21-05-2024 15:04:18 | Հայաստան | Քաղաքական
2024 թվականի մարտի 27-ին իտալական Irpmedia.irpi.eu կայքում հրապարակված ծավալուն հոդվածում՝ «Ինչպես Վատիկանը օգնեց օրինականացնել Ալիևի միապետությունն Ադրբեջանում» վերնագրով, Սիմոնե Զոպելարոն բացահայտում է Վատիկանի ադրբեջանամետ կողմնակալությունը ֆինանսական նվիրատվությունների պատճառով, չնայած Հայաստանը քրիստոնյա պետություն է, իսկ Ադրբեջանը՝ իսլամական:
2020 թվականի փետրվարի 22-ին Ադրբեջանի բռնակալ ղեկավար Իլհամ Ալիևը և նրա կինը՝ երկրի փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիևան, պետական այցով ժամանել էին Վատիկան։ Նրանց պաշտոնապես ընդունել էին Ֆրանցիսկոս պապը, պետքարտուղար Կարդինալ Պիետրո Պարոլինը և միջպետական հարաբերությունների քարտուղար արքեպիսկոպոս Պոլ Ռիչարդ Գալագերը:
Ալիևան Վատիկան էր եկել, որպեսզի ստանար Սուրբ Աթոռի կողմից աշխարհականներին շնորհվող բարձրագույն պարգևը՝ «Մեծ Խաչը»։ Այդ պարգևը առաջարկում են թեմական եպիսկոպոսները՝ որպես գնահատանքի և երախտագիտության նշան Եկեղեցուն կամ հասարակությանը մատուցած ծառայությունների համար, և այն վերապահված է պետությունների ղեկավարներին, նախարարներին, դեսպաններին և թագավորական ընտանիքի անդամներին: Սակայն Ադրբեջանի նկատմամբ Վատիկանի հետաքրքրության շարժիչ ուժը Հեյդար Ալիևի Հիմնադրամի կողմից տրամադրվող ֆինանսական աջակցությունն է։
Զարմանալիորեն, չնայած փոքրամասնությունների, այլախոհների և այլ կրոնների նկատմամբ Ադրբեջանի անհանդուրժողականությանը, Սուրբ աթոռն իր երախտագիտությունն է հայտնել «տարբեր դավանանքների նկատմամբ Ադրբեջանի բաց լինելու և խաղաղ վերաբերմունքի համար»։
Վախենալով Ադրբեջանի նվիրատվությունների կորստից՝ Վատիկանը դժկամությամբ է թույլ տվել Բաքվի հասցեին որևէ քննադատություն, հատկապես՝ սեփական հոգևորականների կողմից: «Հայր Ժորժ-Անրի Ռույսենը հեռացվել է Հայրապետական արևելյան ինստիտուտից, քանի որ նա քննադատում էր նրանց, ովքեր չէին ցանկանում օգտագործել «Հայոց ցեղասպանություն» ձևակերպումը»:
Հաշվի առնելով Ադրբեջանի «խավիարային դիվանագիտությունից» օգուտ քաղելու ակնկալիքները՝ Վատիկանը չի ցանկացել ավելի էական բան ասել, քան «միջմշակութային և միջկրոնական երկխոսության կարևորությունը՝ ի նպաստ տարբեր կրոնական և էթնիկ խմբերի միջև խաղաղ գոյակցության»՝ նկատի ունենալով հայերին և ադրբեջանցիներին։ Հռոմի պապն աղոթել է Ղարաբաղի բնակիչների համար՝ հուսալով, որ «միջազգային հանրության աջակցությամբ կողմերի միջև բանակցությունները կխթանեն տևական համաձայնություն, որը վերջ կդնի մարդասիրական ճգնաժամին»: Նույնիսկ 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ «եկեղեցին չկարողացավ դուրս գալ «բոլոր ներգրավված կողմերին և միջազգային հանրությանը» ուղղված «զենքերը վայր դնելու» չափավորության ընդհանուր կոչերից այն կողմ»:
