• 02-12-2024 16:00:25   | Հայաստան  |  Հասարակություն
Զառա Մխեյանը սառցե շոուների պրոդյուսեր, Մեգա համերգների կազմակերպիչ, հաստատուն բիզնես խորաթափանցութամբ կին-գործարար է, ում կարող են նախանձել շատ տղամարդ ձեռներեցներ:
- Մենք երկար ենք սպասել այս հարցազրույցին, առաջին հերթին այն պատճառով, որ ձեր յուրաքանչյուր օրը գերհագեցած է, և դուք ապրում եք Ռուսաստանում. գործեր, բեմադրություններ, կրկին գործեր՝ մեկ Ռուսաստանում, մեկ Հայաստանում: Դուք խելացի եք, հմայիչ և գեղեցիկ: Ինչպե՞ս եք կարողանում մշտապես այդքան լավ տեսք ունենալ:
- Ինձ առաջնորդում է սերը: Սերն այն ամենի հանդեպ, ինչ ես անում եմ և այն, ինչ շրջապատում է ինձ, սերը իմ հարազատների և ընկերների հանդեպ: Ի՞նչ է կյանքը: Շարժում ամեն ինչում՝ աշխատանքում, սպորտում, ընտանեկան հարաբերություններում: Բոլոր կանայք հիասքանչ են, իսկ տղամարդկանց սերը նրանց գեղեցկություն է հաղորդում։ Գեղեցիկ կինն այսօր սովորական երևույթ է, իսկ խելացի կինը՝ հազվադեպ, նա նաև վտանգավոր է: Ինչպես ասել է մեծն Նիցշեն «Իսկական տղամարդը երկու բան է ուզում. վտանգ և խաղ: Եվ այդ պատճառով էլ նա կամենում է կնոջը՝ որպես ամենավտանգավոր խաղալիք»: Իսկ միաժամանակ խելացի և գեղեցիկ կանայք իսկապես վտանգավոր են:
- Տեղյակ եմ, որ Դուք ունեք երեք մասնագիտություն կերամիկայի նկարիչ, զգեստների նկարիչ և տնտեսագետ, բայց, արդյունքում, պրոդյուսեր եք: Ի՞նչ մասնագիտացում և ի՞նչ թիմ ունեք:
- Իմ մասնագիտացումը ոգեշնչող գաղափարներ ստեղծելն է, մենք պարզապես միջոցառումներ չէ, որ կազմակերպում ենք, այլ աշխարհներ ենք ստեղծում: Ես փորձում եմ բարություն և սեր ուղարկել աշխարհին, այն ամենն, ինչ մենք անում ենք, լի է սիրով:
Մեր բոլոր շոուները՝ լինեն դրանք մասշտաբային, թե փոքր, հեռարձակվեն աշխարհով մեկ, թե լինեն միայն մեկ հանդիսատեսի համար, միավորվում են մի կարևոր բանի շուրջ՝ հիմքում դրված է մեծ գաղափար: Մենք անկեղծորեն խոսում ենք հանդիսատեսի հետ և շատ ենք ուզում, որ մեր շոուները փոխեն կյանքը դեպի լավը: Ես ունեմ իմ սիրած մասնագիտությունը՝ ստեղծել (ստեղծող), այո՛, պրոդյուսեր, ինչով ես ապրում եմ:
Իմ թիմը հիմնականում իմ ընտանիքն է (մայրս, մորաքույրս, որն այժմ, ցավոք, չկա, իմ նախկին ամուսինը, ում հետ մենք ունենք մեծ բարեկամություն և վեհ հարաբերություններ, իմ սիրելի զարմուհին), ովքեր աջակցել և աջակցում են ինձ ամբողջ ընթացքում: Եվ իհարկե, նաև իմ ընկերները, իմ գործընկերները և իմ սիրելի աշխատակիցները: Ընդհանուր առմամբ, հիմնական թիմի հարցում բախտս շատ է բերել, քանի որ ողջ կյանքի ընթացքում ինձ շրջապատում և աջակցում են, նրանք հիանալի և ինձ հարազատ դարձած մարդիկ են: Վախենամ ժամանակը քիչ է իմ անձնակազմի մասին պատմելու համար, (չնայած այն հանգամանքին, որ կային ժամանակավոր մարդիկ և երբեմն անհրաժեշտ էր ձևացնել նավի խորտակում, որպեսզի առնետները փախչեն այնտեղից, այդպիսով ես ամբողջովին մաքրեցի իմ նավը՝ տարբեր մակաբույծներից և առնետներից):
