• 10-01-2023 11:22:33   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն: Նախորդ տարվա երրորդ եռամսյակում ԵՄ մտավոր սեփականության գրասենյակը գրանցել է KASPERSKY CYBER IMMUNITY® ապրանքային նշանը։ Նշանի գործողությունը տարածվում է Եվրամիության ողջ տարածքում։ Ավելի վաղ ընկերությունը գրանցել էր նմանատիպ ապրանքային նշաններ ԱՄՆ-ում և Մեծ Բրիտանիայում և Cyber Immunity-ն՝ Ռուսաստանում։ Այս ընթացակարգը «Կասպերսկի» ընկերությանը տալիս է Kaspersky Cyber Immunity-ն իր պրոդուկտների նույնականացման համար օգտագործելու բացառիկ իրավունք:
Կիբեռիմունիտետի հայեցակարգը մշակվել է «Կասպերսկի» ընկերության կողմից և ընկած է KasperskyOS օպերացիոն համակարգի հիմքում։ Ընկերության կիբեռիմունային լուծումները մշակվել են Secure-by-Design սկզբունքին համապատասխան։ Նման մոտեցման դեպքում կիբեռպաշտպանվածության մեխանիզմները ստեղծվում են արդեն ՏՏ լուծման նախագծման փուլում։ Դա թույլ է տալիս նվազագույնի հասցնել հնարավոր խոցելիությունների քանակը և այնպես անել, որ համակարգը գործնականում անհնար լինի կոտրել:
Ընկերությունում կարծում են, որ Secure-by-Design մոտեցումը, փորձագետների կանխատեսումներով, ապագայում առանցքային կդառնա մշակման ցիկլում: Կարգավորող մարմինների որոշ փաստաթղթեր արդեն այժմ ներառում են դրա նկարագրությունը, օրինակ՝ Կիբեռկայունության մասին օրենքը (Cyber Resilience Act, CRA), որը վերջերս առաջարկել Է Եվրոպական հանձնաժողովը։ ԾԱ-ի այնպիսի մշակողները, ինչպիսին AWS-ն է, արդեն կիրառում են Secure-by-Design-ն իրենց ծառայությունների ստեղծման մեջ։ Տեխնոլոգիաների բնագավառի հետազոտական և խորհրդատվական գործակալությունները նույնպես ընդունում են կիբեռիմունային մոտեցման արժեքավորությունը:
Կիբեռիմունիտետը ենթադրում է ՏՏ պրոդուկտի՝ առանց անվտանգության լրացուցիչ միջոցների, օրինակ՝ հակավիրուսի օգտագործման կիբեռգրոհներին դիմակայելու ունակություն։ Կիբեռիմունային համակարգի վրա գրոհների տիպերի ճնշող մեծամասնությունը անարդյունավետ կլինի և չի կարողանա ազդել դրա կողմից կրիտիկական կարևոր գործառույթների կատարման վրա։ ՏՏ պրոդուկտները կիբեռիմունիտետով օժտել կարելի է՝ KasperskyOS-ն օգտագործելով որպես մշակման հարթակ և լուծում ստեղծելիս հետևելով հատուկ մեթոդաբանությանը։ Այս մեթոդաբանությունը ներառում է ՏՏ պրոդուկտի անվտանգության և շահագործման նպատակների սահմանումը, համակարգը մեկուսացված անվտանգության տիրույթների բաժանելը և այդ տիրույթների միջև տեղեկատվական հոսքերի վերահսկումը։
«KASPERSKY CYBER IMMUNITY® ապրանքային նշանի գրանցումը ԵՄ-ում կարևոր քայլ է մեր թիմի համար: Մեզ, մեր հաճախորդների և շուկայի փորձագետների համար սա ևս մեկ հաստատում է, որ KasperskyOS-ի վրա հիմնված պրոդուկտներն ունեն յուրահատուկ առանձնահատկություն, որը ձեռք է բերել միջազգային ճանաչում: Կիբեռիմունային մոտեցումը երաշխավորում է, որ կիբեռսպառնալիքների մեծ մասը չի կարող ազդել ինչպես առանձին սարքերի, այնպես էլ կորպորատիվ ՏՏ համակարգերի անվտանգության վրա։ Սա ոչ միայն նպաստում է կազմակերպությունների թվային փոխակերպմանը, այլ նաև օգնում է մեզ կառուցել ավելի պաշտպանված թվային աշխարհ»,- մեկնաբանում է «Կասպերսկի» ընկերության գլխավոր տնօրեն Եվգենի Կասպերսկին։
Կիբեռիմունիտետի հայեցակարգի և KasperskyOS օպերացիոն համակարգի մասին ավելի մանրամասն կարելի է իմանալ ընկերության կայքում:

• 10-01-2023 11:22:33   | Армения  |  Новости науки и технологии
Представительство «Лаборатории Касперского» в Армении. В третьем квартале 2022 года Ведомство по интеллектуальной собственности ЕС зарегистрировало товарный знак KASPERSKY CYBER IMMUNITY®. Действие знака распространяется на всю территорию Евросоюза. Ранее компания зарегистрировала аналогичные товарные знаки в США и Великобритании и Cyber Immunity в России. Эта процедура даёт «Лаборатории Касперского» эксклюзивное право использовать Kaspersky Cyber Immunity для идентификации своих продуктов.
Концепция кибериммунитета разработана «Лабораторией Касперского» и лежит в основе операционной системы KasperskyOS. Кибериммунные решения компании разработаны в соответствии с принципом Secure-by-Design. При таком подходе механизмы киберзащищённости создаются уже на этапе проектирования IT-решения. Это позволяет свести к минимуму количество потенциальных уязвимостей и сделать так, чтобы систему было практически невозможно скомпрометировать.
В компании считают, что подход Secure-by-Design, по прогнозам экспертов, станет ключевым в цикле разработки в будущем. Некоторые документы регулирующих органов уже сейчас включают его описание, например Закон о киберустойчивости (Cyber Resilience Act, CRA), который недавно предложила Европейская комиссия. Такие разработчики ПО, как AWS, уже применяют Secure-by-Design в создании своих сервисов. Исследовательские и консалтинговые агентства в области технологий также признают ценность кибериммунного подхода.
Кибериммунитет подразумевает способность IT-продукта противостоять кибератакам без использования дополнительных (наложенных) средств безопасности, например антивируса. Подавляющее большинство типов атак на кибериммунную систему будут неэффективными и не смогут повлиять на выполнение ею критически важных функций. Наделить IT-продукты кибериммунитетом можно, используя KasperskyOS в качестве платформы для разработки и следуя специальной методологии при создании решения. Эта методология включает определение целей безопасности и условий эксплуатации IT-продукта, разделение системы на изолированные домены безопасности и контроль информационных потоков между этими доменами.
«Регистрация товарного знака KASPERSKY CYBER IMMUNITY® в ЕС — важный шаг для нашей команды. Для нас, наших клиентов и экспертов рынка это ещё одно подтверждение, что продукты на базе KasperskyOS обладают уникальной особенностью, которая получила международное признание. Кибериммунный подход гарантирует, что большинство киберугроз не смогут повлиять на безопасность как отдельных устройств, так и корпоративных IT-систем. Это не только способствует цифровой трансформации организаций, но и помогает нам строить более защищённый цифровой мир», ― комментирует Евгений Касперский, генеральный директор «Лаборатории Касперского».
Подробнее о концепции кибериммунности и операционной системе KasperskyOS можно узнать на сайте компании.