UCOM-ը ներկայացրել է ապագա ցանցի Wi-Fi 6E երթուղիչները
Նոյեմբերի 11-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը ներկայացրել է ապագա ցանցի Wi-Fi 6E երթուղիչները։ Նախորդ տարի Unity սակագնային փաթեթների մեկնարկի ժամանակ ընկերությունը հայտարարել էր, որ առաջին անգամ Ucom ֆիքսված ցանցի հասանելիությամբ ՀՀ ողջ տարածքում Ընկերության բաժանորդները հնարավորություն են ստացել օգտվելու նաև նոր սերնդի Սուպեր Wi-Fi 6 սարքից։ Ի տարբերություն շուկայում լայն տարածված Wi-Fi 4 սարքերի, Wi-Fi 6-ն ապահովում է տվյալների փոխանցման 4 անգամ ավելի մեծ թողունակություն ու 16 անգամ ավելի բարձր արագություն, ինչի շնորհիվ Unity փաթեթներին միացած Ucom բաժանորդներն արդեն իսկ վայելում են մինչև 400 Մբ/վրկ արագությամբ տան ինտերնետը նաև Wi-Fi ցանցի միջոցով։ Ընդ որում Wi-Fi 6 սարքն անվճար է տրամադրվում։
Ներկայացված Wi-Fi 6E գերժամանակակից սարքավորումը Wi-Fi Alliance անլար ցանցի վերջին ստանդարտն է։ Դրա հիմնական առանձնահատկությունն այն է, որ ի տարբերություն այժմ տրամադրվող Wi-Fi 6 երթուղիչների, որոնք միաժամանակ գործում են 2,4 ԳՀց և 5 ԳՀց տիրույթներում, Wi-Fi 6E սարքերը կարող են աշխատել նաև 6 ԳՀց տիրույթում:
«Պարզ լեզվով ասած՝ որքան բարձր է հաճախականությունը, այնքան ավելի շատ տվյալներ է հնարավոր փոխանցել ավելի ցածր ուշացումով։ Եթե ​​անմիջապես երթուղիչի մոտակայքում եք, ապա նվազագույն ուշացումով և նվազագույն ժամանակում հնարավոր կլինի փոխանցել և ստանալ ուղղակի սկայական քանակությամբ տվյալներ», - մանրամասնել է «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը։
Հավելենք, որ այօրվա դրությամբ շատ քիչ երկրներում է պաշտոնապես թույլատրված 6 ԳՀց տիրույթում հաճախականությունների օգտագործումը։ Այնուամենայնիվ, նորագույն Wi-Fi 6E  տեխնոլոգիան թույլ կտա, մասնավորապես, զգալիորեն բարելավել առցանց խաղերի և տեսաշարերի որակը ու բաժանորդների փորձառությունը հենց անլար ցանցերում, նույնիսկ եթե միևնույն ցանցին միաժամանակ մի քանի սարքավորում է միացված։

• 14-11-2022 11:56:25   | Армения  |  Общество
В ходе состоявшейся 11 ноября пресс-конференции генеральный директор компании Ucom Ара Хачатрян представил маршрутизаторы сети будушего Wi-Fi 6E. В прошлом году, во время запуска тарифных пакетов Unity, компания объявила, что впервые абоненты Ucom получили возможность использовать устройство нового поколения Wi-Fi 6 по всей территории Армении, где доступна фиксированная сеть Ucom. В отличие от своего предшественника и наиболее широко используемого на рынке устройства Wi-Fi 4, Wi-Fi 6 обеспечивает в 4 раза больше пропускной способности и до 16 раз более быструю передачу данных, благодаря чему абоненты Ucom  уже наслаждаются домашним интернетом со скоростью до 400 Мбит/сек также посредством Wi-Fi. При этом устройство Wi-Fi 6 предоставляется бесплатно.
Представленное ультрасовременное оборудование Wi-Fi 6E является новейшим стандартом беспроводной сети Wi-Fi Alliance. Его главная особенность заключается в том, что в отличие от доступных в настоящее время маршрутизаторов Wi-Fi 6, которые работают одновременно в диапазонах 2,4 ГГц и 5 ГГц, устройства Wi-Fi 6E также могут работать в диапазоне 6 ГГц.
«Проще говоря, чем выше частота, тем больше данных можно передать с более низким показателем latency (задержки). Если вы находитесь в непосредственной близости от роутера, то можно будет передавать и принимать огромные массивы данных с минимальной задержкой и за минимальное время», — пояснил генеральный директор компании Ucom Ара Хачатрян.
Добавим, что на сегодняшний день использование частот в диапазоне 6 ГГц официально разрешено в немногих странах. Однако новейшая технология Wi-Fi 6E позволит, в частности, значительно улучшить качество игр и стриминга видео в беспроводных сетях, даже в тех условиях, когда к одной сети подключено сразу несколько устройств.