Յարութ Սասունեան.Ատրպէյճան Ամէն Բան Կը Չարաշահէ Քարոզչութեան Համար՝ Ներառեալ Արուեստը
Անցեալ շաբաթ Calvert Journal հրապարակեց Լուչիա Տէ Լա Թորէի յօդուածը՝ «Ալիեւի ազդեցութիւնը. ինչպէս նեփոթիզմը  (ընտանեվարութիւնը)  եւ ինքնագրաքննութիւնը կը  կառավարեն Ատրպէյճանի արուեստը» խորագրով։
2 Հոկտեմբեր 2020ին՝ Արցախի պատերազմի մեկնարկէն քանի մը օր անց, Ատրպէյճանի մեծաչափ դրօշը տեղադրուեցաւ Պաքուի YARAT ժամանակակից արուեստի պատկերասրահի ճակատամասին՝ «Ղարաբաղը Ատրպէյճան է» հսկայական պատգամով։
Ասիկա ընդունելի չէր Թուրքիա ծնած, ծագումով քիւրտ նկարիչ Ահմետ Օկութի համար, որուն «Ոչ մէկ բանաստեղծութիւն կը սիրէ իր բանաստեղծը» անունով ցուցահանդէսը Մայիս 2020էն սկսեալ կը ցուցադրուէր նոյն պատկերասրահի մէջ: Ի տես այս դրօշին, Օկութ խնդրեց հանել քարոզչական պաստառը եւ համարձակօրէն յայտարարեց՝ «Ես կը մերժեմ թոյլ տալ, որ աշխատանքս քաղաքական գործիքաւորման զոհ դառնայ»:
Պատկերասրահի տնօրէնութիւնը մերժեց հեռացնել դրօշը եւ փակեց Օկութի ցուցահանդէսը 29 Հոկտեմբեր 2020ին՝ նախատեսուածէն երեք շաբաթ առաջ:
Ըստ Calvert Journalի յօդուածին՝ «Ասիկա օրինակներէն մէկն է, թէ ինչպէ՛ս Ատրպէյճանի ակնյայտօրէն ծաղկող արուեստը կը թաքցնէ աւելի մութ բան մը՝ խորապէս ընտանեվարական միջավայր, որ սովորաբար կը ճնշէ այլախոհ ձայները՝ ստեղծելով  Ատրպէյճանի` որպէս ազատ եւ արուեստասէր ժողովուրդի միջազգային կերպար»:
Օկութի նման արուեստագէտներ, որոնք կը մերժեն աջակցիլ Ատրպէյճանի քաղաքական քարոզչութեան, արագօրէն կը վռնտուին եւ կը կորսնցնեն ստեղծագործական բոլոր արտօնութիւնները:
Ամբողջ աշխարհի մէջ նկարիչները անհանգստացած էին՝ Ատրպէյճանի կողմէ լիազօրութիւններու չարաշահման պատճառով  նկարիչի իրաւունքներու եւ անկախութեան ոտնահարման համար։ Սակայն, ասիկա զարմանալի չէր թուեր անոնց, որոնք հետեւած էին երկրի բռնապետ ղեկավարին կողմէ կատարուած բազմաթիւ այլ խախտումներու։ «Իլհամ Ալիեւի եւ փոխ նախագահ ու առաջին տիկին Մեհրիպան Ալիեւայի կողմէ ղեկավարուող Ատրպէյճանի կառավարութիւնը բազմիցս քննադատուած է իրաւապաշտպան խումբերու կողմէ, շարունակական գրաքննութեան, մարդկային իրաւունքներու վատ ցուցանիշներու եւ շատ տարածուած կաշառակերութեան համար: Եւ, հարեւան բռնապետական վարչակարգերէն շատերու նման, յայտնի է, որ նախագահի ընտանիքին անդամները, Խորհրդային Միութեան փլուզումէն ի վեր, կը տիրապետեն երկրի առեւտուրին՝ վաստակելով միլիոնաւոր տոլարներ եւ Ալիեւին տեղ ապահովելով աշխարհի քարիւղային ամէնէն հարուստ միլառատէրերու ցանկին մէջ», կը գրէ Calvert Journal:
