• 12-10-2024 12:05:29   | Հայաստան  |  Քաղաքական
2019 թվականին ես հոդված էի գրել Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի կողմից 2012 թվականին Թուրքիայում ներկայացված հայցի կարգավիճակի մասին՝ տասնամյակներ առաջ իր բռնագրավված հազարից ավելի կալվածքները վերստանալու համար։
12 տարի շարունակ Թուրքիայում տարբեր դատարաններ դիմելուց հետո Պատրիարքարանը վերջապես մեծ հաղթանակ տարավ անցած շաբաթ։
Իշխան Էրդինչն այս լավ լուրը զեկուցեց 2024 թվականի հոկտեմբերի 4-ին Ստամբուլի հայկական «Ակոս» թերթում՝ «Կարևոր զարգացում Թուրքիայում Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքության կալվածքների համար. Մար Յակուբ հիմնադրամը ձեռք է բերում իրավաբանական անձի կարգավիճակ» վերնագրով հոդվածում։ Մար Յակուբ ասելով նա նկատի ունի Երուսաղեմի Սուրբ Հակոբյանց հայոց պատրիարքարանը։
Թուրքիայի Հիմնադրամների գլխավոր տնօրինությունը (GDF) 1973 թվականին բռնագրավել էր Երուսաղեմի պատրիարքարանի կալվածքները՝ Օսմանյան կայսրության ժամանակ ստեղծված Մար Յակուբ հայկական եկեղեցու հիմնադրամը ներկայացնելով որպես այլևս չգործող։
Երուսաղեմի Հայոց պատրիարք Նուրհան Մանուկյանի 2012 թվականի հայցն ի սկզբանե մերժվել էր ինչպես Անկարայի ստորին ատյանի, այնպես էլ վերաքննիչ դատարանի կողմից։ Այնուհետեւ պատրիարքը դիմեց Թուրքիայի Սահմանադրական դատարան՝ երկրի բարձրագույն դատարան, որը որոշեց, որ ստորին ատյանի դատարանը խախտել էր Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի իրավունքները։ Ստորին դատարանն այնուհետև չեղյալ հայտարարեց Հայոց պատրիարքարանի կալվածքների սառեցված կարգավիճակը։
Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի թուրք փաստաբան Ալի Էլբեյօղլուն «Ակոս» թերթին ասաց, որ Պատրիարքարանը այժմ երկու տարբերակ ունի․ կա՛մ Թուրքիայի քաղաքացու է նշանակելու որպես իր ներկայացուցիչ Թուրքիայում՝ կալվածքները տնօրինելու համար, ինչպես դա եղել է մինչ դրանց բռնագրավումը, կա՛մ էլ դրանք կառավարվելու են Երուսաղեմից։
Տարիների ընթացքում Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի բռնագրավված կալվածքների մեծ մասը վաճառվել է երրորդ անձանց՝ առանց Պատրիարքարանին որևէ փոխհատուցում վճարելու։
Պատրիարք Մանուկյանն այս տարիների ընթացքում երբեք հրապարակային հայտարարություն չի արել Թուրքիայում իր ներկայացրած հայցի մասին։ Լրատվամիջոցների միակ հաղորդագրությունները վերաբերել են անհայտ պատճառներով նրա բազմաթիվ այցելություններին Ստամբուլ։ Թեև փաստաբան Էլբեյօղլուն «Ակոս»-ին ասաց, որ Երուսաղեմի պատրիարքարանը 100-ից ավելի կալվածքներ ունի Թուրքիայում, սակայն պատրիարք Մանուկյանը բացառիկ հարցազրույցում 2019-ին ինձ ասաց, որ Պատրիարքարանը 1200 կալվածք ունեցել է միայն Ստամբուլում և մի քանի տասնյակ՝ ամբողջ Թուրքիայի տարածքում։
Պատրիարքը նաև տեղեկացրեց ինձ, որ նախկինում Ստամբուլի մաս կազմող Յալովայում, Երուսաղեմի պատրիարքարանին պատկանող շատ մեծ և արժեքավոր մի կալվածք թուրքահայի կողմից 1950-ականներին վաճառվել է մի թուրքի, և այնուհետև փախել է Միացյալ Նահանգներ։ Պատրիարքը ասել է, որ շահագրգռված է հայց ներկայացնելու այդ թուրքահայի ժառանգների դեմ։
