Թուրք ժխտողականները չեն կարող պարտության մատնել հայերին Կալիֆորնիայում. Հարութ Սասունյան
Թուրք ժխտողականներն անցյալ շաբաթ հայտնաբերեցին, որ իրենք չեն կարող պարտության մատնել հայերին Կալիֆորնիայում։
Հակառակ թուրքական մեծածավալ լոբբիստական ջանքերին, Կալիֆորնիայի նահանգապետ Գևին Նյուսըմը 2022 թվականի սեպտեմբերի 29-ին ստորագրեց մի օրենք, որով ապրիլի 24-ը` Ցեղասպանության հիշատակի օրը, նշվելու է որպես նահանգային ոչ աշխատանքային օր: Օրինագիծը, որը նախաձեռնել էր Կալիֆորնիայի նահանգային ժողովի պատգամավոր Ադրին Նազարյանը 2022 թվականի փետրվարի 7-ին, օգոստոսի վերջին միաձայն ընդունվեց նահանգի երկու օրենսդիր պալատների կողմից, իսկ ավելի վաղ միաձայն անցել էր պալատներից յուրաքանչյուրի երեք առանձին հանձնաժողովներով:
Նահանգային ժողովի թիվ 1801 օրենքը պարտավորեցնում է փակել բոլոր համայնքային քոլեջները և հանրային դպրոցները ամբողջ Կալիֆորնիայի տարածքում յուրաքանչյուր տարվա ապրիլի 24-ին: Պետական ծառայողներին կտրամադրվի վճարովի արձակուրդ։ Օրենքում ամրագրված է. «Օրենսդիրը համարում և հայտարարում է, որ Ցեղասպանության հիշատակի օրը բոլորի համար կլինի անցյալ և ներկա ցեղասպանությունների մասին  խորհրդածելու օր, բայց հատկապես նրանց համար, որոնք զգացել են այդ վայրագությունների ազդեցությունը և այն խմբերի համար, որոնք ապաստան են գտել Կալիֆորնիայում, ներառյալ, բայց չսահմանափակվելով Հոլոքոստով, Հոլոդոմորով և հայկական, ասորական, հունական, կամբոջական և ռուանդական համայնքների ցեղասպանություններով: Ցեղասպանության հիշատակի օրը նշվելու է ամեն տարի ապրիլի 24-ին, որը նաև հայտնի է որպես Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր, այն շաբաթվա ընթացքում, երբ Կալիֆորնիայի նահանգն ավանդաբար նշում է Ցեղասպանության իրազեկման շաբաթը»:
Օրենքում այնուհետև ասվում է. «Այս նահանգի բոլոր պետական դպրոցներն ու կրթական հաստատություններն կարող են վարժություններ անցկացնել, ֆինանսավորվելով առկա դրամական միջոցներից՝ ոգեկոչելու և հարգելու այս երկրում ցեղասպանությունը վերապրածների բազմաթիվ ներդրումները: Կրթության նահանգային խորհուրդը կարող է ընդունել ուսումնական ծրագրի օրինակելի ուղեցույց, որը հասանելի կլինի պետական դպրոցների կողմից Ցեղասպանության հիշատակի օրվան առնչվող վարժությունների համար»:
Թուրք-ամերիկյան ընկերակցությունների համագումարը (ATAA) սեպտեմբերի 6-ին ուշացած և ձախողված փորձ կատարեց հրապարակել Գործողությունների ահազանգ՝ խնդրելով նահանգապետ Նյուսըմին արգելափակել օրինագիծը՝ Կալիֆորնիայի օրենսդիր մարմնի կողմից միաձայն ընդունվելուց հետո: Թուրքական գործողությունների ահազանգը տեղադրվել է նաև Թուրքիայի կայքերում՝ կոչ անելով աշխարհի միլիոնավոր թուրքերի պատգամներ ուղարկել նահանգապետ Նյուսըմին:
