Հարութ Սասունյան.Լոս Անջելեսում Ադրբեջանի հյուպատոսը պետք է սովորի ինչպե՞ս նոութբուք օգտագործել
Անցյալ շաբաթ Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոսի հետ մի ծիծաղաշարժ դեպք պատահեց Լոս Անջելեսի Միջազգային հարաբերությունների խորհրդում տեսաձայնային միջոցառման ընթացքում:
Գլխավոր հյուպատոս Նասիմի Աղաևը մոտեցավ ամբիոնին, միացրեց մոդայիկ նոութբուքը և հպարտությամբ լսարանին կոչ արեց դիտել Ադրբեջանի տեսարանները պատին ամրացված մեծ էկրանի վրա: Սակայն սարսափով նկատեց, որ էկրանի վրա սառած մասնակի մի պատկեր է երևում: Հյուպատոսի օգնականներն ու Միջազգային հարաբերությունների խորհրդի նախագահը նետվեցին բեմ և սկսեցին սեղմել նոութբուքի վրայի բոլոր հնարավոր կոճակները, քանի որ հյուրերն անհամբեր սպասում էին: Սակայն նրանց փորձերը մնացին ապարդյուն. պարոն Աղաևը ոչ միայն չկարողացավ ցուցադրել իր հայրենի երկիրը, այլև չկարողացավ անգամ ներկայացնել իր ելույթը, քանի որ տեքստը արգելափակվել էր նրա «անհնազանդ» նոութբուքում:
Հուսահատված ադրբեջանցի դիվանագետն սկսեց խոսել հանպատրաստից՝ դուրս քաշելով գրպանից թղթի մի կտոր, որի վրա մի քանի նշումներ էր խզբզել: Այսպիսին էր երեկոյի անհաջող սկիզբը, որը նախատեսված էր Ադրբեջանի տպավորիչ առաջընթացը ցուցադրելու և լսարանին բարձր տեխնոլոգիաների սարքերով շլացնելու համար:
Գլխավոր հյուպատոսը ողջ դասախոսության ընթացքում շատ հուզված էր երևում: Հավանաբար, նրա համար անսովոր էր ելույթ ունենալ նման վեհաժողովում կամ նյարդայնացել էր, որովհետև «դահլիճում ներկա էին հայկական Սփյուռքի ներկայացուցիչներ», այդ թվում՝ ես և մի խումբ հայեր:
Պարոն Աղաևը մանրամասն խոսեց Հայաստանի կողմից իր երկրի տարածքի մի հատվածի «բռնագրավման» մասին՝ նկատի ունենալով Արցախի ազատագրումը: Այս հակամարտությունն անվանելով «Ադրբեջանի գերագույն խնդիր», նա ցավով նշեց, որ «մեկ միլիոն ադրբեջանցիներ այսօր դարձել են փախստականներ»: Այնուամենայնիվ, նա չկարողացավ բացատրել, թե միլիարդավոր նավթադոլարների եկամուտ ունեցող կառավարությունը ինչու է թույլ տվել, որ իր այդքան մեծ թվով քաղաքացիներն ավելի քան 20 տարի ապրեն ծայրահեղ չքավորության մեջ:
Գլխավոր հյուպատոսն ընդօրինակելով թուրքական վարչակարգին, լուրջ սխալ թույլ տվեց՝ Հայոց ցեղասպանությունը անվանելով որպես «այսպես կոչված ցեղասպանություն»: Արժե՞ արդյոք ադրբեջանցի պաշտոնյաներին ժխտել Հայոց ցեղասպանությունը և վիրավորել հայերին, երբ նրանք արդեն անելանելի վիճակում են արցախյան հարցում: Ինչո՞ւ են Ադրբեջանի ղեկավարներն ուզում բարդացնել իրենց գործը՝ կապվելով Թուրքիայի ժխտողականության հետ և ավելի թշնամացնելով հայերին՝ քիչ հավանական դարձնելով նրանց հետ խաղաղ բանակցությունների սեղանի շուրջ նստելու հնարավորությունը:
Պարոն Աղաևն իր ելույթում բոլորովին անտեսելով Ադրբեջանի քաղաքացիների, այդ թվում նաև ազգային փոքրամասնությունների` մարդու իրավունքների զանգվածային ոտնահարումը, Ադրբեջանը կեղծորեն ներկայացրեց որպես «կրոնական և ազգային հանդուրժողականության» երկիր: Նա շարունակեց պատմությունը նենգափոխել՝ մոռանալով հայերի ջարդերը Բաքվում և Սումգայիթում, և պնդեց, որ հայերը լիարժեք ազատություն են ունեցել Խորհրդային Ադրբեջանում: Նա նաև մահմեդական Ադրբեջանը ներկայացրեց որպես «քրիստոնեություն ընդունած հնագույն պետություներից մեկը, 313 մ.թ.»:
