Յարութ Սասունեան. Փութին Վերջապէս Բացայայտեց Արցախեան Հակամարտութեան Իր Լուծումը
Այն իրողութենէն ետք, երբ Ռուսիոյ նախագահ Վլատիմիր Փութին փորձեց եւ չկրցաւ հրադադար հաստատել Հայաստանի եւ Ատրպէյճանի միջեւ, համայն հայութիւնը կը զարմանար, թէ ինչո՞ւ ան չ՛ուզեր աւելի վճռականօրէն միջամտել Արցախի պատերազմին եւ կանգնեցնել արիւնահեղութիւնը։
Բազմաթիւ շահարկումներ եղան արցախեան հակամարտութեան միջամտել չուզելու Փութինի անսպասելի մօտեցման մասին, այդ շարքին՝ դաւադրութեան քանի մը տեսութիւններ, որոնց չ՛արժեր անդրադառնալ:
Անցեալ շաբաթ, արեւմտեան լրագրողի մը տուած իր հարցազրոյցին մէջ Փութին վերջապէս բացայայտեց արցախեան պատերազմի լուծման կապուած իր ծրագիրները:
Ահա՛ թէ ինչ ըսաւ Փութին․ «Դուք կ՛ըսէք, որ Ռուսիա միշտ իւրայատուկ կապեր ունեցած է Հայաստանի հետ։ Սակայն մենք միշտ իւրայատուկ յարաբերութիւններ ունեցած ենք նաեւ Ատրպէյճանի հետ։ Ռուսիոյ մէջ կ՛ապրին աւելի քան երկու միլիոն հայ եւ մօտաւորապէս երկու միլիոն ատրպէյճանցի։ Ասոնք միայն այն մարդիկը չեն, որ եկած են ժամանակաւոր աշխատանքի, այլ նաեւ անոնք, որոնք գրեթէ մնայուն կերպով հոս կ՛ապրին։ Անոնք  միլիառաւոր տոլարներ կ՛ուղարկեն իրենց ընտանիքներուն՝ աշխատելով Ռուսիոյ մէջ։ Այս մարդոց բոլորը բաւականին կայուն եւ սերտ յարաբերութիւններ ունին Ռուսիոյ հետ մարդասիրական մակարդակի վրայ` միջ-անհատական, գործնական, ընտանեկան։ Այս իսկ պատճառով մեզի համար եւ՛ Հայաստանը, եւ՛ Ատրպէյճանը հաւասար գործընկերներ են։ Եւ մեզի համար մեծ ողբերգութիւն է, երբ պատերազմին մարդիկ կը զոհուին: Մենք կը փափաքինք լիարժէք յարաբերութիւններ կառուցել ինչպէս Հայաստանի, այնպէս ալ Ատրպէյճանի հետ։ Ասոնցմէ ամէն մէկուն հետ յարաբերութիւններ կառուցելու իւրաքանչիւր պարագայի մէջ կայ բան մը, որ կը տարբերակէ մեր յարաբերութիւնները միւս գործընկերոջմէ: Դեհ, Հայաստանի հետ ատիկա Քրիստոնէութիւնն է: Բայց շատ սերտ կապեր ունինք նաեւ Ատրպէյճանի հետ, այլ ոլորտներու մէջ: Ինչ կը վերաբերի կրօնական բաղադրիչին, կ՛ուզեմ ձեր ուշադրութիւնը հրաւիրել այն փաստին վրայ, որ Ռուսիոյ Դաշնակցային բնակչութեան գրեթէ 15 տոկոսը մահմետական է: Եւ նոյնիսկ այս իմաստով, Ատրպէյճան մեզի համար օտար երկիր չէ: Սակայն, վստահաբար, մենք չենք կրնար մոռնալ այն, ինչ որ տեղի ունեցած է հայ ժողովուրդին հետ Ա. Համաշխարհային պատերազմի ընթացքին, հայ ժողովուրդին մեծ ողբերգութիւնը։ Ասիկա երկրորդ մասն է։ Երրորդ մասը այն է, որ այս  հակամարտութիւնը սկսած է ոչ միայն իբրեւ միջ-պետական պատերազմ եւ տարածքներու համար պայքար, այլեւ սկսած է ցեղային ճակատումով:  Փաստ է, որ նախ Սումկայիթի, յետոյ նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի մէջ հայ ժողովուրդին դէմ դաժան ոճրագործութիւններ իրականացուած են։ Այս բոլորը մենք պէտք է հաշուի առնենք ամբողջական կերպով։ Միեւնոյն ժամանակ մենք կը հասկնանք, որ երբ Ատրպէյճանի տարածքին զգալի մասը կորսուած է երկրին կողմէ, ապա չի կրնար անվերջ շարունակուիլ։ Բազում տարիներու ընթացքին մենք կ՛առաջարկէինք այս ճգնաժամի լուծման զանազան տարբերակներ, որպէսզի կայունացնենք իրավիճակը պատմական երկարատեւ հեռանկարով։ Այժմ մանրամասնութիւններու մէջ չեմ խորանար։ Բայց հաւատացէք, որ եղած է լարուած աշխատանք՝ ուղղուած դիրքորոշումներու մօտեցման։ Երբեմն կը թուէր, որ եւս փոքր ճիգ մը, քիչ մըն ալ, քայլ մըն ալ, եւ մենք կը գտնենք լուծումը։ Դժբախտաբար, ատիկա տեղի չունեցաւ, եւ այսօր մենք ունինք պատերազմը՝ իր ամէնէն վատ դրսեւորումով։ Եւ ողբերգութիւն է, որ մարդիկ կը մահանան: Գիտէք, երկու կողմերն ալ շատ կորուստներ ունին: Մեր տեղեկութիւններով, իւրաքանչիւր կողմէ աւելի քան երկու հազար զոհ կայ: Զոհերու ընդհանուր թիւը