Գործողությունների ահազանգը պարունակում էր երկու նմուշի նամակներ՝ ուղղված նահանգապետ Նյուսըմին, ինչպես նաև նրա էլեկտրոնային փոստը, փոստային հասցեն և ֆաքսի համարը: Թուրքական նամակները պարունակում էին Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ սովորական ժխտողականություն՝ անտեսելով այն փաստը, որ ԱՄՆ բոլոր 50 նահանգները ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը՝ ինչպես նաև Կոնգրեսի երկու պալատները և նախագահ Ջո Բայդենը:
Օրինագծի վերաբերյալ նահանգապետ Նյուսըմի սեպտեմբերի 30-ի որոշման նախօրեին ATAA-ն սեպտեմբերի 29-ի կեսօրից հետո հայտարարեց երկրորդ Գործողությունների  ահազանգը՝ կոչ անելով նրան վետո դնել դրա վրա: Ի դժբախտություն ATAA-ի՝ նահանգապետը հենց նույն օրը ստորագրեց օրինագիծը: ATAA-ն սեպտեմբերի 30-ին իր ֆեյսբուքյան էջում տեղադրեց մի երկչոտ հաղորդագրություն՝ տպագրական սխալով. «Ցավոք սրտի, Կալիֆորնիայի թուրքերի համար կիսվում ենք ջախջախիչ տիկին [հավանաբար ցանկացել է գրել «լուր»]: Կալիֆորնիայի նահանգապետ Նյուսըմը ստորագրեց»։
Ցեղասպանության մասին օրինագիծը ստորագրելուց հետո նահանգապետ Նյուսըմը հայտարարեց. «Ցեղասպանության ոգեկոչումն ավելին է, քան պատմության դաս: Այն հզոր գործիք է՝ մարդկանց սերնդեսերունդ ներգրավելու մարդու իրավունքների սրբության, հանցագործությունների հրեշավորության և ապագա վայրագությունների կանխման համար: Ցեղասպանությունները ոգեկոչող նահանգային հիշատակի օրվա հաստատումը, ինչպես անցյալում, այնպես էլ ներկայում, խմբերի համար հնարավորություն է տալիս բուժվելու, և հզոր ուղերձ է հղում մեր Կալիֆորնիայի արժեքների մասին: Կարևոր է նշել, որ Կալիֆորնիան շարունակում է օրինակ ծառայել՝ ցեղասպանության վայրագություններից տառապող մարդկանց անթիվ խմբերին ապաստան տրամադրելու հարցում»:
Կալիֆորնիայի նահանգային ժողովի պատգամավոր Ադրին Նազարյանը՝ օրինագծի հովանավորը, հայտարարել է. «Որպես ցեղասպանությունից տուժած համայնքի անդամ, դժվար է նկարագրել, թե ինչ արժեք ունի մեզանից յուրաքանչյուրի համար, որոնք այսքան երկար հանդուրժել են մեր ցավի ու պատմության հաճախ դիտավորյալ ժխտումը։ Այսօր Միացյալ Նահանգների ամենամեծ նահանգը և աշխարհի 5-րդ ամենամեծ տնտեսությունը պարտավորվել է ամեն տարի ճանաչել ցեղասպանության հետևանքները: Բոլոր նրանց, որոնք նահատակվել են ցեղասպանության հետևանքով, մենք հիշում ենք ձեզ: Բոլոր նրանց, որոնք ապրում են ցեղասպանության հետևանքներով, մենք ձեր կողքին ենք»:
Կալիֆորնիայի նահանգային ժողովի պատգամավոր Լորա Ֆրիդմանն ասաց «Կալիֆորնիա կուրիեր» թերթին. «Ապրիլի 24-ին «Ցեղասպանության հիշատակի օրը» ճանաչելով որպես Կալիֆորնիայի նահանգային հիշատակի օր՝ մենք ընդունում ենք Հայոց ցեղասպանության ողբերգությունն ու սարսափները և դրան հաջորդած ցեղասպանությունների ավերը: Մենք նաև հարգում ենք զոհերին ու վերապրածներին պատմության ընթացքում և կրթում ենք ապագա սերունդներին՝ նման վայրագությունների կրկնությունը կանխելու համար»:
Թուրքական գործողությունների ահազանգերն ապարդյուն էին, քանի որ դրանք ունեին անհնարին նպատակ՝ արգելափակել լայնորեն ճանաչված պատմական իրողությունը՝ Հայոց ցեղասպանությունը:
Միակ բանը, որ այժմ պետք է անեն թուրք ժխտողականները և նրանց կառավարությունը ավելի քան 100 տարվա կեղծիքից հետո՝ ճշմարտությունն ընդունելն է և Հայոց ցեղասպանության ժառանգներին համապատասխան փոխհատուցում կատարելը: Նման գործողությունը կբխի հենց Թուրքիայի շահերից։ Դրանից հետո Թուրքիայի քաղաքացիներն այլևս չեն ապրի խղճի խայթով և չեն դիմի ամոթալի քողարկման, երբ իրենց հիշեցնեն Հայոց ցեղասպանության մասին:
Ինչպես գրել էի 2006 թվականի դեկտեմբերի իմ հոդվածում, Ահմեթ Էրթեգունը՝ Atlantic Records-ի հիմնադիրն ու գործադիր տնօրենը և ԱՄՆ-ում Թուրքիայի դեսպան Մեհմեդ Էրթեգունի որդին, Լոս Անջելեսում իր մահվանից առաջ հանդիպման ժամանակ ինձ ասաց, որ չի կարողանում հասկանալ, թե ինչու են թուրք պաշտոնյաները շարունակում հերքել Հայոց ցեղասպանությունը, մի փաստ, որը հայտնի է ամբողջ աշխարհին: Նա հստակեցրեց, որ Ցեղասպանության ճանաչման իր նպատակը հայերին գոհացնելը չէ: Նա կարծում էր, որ նախ և առաջ Թուրքիայի շահերից է բխում Ցեղասպանության ճանաչումը, քանի որ դա կօգնի Անկարային դիմել Եվրամիությանն անդամակցելու համար և ձերբազատվել խարանից, որն այսքան տարի հետապնդում է իր հայրենիքին:
Այժմ Թուրքիան և թուրք ժխտողականները պետք է որոշեն, թե որ ուղին ընտրել: Նրանք կարող են կա՛մ ընդունել Հայոց ցեղասպանության ակնհայտ ճշմարտությունը, կա՛մ շարունակել հերքել պատմական անվիճելի փաստը և դառնալ ծիծաղի առարկա ամբողջ աշխարհում:

• 05-10-2022 15:43:14   | Armenia  |  Politics
Contrary to extensive Turkish lobbying efforts, California Governor Gavin Newsom signed into law on Sept. 29, 2022, a bill designating April 24, Genocide Remembrance Day, as a State Holiday. The bill, initiated by California Assemblymember Adrin Nazarian on February 7, 2022, was adopted unanimously by both legislative chambers of the State at the end of August. It had earlier passed unanimously through three separate committees in each of the chambers.
Assembly Bill 1801 mandates the closing of all community colleges and public schools throughout California on April 24 of every year. State employees will be given time off with pay. The bill states: “The Legislature finds and declares that Genocide Remembrance Day would be a day for all to reflect on past and present genocides, but especially those that have felt the impact of these atrocities and groups that have found refuge in California, including, but not limited to, the Holocaust, Holodomor, and the Genocides of the Armenian, Assyrian, Greek, Cambodian, and Rwandan communities. Genocide Remembrance Day would be observed annually on April 24, also known as Armenian Genocide Remembrance Day, during the week the state of California traditionally recognizes Genocide Awareness Week.”