- Դուք Հայաստանում գեղասահքով եք զբաղվում մեր գեղասահորդների հետ, նրանց հետ շոու եք ստեղծում, ինչը ենթադրում է մշտական մարզումներ, ինչպես նաև ունեք ձեր սառցե շոուն: Դուք ստեղծել եք մեգա սառցե շոուներ, մեծ համերգներ, այժմ զբաղված եք նոր շոուների արտադրությամբ: Իսկ հիմա նաև հայ գեղասահորդների հետ սառցե ներկայացում եք ստեղծում: Ինչպե՞ս եք հասցնում այս ամենը:
- Ես վստահ եմ, որ որքան շատ ես զբաղված, այնքան շատ ես հասցնում: Այո, մենք առաջին անգամ Հայաստանում կունենանք սառցե ներկայացում, որը մեծ խիզախությամբ է ստեղծվել։ «Ձյունե թագուհու պատմությունը» ոչ միայն մեր հիանալի գեղասահորդների՝ ամենաբարձր մակարդակի գեղասահք է և հիասքանչ երաժշտություն, այլև փառահեղ բեմականացում:
Հանդիսատեսին սպասվում են ցնցող գեղեցկության զգեստներ: Նախագծի վրա աշխատում են հրաշալի, տաղանդավոր պարուսույց-բեմադրիչ Դմիտրի Լապշինը՝ մեր գեղեցկուհի Էլեն Համբարձումյանի հետ, ինչպես նաև՝ մարզիչ Գեղամ Վարդանյանը. նրանք ևս դարձել են մեր թիմի մի մասը: Սա իսկապես շոու է, որը համապատասխանում է համաշխարհային ամենաբարձր չափանիշներին։  «Ձյունե թագուհու պատմությունը» մի փոքրիկ աղջկա՝ Գերդայի մասին է, ով փնտրում է իր ընկերոջը՝ Կային, որին առևանգել է Ձյունե թագուհին։
«Ձյունե թագուհի» հեքիաթի հիմնական միտքն այն է, որ իրապես սիրող սիրտ, ազնիվ ձգտումներ և կամքի ուժ ունեցող մարդուն ոչինչ չի կարող խանգարել իր վեհ նպատակին հասնելու գործում: Պատմությունը հավերժական արժեքների մասին է, այն մասին, որ սերն օրինաչափ, անբացատրելի և կարևորագույն մի բան է, որ պարուրում է մեզանից յուրաքանչյուրին: Սերը կյանքի հիմքն է, նրա հիմնաքարը: Այս աշխարհում ամեն ինչ ստեղծվել է սիրուց և սիրո շնորհիվ: Այն Տիեզերքի հիմնական ստեղծարար էներգիան է: Սերը հոգու լույսն է, որը լուսավորում է ամեն ինչ իր ջերմ շողերով: Սերը ողջ տիեզերքի հիմքն է: Սերը ղեկավարում է կյանքը: Սերը կյանք է պարգևում: Սերն Ամենակարող է: Սերը հրաշք է: Սերը լույս է, իսկ այնտեղ, որտեղ կա լույս, խավարը նահանջում է:
Ես մանկուց սովոր եմ շատ աշխատել և ամբողջ կյանքում շարունակում եմ եռանդորեն գործել։ Եվ, իհարկե, այն հարցում, թե միաժամանակ քանի նախագիծ եմ անում, մեծ և կարևոր դեր է խաղում իմ թիմը: Դուք չեք պատկերացնում, թե ինչ հսկայական կազմակերպչական աշխատանք է դրված նրանց, և առաջին հերթին, նախագծի տնօրենի՝ իմ սիրելի Անգելինա Բաբաջանյանի ուսերին, նա մեր թիմի լուսավոր կետն է, չափազանց պատասխանատու և նրբանկատ։ Բացի սառցե ներկայացումներից APPA-pro-ն իրականացնում է մեկ այլ իրապես մասշտաբային նախագիծ. Ռուսաստանում ես շատ հուսալի գործընկերներ ունեմ, որոնց հետ կարող եմ մշտապես աճել և զարգանալ:
- Նախատեսում ե՞ք համագործակցել գեղասահքի համաշխարհային աստղերի հետ, ինչպես նախկինում:
- Իհարկե։ Մենք պարբերաբար ունենում ենք նոր մասնակիցներ, համաշխարհային գեղասահքի աստղեր, և ես ուրախ եմ, որ մեր պրոֆեսիոնալ ընտանիքը շարունակում է մեծանալ: Սակայն, առաջիկա երկու տարիներին շատ մեծ աշխատանք է լինելու մեր հայ գեղասահորդների հետ: Ես ուզում եմ մի քանի սառցե ներկայացումներ ստեղծել իմ ժողովրդի համար, հայ գեղասահորդների համար, դա մեծ և ծանր աշխատանք է. մարզումներ, վարպետության դասեր, բեմադրություններ, բայց ես վայելում եմ դա: Աննկարագրելի հաճույք է, երբ դու անում ես հայրենի երկրիդ համար, և ես երբ տեսնում եմ մեր գեղասահորդների երջանկությունից փայլող աչքերը, դրանից ավել ինձ ոչինչ հարկավոր չէ:
- Իսկ գեղասահքի դպրոցում ի՞նչ ձևաչափով եք աշխատում, դժվարություններ կա՞ն:
- Դպրոցի մասնագետներն իրականացնում են գեղասահքի սպորտային վերապատրաստման ծրագիր: Մենք զբաղվում ենք մեր գործով՝ օգնելով միմյանց: Դպրոցը սերտորեն համագործակցում է մեզ հետ: Աշակերտներն ակտիվորեն մասնակցում են մեր սառցե շոուների բեմականացումներին: Տնօրինությունն ամեն ինչ անում է գեղասահքի մասսայականացման համար: Դպրոցը հնարավորություն է տալիս լիարժեքորեն ընկղմվել գործընթացում, և մասնագիտական աճի համար անում է հնարավոր ամեն ինչ: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել դպրոցի տնօրենին աշխատանքային պրոցեսը հրաշալի կազմակերպելու և այն ամենի համար, ինչ նա անում է մեր ներկայացումը ստեղծելու համար: Նրա քրտնաջան աշխատանքը և լիակատար նվիրվածությունը, կազմակերպչական գերազանց ունակությունները օգնում են երեխաներին ոչ միայն ձեռք բերել անհրաժեշտ գիտելիքներ, այլև ապահովել կայուն հիմքեր իրենց հաջող ապագայի համար:
- Չե՞ք պատրաստվում ընդգրկվել Հայաստանի Գեղասահքի ֆեդերացիայի ղեկավար կազմում:
- Ոչ, 100 տոկոսով ոչ: Առաջին հերթին այնտեղ պետք է աշխատեն պրոֆեսիոնալները, ես պրոդյուսեր եմ և պրոֆեսիոնալ եմ ի՛մ գործում, չեմ սիրում, երբ մարդիկ զբաղվում են սիրողական մակարդակով։ Այժմ ես զբաղվում եմ մի քանի գլոբալ նախագծերով, և ինձ համար շատ կարևոր է, որ դրանք հաջողեմ։  Դրանք մեր սառցե նախագծերն են, APPA-pro-ն և Ֆեդերացիայի և դպրոցի մեր սիրելի գեղասահորդ երեխաները, նրանց հետ ես շատ եմ կապվել և մեծ ծրագրեր ունեմ: Յուրաքանչյուրը պետք է զբաղվի ի՛ր գործով: Բայց, կարծում եմ, ապագայում կարող ենք համագործակցել, ես կարող եմ օգտակար լինել մեր հայրենիքին։ Ես գիտեմ գեղասահքի ամբողջ համակարգը ներսից, ինչպես ասում են, ոչ լսելով։
- Ի՞նչ եք կարծում, ինչպիսի՞ն պետք է լինեն Ֆեդերացիայի քայլերը երկրում սպորտաձևի ժողովրդականությունը պահպանելու համար:
- Բարեբախտաբար, գեղասահքը շարունակում է մնալ սիրված սպորտաձև: Եվ ինձ թվում է, որ ես իմ սառցե շոուներով և մեր վարպետության դասերով, լրացուցիչ մարզումներով, հյուրախաղերով դրան քիչ չեմ նպաստում։ Իսկ Գեղասահքի ֆեդերացիայի գործունեության և ծրագրերի մասին ավելի լավ է խոսել ֆեդերացիայի ներկայացուցիչների հետ։