արդէն կը մօտենայ հինգ հազարի: Ես ձեր ուշադրութիւնը կը հրաւիրեմ այն փաստին վրայ, որ Աֆղանիստանի պատերազմի 10 տարիներուն ընթացքին խորհրդային բանակէն զոհուած է 13 հազար հոգի: Իսկ Ղարաբաղի մէջ, այս կարճ ժամանակահատուածին ընթացքին արդէն մահացած է գրեթէ հինգ հազար հոգի: Քանի հոգի վիրաւորուած է․․․: Քանի հոգի կը տառապի, քանի մանուկ․․․: Հետեւաբար, ասիկա մեզի համար յատուկ իրավիճակ է: Այո՛, Մինսքի խումբը ստեղծուած է 1992ին: Ռուսիա, Ֆրանսա եւ Միացեալ Նահանգներ իբրեւ   համանախագահներ, մենք պատասխանատու ենք բանակցային այս գործընթացի կազմակերպման համար: Հասկնալի է, ես 100 տոկոսով համոզուած եմ, որ այս գործընթացին բոլոր մասնակիցները անկեղծօրէն կը ձգտին իրավիճակի լուծման: Սակայն, ոչ ոք այնպէս հետաքրքրուած է ատով, ինչպէս Ռուսիան։ Ատիկա տեղի կ՛ունենայ՝ լայն իմաստով, մեր ժողովուրդին հետ` մեր ընկերներուն, մեր հարազատներուն հետ: Հետեւաբար, մենք այնպիսի դիրքորոշում պիտի ունենանք, որ մեզի թոյլ տայ վայելել երկու կողմերուն վստահութիւնը եւ էական դեր խաղալ՝ իբրեւ միջնորդներ, այս պայքարի լուծման գործընթացին մէջ՝ կողմերուն դիրքորոշումները իրարու մօտեցնելու համար: Ես շատ կ՛ուզէի, որ այդ փոխզիջումը գտնուէր: Ինչպէս գիտէք, ես շատ սերտ կապի մէջ եմ ինչպէս նախագահ Ալիեւի, այնպէս ալ վարչապետ Փաշինեանի հետ: Օրը քանի մը անգամ  հեռաձայնով կը խօսիմ անոնց հետ: Արտաքին գործոց մեր նախարարները, պաշտպանութեան նախարարները, յատուկ ծառայութիւններու ղեկավարները մնայուն կերպով կապի մէջ են: Տեղեակ էք, որ երկու երկիրներու արտաքին գործոց նախարարները այցելած են մեզի: Անոնք 23 Հոկտեմբերին տեսակցեցան Ուաշինկթընի մէջ: Ես լիայոյս եմ, որ մեր ամերիկացի գործընկերները կ՛աշխատին մեզի հետ միասնաբար եւ կ՛օգնեն հարցի լուծման: Կ՛ակնկալենք լաւագոյնը»:
Ես գրի առի Փութինի այս ծաւալուն ելոյթը՝ առանց բան մը զեղչելու, որպէսզի ներկայացնեմ անոր յայտարարութեան ամբողջ ենթաթեքսթը:
Ակնյայտօրէն, հայերը գոհ չեն, որ նախագահ Փութին Հայաստանի հետ յարաբերութիւնները կը հաւասարացնէ Ատրպէյճանի հետ եղածին։ Հայաստան Ռուսիոյ ռազմավարական դաշնակիցն է՝ փոխադարձ պաշտպանական պայմանագրով եւ իր տարածքը հաստատուած ռուսական ռազմակայանով: Միւս կողմէ, Ատրպէյճան Թուրքիոյ խամաճիկն է եւ բազմաթիւ քայլերու ձեռնարկած է Ռուսիոյ աշխարհաքաղաքական շահերը խաթարելու համար, օրինակ՝ ատրպէյճանական քարիւղն ու քարիւղատարերը, որոնք կը նուազեցնեն ռուսական քարիւղի կարիքը Եւրոպայի մէջ:
Աւելի՛ն, Թուրքիոյ զինուած ուժերու ներգրաւումը Ատրպէյճանի տարածքին մէջ, որ կը  հանդիսանայ Ռուսիոյ ազդեցութեան գօտիին մէկ մասը, կը վնասէ Ռուսիոյ շահերուն: Ա՛լ աւելի տագնապալի է Թուրքիոյ կողմէ սուրիացի ահաբեկիչներու հաւաքագրումը եւ անոնց տեղափոխումը Ատրպէյճան՝ Արցախի դէմ կռուելու համար: Ասիկա ակնյայտ վտանգ է Ռուսիոյ ազգային ապահովութեան: Փութին չնշեց այդ ահաբեկիչներուն նողկալի դերակատարութեան մասին:
Ռուսիոյ կառավարութիւնը յստակացուց, որ Հայաստանի հետ փոխադարձ պաշտպանութեան պայմանագիրը կը գործէ միայն Հայաստանի Հանրապետութեան վրայ ուրիշ երկրի մը կողմէ կատարուած յարձակման պարագային, որ չ՛ընդգրկեր Արցախի տարածքը, հակառակ անոր, որ քանի մը հրթիռային յարձակում եղած է նոյնինքն Հայաստանի տարածքին վրայ։
Միւս կողմէ, Ռուսիա Թուրքիոյ հետ ունի այլ շահեր, զորս ան հաշուի կ՛առնէ: Անոնք են․
- Վերջին տարիներուն Ռուսիոյ փորձերը՝ իր կողմ թեքել Թուրքիան եւ զայն հեռացնել ՆԱԹՕէն:
- Ռուսիոյ եւ Թուրքիոյ միջեւ բազմամիլիառ տոլարներու հասնող առեւտուրը, ներառեալ Թուրքիոյ կողմէ ռուսական S-400 հրթիռներու գնումը եւ Թուրքիոյ մէջ ռուսական աթոմակայանի կառուցումը:
