Դիլիջանի քաղաքային այգու վերածնունդը
Բարեկարգված և արդիականացված քաղաքային այգին կդառնա գեղեցիկ հանրային ժամանցի վայր Դիլիջանում՝ նպաստելով քաղաքի զբոսաշրջային գրավչությանը, ստեղծելով սոցիալական ձեռներեցության նոր ձևաչափ, ներգրավելով բազմաթիվ շահագրգիռ կողմերի և զարգացնելով համայնքի ենթակառուցվածքները:
Այգու պաշտոնական բացումը կկայանա առաջիկայում, երբ Հայաստանում կորոնավիրուսային (COVID-19) վարակի տարածման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը բարելավվի և կայունանա:
Այգու բարեկարգման աշխատանքներն ընթացել են մի քանի փուլով «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի «Զբոսաշրջության և քաղաքային զարգացման» (ТURBO) հարթակի կողմից «Դիլիջանի զարգացում» ծրագրի շրջանակում՝ Դիլիջանի քաղաքապետարանի և Տավուշի մարզպետարանի հետ համագործակցությամբ: Նախագծի երկրորդ փուլն իրականցվել է 2020 թ.-ին:
Դիլիջանի քաղաքապետարանի թույլտվությամբ և աջակցությամբ այգու տարածքից ապամոնտաժվել են հին և շահագործման համար ոչ պիտանի կառուսելները:
Բարեկարգված այգին կընդունի իր այցելուներին IDeA հիմնադրամի կողմից տեղադրված նոր ատրակցիոններով, ինչպես նաև գործընկերների և շահագրգիռ կողմերի ներգրավվածությամբ պահպանված և արդիականացված հին կառուսելներով:
«Դիլիջանի քաղաքային այգու վերածնունդը շատ կարևոր քայլ է Դիլիջան քաղաքի համար՝ ոչ միայն որպես փոքրիկ, գեղատեսիլ քաղաք, այլ նաև որպես զբոսաշրջային կենտրոն: Քաղաքային բնակավայրերի զարգացման ծրագրերը մեր ժամանակներում առաջնահերթ նշանակություն ունեն: Այս առումով քաղաքային զբոսայգին Դիլիջանի կարևորագույն և հիմնական բաղադրիչներից է: Շատ ուրախ եմ, որ Դիլիջանում, որը լուրջ զարգացման հեռանկարներ ունի, մենք ունենք ժամանակակից հաճելի զբոսայգի: Շնորհակալություն եմ հայտնում IDeA հիմնադրամին՝ Տավուշի և տավուշցիների կյանքում իր շարունակական աջակցության համար»,- ասում է ՀՀ Տավուշի մարզպետ Հայկ Չոբանյանը:
Զբոսայգու տարածքում բացվել է նաև VereV պարանայգին, որը կդառնա սոցիալական ձեռներեցության նոր մոդել Դիլիջանում՝ պահպանելով հանրային կանաչ տարածքները և ստեղծելով նոր միջավայր ակտիվ սպորտաձևերի և էկոտուրիզմի սիրահարների համար: Այն կխթանի նաև առողջ ապրելակերպն ու տարբեր սպորտաձևերի նկատմամբ հետաքրքրությունը:
Այգու տարածքում ամբողջությամբ պահպանվել են և վերամշակվել կանաչ տարածքները, կառուցվել է բասկետբոլի համար նախատեսված խաղադաշտ և  համայնքային տարբեր միջոցառումների համար բացօթյա թատրոն, հատկացվել է նաև սեղանի թենիսի համար տարածք:
Այգու բարեկարգման նախագծում իրենց աջակցությունն ու ներդրումն են ունեցել IDeA հիմնադրամի գործընկերներն ու բարերարները, ինչպես նաև հայաստանյան տարբեր կազմակերպություններ, անհատ բարերարներ, մշակույթի և արվեստի կենտրոններ, Դիլիջան համայնքի ներկայացուցիչներ:
Բարեկարգման աշխատանքների շնորհիվ Դիլիջանում ստեղծվել է ավելի քան 10 աշխատատեղ, որում ներգրավվել են տեղի բնակիչները: Քաղաքային այգու հասույթն ամբողջությամբ կուղղվի այգու պահպանմանն ու արդիականացման հաջորդ փուլերին, ինչպես նաև համայնքային զարգացման ծրագրերին:
«IDeA հիմնադրամը շարունակական եւ մեծածավալ նախագծեր է իրականացնում Դիլիջանում: Բարեկարգված քաղաքային այգին մաս է կազմում IDeA հիմնադրամի ավելի լայն տեսլականի, այն է՝ Դիլիջանը դարձնելու մշակութային, կրթական, առողջապահական և զբոսաշրջային առաջատար կենտրոն։ Վստահ ենք՝ այգին կդառնա դիլիջանցիների և զբոսաշրջիկների սիրելի վայրը»,-ասում է IDeA հիմնադրամի «Դիլիջանի զարգացում» ծրագրի ղեկավար Նունե Հարոյանը:
Զբոսայգու բարեկարգման առաջին փուլն իրականացվել էր դեռ 2018 թ.-ին, որի ընթացքում վերականգնվել էին երկար տարիներ չխնամված և լքված վիճակում գտնվող այգու ճեմուղիներն ու խաղահրապարակը, տեղադրվել էին նստարաններ ու աղբամաններ, արդիականացվել էր այգու լուսավորությունը։
Քաղաքային զբոսայգին կհամալրի Դիլիջանում IDeA հիմնադրամի կողմից արդեն կյանքի կոչված մի շարք հաջողակ ծրագրեր, որոնցից են UWC Դիլիջանի դպրոցը, Համայնքային կենտրոնը, Արվեստների և արհեստների կենտրոնը (MADE), Զբոսաշրջային տեղեկատվական կենտրոնը:

