Զինադադա՞ր, Թէ՞ Անձնատուութիւն․ Արցախեան Համաձայնագիրը Պէտք Է Փոփոխութեան Ենթարկուի. Յարութ Սասունեան
• 02-12-2020 14:06:24   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Հայաստանի վարչապետի եւ Ատրպէյճանի ու Ռուսիոյ նախագահներու համատեղ յայտարարութիւնը, որ հրապարակուեցաւ 9 Նոյեմբեր 2020ին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինեանի կողմէ ներկայացուեցաւ իբրեւ զինադադարի փաստաթուղթ եւ ոչ թէ Արցախի հարցի վերջնական լուծում:
Թէեւ այս համաձայնագիրը վերջ դրաւ շարունակուող պատերազմին, սակայն իրականութեան մէջ անիկա աւելին էր, քան զինադադարը: Անիկա կը ներառէր 1990ական թուականներուն հայերու կողմէ ազատագրուած տարածքներու մեծ մասի վերադարձը Ատրպէյճանին: Անիկա Ատրպէյճանին նաեւ այլ զիջումներ ըրաւ, որոնք Արցախի հետ կապ չունին: Հետեւաբար, այս փաստաթուղթը անձնատուութիւն է Հայաստանի համար:
Այս «Յայտարարութիւնը» անորոշ կերպով կազմուած փաստաթուղթ մըն է, որ լուրջ ճշգրտումի, եթէ չըսենք  վերստին  բանակցելու  եւ  լուրջ  պարզաբանման  կարիքը  ունի: Ես կը մեկնաբանեմ այս «Յայտարարութեան» բոլոր ինը կէտերը.
Այս «Յայտարարութեան» առաջին արտասովոր կէտը այն է, որ թէեւ երեք ղեկավարները պայմանաւորուեցան դադրեցնելու մարտերը «ներկայիս գտնուած իրենց դիրքերուն մէջ» (կէտ 1), հայկական կողմը պարտաւոր է վերադարձնելու այն հողերը, զորս Ատրպէյճան չէր նուաճած: Կրակի դադրեցման պայմանը  ընդհանրապէս  կը մատնանշէ  կրակի  դադրեցում  շփման  կէտին վրայ, եւ կողմերու միջեւ եղած տարակարծութիւններու հետագայ կարգաւորումը բանակցութիւններու սեղանին շուրջ: Ահա թէ ինչո՛ւ ես այս համաձայնագիրը կը կոչեմ անձնատուութիւն, այլ ոչ թէ զինադադար:
Երկրորդ դիտարկումս այն է, որ «Յայտարարութիւն»ը կոչ կ՛ընէ Աղտամի շրջանը վերադարձնելու Ատրպէյճանին, առանց այդ տարածքը վերադարձնող հայկական կողմին անունը  նշելու (կէտ 2): Այսուամենայնիւ, «Յայտարարութեան» 6րդ կէտին մէջ Հայաստանի Հանրապետութիւնը կը նշուի իբրեւ կողմ, որ Քելբաջարի եւ Լաչինի շրջանները պարտաւոր է վերադարձնելու Ատրպէյճանին։ Ասիկա լուրջ սխալ է Հայաստանի կողմէ, քանի որ Արցախի եւ յարակից տարածքներու ազատագրումը մշտապէս ներկայացուած է Արցախի հայկական ուժերու կողմէ կատարուած, այլ ոչ թէ Հայաստանի։ «Յայտարարութեան» մէջ նշուած այս նախադասութեամբ Հայաստան կ՛ընդունի, որ ինք գրաւած է այդ տարածքները, այսպիսով ստանձնելով  իրաւական  պատասխանատուութիւն՝ միջազգային դատարանի կողմէ նշանակուած որեւէ փոխ հատուցման համար Ատրպէյճանին: Յղումը՝ «Հայաստանի Հանրապետութեան», պէտք է փոխարինուի «հայկական ուժերով»:
«Յայտարարութեան» 3րդ կէտ. Արցախի մէջ Ռուսիոյ խաղաղապահ ուժերու թիւը կը նշուի 1960: Սակայն, կան տեղեկութիւններ, որ հոն հիմա աւելի շատ ռուսական զօրք կայ, եւ կրնայ ըլլալ, որ ապագային շատ աւելի ըլլայ: Ասիկա շեղում է «Յայտարարութենէն», ինչ որ կը  նշանակէ, որ այս համաձայնագրին մէջ կարելի է նաեւ ուրիշ փոփոխութիւններ կատարել:
