Մարդ-նվագախումբը՝ Գեորգի Գարանյան
Հայկական ծագում ունեցող ռուսաստանյան ականավոր երաժիշտ Գեորգի Գարանյանի փառքն ու ճանաչումն այսօր հիրավի անծայրածիր է, այն չի ենթարկվում որեւէ աշխարհագրական սահմանների։ Նրա հեղինակած ստեղծագործությունները, երաժշտական գործիքավորումներն ու կատարումները հանրահայտ են, ծանոթ են բոլորին։
Իր միլիոնավոր երկրպագուների երեւակայության մեջ նա մնում է տակավին երիտասարդ, առույգ ու եռանդուն։ Դժվար է հավատալ, բայց նա արդեն 75 տարեկան է (ծնվել է 1934 թ. օգոստոսի 15-ին)։ Ոչ միայն երկրպագուները՝ երաժիշտն ինքն էլ ամենեւին չի զգում իր տարիքը եւ այդ մասին միշտ խոսում է մի տեսակ ինքնահեգնանքով։ «Երբ ես իսկապես գիտակցեցի, որ ութերորդ տասնամյակ եմ մտնում, սկզբում սարսափեցի, սակայն այժմ արդեն ընտելացել եմ։ Ճիշտ է՝ 70 տարին ոչ 50 է եւ ոչ էլ նույնիսկ 60։ Երբ որոշ երիտասարդներ ինձ ասում են. այ եթե ես ձեր տարիքում լինեի, - ես նրանց պատասխանում եմ. դուք դեռ իմ տարիքին հասեք, տղաներ։ Չէ որ այս տարիքին հասնելն ինքնին ինչ-որ տեղ սխրանք է։ Ինձ թվում է, որ վաթսունից հետո ինձ մոտ նոր կյանք սկսվեց, թեեւ ընդունված է ասել, որ դա թոշակի տարիք է… Այնուամենայնիվ ես աշխատանքի մեջ ինձ չեմ խնայում եւ չեմ ուզում ինչ-որ ձեւով փոխել իմ կենսական ռիթմը։ Ես հանգստի անցնելու կարիք չեմ զգում։ Այժմ ես երեք մեծ կոլեկտիվ եմ ղեկավարում. Օլեգ Լունդսթրեմի նվագախումբը, «Մելոդիա» համույթը եւ «Բիգ-Բենդը»։ Այնպես որ թոշակի անցնելու մասին մտածելու անգամ ժամանակ չունեմ։ Էստրադան, ջազը դա միայն մասնագիտություն չէ։ Դա կյանքի ոճ է, աշխարհըմբռնում…»։
Իր ակունքների մասին Գարանյանը երբեք չի մոռանում եւ պատմում է այդ մասին հետեւյալ ձեւով. «Իմ ծնողները մոսկվացի են, սակայն հայրս ծնունդով Արեւմտյան Հայաստանից է, այն այժմ Թուրքիայի տարածքում է գտնվում։ Նա հայ էր եւ 1915 թ. հայերի Մեծ եղեռնի ականատեսն ու զոհն էր։ Այն ժամանակ նա կորցրեց իր ծնողներին, քույրերին, եղբայրներին եւ փախավ Ռուսաստան»։ Երաժիշտ-երգահանի հոր անունը Արամ էր, պապու անունը՝ Գեւորգ։ Հենց իր պապու պատվին էլ նա ստացել է իր անունը։
Ապագա երաժշտի ծնողները՝ ինչպես հաճախ է լինում, լավագույն մղումներով դրդված, ուզում էին, որ իրենց զավակը նյութապես ապահովված, հաջողակ եւ հասարակության կողմից մեծ պահանջարկ ունեցող մարդ դառնա։ Հայրը, որը մասնագիտությամբ ինժեներ էր եւ իր մասնագիտությունն ամենալավն էր համարում, երազում էր, որ որդին իր գործը շարունակի։ Իսկ մայրը՝ նա դպրոցի ուսուցչուհի էր, որդուն երաժշտական ապագա էր մաղթում։ Եվ բնականաբար յուրաքանչյուրը «վերմակն իր վրա էր քաշում»։ Իսկ Գեորգին, որպեսզի չվիրավորի ոչ հոր, ոչ էլ մոր զգացումները, որոշեց երկուսի ցանկություններին ընդառաջ գնալ։ Նա ավարտեց Մոսկվայի հաստոցաշինական ինստիտուտը, ստացավ ինժեներ-մեխանիկի դիպլոմ, սակայն ոչ մի օր այդ մասնագիտությամբ չաշխատեց։ Դրա փոխարեն նա աշխատանքի տեղավորվեց «Մոսկոնցերտ» ձեռնարկությունում՝ որպես ալտ-սաքսաֆոնահար։