- Ինչպե՞ս եք վերաբերվում այն մարզիչների հետ կապված սկանդալներին, որոնք վիրավորում են երեխաներին: Որտե՞ղ է խստության և պահանջի սահմանը:
- Դա շատ կարևոր հարց է։ Եվ այստեղ իսկապես չափազանց նուրբ սահման կա: Մարզչական աշխատանքի ժամանակակից սկզբունքներն ու մեթոդները, իհարկե, շատ են փոխվել։ Բայց միևնույն ժամանակ, ես երբեմն տեսնում եմ, որ որոշ ծնողներ միտումնավոր են աղմուկ բարձրացնում: Ավելին, ամենից հաճախ դրանք այն ծնողներն են, որոնց երեխաները մրցանակային տեղեր չեն զբաղեցնում կամ ընդհանրապես ստիպողաբար են գնում մարզումների։ Բայց ծնողները ցանկանում են իրականացնել իրենց սեփական հավակնությունները, ուստի երեխայի անհաջողությունները վերագրում են վատ մարզիչներին՝ երեխային՝ իր որոշ այլ տաղանդներ բացահայտելու հարցում օգնելու փոխարեն: Մի բան կարող եմ հստակ ասել. հայ գեղասահորդների հետ մեր աշխատանքի ընթացքում տիրում է կարգապահություն և պրոֆեսիոնալ մոտեցում, ինչպես նաև՝ հրաշալի մթնոլորտ: Մենք երջանիկ թիմ ենք, քանի որ ունենք լիակատար ներդաշնակություն, փոխըմբռնում թե՛ գեղասահորդների, թե՛ նրանց ծնողների հետ:
-Իսկ ի՞նչ արտիստական կազմ է ներգրավված շոում:
- Տասնյակ համարներ, որոնց թվում են գեղասահորդների հուզիչ ելույթներ՝ ակրոբատիկ համարներով և սահադաշտի վրայով թռիչքներով, ինչպես նաև մենապարերի և զուգապարերի սրտահույզ համարներ, որոնք արտացոլում են հերոսների ներաշխարհն ու ապրումները, կհուզեն հանդիսատեսի հոգին և կդիպչեն նրանց սրտերին:
Դերասանների կազմը ձևավորվել է երիտասարդ պրոֆեսիոնալ գեղասահորդներից, ակրոբատներից, օրիգինալ ժանրի խարիզմատիկ արտիստներից, ովքեր ունակ են յուրաքանչյուր ներկայացմամբ իրենք իրենց և հանդիսատեսին ապացուցել իրենց ոգու և տաղանդի ուժը: Այս չափանիշներով ընտրված մասնակիցները թույլ են տալիս հանդիսատեսի ուշադրությունը կենտրոնացնել շոուի բովանդակության, այլ ոչ թե «աստղային» անձնակազմի վրա: Նման պրակտիկան արդեն երկար տարիներ հաջողությամբ իրականացվում է աշխարհահռչակ Դյու Սոլեյի կրկեսի մենեջմենթի կողմից։
- Ինչպես հասկանում եմ, դա Մյուզիքլ է և փաստորեն լինելու են նաև երգեր, իսկ ո՞վքեր են կատարելու:
- Նաիրա Գյուրջինյանի և Զարուհի Բաբայանի սաները, իսկ եզրափակիչ երգը կկատարի երգչուհի, երգահան Մարգարիտա Պոզոյանը: Մարգարիտային վաղուց արդեն համարում են «ռուսական Ուիթնի Հյուսթոն»։
- Իսկ ի՞նչ երաժշտական նվագակցություն է լինելու:
- Ամբողջ սառցե ներկայացման երաժշտությունը գրել է Էդգար Գյանջումյանը, կոմպոզիտոր, ում հմայող երաժշտությունը բառացիորեն ստիպում է արտասվել և միաժամանակ բուժում է հոգին: «Ձյունե թագուհու պատմությունը» ներկայացման երաժշտությունն առանձնանում է հայեցակարգային և մասշտաբային գաղափարներով, նվագախմբի կիրառմամբ՝ ոչ միայն նման ստեղծագործությունների համար ընդունված ակադեմիական մոտեցմամբ, այլև մասսայական ուղղությունների սինթեզով:
