Հայկական Ինքնության Քարտ (HyeID) կառույցի միջոցով Հայկական սփյուռքի խորհրդարանի ստեղծման նախագիծ
Գլենդեյլ, Կալիֆորնիա- Մի քանի տարի առաջ աշխարհի տարբեր երկրներում բնակվող նվիրյալ հայերի մի փոքր խումբ սկսել է աշխատանքներ իրականացնել ժողովրդավարական սկզբունքներով ընտրվող Հայկական սփյուռքի խորհրդարանի  (ՀՍԽ) ստեղծման ուղղությամբ։ Այս հիմնարար նախաձեռնությունը իրականացվելու է ամբողջ աշխարհի հայերին մեկ միասնական համակարգի մեջ միավորելու միջոցով։ Այս նպատակի իրագործումից հետո միայն համապատասխան ընտրատարածքների միջոցով ընտրված  Հայկական Սփյուռքի խորհրդարանի, ինչպես նաեւ  Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունների ղեկավարները առաջին անգամ կարող են պնդել, որ ներկայացնում են ամբողջ աշխարհի հայությանը և իրենց հավաքական որոշումները կայացնում են ամբողջ ազգի անունից։
Սա աշխարհի հայերի չիրականացված երազանքն է եղել տասնամյակներ, գուցեեւ հարյուրամյակների վեր։
Նախաձեռնող խումբը Հայկական սփյուռքի խորհրդարանի ստեղծումը նախատեսում է իրականացնել երկքայլ գործընթացով․
Քայլ առաջին՝ Հայկական ինքնության քարտ (HyeID)
Կալիֆորնիայում արդեն իսկ հիմնադրված Հայկական ինքնության քարտ (HyeID) ոչ առեւտրային կազմակերպություննընդլայնելու է իր գործունեությունը դեպի աշխարհի բոլոր երկրների հայկական համայնքներ, ինչպես նաեւ Հայաստան եւ Արցախ։
HyeID կազմակերպությունը կիրականացնի երեք նպատակ.
ա) Կառաջարկիեւ կտրամադրիաշխարհի բոլոր երկրներում(ներառյալ Հայաստանում եւ Արցախում) բնակվող հայերին Հայկական Ինքնության Քարտ (HyeID), որի միջոցով բոլոր քարտատերերը հնարավորություն կունենան ապրանքների և ծառայությունների ձեռքբերման ժամանակ  օգտվել տարբեր հաստատությունների (ավիաընկերությունների, հյուրանոցների, ռեստորանների, խանութների և այլն) կողմից տրամադրվող հատուկ զեղչերից։ Այդ զեղչի շահառուներն են HyeID քարտատերը, HyeID շահույթ չհետապնդող կազմակերպությունը (Հայկական սփյուռքի խորհրդարանի  և համահայկական մարդասիրական ծրագրերի ֆինանսավորման համար) և այն հայկական  կազմակերպությունը, որին անդամակցում է կամ գրանցման ժամանակ նախապատվություն է տվել քարտատերը:
բ) Քարտատերերի տրամադրած տեղեկությունների հիման վրա կձեւավորիաշխարհասփյուռ հայության վերաբերյալ տվյալների շտեմարան, որի շնորհիվաննախադեպ ցանցային համագործակցության հնարավորություն կստեղծվի գիտության, տեխնոլոգիաների, բիզնեսի, մշակույթի, ազգային անվտանգության եւ այլ ոլորտներում ներգրավված անձանց միջև:
գ) Հնարավորություն կստեղծի, որպեսզիՀայաստանից եւ Արցախից դուրս բնակվող HyeID քարտատերերը կարողանանքվեարկել Հայկական Սփյուռքի խորհրդարանի ձեւավորման ժամանակ՝ համարելով նրանց գրանցված ընտրողներ: HyeID քարտատերերը ժողովրդավարական ընտրություններում քվեարկելու են իրենց տեղայիններկայացուցիչների օգտին՝ ձեւավորելով  Հայկական Սփյուռքի խորհրդարան, որը կներկայացնի Հայաստանից և Արցախից դուրս բնակվող հայերին:
Այսպիսով՝ HyeID-ին ապահովում է․
1. գրանցում՝ապագա ՀՍԽ օգտինքվեարկելու համար
2. ցանցային համագործակցությանհնարավորությունքարտատերերիմիջեւ
3. Հայկական Սփյուռքի Խորհրդարանի ներկայացուցիչների ընտրությունների անցկացում
4. HyeID զեղչային ցանցի ստեղծում
5. ՀՍԽ ինքնաֆինանսավորում՝HyeID զեղչային համակարգի միջոցով