«Յայտարարութեան» 4րդ կէտ. ռուս խաղաղապահներուն յանձնարարուած է հինգ տարի մնալ երկու կողմերու միջեւ, եթէ Հայաստան կամ Ատրպէյճան անոնցմէ չպահանջեն հեռանալ՝ հինգ տարիէն վեց ամիս առաջ: Թէեւ հասկնալի է, որ ոչ մէկ խաղաղապահ կրնայ յաւերժ մնալ, այս դրոյթը պէտք է անհանգստացնէ հայերը, որովհետեւ նախագահ Ալիեւ յայտարարած է, որ Ատրպէյճան կ՛ուզէ վերադարձնել ամբողջ Արցախը, ոչ թէ միայն անոր մէկ մասը: Ուստի, ամենայն հաւանականութեամբ, Ատրպէյճան Ռուսիայէն կը պահանջէ իր զօրքերը դուրս բերել 4․5 տարի անց՝ դուռ բանալով ատրպէյճանական կողմէ Արցախի ամբողջական գրաւման: Նոյնիսկ աւելի վատ, ռուսական զօրքերը կրնան շատ աւելի շուտ դուրս գալ, եթէ Հայաստանի եւ Ատրպէյճանի միջեւ պատերազմ սկսի:
«Յայտարարութեան» 5րդ կէտին մէջ կը նշուի, որ «կրակի դադրեցման վերահսկողութեան համար պէտք է ստեղծուի «խաղաղապահ կեդրոն»՝ առանց նշելու, թէ ո՞վ պիտի ղեկավարէ նման կեդրոն մը: Այս «Յայտարարութեան» ստորագրումէն քանի մը օր անց յայտնի դարձաւ, որ Ռուսիոյ եւ Թուրքիոյ զօրքերը միասին պիտի կառավարեն այս կեդրոնը, որ պէտք է տեղակայուի Ատրպէյճանի տարածքին մէջ՝ Արցախէն դուրս: Ասիկա, հաւանաբար, նախագահ Փութինի կողմէ զիջում էր Թուրքիոյ՝ թրքական զօրքերուն թոյլ չտալու համար, որ միանան ռուս խաղաղապահներուն:
«Յայտարարութեան» 6րդ կէտը Հայաստանէն կը պահանջէ 15 Նոյեմբեր 2020ին Քելբաջարը վերադարձնել Ատրպէյճանի: Այս ամսաթիւը հետագային փոխուեցաւ 25 Նոյեմբերի։ Ասիկա մէկ անգամ եւս ցոյց  կու տայ, որ կարելի է փոփոխութեան ենթարկել «Յայտարարութեան» պայմանները: 6րդ կէտը նաեւ կոչ կ՛ընէ կառուցելու նոր երթուղի «յառաջիկայ երեք տարուան ընթացքին»`Արցախը Հայաստանի հետ կապելու համար` շրջանցելով Շուշին, որ ներկայիս գրաւուած է Ատրպէյճանի կողմէ:
«Յայտարարութեան» 7րդ կէտը կը նախատեսէ, որ «ներքին տեղահանուած մարդիկ եւ գաղթականներ պէտք է վերադառնան Լեռնային Ղարաբաղի տարածք եւ յարակից տարածքներ` ՄԱԿի գաղթականներու հարցերով գերագոյն յանձնակատարի վերահսկողութեան տակ»: Կ՛ենթադրուի, որ ինչպէս ատրպէյճանցի, այդպէս ալ հայ գաղթականները իրաւունք կ՛ունենան վերադառնալու իրենց տուները Արցախի մէջ եւ յարակից տարածքներ: Կասկածելի է, որ հայերը կ՛ուզեն վերադառնալ Ատրպէյճանի վերահսկողութեան տակ գտնուող տարածքներ: Յստակ չի նշուիր, թէ արդեօք ատրպէյճանցի գաղթականները իրաւունք ունի՞ն վերադառնալու Արցախի կողմէ վերահսկուող հայկական տարածք, ինչ որ կրնայ բախումներ յառաջացնել երկու համայնքներու միջեւ:
«Յայտարարութեան» 8րդ կէտը կը պահանջէ «փոխանակել ռազմագերիները, պատանդները եւ կալանաւորուած  այլ  մարդիկ  եւ  դիակները»:  Այսուամենայնիւ, վերջնական  ժամկէտ  չէ սահմանուած նման փոխանակման համար:  Քանի  որ  շատ  աւելի  հայ,  քան ատրպէյճանցի գերիներ կան, ասիկա լուրջ հարց պիտի ստեղծէ մեր գերեվարուածներու ընտանիքներուն համար, որոնց զաւակները Ատրպէյճանի կողմէ կ՛ենթարկուին բարբարոսական վերաբերումի:
«Յայտարարութեան» 9րդ կէտը ամէնէն կարեւորն ու ամէնէն վտանգաւորն է Հայաստանի ապագային համար: Անիկա կոչ կ՛ընէ միջանցք ստեղծել Ատրպէյճանի հիմնական տարածքի եւ Նախիջեւանի միջեւ՝ Հայաստանի հարաւային հատուածով՝ Իրանի սահմանի մօտակայքը: Ասիկա կարմիր գիծ է, որ Հայաստանի ոչ մէկ ղեկավար իրաւունք ունէր հատելու: Ասիկա կը վտանգէ Հայաստանի Հանրապետութեան ինքնիշխանութիւնը եւ տարածքային ամբողջականութիւնը: Նման միջանցք մը եղած է փանթուրանական վաղեմի երազանք՝ ցամաքային ճանապարհով Թուրքիան միացնելու Ատրպէյճանին եւ անկէ ետք Կեդրոնական Ասիոյ մնացած թրքական