թիմն արդեն ունի մեկ հաջողված վարքաբանական միջամտության փորձ առողջապահության ոլորտում և ներակայումս իրականացնում է մի քանի փորձարկում բնապահպանության և հարկային ոլորտներում։
«Կրթությունից՝ աշխատանք» ծրագրի շրջանակում ԿԶՆ կենտրոնը աշխատում է աշխատաշուկայի վերաբերյալ առցանց հարթակի ստեղծման վրա: Հարթակի օգնությամբ աշխատաշուկայի ազդակները հաղորդակցելու լավագույն տարբերակը հասկանալու համար անհրաժեշտ է հասկանալ աշակերտների ու ուսանողների մոտ առկա վարքաբանական խոչընդոտներն ու ազդակները հատկապես երկու անցումային փուլերի համար`
(1) Դպրոցից համալսարան անցում
(2) Համալսարանից աշխատաշուկա անցում
BIT-ը համագործակցում է Հայաստանի կայուն զարգացման նպատակների ազգային նորարարական կենտրոնի և Հանրային քաղաքականության ինստիտուտի հետ՝ «Կրթությունից՝ աշխատանք» ծրագրի շրջանակում այս երկու մարտահրավերների համար վարքաբանական միջամտություն մշակելու համար։ BIT-ն և ԿԶՆ կենտրոնը 2019թ․ դեկտեմբերին իրականացրել են դաշտային հետազոտություն, որի ընթացքում նախնական հանդիպումներ են տեղի ունեցել ծրագրի հիմնական շահառուների և շահագրգիռ կողմերի հետ։
Աշխատարանի ընթացքում հանրային ծառայողները և «Աշխատի՛ր Հայաստան» ծրագրի աշխատանքային խմբի ներկայացուցիչները կծանոթանան դաշտային հետազոտությունների նախնական արդյունքներին և BIT-ի մեթոդաբանությամբ կմշակեն համալսարանից աշխատաշուկա անցումային շրջանի համար վարքաբանական միջամտություններ:
Ինչպես նշում է ԿԶՆ կենտրոնի ղեկավար Ստեփան Մարգարյանը. «Մենք մեր ջանքերը կենտրոնացնում ենք Կառավարությունում նորարարական հանրային քաղաքականությունը տարածելու վրա` տարբեր քաղաքականություններ փորձարկելու և արդյունավետությունը գնահատելու համար հանրային ծառայողներին անհրաժեշտ գործիքներ և վերլուծական շրջանակ  տրամադրելով»։
Աշխատարանի ավարտին միջամտությունները կներկայացվեն ժյուրիին և հաղթող փորձարկման գաղափարը  կիրականացվի «Կրթությունից՝ աշխատանք» ծրագրի շրջանակում` BIT-ի հետ համագործակցությամբ:
«Կրթությունից՝ աշխատանք» ծրագիրը իրականացվում է Հանրային քաղաքականության ինստիտուտի և Հայաստանի կայուն զարգացման նպատակների ազգային նորարարական կենտրոնի կողմից և ֆինանսավորվում է Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության կառավարության կողմից՝ բրիտանացի ժողովրդի տրամադրած աջակցությամբ։

• 12-02-2020 18:50:30   | Armenia  |  Press release
During a 3-day capacity-building and problem-centered learning workshop representatives from “Work Armenia” working group and public servants will learn the nuances of behavioral experiments
The Edu2Work project was launched six months ago aiming to bridge the gap between education and labor market through data-driven and human-centered policies as well as help individuals make more informed career choices and be better prepared to enter the labor market.  Today, we have launched a 3-day capacity-building workshop Behavioural Insights Applied Live Academy. RA Minister of Education, Science, Culture, and Sport Arayik Harutyunyan, Chargé d'affaires at British Embassy Yerevan Alison Chick, and UNDP in Armenia Resident Representative Dmitry Mariyasin welcomed the participants of the workshop during the opening event.
The renowned Behavioral Insights Team (BIT) is in Armenia within the framework of the project. BIT is designing and implementing behavioral experiments to inform policy and improve public services. The Team has grown from a seven-person unit at the heart of the UK government to a global social purpose company with offices around the world. They have more than 500 randomized control trials in dozens of countries, which often at low or no cost have managed to change people’s behavior or save public spending. For instance, during one of their RCTs, they saved the Courts Service £30 million a year by encouraging people to pay fines.
Being at the intersection of psychology, sociology, and neuroscience, behavioral science allows to generate insights about human emotions, cultural context, and the decision-making process. Armenia National SDG Innovation Lab is using behavioral science to inform public policy in Armenia to achieve better outcomes. They have recently successfully finished their first behavioral intervention in healthcare and have several ongoing experiments in the sectors of environment and taxation.
In parallel to creating an online platform, which will inform on the labour market trends and realities in Armenia, SDG Lab and Institute of Public Policy teamed up with BIT to make the data from the platform more actionable. To design nudges that will best communicate the labour market signals toschool children and university students, it is important to understand the behavioral bottlenecks and motivations for two particular breaking points:
(1) Transitioning from school to university
(2) Transitioning from university to the labour market
BIT has joined efforts with the Armenia National SDG Innovation Lab and Institute of Public Policy to design behavioral interventions for these policy challenges. BIT and SDG Lab have carried out fieldwork in Armenia in December 2019, during which initial meetings were held with key stakeholders and beneficiaries in the country.
During this workshop, participants will be introduced to the selected policy challenge (transition from university to the labour market) and will learn about the findings from the BIT scoping mission.
As the SDG Lab Lead Stepan Margaryan mentions: “We are focusing our efforts on mainstreaming innovative public policy making within the Government by providing policymakers with the necessary tools and analytical frameworks to experiment with and assess the effectiveness of different policy options.
During the workshop participants will come up with intervention designs for the pre-selected policy challenge by using BIT methodology. At the end of the workshop, several behavioral intervention ideas will be pitched to the jury panel and the winning idea will be implemented following the workshop. After the workshop, BIT and SDG Lab will continue collaborating on the implementation of two experiments of Edu2Work.
Edu2Work project is implemented by the Institute of Public Policy in partnership with the Armenia National SDG Innovation Lab․ The Project is funded with UK aid from the British people.