Արեւմտյան Հայաստանի Խորհրդարանի պատգամավոր, «Armenia Today» կայքի խմբագիր, վաստակաշատ լրագրող Աշոտ Գարեգինյանի հանկարծահաս մահվան կապակցությամբ
• 12-07-2022 10:11:33   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
2022 թվականի հուլիսի 11-ին հանկարծամահ է եղել Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) պատգամավոր, «Armenia Today» լրատվական կայքի խմբագիր, վաստակաշատ լրագրող, թարգմանիչ եւ հրապարակախոս, մեր շատ սիրելի ընկեր եւ համախոհ Աշոտ Գարեգինյանը:
Աշոտ Գարեգինյանը ծնվել է Երեւանում 1960 թվականի օգոստոսի 5-ին։ Երեւան քաղաքի Տարաս Շեւչենկոյի անվան թիվ 42 միջնակարգ դպրոցը գերազանցությամբ ավարտելուց հետո ընդունվել է Երեւանի պետական համալսարանի ռուսաց լեզվի եւ գրականության ֆակուլտետ, որն ավարտել է 1982 թվականին։ Լինելով բացառիկ տաղանդավոր լրագրող՝ երկար տարիներ եղել է TASS եւ INTERFAX լրատվական գործակալությունների, VGTRK եւ «MIR» հեռուստաընկերությունների, «Օգոնյոկ» եւ «Երիտասարդ տեխնիկ» ամսագրերի թղթակից։ Վերջին տարիներին նա համագործակցել է հայկական եւ արտասահմանյան մի շարք առաջատար լրատվամիջոցների հետ։
Աշոտ Գարեգինյանը այն լուսավոր, վեհ ու առինքնող անձնավորությունն էր, որ իր կյանքի 62 տարիների ընթացքում դարձավ հայրենասիրության, մարդասիրության, ընկերասիրության եւ բարձր պրոֆեսիոնալիզմի վառ օրինակ:
Աշոտ Գարեգինյանը հայ մտավորականություն ու լրագրության այն սերունդի ներկայացուցիչներից էր, որ ապրում էր Հայրենիքի, այդ թվում՝ պատմական Վանի, կարոտը սրտում, բայց միաժամանակ մշտապես վառ պահում հույսն ու հավատը այն բանի նկատմամբ, որ գալու է նաեւ արդարության հաստատման ու ազատագրության օրն ու ժամը։
Եվ որպես հայկական օջախի պահապան եւ ընտանիքի հայր, պրոֆեսիոնալ լրագրող ու թարգմանիչ փոխանցեց այդ վսեմ զգացմունքները իր զավակներին եւ գործընկերներին, ովքեր այսօր շարունակում են ապրել այս հայկական արժեքներով։ Դա նրա հոգու թելադրանքն էր։ Հենց այս հայրենասիրական զգացմունքներից է սկիզբ առնում իսկական Հայը եւ Քաղաքացին։
Մենք մշտապես բարձր ենք գնահատել Աշոտ Գարեգինյանի հայրենանվեր գործունեությունը հայ ազգային լրագրության  զարգացման ու պահպանման գործում, ինչպես նաեւ իր պատասխանատու դերը որպես Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) տեղեկատվության եւ ԶԼՄ-ների հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ։ Նա իր գործընկերների հետ միասին, ակտիվորեն մասնակցել է հայ ժողովրդին տրված իրավունքների պաշտպանությանը, որի նվիրյալներից էր։
Արեւմտյան Հայաստանի Խորհրդարանի պատգամավորների, Կառավարության անդամների եւ  Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության բոլոր պետական կառույցների անունից հայտնում ենք մեր խորին ցավակցությունները անդառնալի ու ծանր կորստի համար եւ այս դժվարին պահին հայտնում նաեւ մեր զորակցությունը Աշոտ Գարեգինյանի ընտանիքին, հարազատներին ու մտերիմներին։

Соболезнование в связи со скоропостижной кончиной депутата Парламента Западной Армении, редактора сайта «Armenia Today», известного журналиста Ашота Гарегиняна
12-07-2022 10:11:33 | Армения | Пресс-релизы
С глубоким прискорбием сообщаем, что 11 июля 2022 года, в возрасте 62 года, скоропостижно скончался депутат Национального Собрания (Парламента) Западной Армении, редактор информационного сайта «Armenia Today», известный журналист, переводчик и публицист, наш очень дорогой друг и единомышленник Ашот Гарегинян.
Ашот Гарегинян родился в Ереване 5 августа 1960 года. С отличием окончив Ереванскую среднюю школу №42 им. Тараса Шевченко, поступил на факультет русского языка и литературы Ереванского Государственного Университета, который окончил в 1982 году. Являясь исключительно талантливым журналистом, долгие годы был корреспондентом информационных агентств ТАСС и ИНТЕРФАКС, телекомпаний ВГТРК и «МИР», журналов «Огонек» и «Юный техник». В последние годы сотрудничал с рядом ведущих армянских и зарубежных СМИ.
Ашот Гарегинян был той яркой, благородной и трогательной личностью, который за свои 62 года прожитой жизни стал для всех прекрасным примером патриотизма, человеколюбия, дружбы и высокого профессионализма.
Являясь представителем той яркой и патриотичной армянской интеллигенции и журналистики, и будучи потомком тех ванских армян, которые жили с тоской в сердце по своей Родине – историческому Вану, Ашот Гарегинян в то же время всегда сохранял надежду и веру в то, что наконец наступит день и час восторжествования справедливости и освобождения своей исторической Родины.
И как хранитель армянского очага и отец семейства, профессиональный журналист и переводчик, он передал эти возвышенные чувства своим детям и коллегам, которые сегодня живут этими армянскими ценностями. И это было велением его души. Именно из этих патриотических чувств формируется облик настоящего Гражданина и Армянина.
Мы всегда высоко ценили патриотическую деятельность Ашота Гарегиняна и его значительный вклад в дело развития и сохранения национальной журналистики. а также его ответственную роль в качестве члена постоянной комиссии по вопросам информации и СМИ Парламента Западной Армении. Он вместе со своими коллегами активно участвовал в защите прав, данных армянскому народу, одним из подвижников которого он и был.
От имени депутатов Национального Собрания (Парламента) Западной Армении, членов Правительства и всех государственных структур Республики Западная Армения выражаем наши глубокие соболезнования семье, родным и близким Ашота Гарегиняна, и желаем им стойкости и силы духа.
В этот тяжелый час мы душой и мысленно с вами, и разделяем вашу боль и скорбь от невосполнимой и тяжелой утраты.