հանրապետութիւններուն: Ասիկա կէտ մըն է, որ Փաշինեան պէտք էր կտրականապէս մերժէր ընդունիլ: Յոյսով եմ, որ շատ ուշ չէ փոխելու այս դաւաճանական դրոյթը: Կարելիութիւններէն մէկը այն է, որ եթէ Ատրպէյճան խախտէ «Յայտարարութեան» որեւէ կէտ, Հայաստան այնուհետեւ անվաւեր կը համարէ համաձայնագրի 9րդ կէտը: Օրինակ, եթէ ատրպէյճանական ուժերը յարձակուին Արցախի ներկայիս հայաբնակ հատուածին վրայ կամ փակեն Լաչինի նոր միջանցքը, ապա Հայաստան կրնայ փակել Հայաստանի հարաւը գտնուող ատրպէյճանական միջանցքը:  Մէկ  այլ հնարաւորութիւն կրնայ ըլլալ հինգ տարի անց, եթէ Ատրպէյճան պահանջէ ռուս խաղաղապահներէն լքել Արցախը: Ատկէ ետք Հայաստան կրնայ փակել իր տարածքը հատող ատրպէյճանական միջանցքը, քանի որ «Յայտարարութիւնը» կը պահանջէ, որ ռուսական զօրքերը  երաշխաւորեն  այս  միջանցքի  անվտանգութիւնը:  Փաշինեանի  բացատրութիւնը,  որ այս դրոյթը թոյլ կու տայ Հայաստանի՝ օգտագործել Նախիջեւանի եւ Ատրպէյճանի մէջով գոյութիւն ունեցող երկաթուղագիծը՝ բեռներ Ռուսիա տեղափոխելու համար, երազանք է: Ոչ մէկ հայկական բեռի թոյլ կու տան, որ անցնի Նախիջեւանով կամ Ատրպէյճանով: Աւելին, այս միջանցքը կը մեկուսացնէ Հայաստանը Իրանէն, որ Հայաստանի համար կարեւոր սահման է: Հայաստանի եւ Իրանի համար իրավիճակը աւելի վատթարացնելու համար, Ատրպէյճան կը նախատեսէ կազատար եւ երկաթուղային գիծեր կառուցել այս միջանցքով` այդպիսով շրջանցելով Իրանի տարածքը, ինչ որ Իրանը կը զրկէ շահութաբեր եկամուտներէ:
Ամէնէն զարմանալին այն է, որ «Յայտարարութիւնը» չի նշեր Թուրքիոյ կողմէ Ատրպէյճան բերուած ճիհատական վարձկաններու մասին:  Այս ահաբեկիչներու ներկայութիւնը միջազգային իրաւունքի խախտում է եւ լուրջ վտանգ կը ներկայացնէ Ռուսիոյ, Իրանի, ինչպէս նաեւ Հայաստանի համար: Ասիկա ճիշդ այն է, ինչ որ մատնանշեց Ֆրանսայի արտաքին գործոց նախարարը վերջերս Հայաստան կատարած այցելութեան ատեն: Այս բացթողումը պէտք է շտկուի անմիջապէս՝ «Յայտարարութեան» մէջ նոր կէտ աւելցնելով՝ պահանջելով Ատրպէյճանէն հեռացնել սուրիացի վարձկանները իր տարածքէն։
Ի լրումն այս յատուկ կէտերուն՝ ստորագրուած «Յայտարարութիւնը» պէտք չէ համարուի իրաւական փաստաթուղթ, քանի որ ոչ Հ. Հ. Սահմանադրական դատարանը, ոչ ալ Հայաստանի խորհրդարանը հաստատած են զայն:  Փաշինեան իրաւունք չունի առանձինն փաստաթուղթ ստորագրելու Հայաստանի Հանրապետութեան անունով՝ առանց համապատասխան մարմիններու համաձայնութեան, ինչպէս կը պահանջէ Սահմանադրութիւնը:
Հայաստան այժմ առաւելագոյնը հինգ տարի ժամանակ ունի ռազմական հզօրացման համար՝ ստեղծելով կամ ձեռք բերելով ժամանակակից զինական համակարգեր, որպէսզի կարենայ ետ մղել Ատրպէյճանի եւ Թուրքիոյ նոր յարձակումը Արցախի կամ Հայաստանի վրայ: Ինչպէս նշուած է նախապէս, Հայաստան պէտք է անյապաղ ճանչնայ Արցախը կա՛մ որպէս անկախ պետութիւն, կա՛մ որպէս Հայաստանի Հանրապետութեան մաս, այդ ճանաչումը որպէս սակարկութեան քարտ օգտագործելով՝ Ատրպէյճանի հետ  բարելաւելու համար համաձայնագիրը բանակցութիւններու մէջ:

• 02-12-2020 14:06:24   | USA  |  Articles and Analyses
The “Statement” issued jointly by the Prime Minister of Armenia, and the Presidents of Azerbaijan and Russia on Nov. 9, 2020 was described by Prime Minister Nikol Pashinyan as merely a ceasefire document and not the final resolution of the Artsakh issue.
