Բրազիլական բանկային վնասաբեր ծրագրերն աշխարհով մեկ գրոհում են օգտատերերին
Բրազիլացի կիբեռչարագործները տեղական վնասաբեր ծրագրերը դուրս են բերում երկրի սահմաններից։ «Կասպերսկի» ընկերության տվյալներով՝ Բրազիլական արմատներ ունեցող բարդ բանկային տրոյացիների չորս ընտանիք՝ Guildma, Javali, Melcoz և Grandoreiro, այսօր ակտիվորեն գրոհում է Եվրոպայի, Հյուսիսային և Լատինական Ամերիկայի օգտատերերին։ Այդ վնասատուները միասին կազմում են Tetrade խումբը, որոնք կիրառում են հայտնաբերումը շրջանցելու և տվյալներ հավաքելու բազմաթիվ նոր մեթոդներ։
Բրազիլիայում հինգ տարի առաջ հայտնված Guildma տրոյացին ակտիվ է դարձել ինչպես Հարավային Ամերիկայի այլ երկրներում, այնպես էլ ԱՄՆ-ում, Պորտուգալիայում և Իսպանիայում։ Այն տարածվում է հիմնականում ֆիշինգային նամակների միջոցով, որոնք քողարկվում են գործարար հաղորդագրություններով և ծանուցումներով, և կարողանում  է թաքցնել վնասաբեր կոդը զոհի համակարգում՝ օգտագործելով հատուկ ընդլայնում։ Guildma-ի ևս մեկ առանձնահատկություն է այն, որ հրամանների սերվերների ընթացիկ հասցեների մասին կոնֆիգուրացիոն տեղեկատվությունն ստանում է Facebook և YouTube-ի էջերի միջոցով։ Նման թրաֆիկը դժվար է դասակարգել որպես վնասաբեր, որովհետև պաշտպանական լուծումներն այդ սոցցանցերից ոչ մեկը չեմ արգելափակում։ Ընդ որում, չարագործները կարողանում են հեշտությամբ փոխել կառավարման սերվերները՝ դժվարացնելով ցանցային մակարդակում հայտնաբերումը։
Մեկ այլ բանկային տրոյացի՝ 2017-ից գործող Javali-ն Մեքսիկայում գրոհում է կրիպտոարժույթ ունեցողներին և բանկերի հաճախորդներին։ Guildma-ի նման Javali-ն տարածվում է ֆիշինգային նամակների միջոցով և ներկայումս սկսում է օգտագործել YouTube-ը կառավարման սերվերների մասին տեղեկատվություն ստանալու համար։ Երրորդ տեսակը՝ Melcoz-ն արդեն սկսել է գրոհել օգտատերերին ոչ միայն Մեքսիկայում, այլև Իսպանիայում և Չիլիում։ Բացի ֆինանսական տեղեկատվության գողությունից, այս ընտանիքը նաև այլ չարագործներին առաջարկում է  օգտատերերի համակարգիչներին վճարովի հեռավար հասանելիություն։
Այդ քառյակից ամենատարածված  վնասատուի՝ Grandoreiro-ի աշխարհագրությունն սկզբում սահմանափակվում էր միայն Լատինական Ամերիկայով, սակայն այժմ ներառում է նաև Եվրոպան։ Որպես կանոն, Grandoreiro-ն տարածվում է կոտրված վեբ-կայքերի և թիրախային ֆիշինգի միջոցով։ Ընդ որում, այն աշխատում է  malware-as-a-service (վնասաբեր ԾԱ-ն որպես ծառայություն) մոդելով։ Այսինքն՝ տարբեր չարագործներ կարող են ձեռք բերել հասանելիությունը Grandoreiro-ի անհրաժեշտ գործիքներին սեփական գրոհը գործարկելու համար։
«Մենք ենթադրում ենք, որ այդ վնասաբեր ԾԱ-ն կսկսի գրոհել այլ երկրների բանկերի ավելի մեծ թվով հաճախորդների։ Չի բացառվում, որ կհայտնվեն նոր բանկային վնասատուներ։ Ահա թե ինչու է այդքան կարևոր, որ ֆինանսական հաստատությունները հետևեն այդ սպառնալիքներին և ձեռնարկեն անվտանգության միջոցներ»,- մեկնաբանում են ընկերության փորձագետները։ Նրանք խորհուրդ են տալիս ընկերությունների տեղեկատվական անվտանգության թիմերին տրամադրել հասանելիություն սպառնալիքների մասին ամենաարդիական տեղեկություններին, որպեսզի աշխատակիցները տեղյակ լինեն չարագործների նոր գործիքներից, մեթոդներից և մարտավարություններից։ Նաև խորհուրդ է տրվում հաճախորդներին պատմել այն հնարավոր հնարքների մասին, որոնք կարող են կիրառել չարագործները, և կանոնավոր կերպով նրանց տեղեկացնել խարդախությունը ճանաչելու եղանակների մասին։ Հարկ է կիրառել խարդախության դեմ պայքարի հուսալի լուծում, որը թույլ է տալիս պաշտպանել գործարքներն ամենատարբեր մակարդակներում, ինչպես նաև բացահայտել կասկածելի ակտիվությունը դրա վաղ փուլերում։

