Վաշինգտոնում առաջին անգամ ցուցադրվել է Տաթեւի վանական համալիրի մանրակերտը եւ 15-16-րդ դարերի հայկական խաչքարի կրկնօրինակը
• 11-03-2020 11:01:53   | ԱՄՆ  |  Հասարակություն
Մարտի 7-ին Վաշինգտոնի Սուրբ Գրքի թանգարանում առաջին անգամ ցուցադրվեց Տաթևի վանական համալիրի մանրակերտը և Տաթևի թանգարանային հատվածում գտնվող 15-16-րդ դարերի հայկական խաչքարի կրկնօրինակը: Ցուցանմուշները թանգարանին նվիրաբերել են «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամը  և «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը ՝ «ՏաԹևեր» ճոպանողու  կառուցման և «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի մեկնարկի 10-ամյակին ընդառաջ:
«Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի շրջանակում իրականացվում է Հայաստանի 9-րդ դարի հոգևոր, մշակութային և լուսավորչական կենտրոններից մեկը հանդիսացող Տաթևի վանական համալիրի վերականգնումը: Մշակութային ժառանգության պահպանումը IDeA հիմնադրամի հիմնական ուղղություններից մեկն է, որի մասին են վկայում հիմնադրամի 150-ից ավելի ծրագրերը՝ միտված մշակութային ժառանգության պահպանմանն ու վերականգմանը Հայաստանում և հայկական աշխարհում:
Նվիրաբերված գործերը կդառնան Վաշինգտոնի Սուրբ Գրքի թանգարանում Տաթևի վանական համալիրը ներկայացնող մշտական ցուցանմուշներ։ Դրանք  ներկայացված են լինելու նաև ««Աստվածաշունչ». Հայաստանը և Սուրբ Գիրքը» խորագրով մեծ ցուցահանդեսին՝ 2021 թ. սեպտեմբերից մինչև 2022 թ. մարտ ամիսը: Ցուցահանդեսը նվիրված է լինելու Հայաստանին՝ քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն առաջինն ընդունած երկիր:
«Տաթևի վանական համալիրն ունենալու է առանձնահատուկ դեր ««Աստվածաշունչ». Հայաստանը և Սուրբ Գիրքը»  խորագրով ցուցահանդեսին: Հուսով ենք՝ ցուցահանդեսի այցելուները կոգեշնչվեն և ցանկություն կհայտնեն այցելելու տեսարժան վայրերով հարուստ պատմական Տաթև: Սա կլինի առաջին մեծամասշտաբ ցուցահանդեսը Հայաստանի և Աստվածաշնչի մասին, որն առանձնահատուկ կերպով կշեշտադրի ամերիկահայերի և սփյուռքի կապը Սուրբ Գրքի հետ:  Այն կլինի նաև մինչ օրս տեխնոլոգիապես ամենաառաջադեմ ցուցահանդեսը Հայաստանի մասին և կներառի բազմաթիվ արտեֆակտներ, որոնք երբևէ չեն ցուցադրվել արտերկրում»,- ասաց Վաշինգտոնի Սուրբ Գրքի թանգարանի ցուցահանդեսների գլխավոր համադրող Ջեֆրի Քլոհան:
Այցելուները կծանոթանան հայերեն Աստվածաշնչին, հայ եկեղեցու պատմությանը, ծիսակատարություններին և պատարագին,  հայոց լեզվին և այբուբենին, հայ եկեղեցական արվեստին և մշակութային ժառանգությանը, Հայոց ցեղասպանության, հայերի ազգային ինքնության վերականգնման և վերածննդի պատմությանը՝  անբաժանելիորեն կապված Աստվածաշնչի հետ:
Ցուցահանդեսը կանդրադառնա նաև աստվածաշնչյան թեմաներից մեկին՝ «Ջրհեղեղից հետո. մարդկությանը տրված երկրորդ հնարավորությանը» և Նոյյան տապանի պատմությանը բիբլիական Արարատ լեռան վրա:  «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության #AraratChallengе համաշխարհային շարժման հիմքում նույնպես Արարատ լեռն է՝ փրկության ու վերածննդի համամարդկային խորհրդանիշը: Ինչպես ժամանակին Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած հայ որբ երեխաներն ստացան նոր կյանք սկսելու հնարավորություն, #AraratChallenge նախաձեռնությունը կոչ է անում համատեղ ջանքերով այսօր էլ երկրորդ հնարավորություն տալ նրանց, ովքեր ամենաշատն ունեն դրա կարիքը: Վաշինգտոնում կայանալիք ցուցահանդեսը ներկայացնելու է հայերին, աշխարհին և ամբողջ մարդկությանը տրված երկրորդ հնարավորության խորհուրդը:

Tatev Monastery Complex miniature and 15-16th century Armenian cross-stone replica exhibited for the first time in Washington D.C.
• 11-03-2020 11:01:53   | USA  |  Social
The miniature of the Tatev Monastery Complex and the replica of a 15-16th century cross-stone kept in the museum area of the monastery complex were exhibited for the first time at the Museum of the Bible in Washington D.C. on March 7. The exhibits were donated to the museum by Initiatives for Development of Armenia (IDeA) Foundation and Aurora Humanitarian Initiative ahead of the 10th anniversary of construction of Wings of Tatev aerial tramway and launch of Tatev Revival Project.
Within Tatev Revival Project, Tatev Monastery Complex, one of the religious, cultural and enlightenment centres of Armenia in the 9th century is being reconstructed. Cultural heritage is one of the key directions of IDeA Foundation, which is evidenced by Foundation’s over 150 projects aimed at preservation and restoration of cultural heritage in Armenia and the Armenian World.
The donated works will become part of the permanent exhibition representing Tatev Monastery Complex at the Museum of the Bible in Washington D.C. They will also be showcased at a major exhibition “Breath of God”: Armenia and the Bible, which will be held from September 2021 through March 2022. The exhibition will be dedicated to Armenia as the first country to have adopted Christianity as an official religion.
“Tatev Monastery will have a central role in the “Breath of God”: Armenia and the Bible exhibition. We hope that guests are inspired to visit the historic and beautiful site of Tatev and the surrounding area. This exhibition will be the first fully Bible-focused major exhibition on Armenia, which will have a special emphasis on Armenian-Americans and the American Diaspora in relation to the Bible.  It will also be the most technologically advanced major exhibition on Armenia to date, and it will include many artifacts never before shown outside of their country of holding”, says Dr. Jeffrey Kloha, Chief Curatorial Officer at Museum of the Bible.
The visitors will learn about the Armenian Bible, history of the Armenian Church, rituals and liturgy, Armenian language and alphabet, Armenian church art and cultural heritage, the Armenian Genocide, history of revival of Armenian national identity intertwined with the Bible.
The exhibition will also focus on one of the biblical topics – “Following the Flood: The Second Chance of the Humanity” and the story of Noah’s Arch on the biblical Mount Ararat. The latter is also the key idea underlying #AraratChallengе global movement of Aurora Humanitarian Initiative as a global symbol of salvation and revival. Like Armenian orphan children who survived the Armenian Genocide got the chance to start a new life, #AraratChallenge initiative calls on joining efforts to give a second chance to those who most need it now. The exhibition to be held in Washington will present to Armenians, the world and whole humanity the symbol of the second chance.