YARAT պատկերասրահը հիմնադրած է նկարչուհի, համադրող, եւ փոխ նախագահ Մեհրիպան Ալիեւայի զարմուհի Աիտա Մահմուտովա: Պաքուի «Մարիոթ» պանդոկը, որ ըստ «Կազմակերպուած յանցանքի եւ կաշառակերութեան մասին լուսաբանման նախագիծի» լրագրողներու, ենթադրաբար կապուած է Ալիեւի դուստրեր Լէյլա եւ Արզու Ալիեւաներու հետ, YARATի հիմնական գործընկերներէն մէկն է», կը գրէ նոյն աղբիւրը:
«Մահմուտովա նաեւ Ատրպէյճանի ժամանակակից արուեստի պատկերասրահներէն մէկուն՝ Պաքուի ժամանակակից արուեստի թանգարանի (MoMa) տնօրէնն է: 2009ին, Մեհրիպան Ալիեւա հիմնադրած է թանգարանը, որ նիթապէս կը հովանաւորուի Հէյտար Ալիեւի հիմնադրամին կողմէ (որուն նախագահն է Մեհրիպան Ալիեւա, իսկ փոխ նախագահը`Լէյլա Ալիեւա), որ բարեգործական կազմակերպութիւն է եւ ստեղծուած է ի յիշատակ Ատրպէյճանի նախկին նախագահի՝ գործող նախագահ Իլհամ Ալիեւի հօր: Պաքուի մէջ, Ատրպէյճանի մշակութային աստղային մէկ այլ վայր է Հէյտար Ալիեւի կեդրոնը: Հէյտար Ալիեւի կեդրոնի ներկայ տնօրէնը Անար Ալաքպարովն է՝ Ատրպէյճանի փոխ նախագահի նախկին օգնականը եւ նախագահի ներկայ օգնականը», կը նշէ Calvert Journal:
Պաքուն ունի քանի մը այլ փոքր պատկերասրահներ, որոնք կը վերահսկուին Ատրպէյճանի կառավարութեան կողմէ: ««Աղջկայ աշտարակ» պատկերասրահը Պաքուի մէջ արուեստի վայր մըն է, որուն մասնաճիւղը Պերլինի մէջ կը ղեկավարէ Էմին Մամետով, որ նաեւ կ՛աշխատի որպէս Հէյտար Ալիեւի հիմնադրամի արուեստի համադրող: «Ատրպէյճանի ժամանակակից արուեստը» շրջիկ ցուցահանդէս մըն է, որուն կ՛աջակցի Հէյտար Ալիեւի կեդրոնը, անիկա շրջած է եւրոպական մայրաքաղաքներով, ուր Մեհրիպան եւ Լէյլա Ալիեւա կազմակերպած են ճոխ ու հանդիսաւոր բացումներ՝ եւրոպական կառավարութեան պաշտօնեաներու եւ դիւանագէտներու մասնակցութեամբ: Նոյեմբեր 2020ին, պատկերասրահը բացաւ «Զինուած արուեստով» ցուցահանդէսը, որ ենթադրաբար նպատակ ունէր նպաստելու խաղաղութեան, Լեռնային Ղարաբաղի երկրորդ պատերազմէն ետք, մինչդեռ YARATի նման, անիկա եւս բացայայտօրէն կ՛աջակցէր Ատրպէյճանի կառավարութեան դիրքորոշման եւ կ՛օգտագործէր քաղաքականապէս յագեցած ռազմատենչ լեզու։ Kicik QalArt պատկերասրահը Art ex East հիմնադրամի նախագիծն է եւ մայրաքաղաքին մէջ փոքր տարողութեամբ ուրիշ կարեւոր վայր մը, որ թէեւ այժմ փակ է, պատկանած է արուեստի  գործեր հաւաքող  եւ տնտեսագէտ, զուիցերիացի Օլիվիէ Մեսթելանի: Նախապէս Մեսթելան «Աթահոլտինկ» բաց բաժնետիրական ընկերութեան խորհուրդի կազմին մէջ էր, զոր կը ղեկավարէր «Աթապանք»՝ Ատրպէյճանի առեւտրային մեծագոյն դրամատուներէն մէկը, որ այժմ սնանկացած է եւ կը պատկանի «Աւանդներու ապահովագրութեան ֆոնտին» (ADIF): Ըստ «Ազատութիւն» ռատիոկայանի ատրպէյճանական ծառայութեան կողմէ 2011ին իրականացուած քննութեան, կը նկատուէր նաեւ, որ Մեսթելան գանձապահն էր Փանամայի մէջ տեղակայուած երեք ստուերային ընկերութիւններու, որոնք կապուած էին «Ազերֆոն» Պաքուի հեռահար հաղորդակցական ընկերութեան հետ, որ կապեր ունէր Արզու եւ Լէյլա Ալիեւաներու հետ»,  կ՛աւելցնէ Calvert Journal:
Արաբական ծոցի եւ Կասպից ծովու տարածաշրջանին մէջ ժամանակակից արուեստի զարգացումը ուսումնասիրող մասնագէտ Լեսլի Կրէյ բացատրած է, որ Ատրպէյճան եւ այլ երկիրներ որպէս գործիք կ՛օգտագործեն ժամանակակից արուեստը՝ իրենց միջազգային վարկանիշը վերափոխելու համար:
Ատրպէյճանի ղեկավարները հետաքրքրուած չեն արուեստով՝ յանուն արուեստի: «Անոնք յոյս ունին արուեստը օգտագործել որպէս գործիք՝ միջազգային ուշադրութիւնը այլ բաներու վրայ կեդրոնացնելու համար, զայն շեղելով բանտարկուած լրագրողներու եւ ազատ խօսքի դէմ եղած ճնշումներէն», կը հաստատէ նոյն թերթը։
Ատրպէյճանի կառավարութիւնը նաեւ օգտագործած է իր ներդրումները ամբողջ աշխարհի  ժամանակակից արուեստին մէջ՝ իր ուժը ներկայացնելու եւ բարի կամք հաստատելու համար։ «Մեհրիպան Ալիեւա, Հէյտար Ալիեւի Հիմնադրամի միջոցով առատաձեռն գումարներ նուիրած է մշակութային այնպիսի հաստատութիւններու, ինչպիսիք են Վերսալեան պալատը, Փարիզի Լուվրը եւ Վատիկանի թանգարանները, այլեւ 1995ին ստեղծուած անոր հանրային բարեգործական «Ատրպէյճանի մշակոյթի բարեկամներ» հիմնադրամը պարբերաբար կը կազմակերպէ գեղարուեստական ցուցահանդէսներ երկրէն դուրս», կը տեղեկացնէ Calvert Journal:
Արդիւնքը այն եղաւ, որ «2004ին Մեհրիպան Ալիեւա նշանակուեցաւ ԵՈՒՆԵՍՔՕի բարի կամքի դեսպան, որ պարգեւ մըն էր միջազգային մշակութային փոխանակումը խթանելու անոր գործունէութեան համար: Աւելի ուշ՝ 2010ին, Ալիեւա ԵՈՒՆԵՍՔՕէն ոսկէ մետալ ստացաւ «միջ-մշակութային երկխօսութիւն հաստատելու գործին մէջ» իր գործադրած ջանքերուն համար: Տարիներու ընթացքին Ատրպէյճան յատկապէս բարենպաստ յարաբերութիւններ ունեցած է ՄԱԿի այդ մարմնին հետ. Հոկտեմբեր 2015ին, Մեհրիպան Ալիեւայի խնդրագրով, ԵՈՒՆԵՍՔՕ Փարիզի իր կենդրոնատեղիին մէջ հիւրընկալեց ցուցահանդէս մը, որ որքան ալ հեգնական թուի, կը կոչուէր «Ատրպէյճան՝ հանդուրժողականութեան երկիր»: Բացման արարողութեան ընթացքին, երբ  լրագրող մը Ալիեւայի հարցուց, թէ արդեօք ցուցահանդէսին վերնագիրը կը