Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամը շարունակում է իր աշխատանքը<br /> Արմավիրի մարզի Բաղրամյան շրջանի խոցելի գյուղական համայնքներում
Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամը շարունակում է իր աշխատանքը
Արմավիրի մարզի Բաղրամյան շրջանի խոցելի գյուղական համայնքներում
• 24-12-2010 15:27:58   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Երեւան, 23 դեկտեմբերի, 2010 թ. - «ՀՀ Գյուղական վայրերի համապարփակ զարգացում» ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամը շարունակում է իր աշխատանքը` կառուցելու լուսավոր ապագա Արմավիրի մարզի Բաղրամյան շրջանի խոցելի գյուղական համայնքներում ապրող ավելի քան 22000 երեխայի եւ մեծահասակի համար: Նոր մոտեցումները, որ Հիմնադրամը որդեգրել է 2010 եւ 2011 թթ. գյուղական համայնքներում տնտեսական աշխուժություն ապահովելու ուղղությամբ, ներառում են տեղերում գործարարության զարգացում, ֆինանսական աղբյուրների հասանելիության մեծացում, սկսնակ գործարարների ուսուցում, տեխնիկական աջակցության եւ խորհրդատվության տրամադրում, արժեշղթաների զարգացում եւ կոոպերատիվների ձեւավորում: «Մեր առաջնային նպատակը,- նշում է Հիմնադրամի տնտեսական զարգացման ծրագրի ղեկավար Ռշտուն Մարտիրոսյանը,- գյուղաբնակների համար անհրաժեշտ գործիքներ համալրելն է, որպեսզի վերջիններս կարողանան հիմնել իրենց սեփական բիզնեսները: Մեր մոտեցման հիմքում ընկած է գործարար գյուղաբնակների մրցունակության բարձրացումը եւ աջակցությունը իրենց նպատակներին հասնելու գործում։ Միեւնույն ժամանակ մեր գերնպատակն է ոգեշնչել տեղի գործարարներին` դառնալու իրենց իսկ համայնքների սոցիալապես պատասխանատու բնակիչներ, համագործակցել համայնքի բնակչության հետ եւ համատեղ ուժերով լուծել սոցիալական հիմնախնդիրներն ու բարձրացնել գյուղական բնակչության կենսամակարդակը»: Հիմնադրամի բոլոր ջանքերը, որոնք նպատակաուղղված են հզորացնելու առողջ մրցակցությունը, ուժեղացնելու փոքր եւ միջին բիզնեսը եւ ապահովելու գյուղի գործարարների համար անհրաժեշտ գիտելիքի, ունակությունների եւ ռեսուրսների մատչելիությունը, վստահություն են ներշնչում տեղացիներին: Ապագայի նկատմամբ վստահությունն էլ մղում է նրանց պահպանել ձեռքբերումները եւ ընդլայնում է տնտեսական զարգացման ծրագրերի շրջանակը հանրապետության այլ տարածքներ: 2011 թվականի ընթացքում Հիմնադրամի տնտեսական զարգացման ծրագրերը կծավալվեն ոչ միայն Արգինա, Բաղրամյան, Դալարիկ, Հուշակերտ, Լեռնագոգ, Մյասնիկյան, Քարակերտ, Շենիկ եւ Երվանդաշատ հիմնական թիրախային համայնքներում, այլեւ կտարածվեն դեպի նոր` Արագածոտնի մարզի Արտենի եւ Արագածավան գյուղեր: Հիմնադրամի ծրագրում հարեւան այս մարզի Արտենի եւ Արագածավան համայնքների ընդգրկմանը նախորդել է շրջանի գյուղերի մանրակրկիտ ուսումնասիրությունը, վերջիններիս ուժեղ եւ թույլ կողմերի, զարգացման հնարավորությունների եւ հնարավոր վտանգների բացահայտումը, ինչին հաջորդել է կոնկրետ տնտեսական ծրագրերի մշակման գործընթացը: Անասնապահության, չրերի արտադրության, պանրագործության, արհեստագործության, ինչպես նաեւ գյուղատնտեսական սարքավորումների արդիականացման ոլորտներում առանձին գյուղական համայնքներում իրականացվող տնտեսական զարգացման ծրագրերի հետ միաժամանակ` Հիմնադրամն իրականացնում է նաեւ բազմակողմանի համայնքային զարգացման ծրագրեր` իր զարգացման թիրախում գտնվող գյուղերում: Իրենց մեջ պարունակելով տնտեսական բաղադրիչներ` նշյալ ծրագրերը նպաստում են նաեւ տեղի կրթական, ենթակառուցվածքային, սոցիալական եւ մշակութային ոլորտների բարելավմանը: Նմանատիպ գաղափարներից է դեպի Արագածավան գյուղի դպրոցի հարակից ճանապարհի կառուցումը` նոր մոտեցման կիրառմամբ: Ճանապարհների կառուցման այդ նոր մոտեցման ժամանակ օգտագործվում է տարածաշրջանում մատչելի բազալտ քարը` հիմնականում հողատարածքներում թափված, որի օգտագործումը քիչ ծախսատար է, գեղեցիկ է եւ որ պակաս կարեւոր չէ` էկոլոգիապես մաքուր է ու անվտանգ: Մեկ այլ ծրագիր, որ նախատեսվում է իրականացնել 2011 թվականին, ուղղակիորեն վերաբերում է գյուղերում ապրող երիտասարդներին եւ նպատակ է հետապնդում զարգացնել արհեստագործությունը Բաղրամյանի շրջանի գյուղական համայնքներում: Ծրագրով նախատեսվում է Մյասնիկյան համայնքում գործող »Լեւոն Գալչյան Արվեստանոց« արվեստների եւ արհեստների ուսուցման կենտրոնում, որը մասնագիտացված է կավագործության, դարբնագործության, ատաղձագործության ու ասեղնագործության ուսուցմամբ, ներդնել տնտեսական զարգացման բաղադրիչ: Լինելով ուսումնական