Կուտակված փորձը և երաժշտական ինդուստրիայի զարգացման միտումների ընկալումը թույլ են տալիս ստեղծել հնչյունագիր, որը համապատասխանում է ժամանակի ոգուն, ձայնի՝ ընդունված համաշխարհային չափանիշներին: Նախագծի վրա Էդգար Գյանջումյանի հետ աշխատում են գործիքավորող Թաթոս Գարեգինի Հակոբյանը և հնչյունային ռեժիսոր Սերգեյ Տիգրանի Գասպարյանը:
- Պատմեք խնդրեմ նաև զգեստների մասին:
- Սառցե շոուների համար հանդերձանք ստեղծելը բազմաթիվ դիզայներների սիրելի զբաղմունքն է։  Դրանք ստանդարտ չեն, տպավորիչ են և չեն սահմանափակում նկարչի երևակայությունը։ Այնուամենայնիվ, բեմական կոստյում կարելը դյուրին գործ չէ։
Այն ներկայացումների բեմադրիչի հետ համատեղ աշխատանքի արդյունք է, քանի որ զգեստը պետք է փոխանցի շոու-ծրագրի գաղափարը և հույզերը։ «Զգեստները իսկական արվեստի գործ են»։ Դրանք կարևոր դեր են խաղում սառույցի վրա հեքիաթային աշխարհը պատկերելու գործում»: «Ձյունե թագուհու պատմությունը» սառցե ներկայացման վառ կերպարների ստեղծման վրա աշխատել են ավելի քան 20 վարպետներ՝ զգեստների նկարիչ-դիզայներ Կարինե Դնոյանի ղեկավարությամբ: Յուրաքանչյուր կերպարի համար պատրաստվել է Էսքիզ, ընդ որում՝ ոչ մեկը։ Էսքիզներն ավելի շատ նման են նկարների, կարերի և ծալքերի համար նշումներ չկան, մնացածն արդեն այլ վարպետի աշխատանք է: «Սովորաբար մենք ներշնչվում ենք երաժշտությունից և երգերի թեմաներից, հենց դրանց ազդեցության տակ էլ առաջանում են առաջին գաղափարները, որոնք մենք փոխանակում է թիմի հետ։ Ամենադժվարը երևակայությունը և տեխնոլոգիական պայմանականությունները համատեղելն է, որպեսզի արտիստները ոչ միայն բեմում գեղեցիկ տեսք ունենան, այլև կարողանան շարժվել, կատարել ամենաբարդ համարները: Դա բավականին երկար ճանապարհ է»։
Ինչպե՞ս հետաքրքիր անցկացնել ամանորյա արձակուրդները:
Իհարկե, այցելել «Ձյունե թագուհու պատմությունը» խորագրով սառցե շոուն, որը տեղի կունենա դեկտեմբերի 26-ին և 28-ին Երևանի գեղասահքի և հոկեյի մարզադպրոցում՝ Երևան, Ծովակալ Իսակովի պողոտա 27/10 հասցեում:
Այս տարի պրոդյուսեր Զառա Մխեյանը մայրաքաղաքի հյուրերին և բնակիչներին կուրախացնի «Ձյունե թագուհու պատմությունը» ընտանեկան դիտման համար նախատեսված գեղեցիկ և բարի կախարդական պատմությամբ, որը ստեղծվել է Հանս Քրիստիան Անդերսենի հեքիաթի մոտիվներով՝ Էդգար Գյանջումյանի հեղինակած երաժշտությամբ: Վառ, դինամիկ ներկայացում, չքնաղ զգեստներ, հանրահայտ հայ գեղասահորդներ:
«Ձյունե թագուհին» հեքիաթը բացում է հրաշքի դռները ինչպես երեխաների, այնպես էլ մեծահասակների համար: Չէ որ այս շոուն, ինչպես Զառա Մխեյանի մյուս սառցե ներկայացումները, ստեղծված է հանդիսատեսին հիացնելու և երջանկություն պարգևելու համար:

02-12-2024 16:00:25 | Армения | Общество
Зара Мхеян продюсер ледовых шоу, организатор Мега концертов, бизнес-леди с крепкой деловой хваткой, которой могут позавидовать мужчины предприниматели, коих большинство в бизнесе.