համապատասխանէ՞ Ատրպէյճանի մէջ տիրող իրականութեան, հաշուի առնելով, որ երկիրը «շատ քաղաքական բանտարկեալներ ունի բանտը», Ալիեւա հերքեց ըսուածը եւ կռնակ դարձուց, մինչ ապահովութեան պաշտօնեաները վայրէն հեռացուցին լրագրողը: Յարաբերութիւնները յատկապէս բարեյաջող էին Մեհրիպան Ալիեւայի եւ ԵՈՒՆԵՍՔՕի գլխաւոր տնօրէն Իրինա Պոքովայի միջեւ, 2009էն 2017 թուականներուն։ Անոնց յարաբերութիւնները քննութեան ենթարկուեցան 2017ին, երբ Պոքովայի ամուսինը` Կալին Միթրեւ, քննութեան ենթարկուեցաւ Պուլկարիոյ գլխաւոր դատախազին կողմէ` ատրպէյճանական ընկերութիւններու կողմէ Միթրեւի [դրամատնային] հաշիւներուն կատարուած վճարումներուն մասին լրատուական միջոցներու կողմէ կատարուած հրապարակումներուն առիթով: Այս դէպքէն ետք Պոքովա նամակ գրեց «Կարտիան» թերթին՝ պաշտպանելով Ատրպէյճանի հետ իր յարաբերութիւններուն արդարացիութիւնը, սակայն երբեք բացայայտօրէն չխօսեցաւ իր ամուսնոյն ստացած գումարներու կամ Ատրպէյճանի մէջ մարդկային իրաւունքներու ոտնահարման հարցով իր դիրքորոշման մասին», կը բացատրէ Calvert Journal:
Այսուամենայնիւ, Ատրպէյճանի կողմէ արուեստի խայտառակ օգտագործումը բացայայտուեցաւ 2011ին, երբ «Ատրպէյճան գրաքննեց իր իսկ արուեստի գործը Վենետիկի Պիենալէ՝ աշխարհի ժամանակակից արուեստի ամէնէն հեղինակաւոր ցուցահանդէս՝ կտաւի  տակ պահելով իր սեփական նկարիչներէն մէկուն աշխատանքը։ Մոսկուաբնակ նկարչուհի Այտան Սալախովայի «Սպասելով հարսին» աշխատանքը, ուր կ՛երեւէր կին մը՝ ոտքէն գլուխ սեւ քողով, եւ ուրիշ քանդակ մը, որով կը ներկայացուէր Մեքքէյի Սեւ քարը՝ արգանդի նմանող մարմարէ շրջանակի մը մէջ ամփոփուած, պահուած էին սպիտակ կտորի մը տակ: Հետագային, (Ատրպէյճանի) կառավարութիւնը պնդեց, որ արուեստի այս գործերը «վնասուած էին տեղափոխման ընթացքին», մինչդեռ ցուցահանդէսի բարձրաստիճան աղբիւրները պարզաբանեցին, որ աշխատանքները գրաքննութեան ենթարկուած են՝  վիրաւորական նկատուելով իսլամութեան համար», կ՛ըսէ Calvert Journal:
Ատրպէյճանի կողմէ արուեստի  չարաշահման  հարցով ոչինչ զարմանալի է։ Կառավարութիւն մը, որուն զինուորները կը կտրեն գերեվարուած հայերու գլուխներն ու ականջները, կրնայ դիւրաւ շահագործել արուեստը՝ քողարկելու համար կաշառակերութեան եւ մարդկային իրաւունքներու կոպիտ խախտումները:

27-01-2021 11:48:57 | USA | Articles and Analyses
The Calvert Journal published last week an article by Lucía de la Torre titled, “The Aliyev influence: how nepotism and self-censorship rule Azerbaijan’s art scene.”
