Հայաստանում չկա հարգանք ոչ ողջերի, ոչ մեռածների նկատմամբ․ Վահագն Տատրյանը դրա վառ օրինակն է
Հայոց ցեղասպանության ականավոր մասնագետ Վահագն Տատրյանը մահացել է 2019 թվականի օգոստոսի 2-ին, Նյու Յորքի հյուսիսային շրջանում, 93 տարեկան հասակում: Ծնվելով Կոստանդնուպոլսում (Թուրքիա), նա իր ողջ կյանքը նվիրեց Հայոց ցեղասպանության թուրքական ժխտողականության բացահայտմանը: Տատրյանն իր մանրազնին ուսումնասիրությունները կատարեց թուրքերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն, գերմաներեն և հայերեն լեզուներով՝ հրատարակելով տասնյակ գիտական գրքեր և հոդվածներ ակադեմական ամսագրերում։
Թվում էր, թե Տատրյանի նման նշանավոր անհատը հարգանքի կարժանանար ոչ միայն իր կենդանության օրոք, այլև մահից հետո: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ճիշտ քայլ արեց՝ 2019 թվականի օգոստոսի 19-ին որոշում կայացնելով ստեղծել բարձր մակարդակի պետական հանձնաժողով և համապատասխան բյուջե հատկացնելով՝ Երևանում Տատրյանի հուղարկավորության համար անհրաժեշտ միջոցառումների կազմակերպման և թաղման ծախսերի համար։
Պետական հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված էին․ «Ա. Հարությունյան, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար, Զ. Մնացականյան, արտգործնախարար, Ա.Թորոսյան, առողջապահության նախարար, Ա. Ջանջուղազյան, ֆինանսների նախարար,  Հ. Մարության, Երևանի քաղաքապետ, Ռ. Մարտիրոսյան, ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ, Վ. Տերտերյան, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար, Վ. Մովսիսյան, ՀՀ փոխոստիկանապետ, Տ. Հովնան, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի լուսարարապետ եպիսկոպոս Հակոբյան, Ա. Իսկանկարյան, «Բնակչության հատուկ սպասարկում» կազմակերպության տնօրեն, Հ․ Մարության, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն,  Գ.Սարկիսյան, «Զորյան» հաստատության նախագահ (Կանադա)»։ Տատրյանը «Զորյան» հաստատության ցեղասպանության ուսումնասիրությունների կենտրոնի տնօրենն էր:
ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպանության կողմից պրոֆեսոր Տատրյանի աճյունը Հայաստան տեղափոխելուց հետո, 2019 թվականի օգոստոսի 31-ին տեղի ունեցավ հոգեհանգստյան արարողություն Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայում, որի անդամն էր Տատրյանը։ Այդ արարողությանը ներկա էին պետական հանձնաժողովի անդամները, ինչպես նաև այն ժամանակ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը, Տատրյանի 90-ամյա քույրը, այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ և ակադեմիկոսներ։ Պրոֆեսոր Տատրյանի աճյունը ամփոփվեց Երևանի Կենտրոնական (Թոխմախի) գերեզմանատանը։
Վերջերս, երբ Կալիֆորնիայի Միսըն Հիլզում գտնվող Արարատ-Էսքիջյան թանգարանի տնօրեն Մեգի Մանգասարյան Գոշինը ցանկացավ Տատրյանի գերեզմանի լուսանկարը ներառել իր թանգարանում, որտեղ պահվում են Տատրյանի արխիվները, ոչ ոք չկարողացավ գտնել Տատրյանի գերեզմանը: Երկար փնտրտուքներից հետո Փարիզից Բաղդիկ Գույումջյանին և Կանադայից Հրայր Խաչերյանին վերջապես հաջողվեց գտնել Տատրյանի անհայտ գերեզմանը: Պարզվեց, որ նրա հուղարկավորությունից երեք տարի անց Պետական հանձնաժողովը չի բարեհաճել Տատրյանի գերեզմանին դնելու շիրմաքար կամ նույնիսկ նրա անունով հուշատախտակ։ Գերեզմանը ահավոր վիճակում էր՝ պատված մոլախոտով ու աղբով։ Երկու պարոնները ժամանակավոր հուշատախտակ են դրել Տատրյանի գերեզմանին և այն մաքրել մոլախոտերից։ Ահա այն սարսափելի վերաբերմունքը, որին արժանացել է ականավոր ակադեմիկոսը մահից հետո իր հայրենիքում։
