«ԱՐԳԵՆՏԻՆԱԿԱՆ ՏԱՆԳՈ» ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍՈՒՄ ՆԵՐԿԱՅԱՑՎԱԾ ԵՆ<br /> ՀԱՆՐԱՊԵՏԱԿԱՆ ԳԵՂԱԳԻՏԱԿԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆԻ ՍԱՆԵՐԻ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԸ<br />
«ԱՐԳԵՆՏԻՆԱԿԱՆ ՏԱՆԳՈ» ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍՈՒՄ ՆԵՐԿԱՅԱՑՎԱԾ ԵՆ
ՀԱՆՐԱՊԵՏԱԿԱՆ ԳԵՂԱԳԻՏԱԿԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆԻ ՍԱՆԵՐԻ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԸ
• 30-06-1998 19:17:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հունիսի 30-ին` Արգենտինայի նախագահ Կառլոս Մենեմի Երեւան այցի օրը Հանրապետական գեղագիտական կենտրոնի` Սայաթ-Նովա փողոցում գտնվող ցուցափեղկում բացվեց «Արգենտինական տանգո» ցուցահանդեսը: Հանրապետական գեղագիտական կենտրոնի մոնումենտալ գեղանկարչության ստուդիայի սաները պատկերել էին Արգենտինայի խորհրդանիշը հանդիսացող տանգոյի տարբեր դրվագներ: Ըստ կենտրոնի տնօրեն Հենրիկ Իգիթյանի, այդ առաջադրանքն ավելի լավ կատարելու համար երեխաները սովորել են արգենտինական տանգո պարել: Հենրիկ Իգիթյանի խոսքերով, «Արգենտինական տանգո» թեմայով նկարներ ստեղծելու միտքը ծնվել է մարտի սկզբին` Բուենոս Այրեսի «Ռեգոլետո» մշակութային կենտրոնում Գեղագիտական կենտրոնի սաների ցուցահանդեսի ժամանակ: Նշված ցուցահանդեսին 6-16 տարեկան հայ երեխաները ներկայացրել էին 91 աշխատանքներ` գեղանկարներ, ասեղնագործություններ եւ գորգեր, եւ արժանացել մասնագետների բարձր գնահատականին: Երեւանում բացված ցուցահանդեսում ներկայացված նկարները բավականին մեծ չափսեր ունեն. կենտրոնի տնօրենի խոսքերով, «երեխաները սիրում են մեծ նկարներ նկարել, որովհետեւ ինչքան դաշտը մեծ լինի, այնքան նրանք ավելի լավ կբացահայտեն իրենց հնարավորությունները»: Նշենք, որ ներկայումս Հանրապետական գեղագիտական կենտրոնում գործում են հինգ ստուդիաներ` դեկորատիվ արվեստի, ֆիլհարմոնիկ, ֆոտո-կինո, թանգարանային եւ թատերական:

НА ВЫСТАВКЕ "АРГЕНТИНСКОЕ ТАНГО" ПРЕДСТАВЛЕНЫ РАБОТЫ<br /> ВОСПИТАННИКОВ РЕСПУБЛИКАНСКОГО ЭСТЕТИЧЕСКОГО ЦЕНТРА<br /> ВОСПИТАННИКОВ РЕСПУБЛИКАНСКОГО ЭСТЕТИЧЕСКОГО ЦЕНТРА
НА ВЫСТАВКЕ "АРГЕНТИНСКОЕ ТАНГО" ПРЕДСТАВЛЕНЫ РАБОТЫ
ВОСПИТАННИКОВ РЕСПУБЛИКАНСКОГО ЭСТЕТИЧЕСКОГО ЦЕНТРА
• 30-06-1998 19:17:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 30 ИЮНЯ, НОЯН ТАПАН. 30 июня, в день визита в Ереван президента Аргентины Карлоса Менема, на витринах Республиканского эстетического центра по улице Саят-Нова открылась выставка "Аргентинское танго". Воспитанники студии монументальной живописи Республиканского эстетического центра изобразили разные эпизоды являющегося символом Аргентины танго. По словам директора центра Генрика Игитяна, для лучшего выполнения задания дети научились танцевать аргентинское танго. По словам Генрика Игитяна, идея создания картин на тему "Аргентинское танго" возникла в начале марта, в ходе выставки воспитанников Эстетического центра в культурном центре Буэнос-Айреса "Реголетто". На указанной выставке 6-16-летние армянские дети представили 91 работу - картины, вышивки и ковры, и удостоились высоких оценок специалистов. Представленные на открывшейся в Ереване выставке работы имеют довольно-таки большие размеры - по словам директора центра, "дети любят рисовать большие картины, так как чем больше поле, тем лучше они проявят свои возможности". Отметим, что в настоящее время в Республиканском эстетическом центре действуют пять студий - декоративного искусства, филармоническая, фото-кино, музейная и театральная.