հաստատություն` Արվեստանոցը հնարավորություն է տալիս պատանիներին ու աղջիկներին հաճախել արհեստների դասաժամերի, ինչպես նաեւ ցուցադրել իրենց հեղինակային գործերը տարբեր միջոցառումների ժամանակ: Ծրագրի հաջող իրականացմամբ` կբազմապատկվի Արվեստանոցի սաների քանակը, տնտեսական գործունեությամբ այն կդառնա նաեւ շահութաբեր, եւ տասնյակ երիտասարդներ ու աղջիկներ կստանան վարձատրվող աշխատանք: 2011 մեկնարկելիք »Հաջողված բիզնես« ծրագիրը հնարավորություն կընձեռի 45 սկսնակ եւ արդեն փորձառություն ունեցող ձեռներեցի ու ֆերմերի վերապարտրաստվել »գործարարության պլանավորում եւ իրագործում« թեմայով եւ հետագայում դիմել ու ստանալ նաեւ ֆինանսական աջակցություն իրենց գործարար նախագծերն իրականացնելու համար: Միասին վերցրած` բոլոր այս ծրագրերը համայնքային մակարդակում կծառայեն որպես առաջընթացի շարժիչ ուժ եւ, ի վերջո, կխթանեն ընդհանուր տնտեսական գործունեությունը եւ երկարատեւ ներգործությունը տարածաշրջանում: Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամը կարեւորում է համագործակցությունը գործունեության բոլոր ոլորտներում` դասելով այն գյուղական վայրերի զարգացման իր սկզբունքների հենասյուներից մեկը: 2011 թվականին Հիմնադրամը շարունակելու է աշխատել իր հիմնական գործընկերների հետ (Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան, »Լեւոն Գալչյան Արվեստանոց« եւ այլն) եւ աշխատանքներ է տանելու ընդլայնելու գործընկերների ցանկը տեղական եւ միջազգային տարբեր կազմակերպություններով: # # # Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի մասին Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամը բարեգործական կազմակերպություն է, որը նպատակ է հետապնդում նվազեցնել աղքատությունը Հայաստանում` գյուղական վայրերի վերականգնման եւ դրանց զարգացման ուղղությամբ տարվող առանցքային նշանակության ծրագրերի իրականացման միջոցով: 2006 թվականի փետրվարին նորամուծություն համարվող քլասթերինգի (խմբաստեղծում) սկզբունքի ներկայացմամբ, հիմնադրամը ներկայումս իրականացնում է »Օրինակելի գյուղախումբ« ծրագիրը եւ գործունեություն է ծավալել Արմավիրի մարզի Բաղրամյան շրջանի Արգինա, Արտենի, Բաղրամյան, Դալարիկ, Երվանդաշատ, Լեռնագոգ, Հուշակերտ, Մյասնիկյան, Շենիկ եւ Քարակերտ համայնքներում: Հիմնադրամի գործունեության հիմնական բաղադրիչներն են տնտեսական զարգացումը, ենթակառուցվածքների բարելավումը եւ համայնքային զարգացումը (առողջապահական, սոցիալական եւ կրթական ծրագրեր): Հիմնադրամի շարունակական զարգացման շնորհիվ` Բաղրամյան տարածաշրջանի մոտ 22,000 գյուղաբնակ եւ ավելի քան 5,000 երեխա օգտվել է բարելավված դպրոցներից, մանկապարտեզներից, բուժական ամբուլատորիաներից, սպորտային համալիրներից, համայնքային եւ սոցիալ-հոգեբանական կենտրոններից, հմտությունների զարգացման դասընթացներից ու սեմինարներից, ինչպես նաեւ բիզնեսի զարգացմանն ուղղված զանազան հնարավորություններից:

COAF’s Economic Development Projects to Serve as a <br /> Driving Force for Progress in Rural Communities
COAF’s Economic Development Projects to Serve as a
Driving Force for Progress in Rural Communities
• 24-12-2010 15:27:58   | Armenia  |  Press release
December 23, 2010, Yerevan, Armenia – As part of its Comprehensive Rural Development Program, the Children of Armenia Fund (COAF) continues its work to secure a brighter future for the children living in the impoverished rural communities of Baghramian Region in Armavir Marz that includes over 22,000 children and adults. The new approaches COAF has unfolded to bring economic vitality to the villages in 2010 and 2011 focus on developing local businesses, improving access to better financing, providing training, technical support and counseling in business planning, encouraging value chain development and the formation of cooperatives. “Our primary objective,” says Rshtun Martirosyan, COAF’s Manager of Economic Development, “is to provide them with the necessary tools so that rural residents may establish their own businesses. Our approach is to empower them and help them achieve their goals.” “At the same time,” he continues, “our goal is to inspire local business communities to become socially responsible citizens in their villages, to work collaboratively with their community members and to celebrate their accomplishments collectively.” COAF’s