- Ռուսիոյ դժկամութիւնը պատերազմ սկսելու Ատրպէյճանի եւ Թուրքիոյ դէմ՝ Արցախը պաշտպանելու համար:
- Ռուսիա եւ Թուրքիա շահերու բախում ունին Սուրիոյ եւ Լիպիոյ մէջ, ուր  անհաշտ  հասկացողութեան հասած են: Արցախեան հակամարտութիւնը լրացուցիչ ճնշում կը գործադրէ ռուս-թրքական յարաբերութիւններու վրայ, եթէ Ռուսիա աշխուժօրէն ներգրաւուի Արցախի պատերազմին մէջ, Ատրպէյճանի եւ Թուրքիոյ դէմ:
Աւելի կարեւորը այն է, ինչպէս Փութին ըսաւ՝ իր վերոյիշեալ յայտարարութեան մէջ. «Իրավիճակ մը, երբ Ատրպէյճանի տարածքի զգալի մասը կորսուած է երկրին կողմէ, չի կրնար անվերջ շարունակուիլ»։ Այլ կերպ ըսած, Փութին կ՛ակնարկէ, որ ինք պատրաստ է ընդունելու, որ Ատրպէյճան ռազմական ճանապարհով կը վերագրաւէ Արցախը շրջապատող եօթը շրջանները, ապա կը բանակցի Արցախի վերջնական կարգավիճակի լուծման գծով: Ասիկա միանգամայն անընդունելի է Հայաստանի եւ Արցախի համար: Անհրաժեշտ է հակազդել Ատրպէյճանի եւ Թուրքիոյ ռազմական գործողութիւններուն, որպէսզի անոնց թոյլ չտրուի ստեղծելու նոր  իրողութիւններ, որոնք կը թուլցնեն Հայաստանի բանակցային դիրքերը։ Աւելի՛ն, Արցախը շրջապատող տարածքներու՝ ապահովութեան գօտիի կորուստը աւելի կը սպառնայ Արցախի գոյութեան:
Ա՛լ աւելի տագնապալի է Փութինի այն յայտարարութիւնը, որ «շատ երկիրներ, անոնց շարքին՝ Թուրքիա եւ եւրոպական պետութիւններ», պէտք է միասնաբար աշխատին համաձայնութիւն գոյացնելու համար: Հայաստան եւ Արցախ պէտք է կտրականապէս մերժեն Թուրքիոյ ներգրաւուածութիւնը: Ինչպէ՞ս կրնայ՝ պատերազմ հրահրող Թուրքիան չէզոք միջնորդ համարուիլ:
Հայերը որոշ չափով հանգստացան, երբ վերջին օրերուն Ռուսիոյ զանազան պաշտօնեաներ վերահաստատեցին Ռուսիոյ պայմանագրային պարտաւորութիւնը՝ պաշտպանել Հայաստանի Հանրապետութեան տարածքը Ատրպէյճանի կամ Թուրքիոյ կողմէ եղած որեւէ յարձակումէ:
Յառաջիկային դժուար օրեր կը սպասուին Հայաստանի եւ Արցախի՝ իրենց ճակատագիրին դէմ  ամբողջովին միայնակ մնացած։ Միա՛յն վճռական պաշտպանութիւնն է Արցախի հայ բնակչութեան փրկութիւնը։

• 04-11-2020 18:00:27   | USA  |  Articles and Analyses
After Russian President Vladimir Putin attempted and failed to establish a ceasefire between Armenia and Azerbaijan, Armenians around the world have been wondering why is he so reluctant to intervene more forcefully in the Artsakh War and stop the bloodshed.
There have been many speculations about Putin’s unexpected hands off approach to the Artsakh conflict, including several conspiracy theories which are not worth mentioning.
During an interview with a Western journalist last week, Putin finally revealed his plans to resolve the Artsakh conflict.
This is what Putin stated: “You said that Russia has always had special ties with Armenia. But we have always had special relations with Azerbaijan too. More than two million Armenians and about two million Azerbaijanis live in Russia. These are not only those people who came for temporary work, but also those who live here almost permanently. Working in Russia, they send billions of dollars to support their families. All these people have very stable, close ties in Russia at the humanitarian level, interpersonal, business, family. Therefore, for us, both Armenia and Azerbaijan are equal partners. And it is a great tragedy for us when people die there. We want to build full-fledged relations with both Armenia and Azerbaijan. In each case of building relations with each of these countries there is something that distinguishes our relationship with another partner. Well, with Armenia this is