Մեծահասակների կրթությունը ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ կենտրոնում
Գերմանիայի ժողովրդական բարձրագույն դպրոցների միության հայաստանյան մասնաճյուղը՝ Դի-Վի-Վի Ինթերնեյշնալը, և «Հայաստանի մանուկներ» բարեգործական հիմնադրամը (ՔՈԱՖ) մեծահասակների կրթության ծրագրի իրագործման հուշագիր ստորագրեցին։
Դի-Վի-Վի Ինթերնեյշնալը ՔՈԱՖ-ին տրամադրում է մասնագիտական և ֆինանսական աջակցություն, որ առանձնացրել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարությունը:
«Մեզ համար շատ կարևոր է ՔՈԱՖ-ի հետ աշխատել, քանի որ այն գյուղի շահառուներին մոտ կանգնած կազմակերպություն է, ու մենք վստահ ենք, որ տրված աջակցությունը ծառայելու է նպատակին»,- ասաց «Դի-Վի-Վի ինթերնեյշնալ» հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Էսթեր Հակոբյանը։
Ոչ ֆորմալ կրթությունը խթանում է մեծահասակների մասնակցությունը մշակութային, սոցիալական և տնտեսական գործընթացներին, ինչպես նաև կայուն զարգացմանն ու աղքատության նվազեցման գործընթացներին։ Գործընկերության եռամյա ծրագրի խթան է հանդիսացել ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ կենտրոնի կարևոր դերը մեծահասակների կրթության և քաղաքացիական հասարակության զարգացման գործում։
«Մեծահասակների կրթությունը ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ կենտրոնում» խորագրով ծրագիրը ներառում է  Լոռու մարզի ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ կենտրոնում մեծահասակների կրթության նախաձեռնություններ, տարաբնույթ դասընթացներ և աշխատաժողովներ, մասնագիտական խորհրդատվություն, համայնքային նախաձեռնություններ և այլն։
«ՔՈԱՖ-ի անունն իսկ երեխայակենտրոն ծրագրեր է ենթադրում, սակայն մեր առաքելությունը գյուղական համայնքների համապարփակ զարգացումը խթանելն է։ Դի-Վի-Վի Ինթերնեյշնալի հետ մեր համագործակցությամբ մենք ցույց ենք տալիս Հայաստանի  ժողովրդին, մեր համայնքներին ու դոնորներին, որ ամենայն լրջությամբ աշխատում ենք նաև մեծահասակների կրթության ու ինքնիրացման ուղղությամբ»,-  նշեց «Հայաստանի մանուկներ» բարեգործական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Կորյուն Խաչատուրյանը։
Մասնագիտական վերապատրաստումները նախատեսված են 120 հոգու համար, ու նրանց թիվն ավելանալու է առցանց և աջակցող լրացուցիչ հնարավորություններ տրամադրելու շնորհիվ։ Դրական ծնողավարության, առողջ ապրելակերպի և այլ թեմաներով դասընթացների և աշխատաժողովների կարող են մասնակցել շուրջ 200 մեծահասակներ։
ՔՈԱՖ-ի տնօրենն ընդգծեց հատկապես Դի-Վի-Վի Ինթերնեյշնալի պես հեղինակավոր միջազգային ընկերության հետ աշխատանքը, որ բնութագրվում է հարուստ փորձառությամբ, բծախնդրությամբ ու որակական լրջագույն պահանջներով և վերահսկման մեխանիզմներով։
Դի-Վի-Վի Ինթերնեյշնալի և ՔՈԱՖ-ի համագործակցությունը մեկնարկել է դեռ անցյալ տարի ու շարունակվելու է նաև 2021-ին՝ մեծահասակների կրթության ոլորտում ներդնելով ընդհանուր առմամբ շուրջ հիսուն հազար եվրո։ Գործընկերները վստահ են, որ միասին գործելու դեպքում շահառուների համար ավելի մեծ արդյունքներ կարող ենք գրանցել։

Adult education at COAT SMART Center
The  Armenia Country Office of the German Adult Education Association (DVV International) and “Children of Armenia” Charitable  Fund (COAF) signed a memorandum on an adult education program.
DVV International provides professional and financial assistance to COAF’s efforts. Financing is subject to the provision of funds by the Ministry of Economic Cooperation and Development of the Federal Republic of Germany.
“Partnering with COAF is very important to us as it is an organization standing by village beneficiaries. We are sure that the provided assistance will be used on purpose,” mentioned Yester Hakobyan, the Armenia Country Office Director at DVV International.
Non-formal education fosters adults’ participation in cultural, social, economic and sustainable development, and in poverty reduction. An incentive for the three-year partnership has been the essential role of the COAF SMART Center in promoting adult education and civil society development in Armenia.
“Adult Education at COAF SMART Center” program includes adult education initiatives, diverse training courses and workshops, career counseling, and community initiatives at the COAF SMART Center in Lori region of Armenia.
“COAF’s name itself indicates child-centered programs, still, our mission is to foster the sustainable development of rural communities. By partnering with DVV International, we show the population of Armenia, our communities and donors, the serious actions we take towards adult education and self-realization,” mentioned Korioun Khatchadourian, the Managing Director at “Children of Armenia” Charitable Fund.
The professional training will be provided to 120 beneficiaries, and the number will potentially increase through online and soft skills courses. Around 200 adults will be able to attend workshops and seminars on such topics as parenting skills, healthy lifestyles, and others.
COAF’s Director emphasized the work with prominent international organizations such as DVV International that has rich experience, meticulous and in-depth qualitative requirements and control mechanisms.
The partnership between DVV International and COAF began last year and it will commence in 2021 by investing a total of around fifty thousand euros in adult education. The partners are confident that working together will have greater outcomes for beneficiaries.