2023 թվականի հոկտեմբերի 24-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն առաքելական նվիրակ Խոսե Ավելինո Բեթենկուրտից ստացավ նույն պարգևը, որը երեք տարի առաջ տրվել էր Ադրբեջանի փոխնախագահ Ալիևային: Այնուամենայնիվ, կար մի էական տարբերություն․ մինչ Ալիևան իր մրցանակը ստացավ անմիջապես Հռոմի պապից, Փաշինյանին պատվեց առաքելական նվիրակը: Կային նաև այլ տարբերություններ, որոնք «օգնեցին ամրապնդել Ալիևների ընտանիքի իշխանությունը՝ չնայած Արցախում մարդու իրավունքների խախտումներին»:
«Մշակույթի հայրապետական խորհրդի պատվավոր նախագահ և Սրբազան հնագիտության հայրապետական հանձնաժողովի նախագահ Կարդինալ Ջանֆրանկո Ռավասին Վատիկանի ամենաբարձր պաշտոնյան է, որ առավելագույն ջանքեր է գործադրել Ադրբեջանի հետ երկխոսություն սկսելու համար»: 2013 թվականին նա Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից պարգևատրվեց Բարեկամության շքանշանով՝ բարձրագույն պարգև, որը տրվում է «Ադրբեջանի և օտարերկրյա պետության միջև բարեկամական, տնտեսական և մշակութային հարաբերությունների զարգացման գործում ունեցած հատուկ ներդրման համար»։
Կարդինալ Կլաուդիո Գուջերոտին համարվում է Վատիկանի և Բաքվի միջև ստեղծված «առանձնաշնորհյալ կապի գլխավոր հերոսը»։ «Չափազանց կրթված, բազմալեզու, հավակնոտ և իշխանասեր կարդինալ Գուջերոտին Ալիևների ընտանիքին ճանաչում էր 2002 թվականից, երբ դեռ ողջ էր 1969 թվականից իշխանության ղեկին գտնվող նախագահ Հեյդար Ալիևը»։
2000-ականների սկզբին Գուջերոտին հանդիպել է Ադրբեջանի իշխանությունների հետ՝ որպես Հարավային Կովկասի նվիրակ, որը ստանձնել էր 2001 թվականին: Մինչ այդ Սուրբ Աթոռի այս նվիրակությունը վերաբերում էր միայն Վրաստանին և Հայաստանին: Այդ տարիներին, երբ Հայաստանը հաղթեց Ադրբեջանին առաջին հակամարտությունում, տարածաշրջանում հրադադարը երաշխավորում էր Ռուսաստանը։ Էթնիկական ատելությունը, որը դեռևս սնում էր հակամարտությունը, սկսել էր հանդարտվել, սակայն նվիրակ Գուջերոտին Ադրբեջանն անվանեց «երկիր [որը] տարբեր կրոնների ժողովուրդների խաղաղ գոյակցության խորհրդանիշն է»։
«2011 թվականին՝ որպես նվիրակ իր առաքելությունն սկսելուց տասը տարի անց, Գուջերոտին ստորագրեց պատմական համաձայնագիր, որն առաջին անգամ կարգավորում էր Բաքվի և կաթոլիկ եկեղեցու միջև հարաբերությունները: Վավերացման պահին վերհիշելով 2019 թվականին Բաքվի «Բարոյական արժեքների խթանման հիմնադրամի» կողմից հրատարակված «Քրիստոնեությունը Ադրբեջանում» գիրքը, Գուջերոտին երախտագիտություն է հայտնել (Ադրբեջանի) կառավարությանը, որ պայմաններ է ստեղծել [համաձայնագիրը] հնարավոր դարձնելու համար՝ ընդգծելով, որ մեր երկիրը միշտ հավատարիմ է մնացել հանդուրժողականության սկզբունքներին և նշել, որ համաձայնագիրը իր տեսակի մեջ եզակի փաստաթուղթ է, քանի որ Վատիկանը նախկինում երբեք նման համաձայնագիր չի ստորագրել որևէ պետության հետ»:
Ըստ Գուջերոտիի՝ «Ադրբեջանը հերթական անգամ ցույց տվեց իր հանդուրժողականությունը։ Այժմ ողջ աշխարհն է դրա ականատեսը։ Համոզված եմ, որ այս փաստաթուղթը դրական արձագանք կստանա աշխարհում և կհիշվի որպես պատմական մեծ իրադարձություն։ Մամուլի արձագանքն առաջին իսկ օրվանից ապացուցում է, որ մենք իրավացի ենք։ Սուրբ գահի և Թագի անունից այս ամենի համար իմ խորին շնորհակալությունն եմ հայտնում նախագահ Իլհամ Ալիևին և Ադրբեջանի կառավարությանը»։