Կողքից կարող էր թվալ, որ ակնհայտ ու մեծ երաժշտական տաղանդը՝ բազմապատկված նույնքան անտարակույս ու մեծ աշխատասիրությանը, պատանի երգահան-գործիքավորողի ստեղծագործական ուղին պետք է շատ հարթ ու դյուրին դարձնեին, եւ որ նա պարզապես դատապարտված է հաջողակ, ճակատագրով շոյված, ինչպես ասում են, իր բախտից առաջ ընկած մարդ դառնար։ Բայց արի ու տես որ ամեն ինչ այնքան էլ այդպես չեղավ։
1958 թ. Գարանյանը իր համար անչափ անսպասելի հրավեր է ստանում Օլեգ Լունդսթրեմից։ Այդ ժամանակից էլ Համամիութենական ռադիոյով ավելի ու ավելի հաճախ են սկսում հնչել Գարանյանի ջազային կոմպոզիցիաները, որոնք լայն ճանաչում են բերում երիտասարդ երգահանին եւ նվագախմբին։ Եվ քանի որ եթերում հնչող երաժշտությունը սեփական եւ օտար երկրների սահմանները չի տարբերում, Գարանյանի ստեղծագործությունները սկսում են հաղորդվել նաեւ արտասահմանյան ռադիոկայաններով եւ նրան միջազգային փառք են բերում։ Բնական է, որ դա չէր կարող դուր գալ գաղափարախոսական կաղապարներով առաջնորդվող խորհրդային ղեկավարներին, երաժշտական քաղաքականությունն իրագործողներին։ Խորհրդային ղեկավարների պատասխան «ակցիան» իրեն երկար սպասել չստիպեց։ Գարանյանի նվագախումբը ցրեցին, իսկ մամուլում թունոտ ու նենգ լրատվություններ տպագրվեցին, որոնցում երաժիշտները բնութագրվում էին որպես «երաժշտական ստիլյագներ» ու «տհասներ», իսկ նվագախմբի մասին ասվում էր, որ այն իրենից «ինքնուրույնության կորստի ցայտուն օրինակ է ներկայացնում»։ Եվ որպեսզի հասցվող հարվածը ավելի ուժգին, տպավորիչ լինի, վերջում ավելացվում էր. «Միայն զարհուրանք է առաջացնում այդ երկարամազ օտարամոլների հագուստը՝ նեղ տաբաթներն ու էքստրավագանտ բաճկոնները»։ Դա հենց այն նույն չափից դուրս աչալուրջ «երաժշտագետներն» էին, որոնք երկար տարիներ ամեն կերպ վարկաբեկում էին Էլվիս Փրեսլիին, բիթլներին, Ջոնի Հոլիդեյին, խոչնդոտելով նրանց երգերի տարածմանը Խորհրդային Միությունում։
Պատմությունը կրկնվելու հատկություն ունի։ 1966 թ. Գարանյանը գլխավորում է Համամիութենական Ռադիոյի էստրադային նվագախումբը։ Եվ կրկին նվագախմի վարկանիշը սրընթաց աճում է, այն արտասահմանյան շրջագայության բազմաթիվ հրավերներ է ստանում, մասնակցում է էստրադային եւ ջազային երաժշտության ամենապատվավոր փառատոներին։ Հետզհետե նվագախմբի փառքն ու ճանաչումը հիրավի միջազգային չափերի է հասնում։