- Мы долго шли к этому интервью, прежде всего потому, что каждый Ваш день расписан по минутам и Вы постоянно живете в России: дела, постановки, опять дела то в России, то в Армении. Вы умная, обаятельная и красивая. Как удается при этом так хорошо выглядеть?
- Мною движет любовь. Любовь ко всему, что я делаю и что меня окружает, любовь к моим родным, друзьям. Что такое жизнь? Движение во всем: в работе, спорте, семейных отношениях. Все женщины прелестны, а красоту им придает любовь мужчин. Красивая женщина сегодня — обыденность, а вот умная — редкость, она еще опасна. И как сказал великий Ницше - Настоящий мужчина хочет двух вещей: опасности и игры. По этой причине он хочет женщину, как самую опасную игрушку а умные и красивые опасны.
- Мы знаем что у Вас три специальности художник-керамик, художник по костюмам и экономист, но в итоге Вы продюсер. Какая у Вас профессия и команда?
- Моя профессия создавать идеи, которые вдохновляют, мы не просто проводим мероприятия, а создаем миры. Создавая я стараюсь посылать в мир добро и любовь, все, что мы делаем, наполнено любовью!!! Все наши шоу, будь они масштабные или небольшие, с трансляцией на весь мир или только для одного зрителя – объединяет нечто важное… Большая идея в основе. Мы говорим со зрителями искренне и хотим, чтобы наши шоу меняли жизнь к лучшему. У меня есть своя любимая профессия - создавать (создатель), да продюсер, в которой я живу. Моя команда — это прежде всего моя семья (моя мама, моя тетя, которой сейчас нет, мой бывший супруг с кем у нас большая дружба и высокие отношения, моя любимая племянница), конечно, которая поддерживала и поддерживает меня на всем пути. А также это мои друзья, мои партнеры и мои любимые сотрудники. Мне вообще очень повезло с моей основной командой, которые — на протяжении всей моей жизни меня окружают и поддерживают чудесные люди и мои родные друзья. Боюсь, мне бы не хватит времени, чтобы рассказать о своей команде, (не смотря на то, что были временные люди, иногда нужно было имитировать крушение корабля, чтобы с него сбежали крысы, но я дезинфицировала полностью мой корабль, от разных паразитов и крыс).
- Вы занимаетесь фигурным катанием в Армении с нашими фигуристами, создаете с ними шоу, что подразумевает постоянные тренировки, у вас свое ледовое шоу. У Вас были мега ледовые шоу, грандиозные концерты, сейчас продакшн новых шоу. А теперь еще создание ледового спектакля с Армянсками фигуристами. Как все успеваете?