2009 թվականից ի վեր Հեյդար Ալիևի Հիմնադրամը՝ Մեհրիբան Ալիևայի գլխավորությամբ, ֆինանսավորում է Վատիկանում տարբեր միջոցառումներ՝ վերականգնման ծրագրեր, ցուցահանդեսներ և համերգներ: Ադրբեջանի կողմից ֆինանսավորվող այլ նախագծերի թվում են՝ հռոմեական գետնադամբանները, Վատիկանի թանգարանները, Վատիկանի առաքելական գրադարանը և կաթոլիկ եկեղեցիները Ֆրանսիայում ու Ադրբեջանում: Այս նվիրատվությունները կազմել են մեկ միլիոն եվրո:
2013 թվականին Գուջերոտին ստացավ Մովսես Խորենացի մեդալը՝ Հայաստանի բարձրագույն պարգևը, այն ժամանակվա նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից՝ հայագիտության մեջ իր կարևոր ավանդի, ինչպես նաև Երևանի ու Սուրբ Աթոռի միջև հարաբերությունների ամրապնդմանն ուղղված ջանքերի համար։
Հոդվածի հեղինակը եզրակացրել է՝ Վատիկանի և Ադրբեջանի միջև սերտ հարաբերությունները, թերևս չնախատեսված կերպով, ամրապնդել են ադրբեջանական միապետության գերիշխող դերը... ինչը կարող է նպաստել դիվանագիտական կարգավորմանը, որը հետին պլան կմղի կամ կջնջի ադրբեջանական միապետության կողմից իրականացված հանցագործություններն ու ագրեսիաները:

• 21-05-2024 14:57:18   | Armenia  |  Politics
In a lengthy article published in the Irpmedia.irpi.eu in Italian on March 27, 2024, titled, “How Vatican helped legitimize the Aliyev autocracy in Azerbaijan,” Simone Zoppellaro exposes Vatican’s pro-Azerbaijan tilt due to financial donations, despite Armenia being a Christian nation, while Azerbaijan is Islamic.
On Feb. 22, 2020, the autocratic leader of Azerbaijan Ilham Aliyev, and his wife, Mehriban Aliyeva, the country’s Vice President, paid a state visit to the Vatican. They were received officially by Pope Francis, Secretary of State Cardinal Pietro Parolin, and Secretary for Relations with States Archbishop Paul Richard Gallagher. Mrs. Aliyeva was at the Vatican to receive the highest honor awarded to a lay person by the Holy See: “The Grand Cross.” The award is proposed by the Diocesan Bishops “as a sign of appreciation and gratitude for services to the Church or to society reserved for Heads of State, ministers, ambassadors, and royalty.” However, the driving force behind Vatican’s interest in Azerbaijan is the financial support provided by the Heydar Aliyev Foundation.
Ironically, despite Azerbaijan’s intolerance of minorities, dissidents and other religions, the Holy See expressed its appreciation to “Azerbaijan's openness and peaceful attitude towards different faiths.”
Fearing the loss of Azerbaijan’s donations, the Vatican has been reluctant to allow any criticism of Baku, particularly by its own clergy. “Father Georges-Henri Russyen was expelled from the Pontifical Oriental Institute because he was critical of those who did not want to use the formula ‘Armenian genocide.’”
