Բակո Սահակյանը մասնակցել է Լոս Անջելեսի առաջին հայկական «Շանթ» թատրոնի բացման հանդիսավոր արարողությանը
• 26-11-2011 12:46:18   |   |  Մշակույթ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 25-ին մասնակցել է Լոս Անջելեսի առաջին հայկական «Շանթ» թատրոնի բացման հանդիսավոր արարողությանը: Ըստ Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի Տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդագրության, երախտագիտություն հայտնելով բարերար Ռոբերտ Օղլաղջյանին այս նախաձերնությունը կյանքի կոչելու համար` Նախագահ Սահակյանը չափազանց կարեւոր է համարել հայկական թատրոնի բացումը Սփյուռքի ամենահայաշատ վայրերից մեկում, ընդգծելով, որ դա մեծապես կնպաստի հայապահպանության, Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդման եւ ամերիկյան հասարակությանը հայկական մշակույթի հետ ծանոթացման գործին: Այս համատեքստում Բակո Սահակյանը նշել է նաեւ Արցախի թատերական արվեստի բնագավարում համագործակցության հաստատման անհրաժեշտությունը` այն համարելով պահանջված եւ Սփյուռքի, եւ մեր հանրապետության համար: Միջոցառմանը մասնակցում էին Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, Հյուսիսային Ամերիկայի Արեւմտյան թեմի առաջնորդ Հովնան արքեպիսկոպոս Դերդերյանը, Լոս Անջելեսում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր հյուպատոս Գրիգոր Հովհաննիսյանը, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը, Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը, ԱՄՆ-ում եւ Կանադայում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը, քաղաքային իշխանությունների եւ հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:

Bako Sahakyan took part at a solemn ceremony of opening in Los Angeles the first Armenian theater “Shant”
• 26-11-2011 12:46:18   |   |  Culture
On 25 November President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan took part at a solemn ceremony of opening in Los Angeles the first Armenian theater “Shant”. As informs Central Information Department of the office of the Artsakh Republic President, expressing gratitude to philanthropist Robert Oghlaghjyan for realizing this undertaking, President Sahakyan considered the opening of the Armenian theater in one of the most populous Armenian communities in the world as extremely important, underlining that it would substantially contribute to the preservation of Armenian national identity, strengthening the Motherland-Diaspora ties and introduction of the Armenian culture to the American public. Within this context Bako Sahakyan noted the necessity of cooperation with Artsakh in the sphere of dramatic art calling it demanded both in the Diaspora and in our republic. Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan, primate the Western Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Hovnan Derderyan, consular general of the Republic of Armenia in Los Angeles Grigor Hovhannisyan, executive director of the “Hayastan” All-Armenian fund Ara Vardanyan, head of the central information department of the office of the Artsakh Republic President David Babayan, NKR permanent representative to USA and Canada Robert Avetisyan, representatives of local authorities and Armenian community partook at the event.