- Я уверена, что чем больше делаешь, тем больше успеваешь. Да у нас впервые в Армении будет ледовый спектакль, который создан с размахом. «История Снежной королевы» - это не только высочайший уровень фигурного катания наших прекрасных фигуристов и великолепная музыка, но и грандиозная сценография. Зрителей ждут потрясающей красоты костюмы. Над проектом работают великолепный, талантливый хореограф - постановщик Дмитрий Лапшин с нашей прекрасной Элен Амбарцумян, так же над проектом работает тренер Гегам Варданян и они тоже стали частью нашей команды. Это действительно шоу, соответствующее высочайшим мировым стандартам. «История Снежней королевы» рассказывает о маленькой девочке Герде, которая искала своего друга Кая, похищенного Снежной королевой. Главная мысль сказки «Снежная королева» в том, что человеку с большим любящим сердцем, чистыми помыслами и настойчивостью ничто не может помешать в достижении благородной цели. История о вечных ценностях, о том, что любовь - это то необходимое, необъяснимое и неотъемлемое, что касается каждого из нас. Любовь – это основа жизни, ее фундамент. Все в этом мире было создано из Любви и Любви благодаря. Это главная созидающая энергия Вселенной. Любовь – это свет Души, озаряющий все своими теплыми лучами. Любовь – основа всего мироздания. Любовь управляет жизнью. Любовь дарует жизнь. Любовь всесильна. Любовь – это чудо. Любовь – это свет. А там, где есть свет – тьма отступает. Я с детства привыкла много трудиться и всю жизнь продолжаю активно работать. Ну и, конечно, большую и важную роль в том, сколько проектов одновременно я делаю, играет моя команда, Вы не представляете, какая колоссальная организаторская работа лежит на их плечах и в первую очередь на директора проекта, кем является моя любимая Ангелина Бабаджанян, которая решает много вопросов, она свет нашей команды, очень ответственная и деликатная. Помимо ледовых спектаклей APPA-pro есть еще другой, очень масштабный проект, который создаются — в России у меня очень надежные партнеры, с которыми я могу расти и развиваться.
- Планируете ли вы сотрудничать с мировыми звездами фигурного катания, как раньше?
- Конечно. У нас регулярно появляются новые участники, звезды мирового фигурного катания, и я счастлива, что наша профессиональная семья продолжает расти! Но сейчас в ближайшие два года очень большая работа будет с нашими армянскими фигуристами, я хочу создать несколько ледовых спектаклей для моего народа, для армянских фигуристов, это большой труд, тренировки, мастер классы, постановки, это тяжелый труд, но я наслаждаюсь и это большой кайф когда ты делаешь для родной страны и я когда вижу счастливые глаза наших фигуристок то большего мне не нужно.
- А в каком формате Вы работаете в школе фигурного катание, есть ли трудности?
- Специалисты школы реализуют программу Спортивной подготовки по фигурному катанию на коньках. Мы занимаемся нашим делом помогая друг друга. Деятельность школы ведется в тесном взаимодействии с нами. Ученики участвуют в постановках в наших ледовых шоу. Дирекция делает все возможное для популяризации фигурного катания! Школа даёт возможность полное погружение в процесс и для профессионального роста делает все возможное. Хочу поблагодарить директору школы за прекрасную организацию рабочего процесса и за все то, что он делает для создание нашего спектакля. Его кропотливый труд и полная самоотдача, прекрасные организаторские способности помогают детям не только в получении необходимых знаний, но и в подготовке устойчивой базы для их успешного будущего.
- Не собираетесь ли вы войти в число руководящего состава Федерации фигурного катания Армении?
- 100% нет, во первых там должны работать профессионалы, я продюсер и профессионал своего дела, не люблю когда люди занимаются делом на любительском уровне. Сейчас я занимаюсь несколькими глобальными проектами, и мне важно, чтобы они были успешны. Это наши ледовые проекты, APPA-pro и наши любимые фигуристы - дети из федерации и школы, с ними я очень привязалась и у меня большие планы, каждый должен заниматься своим делом. Но, думаю, в будущем могли сотрудничать, я могла бы быть полезной для нашей Родины. Конечно, я знаю всю систему фигурного катания изнутри, не понаслышке.
- Какими, наш ваш взгляд, должны быть шаги федерации для сохранения популярности вида спорта в стране?
- Фигурное катание, к счастью, остается популярным видом спорта. И мне кажется, я своими ледовыми шоу — и нашими мастер классами, дополнительными тренировками, гастролями — немало этому способствую. А про деятельность Федерации фигурного катания и планы лучше разговаривать с представителями федерации.
- Как вы относитесь к скандалам, связанным с тренерами, которые обижают детей? Где грань строгости и требований?
- Это очень важный вопрос. И тут действительно тонкая грань. Современные принципы и методики тренерской работы, конечно, сильно изменились. Но в то же время я иногда вижу, что некоторые родители сознательно устраивают скандал. Причем чаще всего это родители, чьи дети не занимают призовые места или вообще ходят на тренировки из-под палки. Но родителям хочется реализовать собственные амбиции, поэтому неудачи ребенка списывают на плохих тренеров. Вместо того чтобы просто помочь своему ребенку раскрыть какие-то другие его таланты. Одно могу сказать точно: во время нашей работы с армянскими фигуристами дисциплина и профессиональный подход, а так же царит прекрасная атмосфера и мы счастливая команда, у нас полная гармония, взаимопонимание с фигуристами и с родителями.