On October 2, 2020, two days after the start of the Artsakh war, a giant Azerbaijani flag was placed on the façade of Baku’s YARAT Contemporary Art Space gallery with a giant message: “Karabakh is Azerbaijan.”
This did not sit well with the Turkish-born Kurdish artist Ahmet Ogut whose exhibition “No Poem Loves Its Poet” had been displayed in the gallery since May 2020. Ogut requested that the propaganda banner be taken down and boldly declared: “I refuse to allow my work to fall prey to political instrumentalization.”
The gallery refused to remove the banner and closed down Ogut’s exhibit on October 29, 2020, three weeks earlier than scheduled.
According to The Calvert Journal’s article, “This is one example of how Azerbaijan’s apparently thriving art scene conceals something darker: a deeply nepotistic environment which routinely suppresses dissident voices while crafting an international image of Azerbaijan as a free, art-loving nation.”
Artists like Ogut, who refuse to go along with Azerbaijan’s political propaganda, are quickly ostracized and lose all artistic privileges.
Artists worldwide were alarmed by Azerbaijan’s abuse of power, trampling on the rights and independence of an artist. However, this came as no surprise to those who have followed many other violations by the country’s despotic leader. Ruled “by President Ilham Aliyev and Vice-President and First Lady Mehriban Aliyeva, the Azerbaijani government has been repeatedly criticized by human rights’ groups for ongoing censorship, a poor human rights record, and rampant corruption. And, like many nearby authoritarian regimes, members of the President’s family are known to own most of the country’s major businesses, earning them millions of dollars since the fall of the USSR and situating Aliyev amongst the world’s richest oil billionaires,” The Calvert Journal reported.
The YARAT gallery was founded by Aida Mahmudova, an artist, curator, and Vice President Mehriban Aliyeva’s niece. The Marriott Hotel in Baku, “which is allegedly connected to Aliyev’s daughters Leyla and Arzu Aliyeva according to reporters for the Organized Crime and Corruption Reporting Project, is one of YARAT’s main partners,” The Calvert Journal wrote.
“Mahmudova is also the director of another of Azerbaijan’s main contemporary art galleries: Baku’s Museum of Modern Art (MoMa). The museum was founded by Mehriban Aliyeva in 2009, and is funded by the Heydar Aliyev Foundation (of which Mehriban Aliyeva is the President and Leyla Aliyeva the Vice-President), a charitable organization created in memory of the former president of Azerbaijan and father of current president Ilham Aliyev. Elsewhere in Baku, another star venue on Azerbaijan’s cultural scene is the Heydar Aliyev Center. The current director of the Heydar Aliyev Center is Anar Alakbarov, a former assistant to the Vice President of Azerbaijan and current assistant to the President,” The Calvert Journal reported.