Լսարանում մի քանիսի կողմից նախապես պայմանավորված որոշ հարցերից հետո, թե ինչ «հանդուրժողական» է Ադրբեջանը «լեռնային հրեաների» հանդեպ և ինչ լավ հարաբերությունների մեջ է Իսրայելի հետ, Միջազգային հարաբերությունների խորհրդի նախագահը զգուշորեն խուսափեց թույլ տալու ինձ հարցում անել: Բարեբախտաբար, երկու այլ հայերի՝ Հայ երիտասարդական միության նախագահ Արութին Հարությունյանին և Հայ իրավաբանական միության նախագահ Կարո Ղազարյանին հարցեր տալու հնարավորություն ընձեռնվեց: Երկուսն էլ բարձրացրին ադրբեջանցի կացնահարող զինվոր Ռամիլ Սաֆարովի հարցը, որը Հունգարիայում ՆԱՏՕ-ի դասընթացների ժամանակ սպանել էր քնած հայ սպային: Հունգարիայի կառավարության կողմից Սաֆարովին բանտից վաղաժամկետ ազատելուց և Ադրբեջանին արտահանձնելուց հետո, նախագահ Ալիևը ներում շնորհեց և փառաբանեց կացնահարող մարդասպանին: Ադրբեջանցի գլխավոր հյուպատոսը ապուշորեն հակադրվելով իր նախագահին հայտարարեց, որ Ադրբեջանր «չի արդարացնում» Սաֆարովի ոճրագործությունը:
Միջազգային հարաբերությունների խորհրդում պարոն Աղաևի հայտնվելը մի քանի մտահոգիչ հարցերի տեղիք է տալիս: Ինչո՞ւ է Խորհուրդը նման անսովոր քայլի գնացել՝ հրավիրելով ցածր պաշտոնով մի գլխավոր հյուպատոսի, որպեսզի ներկայացնի «հակոտնյա տեսակետ» Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի` միևնույն վայրում սեպտեմբերի 24-ի ելույթին: Հետաքրքիր է, թե Ադրբեջանն ինչո՞վ է խթանել Միջազգային հարաբերությունների խորհրդին` կրտսեր դիվանագետի ելույթն ապահովելու համար, որը հավանաբար գցելու է հեղինակավոր կազմակերպության վարկը:
Օրեր անց, երբ Ադրբեջանի հյուպատոսության կայքէջում տեղադրվեց պարոն Աղաևի ելույթը` նոութբուքի հետ կապված խափանումները խնամքով հանվել էին խստորեն խմբագրված տեսանյութից: 48 րոպե տևողությամբ ճառը և հարց ու պատասխանի ժամանակահատվածը կրճատվել էին մինչև 15 րոպե:
Գլխավոր հյուպատոսի՝ նոութբուքի հետ կապված միջադեպը բնորոշ է Ադրբեջանի շատ ավելի մեծ խնդիրներին: Երկրի ղեկավարները միլիարդավոր դոլարներ են ծախսել մեծ քանակությամբ առաջավոր ռազմական տեխնիկա ձեռք բերելու համար: Սակայն, եթե նրանք չգիտեն որ կոճակը սեղմել, ապա նորագույն զենքերը կլինեն նույնքան անօգուտ, ինչքան պարոն Աղաևի նոութբուքը:
Նախագահ Ալիևը սփյուռքահայերին Ադրբեջանի «գլխավոր թշնամի» որակելու փոխարեն, ավելի շատ պետք է մտահոգվի իր դիվանագետներով, որոնք չեն կարողանում անգամ նոութբուք օգտագործել: Անճարակ պաշտոնյաներն ավելի մեծ վտանգ են ներկայացնում Ադրբեջանի համար, քան հայկական «թշնամին»:

Арут Сасунян.Консулу Азербайджана в Лос-Анджелесе нужно научиться пользоваться ноутбуком
На прошлой неделе с генеральным консулом Азербайджана произошел курьез в ходе мероприятия в Совете по международным отношениям в Лос-Анджелесе.
Генеральный консул Насими Агаев подошел к трибуне, включил модный ноутбук и с гордостью призвал аудиторию посмотреть панорамы Азербайджана на большом экране, прикрепленном к стене. Однако он с ужасом заметил, что на экране видна лишь застывшая часть картинки. Помощники консула и председатель Совета по международным отношениям бросились на сцену и начали нажимать на всевозможные кнопки, имеющиеся на ноутбуке, поскольку гости с нетерпением ждали презентации. Однако все их попытки оказались тщетными: господину Агаеву не только не удалось показать родную страну, но даже представить свою речь, поскольку текст его выступления был заблокирован в «непокорном» ноутбуке.
