UCOM-ը ներկայացրել է ապագա ցանցի Wi-Fi 6E երթուղիչները
Նոյեմբերի 11-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը ներկայացրել է ապագա ցանցի Wi-Fi 6E երթուղիչները։ Նախորդ տարի Unity սակագնային փաթեթների մեկնարկի ժամանակ ընկերությունը հայտարարել էր, որ առաջին անգամ Ucom ֆիքսված ցանցի հասանելիությամբ ՀՀ ողջ տարածքում Ընկերության բաժանորդները հնարավորություն են ստացել օգտվելու նաև նոր սերնդի Սուպեր Wi-Fi 6 սարքից։ Ի տարբերություն շուկայում լայն տարածված Wi-Fi 4 սարքերի, Wi-Fi 6-ն ապահովում է տվյալների փոխանցման 4 անգամ ավելի մեծ թողունակություն ու 16 անգամ ավելի բարձր արագություն, ինչի շնորհիվ Unity փաթեթներին միացած Ucom բաժանորդներն արդեն իսկ վայելում են մինչև 400 Մբ/վրկ արագությամբ տան ինտերնետը նաև Wi-Fi ցանցի միջոցով։ Ընդ որում Wi-Fi 6 սարքն անվճար է տրամադրվում։
Ներկայացված Wi-Fi 6E գերժամանակակից սարքավորումը Wi-Fi Alliance անլար ցանցի վերջին ստանդարտն է։ Դրա հիմնական առանձնահատկությունն այն է, որ ի տարբերություն այժմ տրամադրվող Wi-Fi 6 երթուղիչների, որոնք միաժամանակ գործում են 2,4 ԳՀց և 5 ԳՀց տիրույթներում, Wi-Fi 6E սարքերը կարող են աշխատել նաև 6 ԳՀց տիրույթում:
«Պարզ լեզվով ասած՝ որքան բարձր է հաճախականությունը, այնքան ավելի շատ տվյալներ է հնարավոր փոխանցել ավելի ցածր ուշացումով։ Եթե ​​անմիջապես երթուղիչի մոտակայքում եք, ապա նվազագույն ուշացումով և նվազագույն ժամանակում հնարավոր կլինի փոխանցել և ստանալ ուղղակի սկայական քանակությամբ տվյալներ», - մանրամասնել է «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը։
Հավելենք, որ այօրվա դրությամբ շատ քիչ երկրներում է պաշտոնապես թույլատրված 6 ԳՀց տիրույթում հաճախականությունների օգտագործումը։ Այնուամենայնիվ, նորագույն Wi-Fi 6E  տեխնոլոգիան թույլ կտա, մասնավորապես, զգալիորեն բարելավել առցանց խաղերի և տեսաշարերի որակը ու բաժանորդների փորձառությունը հենց անլար ցանցերում, նույնիսկ եթե միևնույն ցանցին միաժամանակ մի քանի սարքավորում է միացված։

• 14-11-2022 11:56:25   | Armenia  |  Social
During the press conference held on November 11, 2022 Ara Khachatryan, Director General at Ucom, presented the Wi-Fi 6E routers to be exploited in the future network. Last year, during the launch of Unity tariff packages, the Company announced that for the first time that Ucom’s subscribers have the opportunity to benefit from a new generation Super Wi-Fi 6 device throughout Armenia, where Ucom's fixed network is available. Unlike its predecessor and the most widely used Wi-Fi 4 devices on the market, Wi-Fi 6 provides 4 times faster bandwidth and up to 16 times higher speed, allowing Ucom subscribers to enjoy home internet at the speed of up to 400 Mbps/sec also via Wi-Fi. Moreover, the Wi-Fi 6 device is provided free of charge.
The presented state-of-the-art Wi-Fi 6E equipment is the latest Wi-Fi Alliance wireless network standard. Its main feature is that unlike currently available Wi-Fi 6 routers, which operate simultaneously in the 2.4 GHz and 5 GHz bands, Wi-Fi 6E devices can also operate in the 6 GHz band.
“Simply put, the higher the frequency, the more data can be transmitted with lower latency. If you are in the immediate vicinity of the router, it will be possible to transfer and receive large amounts of data with the minimum delay and in the shortest time possible," explained Ara Khachatryan, Director General at Ucom.
Let's add that as of today, the use of frequencies in the 6 GHz range is officially allowed in very few countries. However, the latest Wi-Fi 6E technology will allow, in particular, to significantly improve the quality of online games, video streaming and the experience of subscribers in wireless networks, even if several devices are connected to the same network at the same time.