Մարդու իրավունքների պաշտպանը Վաշինգտոնում հանդիպել է ԱՄՆ Պետքարտուղարի Եվրոպական ու Եվրասիական հարցերով փոխտեղակալ Էրիկա Օլսոնի հետ
• 06-12-2022 12:04:31   | Հայաստան  |  Ի՞նչ է գրում մամուլը
Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը դեկտեմբերի 5-ին Վաշինգտոնում հանդիպել է ԱՄՆ Պետքարտուղարի Եվրոպական ու Եվրասիական հարցերով փոխտեղակալ Էրիկա Օլսոնի հետ։
Պաշտպանը շնորհակալություն է հայտնել հայ ռազմագերիների հայրենադարձման ուղղությամբ Պետդեպարտամենտի կողմից գործադրվող ջանքերի համար և ներկայացրել է այն դժվարություններն ու ապրումները, որով անցնում են ընտանիքները՝ նկատի ունենալով նաև տեղեկատվական սադրիչ այն միջավայրը, որը ստեղծվում է ադրբեջանական կողմից։
Փոխտեղակալ Օլսոնը նշել է, որ իրենք շարունակում են աշխատել բազմաթիվ հումանիտար հարցերի լուծման ուղղությամբ, այդ թվում՝ ռազմագերիների վերադարձի, անհետ կորած անձանց ճակատագրերի պարզման և այլն։
Քրիստիննե Գրիգորյանը փոխտեղակալին ներկայացրել է Պաշտպանի հաստատության արտահերթ զեկույցները, որոնցում փաստագրել ու վերլուծել են սեպտեմբերի 13-14-ին ադրբեջանական հարձակման ընթացքում ու դրանից հետո տեղի ունեցած մարդու իրավունքների շարունակական խախտումները, հարձակման ենթարկված համայնքներում ապրող մարդկանց հումանիտար խնդիրները, պատերազմական հանցագործության այն փաստերը, որոնք Պաշտպանի աշխատակազմը հաստատել է հատուկ մեթոդաբանությամբ, ինչպես նաև հայերնադարձված ռազմագերիների վկայությունների հիման վրա կատարված հետևությունները Ադրբեջանում իրենց պահման ընթացում խոշտանգումների ու անմարդկային վերաբերմունքի փաստերի մասին։
Պաշտպանը կարևորել է կատարված հանցանքների համար պատասխանատուների պատասխանատվության ու պատժի անխուսափելիության հարցը՝ անկախ նրանից, թե ինչ ազգություն ունի հանցագործը։
Էրիկա Օլսոնը կարևորել է Պաշտպանի հաստատության աշխատանքը և շնորհակալություն հայտնել կարևոր տեղեկությունները ժամանակին ու անաչառ կերպով ներկայացնելու համար։

• 06-12-2022 12:04:31   | Armenia  |  Press of Diaspora
On December 6, the Human Rights Defender Ms. Kristinne Grigoryan met Ms. Erica Olson, the Deputy Assistant Secretary of State overseeing policy for Southern Europe and the Caucasus, in Washington.
The Defender expressed her gratitude for the efforts made by the State Department toward the repatriation of Armenian prisoners of war. She also presented the problems and emotional difficulties that the family members of the prisoners of war are going through given the provocative information environment created by the Azerbaijani side.
The Deputy Assistant Ms. Olson noted that they are continuing their work aimed at solving many humanitarian issues, including the return of prisoners of war, and clarifying the fate of missing persons, etc.
The Defender presented to Ms. Olson the ad hoc reports of the Defender’s Office, which documented and analyzed the continuous violations of human rights during and after the Azerbaijani military aggression on September 13-14, 2022, and the humanitarian problems faced by people living in the communities that were attacked. The reports also included facts about the war crimes which were confirmed by the Defender’s Office based on a specific methodology, as well as the testimonies of repatriated prisoners of war concerning the facts of torture and inhuman treatment during their detention in Azerbaijan.
The Defender emphasized the responsibility of the perpetrators of war crimes and the inevitability of their punishment, regardless of their nationality.
Ms. Erika Olson highly valued the work done by the Defender’s institution and expressed her gratitude for the timely and impartial presentation of important information.