Отчаявшийся азербайджанский дипломат начал говорить экспромтом, вытащив из кармана клочок бумаги, на котором он предварительно сделал несколько пометок. Таким было неудачное начало вечера, посвященного демонстрации впечатляющего прогресса Азербайджана и ослеплению аудитории с помощью высоких технологий.
На протяжении всей лекции генконсул казался очень смущенным. Вероятно, ему было непривычно выступать на подобном форуме или же он был раздражен тем, что «в зале присутствовали представители армянской Диаспоры», в том числе – я и группа армян.
Господин Агаев подробно остановился на теме «оккупации» части территории его страны со стороны Армении, имея в виду освобождение Арцаха. Назвав это конфликт «главной проблемой Азербайджана», он с болью отметил о «миллионе азербайджанских беженцев». Тем не менее, он не сумел объяснить, почему правительство, имеющее доход в размере миллиардов нефтедолларов, позволяет, чтобы такое большое количество граждан свыше 20 лет жило в крайней нищете.
Генеральный консул, подражая турецкому режиму, допустил серьезную ошибку, назвав Геноцид армян «так называемым геноцидом». Стоило ли азербайджанскому должностному лицу отрицать Геноцид армян и оскорблять армян, когда его страна уже находится  в безвыходном положении в арцахском вопросе? Почему руководители Азербайджана хотят усложнить свою задачу, связываясь с политикой отрицания Турции и еще больше настраивая против себя армян и уменьшая возможность сесть с ними за стол мирных переговоров?
В своем выступлении господин Агаев, совершенно проигнорировав массовое попрание прав человека в Азербайджане, в том числе и прав национальных меньшинств, лживо представил Азербайджан как страну «религиозной и национальной толерантности». Он продолжил искажать историю, забыв о погромах армян в Баку и Сумгаите, и заявил, что армяне пользовались абсолютной свободой в Советском Азербайджане. Он также представил мусульманский Азербайджан как «одно из древнейших государств, принявших христианство в 313 г.н.э.».
После нескольких, заранее подготовленных, вопросов из аудитории том, как «толерантен» Азербайджан к «горским евреям» и в каких хороших отношениях он с Израилем, председатель Совета по международным отношениям осмотрительно уклонился дать мне право задать вопрос. К счастью, возможность задать вопрос была дана двум другим армянам – председателю Армянского молодежного союза Арутину Арутюняну и председателю Армянского юридического союза Каро Казаряну. Оба подняли вопрос об азербайджанском военнослужащем Рамиле Сафарове, который во время курсов НАТО в Венгрии зарубил топором спящего армянского офицера. После досрочного освобождения правительством Венгрии Сафарова и экстрадиции в Азербайджан, президент Алиев помиловал и чествовал убийцу. Генеральный консул, идиотским образом противореча своему президенту, заявил, что Азербайджан «не оправдывает» преступление Сафарова.
Появление господина Агаева в Совете по международным отношениям дает повод для нескольких вопросов, вызывающих беспокойство. Почему Совет пошел на подобный необычный шаг, пригласив низкого по рангу дипломата - генерального консула, с тем,  чтобы тот представил точку зрения, «противоположную» точке зрения, представленной министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном там же, 24 сентября? Интересно, чем заинтересовал Азербайджан Совет по международным отношениям для обеспечения выступления своего не высокопоставленного дипломата, которое, по-видимому, снизит рейтинг авторитетной организации?
Спустя несколько дней на сайте консульства Азербайджана было помещено выступление господина Агаева: из жестко отредактированного видеоматериала были удалены кадры о сбоях, связанных с ноутбуком. Речь, длившаяся 48 минут, а также время, отведенное на вопросы и ответы, были сокращены до 15 минут.
Инцидент, связанный с ноутбуком генерального консула, характеризует более крупные проблемы Азербайджана. Руководители страны потратили миллиарды долларов на приобретение современной военной техники. Но если они не умеют нажать на правильную кнопку, то новейшие вооружения будут им бесполезны так же, как и ноутбук – господину Агаеву.
Вместо того, чтобы называть армян Диаспоры «главными врагами» Азербайджана, президент Алиев, должен больше беспокоиться по поводу своих дипломатов, которые не могут даже пользоваться ноутбуком. Бездарные чиновники представляют собой гораздо более серьезную опасность для Азербайджана, чем «враги-армяне».