6. Հայության միասնական տնտեսական ներուժի համախմբում
Քայլ երկրորդ․Հայկական Սփյուռքի Խորհրդարան (ՀՍԽ)
ՀՍԽ-ըձեւավորվում է յուրաքանչյուր աշխարհագրական ընտրատարածքումանցկացվող տեղային ընտրությունների միջոցով։ Ընտրատարածքները ձեւավորվում են՝
ելնելով քվեարկելու իրավունք ունեցող HyeID քարտատերերի հավասար թվից, հիմնվելով «մեկ մարդ՝ մեկ ձայն» ժողովրդավարական սկզբունքի վրա։ Սփյուռքում բնակվող 18 տարեկանից բարձր տարիքի բոլոր HyeID քարտատերերը կարող են ընրտել կամ ընտրված լինել Հայկական Սփյուռքի Խորհրդարանում։
Այսպիսով՝ ՀՍԽ-ը ապահովում է․
1) Սփյուռքի հայերի «լուռ մեծամասնության» զարթոնքը եւ ներգրավվածությունը
2) գոյություն ունեցող բոլոր հայկական կազմակերպությունների միջեւ սերտ համագործակցության հնարավորությունը
3) Սփյուռքի հայության ներկայացուցչական եւ միասնական ձայնի արտահայտմամբ՝ համահայկական խնդիրների լուծմանը մասնակցելու հնարավորությունը
4) Քվեարկությունների միջոցով հայկական համայնքների տեղային խնդիրների լուծման հնարավորությունը
5) արդյունավետ  քաղաքական ազդեցության ձեւավորումը
6) Հայկական ազգային ինքնության պահպանումը եւ զարգացումը
7) Սփյուռքում, Հայաստանում  եւ Արցախում ապրող հայերի  ազգային նպատակների համակարգումը եւ առաջխաղացումը
8) Հայրենադարձության կազմակերպումը։
«Հայկական Սփյուռքի Խորհրդարանը չի մրցակցելու եւ ոչ մի գործող հայկական կազմակերպության հետ, սակայն լրացնելու է նրանց ջանքերը եւ բազմապատկելու է հայերի ուժերը՝ ուղղված ազգի  առջեւ ծառացած բազմաթիվ բարդ խնդիրների լուծմանը»,- հայտարարել են HyeID վարչության անդամները։
HyeID վարչության անդամներն են:
Հարութ Սասունյան, նախագահ (Գլենդեյլ, Կալիֆորնիա),
Հակոբ Նազարյան, փոխնախագահ (Ռանչո Փալոս Վերդես, Կալիֆորնիա),
Լեւոն Թորոս,  փոխնախագահ (Վեսիչեստեր, Կալիֆորնիա),
Ռազմիգ Դ․Ղարախանյան, քարտուղար (Գլենդեյլ, Կալիֆորնիա),
Թոմաս Ալեքսանյան, գանձապահ (Գլենդեյլ,  Կալիֆորնիա),
Հովել Շենորոքյան, վարչության անդամ (Փարիզ, Ֆրանսիա),
Տիգրան Հարությունյան, խորհրդի անդամ (Երեւան, Հայաստան),
Ջոն Է․Շիրաջյան, վարչության անդամ (Գլենդեյլ,  Կալիֆորնիա),
Արամ Տեր-Մարտիրոսյան, վարչության անդամ (Գլենդեյլ,  Կալիֆորնիա),
Մայք Բարոնյան, վարչության անդամ (Թոֆեն, Շվեյցարիա),
Լեւոն Բեկլարյան, վարչության անդամ (Մոսկվա, Ռուսաստան)։
HyeID ղեկավարությունը«կոչ է անում աշխարհի բոլոր հայերին միանալ այս հիմնարարնախաձեռնությանը եւ իրագործել Սփյուռքի հայերի նվիրական երազանքը՝ ստեղծել ժողովրդավարության սկզբունքներով ընտրված միասնական եւ ինքնաբավ կառույց»։

• 06-07-2020 12:22:50   | USA  |  Social
Glendale, CA – Several years ago a small group of committed Armenians worldwide, began planning the establishment of a democratically-elected Diaspora Armenian Parliament (DAP). The launch of this groundbreaking initiative shall serve to integrate all Diaspora Armenians in a unified structure. Once this goal is accomplished, the leadership of the Diaspora Armenian Parliament, and the Republics of Armenia and Artsakh, elected by their respective constituencies, can claim for the first time that they represent all Armenians worldwide and make collective decisions on behalf of the entire nation.