While this agreement brought to an end the ongoing war, it was in reality much more than a ceasefire. It included the return to Azerbaijan most of the territories liberated by Armenians in the 1990’s. It also made other concessions to Azerbaijan which are unrelated to Artsakh. Therefore, this document signifies a capitulation on the part of Armenia.
This “Statement” is a loosely worded document which needs serious clarification, if not renegotiation, to make it more precise. I will comment on all nine points of this “Statement”:
The first unusual point in this “Statement” is that while the three leaders agreed to stop the fighting “in their current position” (point 1), the Armenian side is obligated to return territories that were not conquered by Azerbaijan. Most ceasefires indicate a stoppage at the point of contact and the differences between the sides are later settled at the negotiating table. This is why I call this agreement a capitulation, not a ceasefire.
My second observation is that the “Statement” calls for the return of the Aghdam District to Azerbaijan without referring to the Armenian side as the one returning this territory (point 2). However, in point 6, the “Statement” names the Republic of Armenia as the side obligated to return the Kelbajar and Lachin Districts to Azerbaijan. This is a serious error on the part of Armenia since the liberation of Artsakh and the surrounding territories have always been presented as the work of the Armenian forces of Artsakh, not Armenia. With this sentence in the “Statement,” Armenia accepts that it was the one that occupied these territories, thus assuming legal liability for any compensation to Azerbaijan ordered by an international court. The reference to the “Republic of Armenia” should be amended to “Armenian forces.”
Point 3 of the “Statement”: The number of Russian peacekeeping forces in Artsakh is stated as 1,960. However, there are reports that there are many more Russian troops there now and possibly even more would be coming in the future. This is a deviation from the “Statement,” which means that other changes can also be made to this agreement.
Point 4 of the “Statement”: The Russian peacekeepers are mandated to remain between the two sides for five years, unless Armenia or Azerbaijan asks them to depart six months prior to the five year period. While it is understood that no peacekeepers can remain forever, this provision should alarm Armenians because Pres. Aliyev has announced that Azerbaijan wants all of Artsakh back, not just a part of it. Therefore, Azerbaijan will most probably ask Russia to withdraw its troops in 4.5 years, opening the door for a complete Azeri takeover of Artsakh. Even worse, Russian troops could withdraw much earlier should a new war break between Armenia and Azerbaijan.
