Արթուր Բաղդասարյան. «Մենք վստահ ենք, որ փոխադարձ ընդունելի փոխզիջումը շատ ավելի լավ է, քան անիմաստ առճակատումը»<br />
Արթուր Բաղդասարյան. «Մենք վստահ ենք, որ փոխադարձ ընդունելի փոխզիջումը շատ ավելի լավ է, քան անիմաստ առճակատումը»
• 19-05-2011 16:02:53   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Հայաստանը հանդես է գալիս տարածաշրջանում խաղաղության, համաձայնության ու համերաշխության դիրքերից, սակայն միշտ չէ, որ նրա հարեւանները նույնպիսի մոտեցումներ են դրսեւորում։ Մայիսի 19-20-ին Երեւանում անցկացվող «ՀԱՊԿ-ը եւ Հարավային Կովկասը. տարածաշրջանում խաղաղության եւ անվտանգության հեռանկարներ» թեմայով միջազգային համաժողովի բացմանը այս մասին հայտարարեց Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը։ Նա պարզաբանեց, որ Հարավկովկասյան տարածաշրջանում առկա խնդիրների լուծման հարցում Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի ապակառուցողական մոտեցումը հույս չի ներշնչում, որ մոտ ապագայում տարածաշրջանը կզարգանա խաղաղության եւ համաձայնության ոգով։ Ա.Բաղդասարյանն ընդգծեց նաեւ, որ Հայաստանի համար կարեւոր քաղաքական գերակայություններ են խաղաղությունը, կայունությունը, հարեւանների հետ հարաբերությունների նորմալացումը, սակայն ապակառուցողական մոտեցումները խանգարում են այդ խնդիրների լուծմանը։ «Մենք վստահ ենք, որ փոխադարձ ընդունելի փոխզիջումը շատ ավելի լավ է, քան անիմաստ առճակատումը»,- հայտարարեց ՀՀ ԱԱԽ քարտուղարը, ընդգծելով, որ «այստեղ շատ կարեւոր է ՀԱՊԿ-ի դերը»։ Մասնավորապես, նրա խոսքերով, կարեւոր է, որպեսզի կազմակերպությունում ճիշտ ընկալվեն տարածաշրջանում առկա բոլոր խնդիրները եւ «մենք մեր հիմնական դաշնակիցների հետ կարողանանք մշակել մեր առջեւ դրված խնդիրների լուծման համատեղ մեխանիզմները»։ Ա.Բաղդասարյանի գնահատմամբ, Ռուսաստանը Հայաստանի հիմնական դաշնակից եւ ռազմաքաղաքական գործընկերն է, ակտիվորեն զարգանում է փոխշահավետ համագործակցությունը։ Ըստ ԱԱԽ քարտուղարի, 2010թ. երկու երկրների միջեւ «քաղաքական կարեւոր համաձայնագրի» ստորագրումը, որը երկարաձգում է ՀՀ տարածքում ՌԴ ռազմական ներկայության ժամկետը, նպաստելու է երկու երկրների անվտանգության ամրապնդմանը։ «Երկու երկրների սերտ համագորցծակցությունը արդյունավետ զարգանում է նաեւ ՀԱՊԿ շրջանակներում»,- նշեց ՀՀ ԱԱԽ քարտուղարը։

Artur Baghdasaryan: “We are sure, that mutually accepted compromise is better than senseless confrontation”
• 19-05-2011 16:02:53   | Armenia  |  Politics
Armenia stands for peace, agreement and solidarity, however his neighbours not always have the similar approach. The secretary of the Armenian National Security Council Artur Baghdasaryan announced this in the international conference held from May 19-20 in Yerevan, with the title “CSTO and South Caucasus, the perspectives for peace and security in the region”. He explained, that Azerbaijan’s and Turkey’s destructive approach towards the solution of problems in South Caucasus don’t give hope, that in future the region will develop in spirit of peace and agreement. A. Baghdasaryan also noted that the important political priorities for Armenia are peace, stability, normalization of relations with neighbours, but destructive approaches prevented the solution of those problems. “We are sure that mutually accepted compromise is better than senseless confrontation,” announced RA NSC secretary, underlying that here the role of CSTO is very important. In his words, all problems existed in the region should be perceived rightly by the organization and “we will be able to form with our main allies joint mechanism of solution of the problems”. By A. Baghdasaryan’s assessment, Russia is the main ally and military companion of Armenia and the cooperation actively develops. According to the secretary of the NSC, in 2010, the “politically important agreement” signed between the two countries, that prolongs the date of staying the Russian military in Armenia, will contribute to the strengthening of the security of the two countries. “The cooperation of the two countries also efficiently develops in the frames of CSTO”, noted RA NSC secretary.