Յարութ Սասունեան.Ինչպէ՞ս Չղեկավարել Կառավարութիւնը Եւ Ժողովուրդին Կողմէ Զրկուիլ Իշխանութենէն
Հայաստանի մէջ տեղի ունեցած վերջին իրադարձութիւնները զարմացուցած եւ տպաւորած են ինչպէս աշխարհի հայերը, այդպէս ալ օտարները, քանի որ երկրին ղեկավարը, որ իր աջակիցներուն կողմէ կը նկատուէր անփոխարինելի, առանց  որեւէ բռնութեան կամ արիւնահեղութեան փոխարինուեցաւ նորով: Ասկէ զատ, այն, ինչ որ տեղի կ՛ունենայ Հայաստանի մէջ շատ աւելին է, քան որոշակի ղեկավարի մը  պաշտօնազրկումը: Երկու տասնամեակ արմատաւորուած վարչակարգը տապալեցաւ գրեթէ մէկ գիշերուան մէջ...
Հասկնալու համար, թէ ինչ տեղի ունեցաւ Հայաստանի մէջ վերջին քանի մը շաբաթներու ընթացքին, պէտք է վերադառնալ 1991 թուական՝ Խորհրդային Միութենէն Հայաստանի անկախացման ժամանակաշրջան: Այդ ժամանակէն ի վեր Հայաստան ունեցած է երեք նախագահ, որոնցմէ ոչ մէկը մտածած է ժողովուրդին մասին եւ երկիրը չէ կառավարած ժողովրդավար կերպով: Անոնց ձեռքին կեդրոնացած էր ինչպէս իշխանութիւնը, այնպէս ալ ռազմական ղեկավարութիւնը եւ օլիկարքիկ գլանները:
Մինչ խումբ մը ինքնակալներ նստած էին իշխանական բուրգի գագաթին, ժողովուրդին ճնշող մեծամասնութիւնը զրկուած էր գոյատեւման անհրաժեշտ հիմնական միջոցներէ, ինչպէս՝ սնունդ, հագուստ, դեղորայք եւ անշուշտ՝ դրամ: Վերջին քառորդ դարուն աւելի քան մէկ միլիոն հայեր լքած են հայրենիքը եւ հաստատուած հոն, ուր կրնային աշխատանք գտնել եւ կերակրել իրենց ընտանիքները: Անոնցմէ շատեր, որոնք չեն կրցած հեռանալ երկրէն, հազիւ թէ գոյատեւած են արտասահմանէն իրենց հարազատներուն եւ ընկերներուն ուղարկած միջոցներուն հաշուոյն:
Այս տխուր պայմաններուն մէջ կը շարունակէին աճիլ բնակչութեան զայրոյթն ու վրդովումը իշխանութեան, յատկապէս երկրի ղեկավարին դէմ: Ի լրումն ծայրայեղ աղքատութեան, ժողովուրդը կը տառապէր փտախտէ, ընտրական կեղծիքներէ, անարդար դատարաններէ, գործազրկութենէ, գրաքննութենէ եւ ոստիկանութեան պարբերաբար կիրարկած դաժանութիւններէն: Մինչ անոնք, որոնք միջոցներ ունէին ձեռք բերելու վիզա եւ օդանաւի տոմսեր, կ՛արտագաղթէին Հայաստանէն, միւսները ստիպուած էին ծպտուն չհանել եւ հանդուրժել ծանր պայմանները:
Ժամանակ առ ժամանակ հանրային բողոքներ տեղի կ՛ունենային՝ կեղծ ընտրութիւններու կամ անտանելի ծանր կենսապայմաններու դէմ, սակայն ոստիկանութիւնը կը  յաջողէր ճնշել անկարգութիւնները՝ ծեծելով կամ ձերբակալելով ցուցարարները: Ամէնէն սարսափելի միջադէպը տեղի ունեցաւ 2008ի Մարտին, երբ տասը մարդ սպաննուեցաւ Սերժ Սարգսեանի նախագահ ընտրուելուն դէմ բողոքի ելած ժողովուրդէն:
Մինչ Սերժ Սարգսեան եւ իր նախորդը՝ Ռոպերթ Քոչարեան ուշադրութիւն չէին դարձներ հանրութիւնը յուզող ողբալի պայմաններուն վրայ, ժողովուրդին անբաւարարուածութիւնը, դժգոհութիւնը եւ զայրոյթը՝ ընդդէմ իշխանութիւններուն, կը շարունակէին աճիլ: Պետութեան այս ղեկավարները, շրջապատուած իրենց օգնականներով, որոնք կը գովաբանէին զանոնք եւ կը հաւաստիացնէին, թէ ամէն բան հրաշալի է երկրին մէջ, կը մնային անտեղեակ՝ հասարակութեան թշուառ վիճակին մասին:
Անցած 27 տարիներուն, Հայաստանի երեք նախագահներու հետ ունեցած հանդիպումներուս հարիւրաւոր ժամերուն ընթացքին, ես անոնց ուշադրութիւնը հրաւիրած եմ երկրին մէջ առկայ տարբեր խնդիրներու վրայ՝ սկսած կաշառակեր օգնականներէն եւ կառավարութեան նախարարներէն, մինչեւ կաշառակերութեան վրայ հիմնուած անարդար դատավարութիւնները, կեղծ ընտրութիւնները եւ այլն: Նախագահները ինծի կ՛ըսէին, որ առաջին անգամ կը լսեն այդ հարցերուն մասին: Շատ քիչ մարդիկ քաջութիւն ունեցած են անոնց ուշադրութիւնը հրաւիրելու այդ հարցերուն վրայ:
Ես համարձակութիւն ունեցայ նախագահ Քոչարեանին ըսելու, որ Հայաստանի բնակչութիւնը կ՛ատէ զինք: Ան չհամաձայնեցաւ հետս, սակայն ես պնդեցի՝ առաջարկելով իրեն, որ գիշեր մը գլխարկով եւ վերարկուով, ծպտուած կանգնի փողոցի մը անկիւնը եւ անցորդներուն հարցնէ, թէ ի՞նչ կը մտածեն նախագահին մասին: Միաժամանակ զգուշացուցի, որ շատ վիրաւորական մեկնաբանութիւններ կրնայ լսել:
Նաեւ կը յիշեմ, թէ ինչպէս նախագահ Սարգսեանին, անոր առաջին ընտրութեան նախօրեակին ըսի, որ պէտք չէ անտեսէ հասարակ ժողովուրդը եւ յայտնուի հեռատեսիլի պաստառներու վրայ՝ հարուստ օլիկարքներու հարսանիքներուն մասնակցելով եւ անոնց գործարքներուն ժապաւէնները կտրելով: Առաջարկեցի, որ ամիսը անգամ մը անսպասելիօրէն այցելէ ոեւէ աղքատ ընտանիքի, առանց իր օգնականներուն եւ թիկնապահներուն եւ հետաքրքրուի այդ ընտանիքին գործով, եկամուտի եւ առողջութեան պայմաններով՝ ցոյց տալով, որ հոգատար է աղքատներուն հանդէպ, որոնք կը կազմեն երկրի բնակչութեան մեծամասնութիւնը: Ցաւօք սրտի, ան երբեք նման այցելութիւն չկատարեց:
Նաեւ խորհուրդ տուի նախագահ Սարգսեանին՝ ստեղծել անկախ խորհրդատուներու խումբ՝ կազմուած իմաստուն եւ փորձառու անհատներէ, որոնք պետական ​​աշխատողներ չըլլան: Անոնք պիտի կարենան անկեղծ խորհուրդներ տալ՝ առանց պաշտօնէ զրկուելու վախի: Ցաւօք, այս առաջարկս ալ անտեսուեցաւ:
Խնդիրը աւելի խորացաւ, եւ հասարակութիւնը երբեք չմոռցաւ կամ չներեց Սերժ Սարգիսեանը՝ յատկապէս 2008ին ոստիկանութեան կողմէ տասը ցուցարարներու սպանութեան համար, եւ իւրաքանչիւր կեղծ ընտրութեան եւ շարունակուող տնտեսական թշուառութեան հետ աճեցաւ նաեւ ժողովուրդին հիասթափութիւնը: Երբ 2015 թուականին Սահմանադրութիւնը փոխուեցաւ, Սերժ Սարգսեան վստահեցուց ժողովուրդը, որ մտադրութիւն չունի մնալու իշխանութեան մէջ 2018 թուականին, երբ աւարտի իր նախագահութեան երկրորդ ժամկէտը: Մարդոց մեծ մասը չէր հաւատար անոր եւ կը կասկածէր, որ ան կը մնայ պաշտօնի վրայ՝ ձեւական նախագահի աթոռէն անցնելով ուժեղ վարչապետի պաշտօնին՝ համաձայն նոր Սահմանադրութեան: Յատուկ հանդիպումներէս մէկուն ընթացքին հետաքրքրուեցայ, թէ արդեօ՞ք Սերժ Սարգսեան մտադիր է լքելու  պաշտօնը ժամկէտի աւարտին, ինչպէս որ ինք խոտացած էր ընել, սակայն անհանգստացայ, երբ ան ըսաւ, որ որոշում պիտի կայացնէ 2017ի խորհրդարանական ընտրութիւններու արդիւնքներուն հիման վրայ:
Մինչդեռ, ժողովուրդին ճնշող մեծամասնութիւնը, հակառակ կասկածներուն, Սարգսեանի պաշտօնի աւարտման օրերը եւ ժամերը կը հաշուէր: Երբ անցեալ ամիս Հանրապետական կուսակցութեան մեծամասնութիւնը խորհրդարանին մէջ ընտրեց զայն որպէս նոր վարչապետ, քաղաքացիները այլեւս չկրցան զսպել իրենց զայրոյթը: Տասնեակ հազարաւոր մարդիկ, ընդդիմութեան պատգամաւոր Նիկոլ Փաշինեանի ղեկավարութեամբ, փողոց ելան՝ իրենց հիասթափութիւնը արտայայտելու համար:
Բարեբախտաբար, բարկութեան այդ զանգուածային զեղումը կը հսկուէր Փաշինեանի կողմէ՝ որեւէ բռնութիւն չկիրարկելու եւ ոստիկանութեան ուժերը յարգելու անընդհատ յորդորով: Շարք մը սխալներ արձանագրեցին վարչապետ Սարգսեան եւ խորհրդարանի Հանրապետական ​​կուսակցութեան անդամներ, երբ Սարգսեան հանդիպեցաւ Փաշինեանի հետ եւ երեք վայրկեանէն լքեց սրահը: Քանի մը ժամ անց, հակառակ խորհրդարանական իր անձեռնմխելիութեան, Փաշինեան ձերբակալուեցաւ եւ ոստիկանութեան կողմէ պահուեցաւ անյայտ վայր մը՝ զայն դարձնելով աւելի մեծ հերոս: Շարունակուող ցոյցերու պատճառով, Փաշինեան ազատ արձակուեցաւ, եւ անսպասելիօրէն, վարչապետ Սարգսեան հրաժարական տուաւ, խոստովանելով՝ «Ես սխալ էի, Նիկոլը ճիշդ էր»:
Մայիս 1ին խորհրդարանը հաւաքուեցաւ նոր վարչապետ ընտրելու համար: Երկար քննարկումներէ ետք, Հանրապետական կուսակցութիւնը՝ որպէս խորհրդարանի մեծամասնութիւն, գրեթէ միաձայնութեամբ քուէարկեց ընդդէմ Փաշինեանի թեկնածութեան: Մայիս 2ին ժողովուրդը փակեց բոլոր գլխաւոր փողոցները, մայրուղիները, կաթուածահար ըրաւ երկաթուղին, մեթրոն եւ օդանակայանէն դէպի Երեւան տանող ճամբաները: Յաջորդ օրը Հանրապետական կուսակցութիւնը պաշտօնապէս յայտարարեց, որ ան պիտի չարգելափակէ Մայիս 8ին նախատեսուած ընտրութիւնները՝  Փաշինեանը ընտրելով վարչապետ:
Հաւանաբար, Փաշինեանի ընտրութեամբ պիտի չլուծուին Հայաստանի բազմաթիւ հիմնախնդիրները: Հետագայ 15 օրուան մէջ, ան պէտք է ընտրէ նախարարներու դասը եւ իր կառավարութեան օրակարգը ներկայացնէ խորհրդարան՝ հաստատման համար: Այնուհետեւ երկար քննարկում պիտի ծաւալի ընտրական օրէնսդրութեան փոփոխութեան մասին, իսկ քանի մը ամիս անց տեղի պիտի ունենան Ազգային ժողովի նոր ընտրութիւններ: Հակառակ իշխանափոխութեան, Հայաստան պիտի շարունակէ տառապիլ Թուրքիոյ եւ Ատրպէյճանի կողմէ շրջափակումներէ եւ Արցախի հետ կապուած ռազմական հակամարտութենէն:
Պէտք է սպասենք եւ տեսնենք, թէ Փաշինեան զորո՞նք կը նշանակէ արտաքին եւ պաշտպանութեան նախարարներու գլխաւոր պաշտօններու վրայ: Ինչպիսի՞ զիջումներ կը կատարուին Փաշինեանի փոքրամասնութեան անդամներու եւ խորհրդարանի մէջ ՀՀԿ մեծամասնութեան միջեւ ընտրական օրէնսդրութիւնը փոխելու ժամանակ: Միայն ատկէ ետք է որ տեղի կ՛ունենան խորհրդարանական նոր ընտրութիւններ: Կ՛ենթադրուի, որ նոր ընտրութիւնները արդար եւ պատշաճ կերպով կը վերահսկուին նոր կառավարութեան կողմէ, միայն կը մնայ տեսնել, թէ արդեօ՞ք Փաշինեանի կուսակցութիւնը եւ անոր աջակից կուսակցութիւնները մեծամասնութիւն պիտի կազմեն նոր խորհրդարանին մէջ: Բախտաբեր նորութիւն է, որ այս բոլոր զարգացումները տեղի կ՛ունենան Սահմանադրութեան համաձայն՝ նոր զարթօնք ապրած հայ հասարակութեան ճնշման ներքոյ:
Վերջապէս, ամէնէն կարեւոր խնդիրը այն է, որ հազարաւոր նոր լիազօրուած երիտասարդներ, որոնք մեծ ոգեւորութեամբ եւ զգացումներով փողոց  ելան՝ պահանջելով աւելի ժողովրդավարական պետութիւն, պէտք չէ հիասթափուին: Հայաստան չի կրնար թոյլ տալ կորսնցնելու իր երիտասարդութիւնը, որ երկրին ապագան է...
Իւրաքանչիւր ոք, Հայաստանի եւ Սփիւռքի մէջ, պէտք է ամէն ջանք թափէ Հայաստանի մէջ կայունութեան, խաղաղութեան եւ բարգաւաճման ապահովման համար՝ երկրի նոր ղեկավարութեամբ:

Harut Sassounian.How Not to Run a Government, And Get Dethroned by the People