This has been the elusive dream of all Armenians for several decades, if not centuries. Yet, given the dispersed nature of the Diaspora, it has been difficult to bring this cherished dream to reality.
The initiating group has planned a two-step process for the establishment of the Diaspora Armenian Parliament:
First Step – HyeID
The HyeID non-profit organization, already formed in California, will expand to Armenian communities throughout the world, including Armenians living in the Republics of Armenia and Artsakh.
The HyeID  organization has three objectives:
a) Offer an identification HyeID card to all Armenians around the globe, including Armenia and Artsakh, so they could benefit from discounts provided to them through their purchases of products and services, such as airlines, hotels, restaurants, shops and many more. The discount benefits three parties: the HyeID cardholder, the HyeID non-profit organization (to finance the Diaspora Armenian Parliament and its Pan Armenian humanitarian projects), and the cardholder’s affiliated or preferred organization.
b) The information about the cardholders will form a worldwide Armenian database which shall enable unprecedented collaboration among those involved in science, technology, business, culture and national security.
c) Diaspora HyeID cardholders are considered registered voters for the eventual formation of the Diaspora Armenian Parliament. HyeID cardholders will vote for their local representatives to form a democratically-elected Diaspora Armenian Parliament which will represent all Armenians living outside of Armenia and Artsakh.
In summary the benefits of HyeID are:
1) Registration to vote for the future DAP;
2) Networking among cardholders;
3) Elections of DAP’s Diaspora representatives;
4) Creation of HyelD discount network;
5) Self-funding of DAP through the discount network;
6) Collective economic bargaining power.
Second Step – Diaspora Armenian Parliament (DAP)
DAP is formed through local elections held in each geographic region. The regions are created by having an equal number of Diaspora HyeID cardholders eligible for voting, based on the democratic principle of one person one vote. All HyeID cardholders, in the Diaspora, who are 18 or older can elect or be elected to DAP.
The benefits of DAP are:
1) Awaken the Diaspora’s silent majority;
2) Create a synergy with all existing Armenian organizations;
3) Provide the Diaspora with a representative and collective voice and the ability to participate in Pan Armenian issues;
4) Resolve local Armenian community needs;
5) Form an effective political clout;
6) Preserve and advance Armenian national identity;
7) Coordinate and advance the national objectives of the Diaspora, Armenia and Artsakh;
8) Organize repatriation to the homeland.
“The Diaspora Armenian Parliament will not compete with any of the existing Armenian organizations, but will complement their efforts, giving Armenians a greater strength to resolve their litany of challenges,” stated the HyeID board members.
The HyeID board members are: Harut Sassounian of Glendale, California (Chairman), Hagop Nazarian of Rancho Palos Verdes, California (Vice Chairman), Levon Thorose of Westchester, California (Vice Chairmen), Razmig D. Garakhanian of Glendale, California (Secretary), Thomas Alexanian of Glendale, California (Treasurer), Hovel Chenorhokian of Paris, France (Board Member), Tigran Harutunyan of Yerevan, Armenia (Board Member), John E. Shirajian of Glendale, California (Board Member), Aram Ter-Martirosyan of Glendale, California (Board Member), Mike Baronian of Tofen, Switzerland (Board Member), and Levon Beklaryan of Moscow, Russia (Board Member).
The HyeID Board of Directors “call on all Armenians worldwide to become part of this ground breaking initiative and fulfill the much awaited realization of a dream of Diaspora Armenians to have a democratically-elected unified and self-sufficient structure.”