Բակո Սահակյանը մասնակցել է Լոս Անջելեսի առաջին հայկական «Շանթ» թատրոնի բացման հանդիսավոր արարողությանը
• 26-11-2011 12:46:18   |   |  Մշակույթ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 25-ին մասնակցել է Լոս Անջելեսի առաջին հայկական «Շանթ» թատրոնի բացման հանդիսավոր արարողությանը: Ըստ Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի Տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդագրության, երախտագիտություն հայտնելով բարերար Ռոբերտ Օղլաղջյանին այս նախաձերնությունը կյանքի կոչելու համար` Նախագահ Սահակյանը չափազանց կարեւոր է համարել հայկական թատրոնի բացումը Սփյուռքի ամենահայաշատ վայրերից մեկում, ընդգծելով, որ դա մեծապես կնպաստի հայապահպանության, Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդման եւ ամերիկյան հասարակությանը հայկական մշակույթի հետ ծանոթացման գործին: Այս համատեքստում Բակո Սահակյանը նշել է նաեւ Արցախի թատերական արվեստի բնագավարում համագործակցության հաստատման անհրաժեշտությունը` այն համարելով պահանջված եւ Սփյուռքի, եւ մեր հանրապետության համար: Միջոցառմանը մասնակցում էին Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, Հյուսիսային Ամերիկայի Արեւմտյան թեմի առաջնորդ Հովնան արքեպիսկոպոս Դերդերյանը, Լոս Անջելեսում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր հյուպատոս Գրիգոր Հովհաննիսյանը, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը, Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը, ԱՄՆ-ում եւ Կանադայում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը, քաղաքային իշխանությունների եւ հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:

Бако Саакян принял участие в торжественной церемонии открытия первого в Лос-Анджелесе армянского театра “Шант”
• 26-11-2011 12:46:18   |   |  Культура
25 ноября Президент Республики Арцах Бако Саакян принял участие в торжественной церемонии открытия первого в Лос-Анджелесе армянского театра “Шант”. Как сообщает Главное информационное управление аппарата Президента Республики Арцах, выразив признательность благотворителю Роберту Оглагджяну за осуществление этой проекта, Президент Саакян посчитал крайне важным открытие армянского театра в одном из самых армянонаселенных центров Диаспоры, подчеркнув, что это будет во многом способствовать укреплению связей между Родиной и Диаспорой и ознакомлению американского общества с армянской культурой. В этом контексте Бако Саакян отметил также необходимость налаживания сотрудничества в сфере театрального искусcтва Арцаха, посчитав это востребованным как для Диаспоры, так и для нашей республики. Во встрече приняли участие предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви, архиепископ Паргев Мартиросян, предводитель Западной епархии Северной Америки Армянской Апостольской церкви, архиепископ Овнан Дердерян, Генеральный консул РА в Лос-Анджелесе Григор Ованнисян, исполнительный директор Всеармянского фонда “Айастан” Ара Варданян, начальник Главного информационного управления Аппарата Президента НКР Давид Бабаян, Постоянный представитель НКР в США и Канаде Роберт Аветисян, представители городских властей и местной армянской общины.