Հայաստանի և սփյուռքի բուժաշխատողները համատեղել են ջանքերը՝ հաղթահարելու կորոնավիրուսի դեմ պայքարը
Ապրիլի 2-ից սկսած՝ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը ՀՀ առողջապահության ազգային ինստիտուտի, Հայկական միջազգային բժշկական կոմիտեի և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հետ սերտ համագործակցությամբ մեկնարկել է բժշկական վեբինարների շարք: Մասնակցում են Հայաստանի և սփյուռքի առողջապահության ոլորտի այն ներկայացուցիչները, որոնք այս օրերին կորոնավիրուսի դեմ պայքարի առաջնագծում են: Մասնագիտական վեբինարների նպատակն է քննարկել համավարակի կանխարգելման և բուժման ընթացակարգերը, հատուկ դեպքերի համար բուժման հնարավոր մոտեցումները, ինչպես նաև կատարել փորձի փոխանակում, ընդլայնել համահայկական բժշկական ցանցը, հասանելի հարթակում համախմբել ամբողջ աշխարհից նախաձեռնությանը միացած պրոֆեսիոնալների բժշկական մասնագիտական ներուժը:
Մինչև օրս իրականացվել են 19 վեբինարներ, որոնք  ընդգրկել են վիրուսին առնչակից այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են կրիտիկական խնամքը, դեղագործությունը, մանկական առողջությունը, ռադիոլոգիան, հղիության վարումը, անհատական պաշտպանիչ հանդերձանքի և վարակի վերահսկման անվտանգությունը, սրտաբանությունը, շտապօգնության բնականոն աշխատանքը, անեսթեզիոլոգիան, էնդոկրինոլոգիան, նյարդաբանությունը, նմուշառման տեխնիկան և այլն:
Քանի դեռ կորոնավիրուսի դեմ պայքարը շարունակվում է, բժշկական վեբինարների այս շարքին Հայաստանից և սփյուռքից գնալով ավելի մեծաթիվ բուժաշխատողներ են միանում. եթե ապրիլին քննարկումներին մասնակցում էր առողջապահության ոլորտի 40 մասնագետ, մայիս-հունիս ամիսներին յուրաքանչյուր վեբինարի ընթացքում մասնակիցների քանակը գերազանցում է 100-ը:
Բուժքույրների մասնակցությամբ վեբինարների հատուկ շարքի կազմակերպչական աշխատանքներին միացել է նաև Բուժքույրների հայ-ամերիկյան ասոցիացիան: Այս համագործակցության արդյունքում սփյուռքից և Հայաստանի գրեթե բոլոր մարզերից ու Երևանից հարյուրավոր բուժքույրներ հնարավորություն ունեն միանալ մասնագիտական քննարկումներին ու ստանալ նոր փորձառություն:
Մինչ օրս վեբինարները վարել են աշխարհի տարբեր համալսարաններում բարձր որակավորումներ և գիտական աստտիճաններ ունեցող, հայտնի բժշկական հաստատություններում գործունեություն ծավալող սփյուռքահայ բժշկներ:
«Բախվելով կորոնավիրուսի համավարակին՝ ամբողջ աշխարհը դժվարին ժամանակներ է ապրում: Աշխարհի տարբեր կողմերի, ինչպես նաև Հայաստանի ու Արցախի առողջապահության ոլորտի մեր գործընկերների հետ համատեղ մենք անընդհատ վերագնահատում և թարմացնում ենք մեր միասնական ջանքերը:  Առկա նորագույն հարթակների օգտագործման շնորհիվ՝ մենք հեշտությամբ այս համագործակցությունը տեղափոխեցինք վիրտուալ միջավայր, սակայն «դեմ առ դեմ» շարունակեցինք քննարկումներն ու փոխանակվեցինք փորձով և տեղեկատվությամբ: Այս ամենը մեզ թույլ տվեց ավելի լավ հասկանալ իրավիճակը և պատրաստ լինել լավագույն ձևով հոգ տանելու մեր պացիենտների, հարազատների և ինքներս մեր մասին: Մենք շարունակում ենք մեր ջանքերը և շնորհակալ ենք առողջապահության ոլորտի բոլոր այն հաստատություններին և գործընկերներին, որոնք մասնակցում են այս երկկողմանի միջոցառմանը: Շնորհակալություն եմ ցանկանում հայտնել հատկապես ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակին և Առողջապահության ազգային ինստիտուտին մեր հասարակությունների փոխադարձ բարեկեցությանն ուղղված այս  ռազմավարական գլոբալ ջանքներին աջակցելու համար»,-ընդգծեց Հայկական միջազգային բժշկական կոմիտեի նախագահ Վիգեն Սեպիլյանը:
«Սփյուռքը կարևոր դերակատարություն է ունեցել կորոնավիրուսի դեմ Հայաստանի պայքարի հենց ամենասկզբից: Վիրուսի առաջին դեպքերի հայտնաբերմանը զուգահեռ՝ Լոս Անջելեսի հայ համայնքի առողջապահության ոլորտի մասնագետները սկսեցին Հայաստանին աջակցելու նպատակով անհատական պաշտպանիչ միջոցներ գնել: Այս նախաձեռնությունը տեղի և սփյուռքի բուժաշխատողներին մտերմացրեց առավել, քան երբեք: Այն մեր համագործակցության, սփյուռքի համախմբվածության և հայրենիքին աջակցելու պատրաստակամության վառ ապացույցն է»,-նշեց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը:
