Կասկած չունենք, որ դուք կանեք հնարավոր ամեն բան համախմբելու համայն հայությանը. բաց նամակ Սամվել Բաբայանին
• 02-06-2020 12:13:46   | Արցախ (ԼՂՀ)  |  Քաղաքական
Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի քարտուղար
Սամվել Անդրանիկի Բաբայանին
Հարգելի Սամվել Անդրանիկի:
«Թալիշ» հայրենասիրական կազմակերպությունը՝ սահմանամերձ բնակավայրեր, Հայաստանի և Արցախի հույների «Պատրիդա» կազմակերպությունը, «Միասնական հայրենիք» հայրենասիրական կազմակերպությունը, շնորհավորում են Ձեզ՝ Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի քարտուղար նշանակվելու կապակցությամբ և վստահություն հայտնում, որ գտնվելով այս պաշտոնում, դուք առավելագույն ջանքեր կգործադրեք իրացնելու Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի հայ հավաքականության ստեղծագործական ներուժը, խաղաղության ու կայունության պայմաններում, ուժեղ պետություն վերակառուցելու և քաղաքացիներին արժանապատիվ կյանք ապահովելու համար:
Մենք նաև կասկած չունենք, որ Ձեր նշանակումը, անկասկած, կծառայի Արցախի միջազգային հեղինակության հետագա ամրապնդմանը, Միջազգային ընտանիքի բոլոր երկրների հետ համագործակցության զարգացմանը, ինչպես նաև հոգևոր-մշակութային իմաստով մեզ հոգեհարազատ ժողովուրդների հետ բարեկամության ամրապնդմանը:
Ազգային անվտանգության համակարգի ստեղծումը պետք է առանցքային դեր խաղա օրենսդիր և գործադիր իշխանությունների միջև: Բոլոր քաղաքակիրթ երկրներում Ազգային անվտանգության խորհրդի գլխավոր խնդիրն է երկրի զարգացման ռազմավարության մշակումը, իրականացումը և ապահովումը: Ազգային անվտանգության խորհրդի այս առաքելությունը խիստ արդիական է դառնում գլոբալ և տարածաշրջանային անընդհատ աճող աշխարհաքաղաքական, տնտեսական և ֆինանսական քաոսի հենքին:
Արցախի համար, Հայաստանի հետ միասին, հաշվի առնելով տարածաշրջանում և աշխարհում տեղի ունեցող սպառնալից գործընթացները, համլետյան «Լինել-չլինելը» հարցը դառնում է առավել քան արդիական: Այդ իսկ պատճառով Ազգային անվտանգության խորհրդի առկայությունը դառնում է խիստ կարևոր պետականության պահպանման և զարգացման համար: Սա նշանակում է, որ Ազգային անվտանգության խորհրդը պետք է ինչպես կառուցվածքային, այնպես էլ կադրային բովանդակությամբ համապատասխանի երկրի ռազմավարական զարգացման ընթացիկ խնդիրներին:
Այսօրվա Ազգային անվտանգության խորհրդը, որպես օրենսդրական և գործադիր համակարգերում ռազմավարական սկզբունքի մարմնացում, հետադիմել է բոլոր իմաստովներով՝ վերածվելով ռեժիմի պահպանության – հետաքննչական գրասենյակի, ավելի ստույգ՝ որոշակի պաշտոնական աթոռների և դրանց հետ կապված անձերի՝ Հայաստանում նախկին նախագահների, վարչապետների շրջապատի՝ և օլիգարխների համար:
Սամվել Անդրանիկի: Մենք կասկած չունենք, որ դուք կանեք հնարավոր ամեն բան համախմբելու համայն հայությանը և պաշտպանելու մեր պետությունն ու մեր ժողովրդին` հանուն նրա խաղաղ, հանգիստ և կառուցողական կյանքի, որպեսզի ոչ մի թշնամի չհամարձակվի ոտնձգություն կատարել մեր պետության ազատության, անկախության և բարգավաճման վրա:
Ինչպես ցույց է տվել Հայաստանի մեծ պատմությունը, մենք միշտ թշնամու դեմ դուրս ենք եկել բացահայտ, համարձակորեն և խիզախորեն պաշտպանելով մեր պետության անկախությունը, շահերն ու բարօրությունը:
Մենք խաղաղասեր և կառուցող ժողովուրդ ենք, բայց եթե մեզ ստիպեն, առանց վարանելու, բոլորս միասնական կերպով պաշտպանելու ենք ոչ միայն մեր Հայրենիքը, այլև անողոք ենք լինելու թշնամու հանդեպ՝ այնտեղ, որտեղից բխելու է մեր ազգային անվտանգության սպառնալիքը։
