Կայացել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի եւ պաշտոնական այցով Երեւան ժամանած ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հանդիպումը
• 02-04-2012 17:53:56   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Ապրիլի 2-ին կայացավ ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի եւ պաշտոնական այցով Երեւան ժամանած ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հանդիպումը: Ողջունելով հյուրին՝ Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծեց, որ դիվանագիտական հարաբերությունների քսանամյակը երկու երկրները նշում են դաշնակցային հարաբերություններին բնորոշ ակտիվ եւ կանոնավոր բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության, վերելք ապրող տնտեսական համագործակցության, միջխորհրդարանական, ապակենտրոնացված, գիտա-կրթական եւ մշակութային ոլորտներում ընդլայնվող փոխգործակցության, ամուր իրավա-պայմանագրային դաշտի առկայության պայմաններում, ինչը լավ հիմք է ծառայում փոխհարաբերությունների հետագա ամրապնդման եւ զարգացման համար: Շնորհակալություն հայտնելով Երեւան այցելելու հրավերի եւ ջերմ ընդունելության համար՝ Սերգեյ Լավրովը, նշեց, որ Ռուսաստանը բարձր է գնահատում Հայաստանի հետ հաստատված դաշնակցային փոխհարաբերությունները, փոխգործակցությունը միջազգային հարթակներում եւ շահագրգիռ է տարբեր ոլորտներում շարունակել համագործակցության համակողմանի զարգացումը: Ինչպես «Նոյյան Տապան»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, Էդվարդ Նալբանդյանն ու Սերգեյ Լավրովը բովանդակալից զրույց ունեցան Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ դինամիկ զարգացող փոխհարաբերությունների քաղաքական, ռազմական, առեւտրատնտեսական, հումանիտար բնագավառներում համագործակցության շուրջ: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ արվեց տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակներում իրականցվող աշխատանքներին: Նախարարները գոհունակությամբ փաստեցին միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը, որի շրջանակներում բարձր գնահատեցին ՀՀ ԱԺ ու Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային Ժողովի միջխորհրդարանական հանձնաժողովի աշխատանքը: Էդվարդ Նալբանդյանն ու Սերգեյ Լավրովն անդրադարձան նաեւ երկու երկրների ապակենտրոնացված համագործակցությանը, քննարկեցին այս տարվա աշնանը աշնանը Ռուսաստանում կայանալիք երկրորդ հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային ֆորումի նախապատրաստական աշխատանքները: Հանդիպմանը նախարարները մտքեր փոխանակեցին նաեւ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում դիրքորոշումների համադրման, միմյանց թեկնածությունների աջակցմանը վերաբերող հարցերի շուրջ: Նախարարներ Նալբանդյանն ու Լավրովը բովանդակալից քննարկում ունեցան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ընթացող ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ: Այս ենթատեքստում Հայաստանի արտգործնախարարը երախտագիտություն հայտնեց որպես ՄԽ համանախագահ Ռուսաստանի կողմից իրականացվող հետեւողական ջանքերի համար: Բանակցությունների օրակարգում էին Միջին Արեւելքում տեղի ունեցող զարգացումները: Այս առումով երկուստեք շեշտվեց բռնությունների դադարեցման եւ խնդիրները երկխոսության միջոցով լուծելու անհրաժեշտությունը: Հանդիպումից հետո տեղի ունեցան ՀՀ եւ ՌԴ միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման քսանամյակի կապակցությամբ երկու երկրների արտգործնախարարների համատեղ հայտարարության ստորագրման եւ Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման քսանամյակին նվիրված նամականիշի մարման արարողությունները: Այնուհետեւ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի արտգործնախարարները հանդես եկան համատեղ մամուլի ասուլիսով:

The meeting of the Ministers of Foreign Affairs of Armenia and Russia Edward Nalbandian and Sergey Lavrov
• 02-04-2012 17:53:56   | Armenia  |  Politics
On April 2nd a meeting was held between the Ministers of Foreign Affairs of Armenia and Russia Edward Nalbandian and Sergey Lavrov, who arrived in Yerevan on an official visit. Welcoming the guest, Edward Nalbandian underlined that the two countries celebrate the 20th anniversary of the establishment of the diplomatic relations under the circumstances of an active and regular high-level political dialogue, increasing economic cooperation, expanding inter-parliamentary, decentralized, scientific and educational and cultural interaction, as well as the existance of a solid legal framework, which are specific for the allied relations and serve as a good basis for the further strengthening and development of the relations. Expressing gratitude for the invitation to visit Yerevan and the warm reception, Sergey Lavrov mentioned that Russia highly assesses the established allied relations with Armenia and the interaction in international arenas and is interested to continue the comprehensive development of the cooperation in various spheres. Edward Nalbandian and Sergey Lavrov had a thorough talk on the cooperation in political, military, trade and economic and humanitarian spheres of the dynamically developing relations between Armenia and Russia. During the meeting, the works being implemented in the frames of the Intergovernmental Commission for Economic Cooperation were touched upon. The Ministers expressed satisfaction with the development of the inter-parliamentary ties, in the frames of which they highly commended the work of the Inter-parliamentary commission of the RA National Assembly and RF FederalAssembly. Edward Nalbandian and Sergey Lavrov touched upon the decentralized cooperation between the two countries, and discussed the preparatory works of the upcoming second Armenian-Russian inter-regional forum to be held in autumn of this year, as well. In the course of the meeting, the Ministers exchanged views on the coordination of the positions within the international organizations, as well as on the issues related to support each other’s candidates. Ministers Nalbandian and Lavrov had a thorough talk on the settlement process of the Nagorno-Karabakh issue in the frames of the OSCE Minsk Group. In this context the Armenian Minister of Foreign Affairs expressed gratitude for Russia’s continuing efforts as a Co-Chair of the Minsk Group. The developments unrolling in the Middle East were on the agenda of the talks, as well. In this regard, the necessity to stop violations and resolve issues through the negotiations was mutually stressed. After the meeting, the signing ceremony of the joint statement of the Foreign Ministers of the two countries on the occasion of the 20th anniversary of the establishment of the relations between the Republic of Armenia and Russian Federation and the stamp redemption ceremony devoted to the the 20th anniversary of the establishment of the relations between Armenia and Russia was held. Afterwards, a joint press conference of the Foreign Ministers of Armenia and Russia took place.