efforts – in fostering healthy competition, strengthening small and medium enterprises (SME) and providing local business owners with the necessary knowledge and resources – instill confidence in rural residents, sustain the progress they have achieved and expand the scope of economic development activities to the adjacent districts of the Republic. In 2011, COAF’s economic development programs will encompass not only its principal target communities of Argina, Baghramian, Dalarik, Hushakert, Lernagog, Miasnikian, Karakert, Shenik and Yervandashat, but the new villages of Arteni and Aragatsavan in the neighboring Aragatsotn Marz. The inclusion of Arteni and Aragatsavan in the program followed a thorough study of the region’s communities, summarized in terms of their strengths and weaknesses, opportunities and threats (SWOT analysis), followed by specific projects designed based on the gathered data. In conjunction with specific economic projects implemented in individual villages – in the area of cattle breeding, the production of dry fruits, cheese and handicrafts, as well as the upgrading of machinery parks – COAF realizes economic programs cluster-wide. These initiatives also contribute to the improvement of local infrastructure, education, social services and culture. One such concept is the application of an innovative method in the construction of a school road in Aragatsavan village, using the basalt stone available in the region, cost-effective in terms of financing, esthetically pleasing and ecologically viable. Another project planned for 2011 and one which includes rural youth, is the promotion of handicrafts production in the “Levon Galchian Studio” Arts and Crafts Center located in Miasnikian village. The Center focuses in large part on the arts of ceramics, embroidery, carpentry and metal arts. As a teaching institution, the Center offers scheduled classes in handicrafts and enables students to exhibit their works on the premises of the Center, throughout the region and in the capital city of Yerevan. As such, partnerships in all target areas are critical to COAF and serve as one of the pillars of its approach to development. In 2011, COAF will continue to work with its principal partners, including HSBC Bank Armenia and the “Levon Galchian Studio”, along with other potential local and international organizations. The Successful Business Project, to be launched in 2011, will enable about 45 starter and more experienced farmers and entrepreneurs to be trained in the general business planning and practice, and subsequently apply for interest-free loans through the SME Development Fund facilitated in the cluster by COAF. Together, these projects will become the driving force for progress on the local level and will ultimately stimulate overall economic activity and long-term impact throughout the region. # # # # # About COAF The Children of Armenia Fund (COAF) is a non-profit organization, founded in 2003, that aims to reduce poverty through the revitalization of rural Armenia and realization of projects that are instrumental for the development of rural children and youth. With the introduction of its novel approach to clustering, COAF implements the “Model Cluster” Comprehensive Rural Development Program working in ten villages in Baghramian Region of Armavir Marz and two villages in Aragatsotn Marz. The key components of COAF’s Model Cluster comprise community development including Health, Social and Education Programs, as well as Infrastructure Rehabilitation and Economic Development. For the past six years, more than 22,000 rural residents and over 5,000 children from Argina, Arteni, Baghramian, Dalarik, Hushakert, Lernagog, Karakert, Miasnikian, Shenik and Yervandashat communities have benefited from COAF’s continuous development efforts and improved schools, kindergartens, health clinics, sport complexes, community and psycho-social centers, capacity building trainings and workshops and multi-faceted business development opportunities.