Փաստաբան Էլբեյօղլուն անցյալ շաբաթ «Ակոս»-ին ասաց, որ Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանին է պատկանում «Կուզգյունչուք [Ստամբուլում] բարձրարժեք առանձնատունը, որի իրավունքը հաստատող փաստաթուղթը փոխանցվել է Ստամբուլի քաղաքապետարանին, այնուհետև այն քանդել են»։ Փաստաբանը նաև ասաց, որ «Հայոց պատրիարքարանի հիմնադրամից բռնագրավվել է 21 կալվածք Ալթունիզադեում [Ստամբուլում], Ստամբուլի [հայտնի] Իսթիքլալ բուլվարում, Ֆաթիհում [Ստամբուլի շրջան] և Ադանա քաղաքում»։
Դեռևս հայտնի չէ, թե ինչ է անելու Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարանը վերականգնված կալվածքների հետ և ինչ փոխհատուցում կստանա այն կալվածքների համար, որոնք վաղուց վաճառվել են երրորդ անձանց:
Առաջարկում եմ Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանին՝ ձևավորել մեծ հարգանք վայելող հայ անհատներից կազմված միջազգային հանձնաժողով՝ վերահսկելու այս կալվածքների կառավարումը և Պատրիարքարանին տրվող փոխհատուցումները:
Հաշվի առնելով Իսրայելում Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի կալվածքների վաճառքի կամ վարձակալության շուրջ ծավալվող վեճերը, պատրիարքին ձեռնտու կլինի թափանցիկություն ցուցաբերել՝ գաղտնի բիզնես գործարքներից և կոռուպցիայի մեղադրանքներից խուսափելու համար:
Այս կալվածքների ակնկալվող վերադարձը շատ դրական զարգացում է, քանի որ թուրքական կառավարությունը հազվադեպ է համաձայնել հայ սեփականատերերին վերադարձնել տասնամյակներ առաջ բռնագրավված նրանց կալվածքները: 2011 թվականին Թուրքիայի կառավարությունը հայտարարեց, որ հայկական, հունական և հրեական բարեգործական հիմնադրամներից բռնագրավված կալվածքները կա՛մ կվերադարձնի նրանց, կա՛մ փոխհատուցում կվճարի կալվածքների արժեքի համար, եթե դրանք վաճառվել են երրորդ անձանց։
Այնուամենայնիվ, այն բանից հետո, երբ մի շարք կալվածքներ վերադարձվեցին այս փոքրամասնություններին, կառավարությունը դադարեցրեց գործընթացը, թեև որոշ դատական գործեր դեռևս ընթացքի մեջ են:
Ես դիտարկում եմ Թուրքիայի ջանքերը՝ վերադարձնելու բռնագրավված հայկական կալվածքները, որպես իրենց պատմական հանցագործությունները մաքրագործելու միջոց: Թեև մենք պետք է զգուշանանք թուրքական նման խորամանկ հնարքներից, բայց պետք է օգտվենք բոլոր հնարավորություններից՝ վերականգնելու Ցեղասպանության ժամանակ մեր կորցրածի՝ տարածքների, կալվածքների և այլ ունեցվածքների մի մասը: Եվ այն, ինչ մենք չենք կարող վերականգնել, պետք է դրանց համար փոխհատուցում ստանանք:
Ահա թե ինչու հայ ժողովուրդը չպետք է երբեք մոռանա անցյալի անարդարությունները և անի հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի պահպանի իր կորուստների հիշողությունն այնքան ժամանակ, որքան անհրաժեշտ է։ Ոչինչ առհավետ կորած չէ: Պատմությունն անսպասելի շրջադարձեր կունենա, և ոչ ոք չգիտի, թե երբ իրավիճակը կփոխվի հօգուտ մեզ: Սակայն, եթե մենք ինքներս հրաժարվենք մեր պահանջներից, դրանք ընդմիշտ կկորցնենք:

• 12-10-2024 12:05:29   | Армения  |  Политика
В 2019 году я опубликовал статью о статусе иска 2012 года, поданного Армянским Иерусалимским Патриархатом в Турции, о возвращении более тысячи объектов недвижимости, конфискованных несколько десятилетий назад. После 12 лет апелляций в различные суды Турции Патриархат на прошлой неделе наконец одержал крупную победу. Ишхан Эрдинч сообщил об этой хорошей новости 4 октября 2024 года в стамбульской армянской газете «Акос».