Պրոֆեսոր Թաներ Աքչամ՝ Հայոց ցեղասպանության հանրածանոթ մասնագետ և UCLA-ի Հայոց ցեղասպանության հետազոտական ծրագրի տնօրենը, առաջինն էր, որն իր ֆեյսբուքյան էջում ահազանգեց Տատրյանի գերեզմանի ողբալի անտեսման մասին։ Հեգնական է, որ թուրքական ծագում ունեցող անհատն ավելի շատ է մտահոգված Տատրյանի գերեզմանի նկատմամբ արհամարհական վերաբերմունքով, քան Հայաստանի կառավարությունը։ Տատրյանը եղել է Աքչամի խորհրդատուն և գործընկերը Ցեղասպանության ուսումնասիրության հարցում։ Աքչամն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «Դադրյանն արժանի չէ դրան։ Անընդունելի և չափազանց ամոթ է, որ Հայոց ցեղասպանության ժամանակակից հետազոտության հիմնադրի գերեզմանն անուշադրության է մատնված և մոռացված»։
Ի պատասխան պրոֆ. Աքչամի արդարացված վրդովմունքի՝ «Զորյան» հաստատության (Հայաստան) ծրագրի համակարգող Մարի Հովհաննիսյանը հայտարարություն տարածեց՝ «Փոթորիկ մի բաժակ ջրում» վերնագրով։ Նա այսպես է պատճառաբանել հետաձգումը․  «Քովիդ-19 համավարակի և 2020 թվականի Արցախյան պատերազմի պատճառով հայ ազգը կորցրեց իր մի քանի հազար լուսավոր զավակներին և զբաղված էր նրանց հուղարկավորությամբ, որոնցից յուրաքանչյուրը պահանջում էր իր համապատասխան տապանաքարը»։ Սա անընդունելի արդարացում է։ Տատրյանին հուղարկավորել են Հայաստանում կորոնավիրուսի տարածումից յոթ ամիս առաջ և Արցախյան պատերազմից ավելի քան մեկ տարի առաջ։ Դա բավական ժամանակ էր Տատրյանի գերեզմանին շիրմաքար կամ գոնե հուշատախտակ տեղադրելու համար, էլ չասած, որ 2020 թվականի պատերազմից անցել է գրեթե երկու տարի, և կորոնավիրուսն այլևս տարածված չէ Հայաստանում։ Ավելին, Տատրյանի մահից ի վեր այլ անհատներ են թաղվել մոտակա գերեզմաններում, և նրանք շիրմաքար ունեն...
Առավել մտահոգիչ են այս խայտառակությունը կոծկելու փորձերը։ «Զորյան» հաստատությունից Հովհաննիսյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «Խնդրում ենք այս հարցը հրապարակայնորեն բարձրացրած անձանց զերծ մնալ չստուգված տեղեկությունների տարածումից և ավելորդ մեկնաբանություններից, որոնք կարող են միայն պատճառ դառնալ փոթորկի մի բաժակ ջրում»։ Նման անիմաստ արդարացումներ հնչեցրել են նաև ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը և Երևանի Հայոց ցեղասպանության թանգարանի տնօրեն Հարություն Մարությանը։ Այսպիսի պահվածք դրսևորում են նրանք, ովքեր ցանկանում են կոծկել իրենց ամոթալի սխալները։ Ավելի պատշաճ կլիներ ներողություն խնդրել և անհապաղ քայլեր ձեռնարկել Տատրյանի գերեզմանին շիրմաքար տեղադրելու համար։
Եթե Փաշինյանի նշանակած պետական հանձնաժողովի անդամները չեն կարողացել երեք տարում կազմակերպել մեծարգո հայ գիտնականի շիրիմին տապանաքար դնելու գործը, ապա նրանք պետք է նկատողություն ստանային Փաշինյանի կողմից իրենց անփութության և ապաշնորհության համար։ Սա ազգային խայտառակություն է։ Ցավալի է նաև այն փաստը, որ  եթե հայ պաշտոնյաները չեն կարողանում գերեզմանի վրա շիրմաքար տեղադրել, ինչպե՞ս կարող են հայերը վստահել իրենց կառավարությանը՝ այսքան լուրջ խնդիրներ ունեցող երկրի ղեկավարումը:
Վերջապես, պրոֆ. Տատրյանի գերեզմանը չպետք է լիներ Թոխմախի գերեզմանատանը։ Ավելի պատշաճ կլիներ Տատրյանի աճյունն ամփոփել Ցեղասպանության հուշահամալիրի հուշապատի հետնամասում կամ Կոմիտասի անվան պանթեոնում՝ մյուս նշանավոր անձանց կողքին։ Դա ամենաքիչն է, ինչ կարող է անել Հայաստանի կառավարությունն իր կոպիտ սխալը շտկելու համար։

• 24-08-2022 12:05:03   | Armenia  |  Politics
Vahakn Dadrian, the preeminent expert on the Armenian Genocide, died in upstate New York on August 2, 2019, at the age of 93. Born in Istanbul, Turkey, he devoted his entire life to expose the Turkish denials of the Armenian Genocide. Dadrian conducted his meticulous research in Turkish, English, French, German and Armenian, publishing dozens of scholarly books and articles in professional journals.