Վեբինարների ընթացքում մասնագիտական թարգմանության և «Zoom» ծրագրի հաշիվը փոխհատուցվում է  «Աջակցություն Հայաստանին նախաձեռնություն»-ից, որը ֆինանսավորվում է ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալությունից և իրականացվում «Մենեջմենթ Սիսթեմզ Ինթերնեշնլ» կազմակերպության կողմից:

• 11-06-2020 18:17:42   | Armenia  |  Press release
Beginning on April 2nd, the Office of High Commissioner for Diaspora Affairs, in close collaboration with RA National Institute of Health, the Armenian Medical International Committee, and Armenia Fund, jointly launched a series of medical webinars for health care professionals on the front lines of the COVID-19 fight in the Diaspora and in Armenia. The purpose of these webinars is to discuss COVID-19 prevention and treatment protocols for health care providers, explore treatment approaches for specific cases, exchange expertise, expand the pan-Armenian medical network, and consolidate the medical field’s potential into an accessible format for medical professionals from around the world.
19 webinars have taken place so far, discussing a variety of topics as it relates to the COVID-19 pandemic, including but not limited to critical care, pharmaceuticals, pediatric health, radiology, pregnancy management, personal protective equipment and infection control, cardiology, emergency medicine, anesthesiology, COVID-19 sampling techniques, endocrinology, neurology and more.
As the fight against COVID-19 continues, the webinar series continues to attract more and more medical professionals from Armenia and the Diaspora, with the number of participants growing from an average of 40 in April to an average of 100 participants in May and June.
A set of nursing webinars led by the Armenian American Nurses Association was added to the webinar series as well, giving an opportunity to hundreds of nurses from nearly all regions of Armenia to join the discussions, learn from their colleagues in the Diaspora, and exchange expertise with one another.
The webinars have been conducted by highly qualified Armenian Diaspora healthcare professionals who work or teach in some of the best medical institutions from around the world.
“As the world is navigating through these turbulent times and dealing with the COVID-19 pandemic, we are constantly reassessing and reframing our collective efforts with colleagues in healthcare from all over the world, including Armenia and Artsakh. With the use of new and existing platforms, we have been communicating freely in virtual yet face to face discussions and sharing information and experiences that have allowed all of us to better understand and be prepared to best care for our patients, our loved ones and ourselves. We look forward to continuing these efforts and are very thankful to all the institutions and partners in healthcare who have been collaborating in these bilateral activities. We are especially thankful for the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs, the Ministry of Health, the National Institute of Health for enabling these synergistic global efforts for the mutual wellbeing of all of our communities,” stated Dr. Vicken Sepilian, President of the Armenian Medical International Committee.
“The Diaspora’s role in our ability to fight this pandemic has been instrumental from the very beginning. In fact, medical professionals from the Los Angeles Diaspora began sourcing personal protective equipment for Armenia, even before the first COVID-19 case was confirmed. This initiative has brought medical professionals from Armenia and the Diaspora closer than ever before. It is a true testament to the strength of our partnership and the readiness of the Diaspora to mobilize and stand by the homeland,” stated High Commissioner Sinanyan.
It should be noted that the “Zoom” account and professional translation services which make the webinar series possible are provided by “Armenia Support Initiative,” which is funded by USAID and implemented by Management Systems International.