Christianity. But we have very close ties with Azerbaijan in other areas as well. As for the religious component, I want to draw your attention to the fact that almost 15 percent of the population of the Russian Federation is Muslim. And even in this sense, Azerbaijan is not a foreign country for us. But what we definitely cannot forget is what happened in the fate of the Armenian people, the Armenian nation, during the First World War; a huge tragedy for the Armenian people. This is the second part. The third is that this conflict began just as an interstate conflict and a struggle for territories. It began as an ethnic confrontation. It is also unfortunately, a fact when in Sumgait [Azerbaijan], and then in Nagorno Karabagh, cruel crimes were committed against the Armenian people. We must take all this into account in a complex. At the same time, we understand that a situation in which a significant part of the territory of Azerbaijan has been lost by the country cannot last forever. Over the course of many, many years, we have proposed a variety of options for resolving this crisis in order to stabilize the situation for a long historical perspective. I will not go into details now, but believe me, it was hard work to bring the positions closer together. At some moments, it seemed that a little more, a little more, one more step, and we would find a solution. Unfortunately, this did not happen and today we have a conflict in its worst form. And the tragedy is that people are dying. You know, there are many losses on both sides. According to our information, there are more than two thousand dead on each side. The total death toll is already approaching five thousand. I draw your attention to the fact that 13,000 Soviet soldiers died in the 10 years of the war in Afghanistan. And in Karabagh, in such a short period of time, almost five thousand people have already died. How many were injured! How many people are suffering, how many children! Therefore, this is a special situation for us. Yes, the Minsk Group was created in 1992. Russia, France, and the United States as co-chairs, we are responsible for organizing this negotiating process. It is clear, I am 100 percent sure here that all participants in this process sincerely strive for the situation to be resolved. However, no one is as interested in this as Russia. This is happening in a broad sense with our people with our friends, with our relatives. Therefore, we take a position that would allow us to enjoy the trust of both sides and play an essential role as mediators in the settlement of this conflict to bring their positions closer. I would very much like this compromise to be found. As you know, I am in very close contact with both President Aliyev and Prime Minister Pashinyan. I talk to them on the phone several times a day. Our foreign ministers, defense ministers, heads of special services are in constant contact. You know the foreign ministers of both countries came to visit us. They met in Washington on October 23rd. I very much hope that our American partners will act in unison with us and help the settlement. Let us hope for the best.”
I transcribed this lengthy translation of Putin’s remarks without any omission in order to provide the full context of his statement.