Given the expectations of benefiting from Azerbaijan’s “Caviar Diplomacy,” the Vatican has not been willing to say anything more substantial than emphasizing “the importance of intercultural and inter-religious dialog in favor of peaceful coexistence among different religious and ethnic groups,” meaning Armenians and Azeris. The Pope prayed for the inhabitants of Karabakh, hoping “that the talks between the parties, with the support of the international community, will foster a lasting agreement that will end the humanitarian crisis,” Even during the 2020 War, “the Church was unable of going beyond generic appeals for moderation ‘to all the parties involved and to the international community’ to ‘lay down their weapons.’”
On October 24, 2023, Prime Minister Nikol Pahinyan received from the Apostolic Nuncio José Avelino Bettencourt the same award given three years earlier to Aliyeva, Azerbaijan’s Vice President. However, there was a major difference. While Aliyeva received her award directly from the Pope, Pashinyan was honored by an Apostolic Nuncio. There were also other differences which “helped consolidate the power of the Aliyev family, despite human rights violations in Artsakh.”
“Cardinal Gianfranco Ravasi, honorary president emeritus of the Pontifical Council for Culture and chairman of the Pontifical Commission for Sacred Archaeology, is the highest Vatican official who has made the most efforts to open a dialog with Azerbaijan.” He was awarded the Order of Friendship in 2013 by the Azerbaijani authorities -- a high honor offered for a “special contribution to the development of friendly, economic and cultural relations between Azerbaijan and a foreign state.”
Cardinal Claudio Gugerotti is considered “the protagonist of the privileged channel” established between the Vatican and Baku. “Highly educated and polyglot, ambitious and lover of power, Cardinal Gugerotti has known the Aliyev family since 2002, when Pres. Heydar Aliyev, in power since 1969, was still alive.”
“In the early 2000s, Gugerotti met with the Azerbaijani authorities as Nuncio for the Southern Caucasus, a position he assumed in 2001. Before then this nunciature for the Holy See included only Georgia and Armenia. Those were the years in which Russia guaranteed a ceasefire in the region, after Armenia had defeated Azerbaijan in the first conflict. The ethnic hatred that is still fuel for the conflict was beginning to settle, but Nuncio Gugerotti called Azerbaijan a ‘country [that] is a symbol of peaceful coexistence between people of different religions.’”
“Ten years after he began his mission as Apostolic Nuncio in 2011, Gugerotti signed the historic agreement which, for the first time, regulated relations between Baku and the Catholic Church. At the time of ratification, recalls a 2019 book produced by the Foundation for the Promotion of Moral Values from Baku entitled ‘Christianity in Azerbaijan,’ Gugerotti expressed gratitude to the (Azeri) government for creating the conditions that made possible [the agreement], emphasizing that our country always remained committed to the principles of tolerance, and noting that the agreement was the first document of its kind, because the Vatican had never signed such an agreement with any state before.”
According to Gugerotti, “Azerbaijan has once again demonstrated its tolerance. Now the whole world is witnessing it. I am sure that this document will receive a positive response in the international world and will be remembered as a great historical event. The reaction of the press from day one proves us right. On behalf of the Holy Throne and the Crown, I extend my deep thanks for all this to President Ilham Aliyev and the Government of Azerbaijan.”
Since 2009, the Heydar Aliyev Foundation, headed by Mehriban Aliyeva, has funded various activities in the Vatican: restoration projects, exhibitions and concerts. Other projects funded by Azerbaijan included: the Roman catacombs, the Vatican Museums, the Vatican Apostolic Library, and Catholic churches in France and Azerbaijan. These donations amount to one million euros.
In 2013, Gugerotti received the Movses Khorenatsi Medal -- the highest Armenian honor -- from the then president Serzh Sargsyan for his important contribution to Armenian studies, but also the effort aimed at strengthening relations between Yerevan and the Holy See.
The author of the article concluded that the close relationship between the Vatican and Azerbaijan has had the effect, perhaps unintended, of strengthening the hegemonic role of the Azeri autocracy… which may contribute to a diplomatic normalization that would put in the background, or erase, crimes and aggressions committed by the Azeri autocracy.