В 1973 году Главное управление фондов Турции (GDF) конфисковало поместья Иерусалимского Патриархата Армянской Апостольской Церкви, представив Фонд Святого Акопа, основанный во времена Османской империи, несуществующим. Иск 2012 года армянского патриарха Иерусалима Нурхана Манукяна первоначально был отклонен как судом низшей инстанции Анкары, так и апелляционным судом. Тогда патриарх обратился в Конституционный суд Турции, высший суд страны, который постановил, что нижестоящий суд нарушил права Армянского Патриархата Иерусалима, после чего суд низшей инстанции отменил замороженный статус имений Армянского Патриархата.
Турецкий юрист Армянского Патриархата Иерусалима Али Эльбейоглу заявил газете «Акос», что у Патриархата теперь есть два варианта - либо он назначит гражданина Турции своим представителем в Турции для управления имениями, как это было до их конфискации, либо они будут управляться из Иерусалима.
Отмечу, что за прошедшие годы большая часть конфискованного имущества Иерусалимского Армянского Патриархата была продана третьим лицам без выплаты какой-либо компенсации Патриархату. За эти годы Патриарх Манукян ни разу не сделал публичного заявления по поводу иска, поданного им в Турции. Единственные сообщения в СМИ касались его многочисленных визитов в Стамбул по неизвестным причинам. Хотя адвокат Эльбейоглу рассказал «Акосу», что Иерусалимский патриархат имеет более 100 имений в Турции, патриарх Манукян в эксклюзивном интервью в 2019 году рассказал мне, что только в Стамбуле у патриархии было 1200 имений и несколько десятков по всей Турции. Патриарх также сообщил мне, что очень большое и ценное поместье, принадлежавшее Иерусалимскому Патриархату в Ялове, бывшей части Стамбула, было продано одним турецким армянином турку в 1950-х годах. Патриарх заявил, что заинтересован в возбуждении иска против потомков этого турецкого армянина.
Адвокат Эльбейоглу сообщил «Акосу» на прошлой неделе, что Иерусалимскому армянскому патриархату принадлежал «дорогой особняк в Кузгунджуке [Стамбул], правоустанавливающий документ на который был передан муниципалитету Стамбула, а затем особняк снесли». Адвокат также сообщил, что «21 поместье в Алтунизаде [Стамбул], стамбульском знаменитом бульваре Истикляль, Фатихе [район Стамбула] и Адане было конфисковано у Фонда Армянского Патриархата».
Пока неизвестно, что Армянский Патриархат Иерусалима будет делать с возвращенными поместьями и какую компенсацию получит за поместья, давно проданные третьим лицам.
Предлагаю Иерусалимскому Армянскому Патриархату сформировать международную комиссию из уважаемых армянских деятелей для надзора за управлением этими имениями и выплатой компенсаций Патриархату. Учитывая разногласия вокруг продажи или аренды недвижимости Армянского Иерусалимского Патриархата в Израиле, патриарх выиграл бы от прозрачности, чтобы избежать секретных деловых сделок и обвинений в коррупции.
Ожидаемое возвращение этих поместий является очень позитивным событием, поскольку турецкое правительство редко соглашалось вернуть армянским владельцам их поместья, конфискованные десятилетия назад. В 2011 году правительство Турции заявило, что либо вернет поместья, конфискованные у армянских, греческих и еврейских благотворительных фондов, либо выплатит компенсацию стоимости поместий в случае их продажи третьим лицам. Однако после того, как ряд поместий был возвращен этим меньшинствам, правительство остановило процесс.
Я рассматриваю шаги Турции по возвращению конфискованных армянских владений как способ искупить исторические преступления турок. Хотя мы должны остерегаться таких хитрых турецких уловок, мы должны использовать любую возможность, чтобы вернуть часть территорий, поместий и других активов, которые мы потеряли во время Геноцида. А за то, что мы не можем вернуть, мы должны получить компенсацию.
Именно поэтому армянский народ никогда не должен забывать несправедливости прошлого и делать все возможное, чтобы сохранять память о своих потерях так долго, как это необходимо. Фактически ничего не потеряно. История делает неожиданные повороты, и никто не знает, когда ситуация изменится в нашу пользу. Однако, если мы сами откажемся от своих претензий, мы потеряем их навсегда.