Бразильские банковские зловреды атакуют пользователей по всему миру
Бразильские киберзлоумышленники выводят локальные зловреды за пределы страны. По данным «Лаборатории Касперского», четыре сложных семейства банковских троянцев с бразильскими корнями — Guildma, Javali, Melcoz и Grandoreiro — сегодня активно атакуют пользователей в Европе, Северной и Латинской Америке. Вместе эти зловреды составляют группу Tetrade, они используют множество новых методов обхода обнаружения и сбора данных.
Троянец Guildma, появившийся в Бразилии пять лет назад, стал активен в других странах Южной Америки, а также в США, Португалии и Испании. Он распространяется в основном через фишинговые письма, замаскированные под деловые сообщения или уведомления, и умеет скрывать вредоносный код в системе жертвы, используя специальное расширение. Ещё одна особенность Guildma заключается в том, что он получает конфигурационную информацию о текущих адресах командных серверов через страницы на Facebook и YouTube. Такой трафик трудно классифицировать как вредоносный, поскольку ни одну из этих соцсетей не блокируют защитные решения. При этом злоумышленники могут легко менять серверы управления, усложняя обнаружение на сетевом уровне.
Другой банковский троянец Javali, действующий с 2017 года, атакует владельцев криптовалюты и клиентов банков в Мексике. По аналогии с Guildma зловред Javali распространяется через фишинговые письма и сейчас начинает использовать YouTube для получения информации о командных серверах. Третий вид, Melcoz, активен с 2018 года, но уже начал атаковать пользователей не только в Мексике, но также в Испании и Чили. Помимо кражи финансовой информации, это семейство также предлагает другим злоумышленникам платный удалённый доступ на компьютеры пользователей.
География Grandoreiro — самого популярного из всей четвёрки — сначала ограничивалась только Латинской Америкой, но теперь включает и Европу. Как правило, Grandoreiro распространяется через скомпрометированные веб-сайты и посредством целевого фишинга. При этом он работает по модели malware-as-a-service (вредоносное ПО как услуга). То есть разные злоумышленники могут приобрести доступ к необходимым инструментам Grandoreiro для запуска собственной атаки.
«Мы полагаем, что это вредоносное ПО начнет атаковать больше клиентов банков в других странах, не исключено, что появятся новые банковские зловреды. Вот почему так важно, чтобы финансовые учреждения отслеживали эти угрозы и предпринимали меры безопасности», - комментируют эксперты компании. Они рекомендуют предоставлять командам информационной безопасности компаний доступ к самым актуальным сведениям об угрозах, чтобы сотрудники были в курсе новых инструментов, методов и тактик злоумышленников. Также рекомендуется рассказывать клиентам о возможных приёмах, которые могут использовать злоумышленники и регулярно информировать их о том, как распознать мошенничество. Следует использовать надёжное решение для борьбы с мошенничеством, которое позволяет защищать трансакции на самых разных уровнях, а также выявлять подозрительную активность на её ранних стадиях.