Obviously, Armenians are not happy with Pres. Putin equating with Armenia Russia’s relationship with Azerbaijan. Armenia is a strategic ally of Russia with a mutual defense treaty and with a Russian military base located on its territory. Azerbaijan, on the other hand, is a puppet of Turkey and has taken many steps to undermine Russia’s geopolitical interests, such as the Azeri gas and oil pipelines that reduce the need for Russian oil in Europe.
Furthermore, the involvement of the Turkish military on Azerbaijan’s territory, a part of the Russian sphere of influence, undermines Russia’s interests. Even more alarming is Turkey’s recruitment of Syrian terrorists and their transfer to Azerbaijan to fight against Artsakh. This is an obvious danger to the national security of Russia. Putin did not mention the nefarious role of these terrorists.
The Russian government has made it clear, however, that the mutual defense treaty with Armenia only applies in case of a foreign attack on the Republic of Armenia, which excludes the territory of Artsakh, even though there have been several missile attacks on Armenia’s mainland.
Russia, on the other hand, has other interests with Turkey that it takes into consideration. These are:
-- Russia’s attempts in recent years to win over and separate Turkey from NATO.
-- Multi-billion trade between Russia and Turkey with Turkey’s purchase of the Russian S-400 missiles and the planned construction of a Russian nuclear power plant in Turkey.
-- Russia’s unwillingness to go to war against Azerbaijan and Turkey to protect Artsakh.
-- Russia and Turkey have conflicting interests in Syria and Libya where they have an uneasy understanding. The Artsakh conflict would place further pressure on the Russian-Turkish relationship should Russia become actively involved in the Artsakh war against Azerbaijan and Turkey.
Most significantly, as Putin said in his above quoted statement: “a situation in which a significant part of the territory of Azerbaijan has been lost by the country cannot last forever.” In other words, Putin implies that he is willing to accept that Azerbaijan militarily reoccupies the seven regions surrounding Artsakh and then negotiate the settlement of the final status of Artsakh. This is totally unacceptable for Armenia and Artsakh. It is imperative to counter the military moves of Azerbaijan and Turkey in order not to allow them to create new facts on the ground which would weaken Armenia’s bargaining position. Furthermore, the loss of the territories surrounding Artsakh -- the buffer zone -- would further threaten the existence of Artsakh.
Even more alarming, Putin announced that "many countries, including Turkey and a host of European states" should work together to find a consensus. Armenia and Artsakh would categorically reject Turkey’s involvement. How could Turkey, the instigator of the war, be considered a neutral mediator?
Armenians are somewhat reassured that in recent days, various Russian officials have confirmed Russia’s treaty obligation to defend the territory of the Republic of Armenia from any attacks by Azerbaijan or Turkey.
Armenia and Artsakh have difficult days ahead, left all alone to their fate. Only a resolute defense will safeguard the Armenian population of Artsakh.