Point 5 of the “Statement” mentions that a “peacekeeping center shall be established to oversee the ceasefire” without mentioning who will manage such a center. Several days after this “Statement” was signed, it was disclosed that Russian and Turkish troops will jointly manage this center to be located on Azerbaijan’s territory, outside of Artsakh. This was probably a concession by Pres. Putin to Turkey for not allowing its troops to join the Russian peacekeepers.
Point 6 of the “Statement” asked Armenia to return Kelbajar to Azerbaijan on Nov. 15, 2020. However, this date was later changed to Nov. 25. Once again, this indicates that it is possible to amend the terms of the “Statement.” Point 6 also calls for the construction of a new route “within the next three years,” to connect Artsakh with Armenia, bypassing Shushi which is now occupied by Azerbaijan.
Point 7 of the “Statement” provides that “internally displaced persons and refugees shall return to the territory of Nagorno-Karabakh and adjacent areas under the supervision of the United Nations High Commissioner for Refugees.” It is assumed that both Azeri and Armenian refugees will have the right to return to their homes in Artsakh and the surrounding territories. It is doubtful that Armenians would want to return to the territories under Azerbaijan’s control. It is not clearly stated if Azeri refugees have the right to return to the Armenian controlled part of Artsakh which could lead to clashes between the two communities.
Point 8 of the “Statement” calls for the “exchange [of] prisoners of war, hostages and other detained persons, and dead bodies.” However, there is no deadline specified for such an exchange. Since there are many more Armenian captives than Azeris, this has created a serious problem for the Armenian families of the captives who are subjected to barbaric treatment by Azerbaijan.
Point 9 of the “Statement” is the most critical one and the most dangerous for the future of Armenia. It calls for the establishment of a corridor between the main territory of Azerbaijan and Nakhichevan through the southern part of Armenia, near Iran’s border. This is a red line that no Armenian leader should have crossed. It endangers the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Armenia. Such a corridor has been the dream of all Pan-Turanians to connect Turkey by land to Azerbaijan and beyond to the remaining Central Asian Turkic Republics. This is one point that Pashinyan should have adamantly refused to accept. I hope it is not too late to change this treacherous provision. One possibility is that should Azerbaijan violate any of the points of the “Statement,” Armenia would then declare point 9 of the agreement to be null and void. For example, if Azeri forces attack the currently Armenian inhabited part of Artsakh or shut down the new Lachin corridor, Armenia could then close down the Azeri corridor in the South of Armenia. Another opportunity could come in five years, if Azerbaijan asks the Russian peacekeepers to leave Artsakh. Armenia could then close the Azeri corridor crossing its territory, since the “Statement” requires that Russian troops guarantee the safety of this corridor. Pashinyan’s explanation, that this provision would allow Armenia to use the existing railroad through Nakhichevan and Azerbaijan to transport cargo to Russia, is a fantasy. No Armenian cargo will be allowed to cross through Nakhichevan or Azerbaijan. Furthermore, this corridor isolates Armenia from Iran, a critical border for Armenia. To make matters worse for Armenia and Iran, Azerbaijan plans to build a gas pipeline and a rail line through this corridor, thereby circumventing Iranian territory which would deprive Iran of lucrative revenues.
Most surprisingly, the ‘Statement’ makes no mention of the Jihadist mercenaries brought to Azerbaijan by Turkey. The presence of these terrorists is a violation of international law and poses a grave danger to Russia, Iran as well as Armenia. This is exactly what the French Foreign Minister pointed out during his recent visit to Armenia. This oversight must be corrected immediately by adding a new point to the ‘Statement,’ asking Azerbaijan to remove the Syrian mercenaries from its territory.
In addition to these specific points, the signed “Statement” should not be considered a legal document, since neither the Armenian Constitutional Court nor the Armenian Parliament has approved it. Pashinyan has no right to single-handedly sign a document on behalf of the Republic of Armenia without the consent of the appropriate bodies, as required by the Constitution.
Armenia now has at most five years to strengthen itself militarily by building or acquiring advanced weapon systems so it can repel a new attack by Azerbaijan and Turkey on Artsakh or Armenia. As mentioned before, Armenia should immediately recognize Artsakh either as an independent state or as part of the Republic of Armenia, thereby using this recognition as a bargaining card in negotiating a better agreement with Azerbaijan.