Մաղթում ենք Ձեզ քաջառողջություն, մտքի խաղաղություն, լավ տրամադրություն և հավատարիմ գործընկերներ ու համախոհներ Ձեր կողքին, և տանը՝ սիրելիներին, ովքեր կպահեն Ձեր թիկունքը հուսալի:

Мы не сомневаемся, что вы сделаете все возможное, чтобы объединить всех армян. Открытое письмо Самвелу Бабаяну
• 02-06-2020 11:41:40   |   |  Политика
Секретарю Совета Безопасности Республики Арцах,
Бабаяну Самвелу Андраниковичу
Уважаемый Самвел Андраникович!
Патриотическая организация «Талиш» - приграничные поселения, организация греков Армении и Арцаха «Патрида», патриотическая организация «Единая Родина» поздравляют Вас с назначением на должность Секретаря Совета Безопасности Республики Арцах и выражают уверенность в том, что, находясь на этой должности, Вы приложите максимум усилий для реализации созидательного потенциала народов Армении, Арцаха и Спюрка в условиях мира и стабильности, воссоздания сильного государства, способного обеспечить достойную жизнь своим гражданам. Мы также не сомневаемся в том, что Ваше назначение несомненно послужит дальнейшему укреплению международного авторитета Арцаха, развитию сотрудничества со всеми странами мирового сообщества, укреплению дружбы с духовно близкими народами.
Совет   безопасности Арцаха, далее «Совет», должен сыграть ключевую роль в системах законодательной и исполнительной властей. Главной задачей Cовета во всех цивилизованных странах является разработка, реализация и обеспечение безопасности в стратегии развития страны. Эта миссия «Совета» становится исключительно  актуальной на фоне все более увеличивающегося  глобального и регионального геополитического, экономического и финансового хаоса.
Для Арцаха вместе с Арменией, с учетом происходящих тревожных процессов в регионе и в мире, гамлетовский вопрос «Быть или не быть» становится более чем актуальным. Именно поэтому наличие сильного «Совета» становится сверхважным для сохранения и развития государственности. Это значит, что «Совет» должен и структурно и кадрово соответствовать текущим задачам стратегического развития страны.
Бывший «Совет», это воплощение стратегического начала в системах законодательной и исполнительной власти,  фактически было  агентством по защите режима, точнее, определенных руководящих кресел и связанных с ними конкретных личностей в Армении в окружении экс-президентов, -премьров и олигархов.
Самвел Андраникович! Мы не сомневаемся, что Вы сделаете все возможное, чтобы объединить все армянство и встать на защиту нашего государства и нашего народа, во имя его мирной, спокойной  и созидательной жизни, дабы ни один враг не посмел посягнуть на свободу, независимость и благополучие нашего государства.
Как показала великая история Армении, мы всегда встречали неприятеля с открытым забралом, мужественно и отважно защищая независимость, интересы и благосостояние  нашего государства.
Мы – миролюбивый и созидательный народ, но если нас вынудят, то мы, не раздумывая, все как один встанем на защиту не только своей Родины, но и будем беспощадны к противнику и там, откуда будет исходить угроза нашей национальной безопасности.
Желаем Вам крепкого здоровья, спокойствия , хорошего настроения и преданных соратников и единомышленников рядом с Вами, а дома — любящих вас родных, которые будут для Вас надежным тылом.