One would think that a distinguished individual such as Dadrian would be respected, not only during his lifetime, but also after his passing. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan took the right step by issuing a decision on August 19, 2019, to appoint a high-level State Commission to make the necessary arrangements for Dadrian’s burial in Yerevan and allocated an appropriate budget for the funeral expenses.
The members of the State Commission were: “A. Harutyunyan, Minister of Education, Science, Culture and Sports; Z. Mnatsakanian, Foreign Minister; A. Torosyan, Minister of Health; A. Janjughazyan, Minister of Finance; H. Marutyan, Mayor of Yerevan; R. Martirosyan, President of National Academy of Sciences; V. Terteryan, Deputy Minister of Territorial Management and Infrastructure; V. Movsisyan, Deputy Police Chief of Armenia; Bishop Hovnan Hakobyan, Grand Sacristan of the Mother See of Holy Etchmiadzin; A. Iskankaryan, Director of the Special Services for the Population; H. Marutyan, Director of the Armenian Genocide Museum; and G. Sarkissian, President of the Zoryan Institute (Canada).” Dadrian was the Director of Genocide Research at Zoryan.
After the Embassy of Armenia in the United States transferred Prof. Dadrian’s ashes to Armenia, a Memorial Service was held on August 31, 2019, at the National Academy of Sciences, where Dadrian was a member. The Service was attended by the State Commission members, as well as Ararat Mirzoyan, then Speaker of the Parliament, Dadrian’s 90-year-old sister, and other dignitaries and academicians. Prof. Dadrian’s ashes were interred at the Tokhmakh Cemetery in Yerevan.
Recently, when Maggie Mangassarian Goschin, Director of the Ararat-Eskijian Museum in Mission Hills, California, wanted to include a photo of Dadrian’s grave in her museum where Dadrian’s archives are stored, no one could locate Dadrian’s grave. After a lengthy search, Baghdig Kouyoumdjian of Paris and Hrair Hawk Khatcherian of Canada finally found Dadrian’s unmarked grave. It turned out that after three years of his burial, the State Commission did not have the courtesy of placing on Dadrian’s grave a tombstone or even a plaque indicating his name. The grave was shockingly covered with weeds and garbage. The two gentlemen placed a temporary plaque on Dadrian’s grave and cleared the weeds. This is the horrible treatment that this eminent scholar received in his homeland after his death.
Prof. Taner Akcam, a well-known scholar of the Armenian Genocide and Director of UCLA’s Armenian Genocide Research Program, was the first to sound the alarm on his Facebook page about the deplorable neglect of Dadrian’s grave. It is ironic that an individual of Turkish origin is more concerned about the despicable treatment of Dadrian’s grave than the Armenian government. Dadrian was Akcam’s mentor and collaborator on Genocide research. Akcam wrote on his Facebook page: “Dadrian does not deserve this. It is unacceptable and an immense shame that the grave of the founder of modern Armenian Genocide research is neglected and forgotten.”
In response to Prof. Akcam’s justified outrage, Mari Hovhannisyan, Program Coordinator of the Zoryan Institute (Armenia), issued a statement titled, “Tempest in a teacup.” She gave the excuse that the delay was “due to COVID-19 and the 2020 Artsakh War, Armenia was burying several thousand of its brightest sons and daughters, tragically lost due to both of these crises, each requiring their own appropriate tombstones.” This is an unacceptable excuse. Dadrian was buried seven months before COVID-19 affected Armenia and more than a year before the Artsakh War. That’s plenty of time to place a tombstone or at least a plaque on Dadrian’s grave, not to mention that almost two years have passed since the 2020 war and COVID-19 is no longer prevalent in Armenia. Furthermore, since Dadrian’s death, other individuals have been buried in nearby graves and they have a tombstone!
More troubling are the attempts to cover up this scandal. Zoryan’s Hovhannisyan wrote on her Facebook page: “We kindly request those who have raised this issue publicly to refrain from spreading unchecked information and making unnecessary comments, which can only lead to tempest in the teacup.” Vahan Hunanyan, spokesperson of the Armenian Foreign Ministry, and Harutyun Marutyan, Director of the Armenian Genocide Museum in Yerevan, issued similar meaningless excuses. This is the usual behavior of those who want to cover up their embarrassing mistakes. It would have been more appropriate to issue an apology and take immediate steps to place a tombstone on Dadrian’s grave.
If the State Commission members, appointed by Prime Minister Pashinyan, could not arrange to place a tombstone on the grave of a highly-respected Armenian scholar in three years, they should have been reprimanded by Pashinyan for their negligence and incompetence. This is a national scandal. It is also a regrettable indication that if Armenian officials cannot place a tombstone on a grave, how can Armenians trust their government to run a country with so many serious problems?
Finally, Prof. Dadrian’s grave should not have been placed in the Tokhmakh Cemetery. It would have been more appropriate to place the urn of Dadrian’s ashes at the Memorial Wall next to the Genocide Monument or the Komitas Pantheon, alongside other prominent individuals. That is the least the Armenian government could do to rectify its grave error.