ԴԱՎԻԹ ԽԻՆՈՅԵՎԻ 70-ամյա ՀՈԲԵԼՅԱՆԸ
Այսօր՝ 2022 թ. սեպտեմբերի 22-ին, մեր հարգելի ընկեր ու համախոհ, սփյուռքի հասարակական - քաղաքական գործիչ, Ռուսաստանի «ԱՍՈՐԵՍՏԱՆ» հայրենասիրական շարժման նախագահ, Արևմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (խորհրդարանի) պատգամավոր ԴԱՎԻԹ ԽԻՆՈՅԵՎԻ ծննդյան օրն է՝ 70-ամյա Հոբելյանը:
Դավիթ Խինոյեվը այն վեհ ու առինքնող կերպարն է, ով իր 70 տարիների ընթացքում բոլորի համար դարձել է հայրենասիրության, մարդասիրության, ընկերասիրության եւ ժողովուրդների միջև բարեկամության պայծառ օրինակ:
Լինելով ծնունդով հայկական հինավուրց Դվին քաղաքից, ասորի ժողովրդի եւ հայրենասեր մտավորականության վառ ներկայացուցիչ ու լինելով հնագույն քաղաքակրթություններից մեկի հետնորդը, Դավիթ Խինոյեվն ապրում է Հայրենիքի՝ Ասորեստանի կարոտը սրտում, բայց միաժամանակ մշտապես վառ պահում հույսն ու հավատն այն բանի նկատմամբ, որ գալու է վերջապես արդարության հաստատման եւ իր պատմական հայրենիքի ազատագրության օրն ու ժամը։
Եվ որպես ասորական օջախի պահապան եւ ընտանիքի հայր, Ասորեստանի պատմության խոշոր հետազոտողներից մեկը՝ նա այդ վսեմ զգացումները ու գիտելիքները փոխանցում է իր զավակներին եւ  աշակերտներին, ովքեր այսօր ապրում են այս բարձր արժեքներով։ Դա իր հոգու թելադրանքն է։ Այդ զգացմունքներից է սկիզբ առնում իսկական Քաղաքացին։
Մենք բարձր ենք գնահատում Ձեր հայրենանվեր եւ հասարակական գործունեությունը ի նպաստ Հայրենիքի, ասորի և հայ ժողովուրդների, ինչպես նաեւ Ձեր պատասխանատու աշխատանքը Արևմտյան Հայաստանի հայերի պետականաստեղծ կառույցների կազմավորման գործում, այդ թվում` որպես Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (խորհրդարանի) Բնիկ ժողովուրդների եւ ազգային փոքրամասնությունների հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
Արևմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (խորհրդարանի) բոլոր պատգամավորների, Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության անդամների, մեր ընկերների ու գործընկերների անունից սրտանց շնորհավորում ենք Դավիթ Խինոյեվին 70-ամյա Հոբելյանի  կապակցությամբ:
Մաղթում ենք Ձեզ քաջառողջություն, երջանկություն, գեղեցիկ երկար կյանքի տարիներ եւ ստեղծագործական արդյունավետ աշխատանք:

• 23-09-2022 11:56:43   | Армения  |  Пресс-релизы
Сегодня, 22 сентября 2022 года, у нашего хорошего друга и единомышленника, крупного общественно-политического деятеля диаспоры, председателя Российского патриотического движения «АССИРИЯ», депутата Национального Собрания (Парламента) Западной Армении ДАВИДА ХИНОЕВА день рождение - 70-летний Юбилей.
Давид Хиноев является той личностью, который за свои 70 лет стал для всех прекрасным примером патриотизма, человеколюбия и дружбы между народами.
Будучи уроженцем древнего армянского города Двин, ярким представителем ассирийского народа и патриотичной интеллигенции, и являясь потомком одной из древнейших цивилизаций, которые живут с тоской в сердце по своей Родине – Ассирии, Давид Хиноев в то же время сохранил надежду и веру в то, что наконец наступит день и час восторжествования справедливости и освобождения своей исторической Родины.
И как хранитель ассирийского очага и отец семейства, крупный исследователь истории Ассирии, он передает эти возвышенные чувства и знания своим детям и ученикам, которые сегодня живут этими высокими ценностями. И это является велением его души.  Именно из этих патриотических чувств формируется облик настоящего Гражданина.
Мы высоко ценим Вашу патриотическую и общественную деятельность во благо Родины, ассирийского и армянского народов, а также Вашу ответственную работу в деле создания государственных структур армян Западной Армении, в том числе в качестве Председателя постоянной комиссии Парламента Западной Армении  по вопросам коренных народов и национальных меньшинств.
От имени всех депутатов Национального Собрания (Парламента) Западной Армении, членов Правительства Республики Западная Армения, наших друзей и коллег сердечно поздравляем Давида Хиноева с 70-летним Юбилеем, и желаем ему успехов в патриотической и общественной деятельности, счастья, крепкого здоровья и долгих лет красивой жизни.