Բակո Սահակյանը մասնակցել է Հայ դատի հանձնախմբերի եւ գրասենյակների խորհրդաժողովի բացմանը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը փետրվարի 25-ին մասնակցել է Ստեփանակերտում մեկնարկած Հայ դատի հանձնախմբերի եւ գրասենյակների խորհրդաժողովի բացմանը:
Իր ելույթում նախագահ Սահակյանը նշել է, որ Հայ դատն այն համահայկական կառույցն է, որը տասնամյակներ շարունակ համառ պայքար է մղում մեր համազգային խնդիրների լուծման ուղղությամբ՝ հատուկ ուշադրության կենտրոնում պահելով Արցախը:
«Անհնարին է պատկերացնել միջազգային հարթակներում Արցախի շահերի պաշտպանությունը, տարբեր երկրներում եւ ատյաններում մեր մասին ճշմարտացի տեղեկությունների տարածումը, Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչմանն ուղղված քայլերի իրականացումը,  բազմաթիվ պետությունների ու նրանց սուբյեկտների հետ կապերի հաստատումն ու խորացումը, մեր հանրապետությունում զանազան ծրագրերի իրականացումն առանց Հայ դատի գործուն մասնակցության, նրա մեծածավալ եւ անձնվեր աշխատանքի»,- ընդգծել է իր խոսքում Արցախի Հանրապետության նախագահը:
Միջոցառման ընթացքում նախագահ Սահակյանը Հայ Հեղափոխական Դաշնակցության Հայ դատի կենտրոնական խորհրդին պարգեւատրել է «Երախտագիտություն» մեդալով՝ Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչմանն ուղղված ակտիվ գործունեության, Արցախ-Սփյուռք կապերի ամրապնդման ու զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար:
Միջոցառմանը ներկա էին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

• 25-02-2020 11:31:00   |   |  Пресс-релизы
25 февраля Президент Республики Арцах Бако Саакян принял участие в открытии в Степанакерте форума комиссий и офисов Ай Дата.
В своем выступлении Президент Саакян отметил, что Ай Дат является всеармянской структурой, которая на протяжении десятилетий ведет активную борьбу, направленную на решение общенациональных задач, уделяя особое внимание Арцаху.
«Невозможно представить защиту интересов Арцаха на международных площадках, распространение в разных странах и инстанциях объективной информации о нас, осуществление шагов по международному признанию Республики Арцах, установление и углубление связей с многочисленными государствами и их субъектами, реализацию разных программ в нашей республике без действенного участия Ай Дата, его масштабной и самоотверженной работы», – подчеркнул в своем слове Президент Республики Арцах.
В ходе мероприятия Бако Саакян наградил Центральный совет Ай Дата АРФ «Дашнакцутюн» медалью «Благодарность» за активную деятельность, направленную на международное признание Республики Арцах, значительный вклад в дело укрепления и развития связей между Арцахом и Диаспорой.
На мероприятии присутствовали предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви архиепископ Паргев Мартиросян, председатель Национального собрания Ашот Гулян, другие должностные лица.