The recent events in Armenia surprised and impressed both Armenians and non-Armenians worldwide because a leader thought to be irreplaceable by his supporters was replaced by a newcomer without any violence or bloodshed. Furthermore, what is taking place in Armenia is much more than unseating a particular leader. A regime entrenched for two decades was overthrown almost overnight!
To understand what took place in the last few weeks in Armenia we need to go back to 1991, the date of Armenia’s independence from the Soviet Union. Since then, Armenia has had three presidents, none of whom cared about the people and ruled the nation democratically. Power was concentrated in their hands as well as the military leadership and oligarchic clans.
While a handful of autocrats sat at the top of the pyramid of power, the overwhelming majority of the people were deprived of the basic necessities of survival, such as food, clothing, medicine, and of course, money. In the past quarter of a century, over a million Armenians left the homeland and resettled wherever they could find a job and feed their families. Many of those who could not leave, barely survived on funds sent by relatives and friends overseas.
Under these pitiful circumstances, the anger and resentment of the population against the authorities, particularly the head of state, kept on rising. In addition to abject poverty, people suffered because of corruption, fraudulent elections, unfair courts, unemployment, censorship and periodic police brutality. While those who had the means to get a visa and purchase airline tickets emigrated from Armenia, the rest were forced to keep their mouth shut and put up with the difficult conditions.
Every now and then there were public protests either challenging fraudulent elections or unbearable living conditions, but the police were able to quell the unrest by beating and arresting the demonstrators. The most violent incident took place in March 2008 when 10 people were shot and killed for challenging the election of Pres. Serzh Sargsyan.
While Pres. Sargsyan and his predecessor, Pres. Robert Kocharyan, remained oblivious to the deplorable conditions of the public, their dissatisfaction, resentment and anger against the authorities kept growing. These heads of state, surrounded by aides who kept heaping praise on them and reassuring them that everything was marvelous in the country, remained unaware of the public’s miserable situation.
Over the past 27 years, during hundreds of hours I spent privately in meetings with the three successive Presidents of Armenia, I brought to their attention the various problems existing in the country, from corrupt aides and government ministers to unfair court judgments based on bribery, fraudulent elections, etc. These Presidents told me that they were hearing about these issues for the first time. Very few people had the courage to bring them to their attention.