Baku has several other smaller art galleries which are controlled by Azerbaijan’s government. “The Qiz Qalasi Gallery, an art venue in Baku with a branch in Berlin, is headed by Emin Mammadov, who also works as Art Curator for the Heydar Aliyev Foundation. ‘Modern Art of Azerbaijan’ is a travelling exhibition supported by the Heydar Aliyev Center that toured European capitals, where Mehriban and Leila Aliyeva hosted lavish inaugurations attended by European government officials and diplomats. In November 2020, the gallery launched ‘Armed with the Arts,’ an exhibition allegedly meant to promote peace after the Second Nagorno-Karabakh war, while, similarly to YARAT, openly supported the position of the Azerbaijani government and used politically-charged, bellicose language. Kicik QalArt Gallery, a project of the ‘Art ex East Foundation’ and another important smaller-scale venue in the capital, although now closed, used to be owned by Olivier Mestelan, a Swiss art collector and financier. Mestelan used to sit on the board of Ataholding, an open joint-stock company that managed Atabank, one of the biggest commercial banks in Azerbaijan, now bankrupt and owned by the Azerbaijan Deposit Insurance Fund (ADIF). According to an investigation carried out in 2011 by Radio Free Europe’s Azerbaijani Service, Mestelan was also claimed to be the treasurer of three offshore Panama-based companies linked to Azerfon, a Baku-based telecommunications company with links to Arzu and Leyla Aliyeva,” The Calvert Journal wrote.
Lesley Gray, a scholar researching the development of the contemporary art scene in the Arab Gulf and Caspian Sea region, explained that Azerbaijan and other countries use contemporary art as a tool to reshape the country’s international image.
Azerbaijan’s leaders are not interested in art for art’s sake. “They hope to use art as a tool to attract international attention for something other than imprisoned journalists and crackdowns on free speech,” The Calvert Journal reported.
The Azerbaijani government has also used its investments in contemporary art around the world to project power and establish goodwill. “Mehriban Aliyeva, through the Heydar Aliyev Foundation, has shelled out generous sums for cultural institutions such as The Palace of Versailles, Paris’ Louvre Museum, and the Vatican Museums, while the Friends of Azerbaijani Culture Foundation, a non-governmental charity which she founded in 1995, routinely organizes art exhibits abroad,” according to The Calvert Journal.
As a result, “in 2004 Mehriban Aliyeva was designated UNESCO Goodwill Ambassador, a laurel given in recognition of her actions to promote international cultural exchanges. Later, in 2010, Aliyeva received a gold medal from UNESCO for her ‘efforts in establishing an intercultural dialogue.’ Over the years, Azerbaijan has had a particularly favorable relationship with the UN body -- in October 2015, at the petition of Mehriban Aliyeva, UNESCO hosted an exhibition ironically called ‘Azerbaijan -- Land of Tolerance’ at its Paris headquarters. At the opening, when a journalist asked Aliyeva whether the title of the exhibition lived up to the reality in Azerbaijan, considering the country has ‘many political prisoners in jail,’ Aliyeva denied this and turned her back while security guards pushed the journalist away. The relationship was particularly favorable between Mehriban Aliyeva and Irina Bokova, Director-General of UNESCO, 2009-2017. Their relationship came under scrutiny in 2017, when Kalin Mitrev, Bokova’s husband, was investigated by the Bulgarian Chief Prosecutor in relation to media publications about payments made by Azerbaijani companies to his [bank] accounts. Bokova then wrote a letter to The Guardian [newspaper] defending the rightfulness of her relationship with Azerbaijan, but never spoke openly about the money allegedly received by her husband or her stance towards Azerbaijan’s human rights abuses,” The Calvert Journal reported.
However, Azerbaijan’s devious use of the arts was exposed in 2011, when “Azerbaijan censored its own entry to the Venice Biennale, the world’s most high-profile showcase of contemporary art, by hiding the work of one of its own artists under a piece of cloth. Moscow-based artist Aidan Salakhova’s work Waiting Bride, which showed a woman in a black veil from head to foot, and another sculpture, which showed the Black Stone of Mecca contained in a vagina-shaped marble frame, were hidden under a white cloth. The [Azeri] government later claimed that the artworks were ‘damaged during transport’, while senior sources at the exhibition clarified that the works were censored for being considered offensive to Islam,” according to The Calvert Journal.
Nothing is surprising about the exploitation of art by Azerbaijan. A government, whose soldiers cut off the heads and ears of captured Armenians, can easily abuse art to cover up its corruption and gross human rights violations.