The bill further states: “Public schools and educational institutions throughout this state may include exercises, funded through existing resources, remembering and honoring the many contributions that survivors of genocide have made to this country. The State Board of Education may adopt a model curriculum guide to be available for use by public schools for exercises related to Genocide Remembrance Day.”
In a belated and failed attempt, the Assembly of Turkish American Associations (ATAA), issued on Sept. 6, an Action Alert asking Gov. Newsom to block the bill after it was adopted unanimously by the California Legislature. The Turkish Action Alert was also posted on websites in Turkey, urging millions of Turks around the world to send messages to Gov. Newsom. The Action Alert contained two sample letters addressed to Gov. Newsom, along with his email, postal address and fax number. The Turkish messages contained the usual denials about the Armenian Genocide, ignoring the fact that all U.S. 50 states had acknowledged the Armenian Genocide, along with both Houses of Congress, and Pres. Joe Biden.
On the eve of Gov. Newsom’s Sept. 30 decision on the bill, the ATAA posted a second Action Alert in the afternoon of Sept. 29 urging him to veto it. Unfortunately for ATAA, the Governor signed the bill on that same day. The ATAA posted a sheepish message on its Facebook page on Sept. 30 with a typing error: “Regretfully sharing the devastating Mrs. [probably meant to write ‘news’] for Turks in state of California. CA Governor Newsom signs.”
After signing the Genocide bill, Gov. Newsom declared: “Genocide commemoration is more than a history lesson. It is a powerful tool to engage people across generations in the sanctity of human rights, the enormity of crimes, and how to prevent future atrocities.
Establishing a state holiday that commemorates genocides -- both past and present -- provides space for groups to heal and sends a powerful signal about our California values. Importantly, California continues to lead by example, with a strong record of providing refuge to countless groups suffering through the atrocity of genocide.”
California Assemblymember Adrin Nazarian, the sponsor of the bill, stated: “As a member of a community impacted by genocide, it’s hard to describe how much this means to those of us who have endured the often intentional denial of our pain and history for so long. Today, the largest state in the union and the 5th largest economy in the world has taken a stand to annually recognize the impacts of genocide. To all those who have been lost to genocide, we remember you. To all those who live with the impacts of genocide, we stand with you.”
California Assemblymember Laura Friedman told The California Courier: “In recognizing ‘Genocide Remembrance Day’ on April 24th as a state holiday in California, we’re acknowledging the tragedy and horrors of the Armenian Genocide and the devastation of genocides that followed. We’re also honoring the victims and survivors throughout history, and educating future generations so that we can prevent such atrocities from occurring again.”
The Turkish Action Alerts were futile because they had the impossible goal of blocking a widely-acknowledged historic fact, the Armenian Genocide.
The only thing that Turkish denialists and their government should now do, after over 100 years of lies, is acknowledge the truth and make appropriate amends to descendants of the Armenian Genocide. Such an action would be in the best interest of Turkey itself. After that, Turkish citizens would no longer live with a guilty conscience and resort to embarrassing cover ups whenever they are reminded of the Armenian Genocide.
As I wrote in my December 2006 article, Ahmet Ertegun, the Founder and CEO of Atlantic Records and son of Mehmet Ertegun, Turkey’s Ambassador to the U.S., had told me in a meeting in Los Angeles prior to his death that he could not understand why Turkish officials kept denying the Armenian Genocide -- a fact known to the entire world. He made it clear that his purpose in acknowledging the Genocide was not to appease Armenians. He believed that it was, first of all, in Turkey's interest to acknowledge the Genocide, because doing so would help Ankara's application for membership in the European Union and get rid of the stigma that had haunted his native land for so many years.
It is now up to Turkey and Turkish denialists to decide what course to take. They can either acknowledge the obvious truth of the Armenian Genocide or continue denying an undeniable historic fact and become the laughing stock of the world.