- А какой состав артистов?
- Десятки номеров, среди которых будоражащие массовые выходы фигуристов, а также проникновенные сольные и парные номера, отражающие внутренний̆ мир и переживания героев, заставят сердца зрителей биться быстрее. Состав артистов сформирован из молодых профессиональных армянских фигуристов и артистов оригинального жанра: харизматичных, способных каждым представлением доказывать себе и зрителям силу своего духа и таланта. Подобранные по этим критериям участники спектакля позволяют сфокусировать внимание зрителя на содержании шоу, а не на персоналиях «звезд». Подобная практика вот уже много лет успешно воплощается менеджментом всемирно известного Цирка Дю Солей. Отсутствие привязки в составе участников к медийным личностям дает более широкие возможности для дублирования гастролирующих составов артистов шоу.
- Как мы понимаем это как мюзикл, фактически еще будут песни, а кто будет исполнять?
- Воспитанники Наиры Гюрджинян и Заруи Бабаян, - а финальную песню исполнит Маргарита Позоян - певица, автор песен. За Маргаритой давно закрепился титул «Российской Уитни Хьюстон».
- Какое музыкальное сопровождение?
- Музыку на весь ледовый спектакль написал Эдгар Гянджумян – композитор, чарующая музыка которого буквально пробивает до слёз и одновременно лечит душу. Музыка «История Снежней королевы» отличается концептуальностью и масштабностью замыслов, использованием оркестровой фактуры не только привычной для подобных произведений академической интонации, но и синтеза массовых направлений. - [ ] Накопленный опыт и понимание тенденций развития музыкальной индустрии позволяют создать фонограмму, соответствующую духу времени, негласным мировым стандартам звучания, с претензией на шорт-листы международных премий. Над проектом вместе с Эдгаром Гянджумяном работают Акопян Татос Гарегинович- аранжировщик и Гаспарян Сергей Тигранович- звукорежиссер.
- Пожалуйста еще расскажите про костюмы.
- Создание нарядов для ледовых шоу — любимое занятие многих дизайнеров. Они нестандартны, поражают своей эффектностью и не ограничивают фантазии художника. Тем не менее, пошив сценического костюма – нелегкий труд. Это плод совместной работы с постановщиком спектаклей, ведь костюм должен передавать идею шоу-программы. «Костюмы – настоящее произведение искусства. Они играют важную роль в воссоздании сказочного мира на льду». Над созданием ярких образов ледового спектакля «История Снежней королевы» работало более 20 мастеров под руководством художника по костюмам Карине Дноян. К каждому персонажу готовился эскиз, причем не один. Эскизы больше похожи на рисунки, никаких пометок для швов и вытачек, остальное — это работа уже другого мастера. Обычно мы отталкиваемся от музыки и тематики песен, под их влиянием и возникают первые идеи, которыми мы обменивается с командой. Самое сложное – совместить фантазию и технологические условности, чтобы артисты могли не просто красиво смотреться на сцене, но и двигаться, выполнять сложнейшие номера. Это достаточно долгий путь.
- Как с интересом провести новогодние каникулы?
- Конечно же посетить ледовое шоу История Снежной Королевы», которое состоится 26 и 28 декабря в Ереванской спортивной школе фигурного катания и хоккея по адресу Ереван, проспект Цовакала Исакова, 27/10.
В этом году продюсер Зара Мхеян порадует гостей и жителей столицы хорошей, доброй волшебной историей для семейного просмотра «История Снежной Королевы»,созданной по мотивам сказки Ганса Христиана Андерсена на музыку Эдгара Гянджумяна. Яркое, динамичное представление, отличные костюмы, прославленные армянские фигуристы. Сказка «Снежная Королева» открывает двери в мир волшебства и детям, и взрослым. Ведь это шоу, как и все остальные ледовые спектакли Зары Мхеян, создано для того, чтобы удивлять публику и дарить ей счастье.