ԸՍՏ ՀՀ ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԱՇՏՊԱՆԻ, ՄԱՐՏԻ 1-2-Ի ԴԵՊՔԵՐՆ<br /> ՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐՈՂ ՀԱՆՁՆԱԽՄԲԻ ՆԵՐԿԱՅԱՑՐԱԾ ՎԱՎԵՐԱԳՐԱԿԱՆ ՖԻԼՄԸ ԼՈՒՐՋ<br /> ՄՏԱՀՈԳՈՒԹՅՈՒՆ Է ԱՌԱՋԱՑՆՈՒՄ<br />
ԸՍՏ ՀՀ ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԱՇՏՊԱՆԻ, ՄԱՐՏԻ 1-2-Ի ԴԵՊՔԵՐՆ
ՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐՈՂ ՀԱՆՁՆԱԽՄԲԻ ՆԵՐԿԱՅԱՑՐԱԾ ՎԱՎԵՐԱԳՐԱԿԱՆ ՖԻԼՄԸ ԼՈՒՐՋ
ՄՏԱՀՈԳՈՒԹՅՈՒՆ Է ԱՌԱՋԱՑՆՈՒՄ
• 12-09-2008 20:00:00   | Հայաստան  |  Իրավունք
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Ըստ ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանի, մարտի 1-2-ի դեպքերն ուսումնասիրող հասարակական հանձնախմբի կողմից հանրությանը ներկայացրած կեսժամանոց վավերագրական ֆիլմի բովանդակությունը եւ դրանում տեղ գտած կադրերն ու տեսարանները լուրջ մտահոգություն են առաջացնում: Պաշտպանը կոչ է արել մարտի 1-2-ի դեպքերն ուսումնասիրող Ազգային Ժողովի ժամանակավոր հանձնաժողովին ուսումնասիրել ֆիլմում ներկայացված դեպքերն ու իրադարձությունները` լրիվ, համակողմանի եւ օբյեկտիվ քննություն իրականացնելու նպատակով, անհրաժեշտության դեպքում միջոցներ ձեռնարկել ֆիլմը համապատասխան փորձաքննության ենթարկելու ուղղությամբ` դրանում տեղ գտած կադրերի ու տեսարանների իրական եւ չմոնտաժված լինելու հարցը պարզելու նպատակով: Ինչպես «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ին հայտնում են ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի Տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, Ա.Հարությունյանը անհետաձգելի ու չափազանց կարեւոր է համարում տեսանյութում ներկայացված ուժային կառույցների ներկայացուցիչների առանձնակի դաժան եւ ոչ իրավաչափ գործողությունների առնչությամբ անցկացնել համապատասխան քննություն` ապօրինի գործողություններ կատարելու հրամաններ տված եւ այդպիսիք անմիջականորեն իրականացրած անձանց պարզելու եւ պատասխանատվության ենթարկելու համար:

ACCORDING TO ARMENIAN OMBUDSMAN, DOCUMENTARY FILM PRESENTED<br /> BY SOCIAL COMMITTEE ON INQUIRY INTO MARCH 1-2 EVENTS TO PUBLIC<br /> CAUSES SERIOUS CONCERN<br />
ACCORDING TO ARMENIAN OMBUDSMAN, DOCUMENTARY FILM PRESENTED
BY SOCIAL COMMITTEE ON INQUIRY INTO MARCH 1-2 EVENTS TO PUBLIC
CAUSES SERIOUS CONCERN
• 12-09-2008 20:00:00   | Armenia  |  Human Rights
YEREVAN, SEPTEMBER 12, NOYAN TAPAN. The content, shots and scenes of a 30-min documentary film presented by the social committee on inquiry into the March 1-2 events to the public cause serious concern, the RA Ombudsman Armen Harutyunian said. He called on the National Assembly ad hoc committee on inquiry into the March 1-2 events to examine the events and cases that the film contains in order to conduct a full, comprehensive and objective investigation, in case of necessity - also to take measures so that the film will undergo expert examination with the aim of deciding whether the shots and scenes of the film are real and not edited. As NT was informed by the Informaion and PR Unit of the RA Ombudsman's Office, A. Harutyunian said that it is urgent and extremely important to conduct an investigation into the especially cruel and not legal actions of the representatives of security bodies which can be seen in the documentary - in order to reveal and punish those who gave orders to take illegal actions and those who committed such actions.