• 08-11-2022 10:56:49   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն: «Կասպերսկի» ընկերության տվյալներով՝ 2022-ին հոսքային հեռարձակման ծառայություններով քողարկվող վնասաբեր ԾԱ-ի ամենատարածված տեսակն են դարձել տրոյացիները։ Դրանք կարող են գողանալ անձնական տվյալներ և փող: Կախված նման ծրագրի տեսակից՝ գործառույթները կարող են նկատելիորեն տարբերվել։ Չարագործները հոսքային հեռարձակման հարթակների անվանումներն ավելացնում են վնասաբեր ֆայլերին և տարածում դրանք ցանցում:
Ընկերության փորձագետները տեղեկացնում են, որ հունվարի 1-ից սեպտեմբերի 30-ը հոսքային հեռարձակման հարթակների անվան տակ քողարկված վնասաբեր և անցանկալի ԾԱ-ի բախված օգտատերերի 78%-ին գրոհել են տարբեր տրոյական ծրագրեր, այդ թվում՝ ծածկագրիչներ,  լրտեսներ, ներբեռնիչներ։ Համեմատության համար. բովանդակություն արտադրողների անվան տակ քողարկված գովազդային ԾԱ-ի հետ բախվել է 15%-ը։ Այսպիսով, ներբեռնելով ծրագիրը անհայտ կայքից` մարդը մեծ հավանականությամբ ռիսկ է անում կորցնել անձնական տվյալները, հասանելիությունն օգտահաշիվներին և փող, քան ստանալ անցանկալի գովազդ:
Հայտնի հարթակների թվում, որոնց անվանումներով առավել ակտիվ մեքենայություններ են կատարում չարագործները, հայտնվել է Netflix-ը։ Օգտատերերի գրեթե 80%-ը, որոնք բախվել են հոսքային հեռարձակման ծառայություններով քողարկված սպառնալիքների, փորձել են անվստահելի ռեսուրսներից ներբեռնել այդ հավելվածը։ Հանդիպել են նաև Hulu-ն, Disney+-ը, HBO Max-ը նմանակող վնասաբեր ծրագրեր։
Վնասաբեր կամ անցանկալի ծրագրերից բացի, չարագործները ֆիշինգային էջեր են ստեղծում՝ գաղտնի տեղեկատվություն և բանկային քարտերի տվյալներ գողանալու համար: «Կասպերսկի» ընկերության  հայտնաբերած խարդախ սխեմաներից մեկում օգտատերերին առաջարկվել է սքանավորել QR-կոդը՝ իբր HBO Max-ի տարեկան բաժանորդագրություն շահելու համար։ Կոդը սքանավորելուց հետո զոհերը վերաուղղորդվել են ֆիշինգային էջ, որտեղ նրանց խնդրել են մուտքագրել անձնական և վճարային, ինչպես նաև հոսքային հեռարձակման ծառայության օգտահաշիվ մուտք գործելու տվյալները:
«Հոսքային հեռարձակման ծառայություններն ակտիվորեն թողարկում են իրենց սեփական ֆիլմերն ու սերիալները, որոնք կարելի է դիտել միայն որոշակի ռեսուրսում։ Բայց ոչ բոլոր օգտատերերն են պատրաստ վճարել բաժանորդագրության համար:
Հաճախ նրանք փնտրում են կողմնակի կայքերից նման բովանդակությունն անվճար ներբեռնելու եղանակներ: Իսկ դա, որպես կանոն, ռիսկի հետ է կապված։ Հատկապես հիմա, երբ հոսքային հեռարձակման ծառայությունների անվան տակ չարագործներն ամենից հաճախ տրոյական ԾԱ են տարածում»,- մեկնաբանում է «Կասպերսկի» ընկերության կիբեռանվտանգության փորձագետ Վասիլի Կոլեսնիկովը։

• 08-11-2022 10:56:49   | Армения  |  Новости науки и технологии
Представительство «Лаборатории Касперского» в Армении. По данным «Лаборатории Касперского», в 2022 году самым распространённым типом вредоносного ПО, маскирующимся под стриминговые сервисы, стали троянцы. Эти зловреды могут воровать личные данные и деньги. В зависимости от разновидности такой программы функции могут заметно отличаться.
Злоумышленники добавляют названия стриминговых платформ во вредоносные файлы и распространяют их в сети.
Эксперты компании сообщают, что с 1 января по 30 сентября 78% пользователей, столкнувшихся с вредоносным и нежелательным ПО под видом стриминговых платформ, были атакованы различными троянскими программами, в том числе шифровальщиками, шпионами, загрузчиками. Для сравнения — с рекламным ПО, замаскированным под производителей контента, столкнулись 15%. Таким образом, скачивая программу с неизвестного сайта, человек с большей долей вероятности рискует потерять личные данные, доступ к аккаунтам и деньги, чем получить нежелательную рекламу.
Среди популярных платформ, названиями которых активнее всего манипулируют злоумышленники, оказался Netflix. Почти 80% пользователей, столкнувшихся с угрозами под видом стриминговых сервисов, пытались скачать с ненадёжных ресурсов это приложение. Встречались также зловреды, мимикрирующие под Hulu, Disney+, HBO Max.
Помимо вредоносных или нежелательных программ, злоумышленники создают фишинговые страницы для кражи конфиденциальной информации и данных банковских карт. В одной из мошеннических схем, обнаруженных «Лабораторией Касперского», пользователям предлагалось отсканировать QR-код, чтобы якобы выиграть годовую подписку на HBO Max.
После сканирования кода жертвы перенаправлялись на фишинговую страницу, где их просили ввести личные и платёжные данные, а также данные для входа в аккаунт стримингового сервиса.
«Стриминговые сервисы активно выпускают собственные фильмы и сериалы, которые можно смотреть только на определённом ресурсе. Но не все пользователи готовы платить за подписку. Зачастую они ищут способы бесплатно скачать такой контент на сторонних сайтах. А это, как правило, сопряжено с риском. Особенно сейчас, когда под видом стриминговых сервисов злоумышленники чаще всего распространяют троянское ПО», — комментирует Василий Колесников, эксперт по кибербезопасности «Лаборатории Касперского».