I dared to tell Pres. Kocharyan to his face that Armenia’s population hated him. He disagreed with me, but I insisted, challenging him to stand one night in a street corner disguised in a hat and overcoat and ask passers by what they thought of the President. I warned him that he would hear very abusive comments.
I also recall telling Pres. Sargsyan on the eve of his first election not to ignore the common people and not to appear on TV at weddings of wealthy oligarchs and the ribbon-cutting of their businesses. I suggested that he make a surprise visit once a month to the home of a poor family without his aides and bodyguards, and inquire about the family’s employment, income, and health; to show that he cared about the poor people who were the majority of the country. Unfortunately, he did not once make such a visit.
I also told Pres. Sargsyan that he should appoint an independent group of advisers from wise and experienced individuals who were not government employees. They would be able to give him their honest advice without any fear of getting fired. Regrettably, this suggestion was also ignored!
To make matters worse, the public never forgot or forgave Pres. Sargsyan for the killing by the Police of 10 protesters in 2008, and with each fraudulent election and continuing economic misery, their frustration increased. When the constitution was being modified in 2015, Pres. Sargsyan reassured the people that he had no intention of staying in power in 2018 when his second term of presidency would be over. Most people did not believe him and suspected that he would remain in office, switching from the ceremonial President’s chair to become the all-powerful Prime Minister, under the new constitution. During a private meeting in 2016, I remember asking Pres. Sargsyan if he planned to go home at the end of his term, as he had promised. I was alarmed when he said that he would make a decision based on the results of the 2017 parliamentary elections.
Meanwhile, the overwhelming majority of the people, despite their suspicions, were counting the days and hours for the end of Pres. Sargsyan’s term in office. When the Republican Party’s majority in Parliament elected him to become the new Prime Minister last month, the citizens could no longer control their anger. Tens of thousands of people came out in the streets, led by opposition Parliament member Nikol Pashinyan to vent their frustration.
Fortunately, the massive outpouring of anger was kept in check by Pashinyan’s constant exhortation not to commit any violence and to respect the Police forces. A series of blunders by Prime Minister Sargsyan and his Republican Party members in Parliament followed, when Sargsyan met with Pashinyan and walked out after three minutes. In a few hours, despite his Parliamentary immunity, Pashinyan was arrested and kept in an undisclosed location by the Police, turning him into a greater hero. Due to escalating protests, Pashinyan was released from incarceration, and unexpectedly, Prime Minister Sargsyan announced his resignation, confessing: “I was wrong, Nikol was right.”
On May 1, the Parliament met to elect a new Prime Minister. After a lengthy deliberation, the Republican Party majority almost unanimously voted against Pashinyan’s candidacy. On May 2, the crowds blocked all major streets, highways, and paralyzed the trains, subways and the road to and from the Yerevan airport. The following day, the Republican Party officially announced that it will not block Pashinyan’s planned election on May 8 as Prime Minister. At the time of writing this column on May 7, barring any surprising developments, Pashinyan is expected to be elected Prime Minister by the Parliament.
Pashinyan’s election probably would not resolve Armenia’s multiple problems. In the following 15 days, he will select his Cabinet of Ministers and present his government’s agenda to the Parliament for approval. There will be then a lengthy debate on amending the election laws, followed by new Parliamentary elections in several months. Despite the transformation in leadership, Armenia will continue to suffer from blockades by Turkey and Azerbaijan and the military conflict involving Artsakh.
We have to wait and see whom Pashinyan will appoint to key ministerial posts as Foreign and Defense Ministers. What kind of compromises will be made between Pashinyan’s minority members and the Republican Party’s majority in the Parliament while changing the election laws? Only then new parliamentary elections will be held. Assuming the new elections will be fair and properly supervised by the new government, it remains to be seen if Pashinyan’s party and his supporting parties will gain the majority in Parliament. The good news is that all of these developments have been taking place in line with the constitution, under pressure from the newly-awakened Armenian public-at-large.
Finally, the most important issue now is that the thousands of newly-empowered young people, who came out to the streets demanding a more democratic state with a great degree of enthusiasm and emotion, should not be disappointed. Armenia cannot afford to lose its youth which are the future of the country!
Everyone in Armenia and the Diaspora should do everything in their power to ensure stability, peace and prosperity in Armenia under its new leadership.