«Խորը անվտանգությունը» եւ ազատ արտահայտման իրավունքը ժողովրդավարության հիմքն են, ասել է Յագլանդը Հանուն ժողովրդավարության ապագայի ֆորումի ժամանակ
• 21-10-2010 20:37:15   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Երեւան, 21.10.2010թ- «Եվրոպայի խորհուրդն ուրույն ռազմավարական դեր ունի կատարելու եվրոպական տարածության բոլոր մակարդակներում ժողովրդավարական լավ կառավարման հզորացման գործում ». սա էր 2010թ. Հանուն ժողովրդավարության ապագայի ֆորումի հիմնական ուղերձը, որն ավարտվեց այսօր։ Ժողովրդավարությունը կամ, ավելի ճիշտ, լավ ժողովրդավարական կառավարումը, այժմ ոչ միայն ըստ էության կապվում է մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքին, այլեւ ճանաչվում է որպես կայունություն, տեւականություն եւ բարեկեցություն ապահովելու ամենաարդյունավետ ձեւը։ «Ահա այս եմ ես անվանում խորը անվտանգություն», - ասել է Գլխավոր քարտուղարը։ «Խորը անվտանգությունը ենթադրում է մեր մտածելակերպը փոխելու, այն փոփոխությանը հարմարեցնելու եւ փոփոխության ու բազմազանության նկատմամբ բաց լինելու մշակույթ զարգացնելու անհրաժեշտություն»։ Քաղաքական մշակույթի վերաբերյալ քննարկումները ուշադրություն են հրավիրել Եվրոպայում առկա մի շարք մտահոգող դեպքերի, որոնցում ժողովրդավարական գործընթացների աղավաղումը հակված է ծառայել իշխանությունը տնօրինողների բարձր անհատապաշտական նպատակներին։ Այս իրավիճակները հարվածում են Եվրոպայի խորհրդի առաքելության ուղիղ սրտին՝ միասին հավասար իրավունքներով եւ արժանապատվությամբ ապրելուն եւ եվրոպական մայրցամաքում ազատ արտահայտման իրավունքի երաշխիքին։ Եվրոպայի խորհուրդը ունի բազմապիսի ձեռքբերումներ, միջոցներ եւ ծրագրեր, որոնք ամրապնդում են ժողովրդավարությունն ամբողջ մայրցամաքում եւ նպաստում են ժողովրդավարական սկզբունքները կյանքի կոչելուն, ինչպես օրինակ՝ ֆորմալ եւ ոչ ֆորմալ քաղաքացիությունը եւ մարդու իրավունքների կրթությունը։ Գլխավոր քարտուղարը նաեւ շեշտել է տեղեկատվական եւ հաղորդակցության նոր տեխնոլոգիաների կարեւորությունը ժողովրդավարական կառավարման ամրապնդման գործում։ Իրավական հարցերին ուղղված աշխատանքային քննարկումների ժամանակ ժողովրդավարության եւ իրավունքի միջեւ փոխհարաբերության խնդրահարույց տեսակետներ ի հայտ բերվեցին։ Քննարկվեց ժողովրդավարության իրավունքի հասկացությունը, ինչպես նաեւ պետական գործերին քաղաքացիների ընդհանուր առմամբ մասնակցություն ունենալու իրավունքը։ Ֆորումի մասնակիցները քննարկեցին՝ արդյո՞ք ժողովրդավարությունը պետք է դիտարկվի որպես հիմնարար մարդու իրավունք, որը երաշխավորվի Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով, թե՞ որպես Լավ ժողովրդավարական կառավարման ԵԽ հնարավոր խարտիայի անկյունաքար։ Այն ժամանակ, երբ Եվրոպայի խորհուրդը տոնում է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 60-ամյակը, Ֆորումը մի հնարավորություն էր հաստատելու, որ ՄԻԵԿ-ում եւ Ստրասբուրգյան դատարանի նախադեպային իրավունքում ամրագրված սկզբունքներն ու արժեքները այն եզակի հիմքն են, որոնց վրա պետք է հենվեն այսօրյա մարտահրավերների ժողովրդավարական պատասխանները: «Հիմնարար ժողովրդավարական իրավունքները վիճարկելի չեն, այլ ժողովրդավարական քաղաքական մշակույթի անբաժանելի մասը», -ասում է Եվրոպայի խորհուրդը: Ֆորումը կոչ արեց ԵԽ անդամ բոլոր երկրներին հավասարապես աշխատել ստանձնած պարտավորությունների եւ գործնականում դրանց իրականացման միջեւ ընկած տարբերությունը կրճատելու ուղղությամբ` ակտիվ աջակցող քաղաքականության, համագործակցության եւ բոլոր մակարդակներում իրականացվող մոնիտորինգի միջոցով: Ավելի քան 200 փորձագետներ եւ գործնական մասնագետներ, քաղաքական գործիչներ եւ վարչարարներ, քաղաքացիական հասարակության եւ ընտրված ներկայացուցիչներ մասնակցեցին Հայաստանում հոկտեմբերի 19-ից 21-ը կայացած Հանուն ժողովրդավարության ապագայի 6-րդ ֆորումին, որը նվիրված էր Եվրոպայում ժողովրդավարության սկզբունքներին եւ մարտահրավերներին: Ֆորումի եզրակացություններին ապագայում կկարողանաք ծանոթանալ www.coe.int/democracy կայքում:

"Deep security" and freedom of expression are the basis of democracy, says Jagland at the Forum for the Future of Democracy
• 21-10-2010 20:37:15   | Armenia  |  Press release
Yerevan, 21.10.2010 "The Council of Europe has a unique strategic role to play in strengthening good democratic governance at all levels in the European space" – that was the main message of the 2010 Forum for the Future of Democracy, which ended in Yerevan today. Democracy, or rather good democratic governance, is now not only intrinsically linked to the respect of human rights but is also recognised as the most effective form of governance to ensure stability, sustainability and well-being. "This is what I call deep security," said the Secretary General. "Deep security implies the need to change our mindset, to make it adaptive to change and to cultivate the culture of being open to change and diversity." Discussions on political culture drew attention to a number of worrying cases in Europe in which distortions of the democratic processes tend to serve highly individualistic purposes of those in power. These situations strike at the very heart of the Council of Europe’s mission, namely living together as equals in dignity and being guaranteed freedom of expression across the European continent. The Council of Europe has a multitude of acquis, tools and programmes buttressing democracy throughout the continent and contributing to bring democratic principles to life, for example through formal and non-formal citizenship and human rights education. The Secretary General also stressed the importance of new information and communication technologies in strengthening democratic governance. The working sessions looking at legal issues provided challenging perspectives on the relationship between democracy and law. The concept of a right to democracy has been extensively debated, as well as the right for citizens to participate in public affairs in general. Participants in the Forum discussed whether this should be seen as a basic human right to be enshrined in the European Convention of Human Rights, or the corner stone of a possible Council of Europe Charter on Good Democratic Governance. At a time when the Council of Europe is celebrating the 60th anniversary of the European Convention on Human Rights, the Forum was the occasion to confirm that the principles and values enshrined in the ECHR and the case-law of the Strasbourg Court are the unique basis on which democratic solutions to today’s challenges should be based. "Fundamental democratic rights are non-negotiable, they are an inalienable part of democratic political culture", says the Council of Europe. The Forum called on all Council of Europe member states to equally address the growing gap between accepted commitments and their practical implementation by active support policies, co-operation and monitoring at all levels. More than 200 experts and practitioners, politicians and administrators, civil society and elected representatives participated in the 6th Forum for the Future of Democracy held in Yerevan (Armenia) from 19 to 21 October and devoted to principles and challenges to democracy in Europe. The conclusions of the Forum will be available at www.coe.int/democracy.