Восстановление городского парка в Дилижане
Oтремонтированный и модернизированный городской парк – благоустроенное пространство для отдыха в Дилижане, которое увеличит привлекательность города для туристов и послужит новаторской моделью в социальном предпринимательстве, привлечению взаимодействия заинтересованных сторон и частью развития коммунальной инфраструктуры.
Официальное открытие парка состоится в ближайшее время, когда улучшится и стабилизируется ситуация, возникшая в результате распространения коронавирусной инфекции (COVID-19) в Армении.
Модернизация парка осуществлялась в несколько этапов в рамках проекта развития Дилижана, реализуемого платформой туристического и городского развития ( TURBO) фонда «Инициативы развития Армении» (IDeA) в сотрудничестве с муниципалитетом Дилижана и Тавушской областной администрацией. Второй этап работы по благоустройству завершился в 2020 году.
При поддержке Дилижанского муниципалитета устаревшие и непригодные для использования карусели демонтированы.
Обновленный парк примет своих посетителей новыми каруселями, установленными фондом IDeA, а также сохраненными и модернизированными аттракционами в рамках взаимодействия с партнерами и заинтересованными сторонами.
«Возрождение городского парка — очень важный шаг для Дилижана. Ведь мы должны рассматривать Дилижан не только как маленький красочный уголок Армении, но и как туристический центр. Программы, связанные с  развитием городов в наше время имеют первоочередное значение. В этом смысле городской парк является одним из важных и основных компонентов Дилижана. Я рад, что в Дилижане, где наблюдаются серьезные перспективы развития, есть современное, приятное место для проведения досуга. Благодарю фонд IDeA за ту последовательную поддержку, который он оказывает Тавушскому марзу и его жителям», - говорит губернатор Тавушской области Айк Чобанян.
В парковой зоне также открылся верёвочный парк VereV, который послужит новой моделью социального предпринимательства в Дилижане, сохраняя общественные зелёные зоны и создавая новую среду для любителей активных видов спорта и экотуризма. Он также повысит интерес к здоровому образу жизни и различным видам спорта.
Все зелёные зоны парка были сохранены и восстановлены, построена баскетбольная площадка и амфитеатр под открытым небом для различных общественных мероприятий, выделено место для игры в настольный теннис.
Проект реконструкции поддержали партнёры и благотворители фонда IDeA, а также различные армянские организации, частные инвесторы, культурные и художественные центры, представители дилижанской общины.
Благодаря ремонтным работам для местного населения было создано более 10 рабочих мест. Доходы будут направляться на следующие этапы модернизации и эксплуатации парка, а также на проекты развития местного сообщества.
«Фонд IDeA реализует в Дилижане устойчивые и масштабные проекты. Обновлённый городской парк – часть широкого видения фонда IDeA: трансформации Дилижана в центр культуры, образования, здравоохранения и туризма. Мы уверены, что парк станет одним из любимых мест отдыха дилижанцев и туристов», – заявила Нуне Айроян, руководитель проекта развития Дилижана фонда IDeA.
Первый этап реконструкции окончился ещё в 2018 году. Тогда были восстановлены заброшенные многие годы аллеи и игровая площадка, установлены скамейки и мусорные баки по всей территории, а также современное освещение.
Городской парк – это ещё один реализованный IDeA успешный проект наряду с международным колледжем UWC Dilijan, Дилижанским центром развития местного сообщества, Центром искусств и ремёсел MADE и туристическим информационным центром.