Գեորգի Գարանյանի ստեղծագործական գործունեության ամենաբեղմնավոր շրջանը, բարձրակետը կապվում է «Մելոդիա» համույթի հետ։ Երգահանը իր ղեկավարած համույթի համար բազմաթիվ փայլուն կոմպոզիցիաներ է գրում, որոնք կատարվում են նրա նույնքան փայլուն գործիքավորմամբ։ Առանց որեւէ չափազանցության կարելի է ասել, որ մեր մոլորակի վրա դժվար թե գտնվի հանրամատչելի երաժշտության հետ քիչ թե շատ ծանոթ որեւէ մարդ, որը երբեք լսած չլինի Գեորգի Գարանյանի ղեկավարած նվագախմբի կատարումները։ «Մելոդիա» համույթը նվագակցում էր բազմաթիվ աշխարհահռչակ երգիչների, թողարկել է պարային մեղեդիների եւ ջազային կոմպոզիցիաների բազմաթիվ ձայնագրություններ։ Ժանրային առումով Գարանյանի եւ նրա ղեկավարած համույթի հետաքրքրությունների շրջանակը բավական լայն է, այն ընդգրկում է ամեն տեսակի երաժշտություն՝ սվինգից մինչեւ ռոք-ն-ռոլ։ «Մելոդիա» համույթի երաժշտական նվագակցությամբ են թողարկվել պարզապես անթիվ-անհամար մանկական երգերի, հեքիաթների եւ մուլտֆիլմերի ձայներիզներ, ռուսական ժողովրդական երգերի մշակումներ, հանրահայտ երգերի կատարումներ, գեղարվեստական կինոնկարների հնչյունային ձեւավորումներ։
Գեորգի Գարանյանը երեսունից ավելի կինոնկարների երաժշտության հեղինակ է։ Հետաքրքրական եւ ուշագրավ մի հանգամանք՝ այդ կինոնկարներից շատերը դեռեւս ապրում են միլիոնավոր մարդկանց հիշողության մեջ բացառապես միայն վառ, անմոռանալի երաժշտական ձեւավորման շնորհիվ։
Շուրջ երեք տարի Գեորգի Գարանյանը գլխավորում էր Մոսկվայի կրկեսի նվագախումբը, ուր եկել էր Յուրի Նիկուլինի հրավերով։ Նրա երաժշտությունը բազմաթիվ կրկեսային կատարումների համար շրջանառության մեջ է առ այսօր։
1991 թ. Գարանյանը վերջապես իրագործում է իր վաղեմի երազանքը՝ ստեղծում է Մոսկովյան Բիգ-Բենդը։ Այդ նվագախմբի կազմի մեջ են ընդգրկվում երկրի ամենաարհեստավարժ ջազային երաժիշտ-կատարողները։ Գոյատեւելով չորս տարի եւ շոշափելի հետք թողնելով ջազային երաժշտության մեջ, Բիգ-Բենդը մնում է առանց ֆինանսավորման, եւ ղեկավարը ստիպված է լինում լուծարել այն։
2003 թ. Գեորգի Գարանյանը կրկին վերադառնում է Օլեգ Լունդստրեմի ջազային նվագախումբ, սակայն այս անգամ արդեն գլխավոր խմբավարի պաշտոնում։ Նա պատրաստում է մի քանի թեմատիկ համերգային ծրագիր, կատարում է է Քաունթ Բեյսիի կոմպոզիցիաները, ինչպես նաեւ մշակում եւ գործիքավորում է Վերդիի, Պուչինիի, Շուբերտի եւ այլ դասականների ստեղծագործությունները։
Իսկ մեկ տարի անց՝ 2004-ին, Գարանյանը վերաստեղծում է «Մելոդիա» համույթը։ Նա նորովի է գործիքավորում եւ ձայնագրում հանրահայտ եւ սիրված երգերը դասական կինոնկարներից, ինչպես «Ադամանդե ձեռքը», «Հաջողության ջենտլմենները», «Երկկենցաղ մարդը», «Ճակատագրի հեգնանքը»։
Գարանյանի վերջին ձայնագրություններից է նրա հիթային կատարումների լազերային խտասկավառակը, որն անվանել է «Ստուգված է ժամանակով»։ Իսկ մյուս վերջերս կատարած ձայնագրության՝ «Օրեգոն» հայտնի ամերիկյան խմբի եւ Չայկովսկու անվան Մեծ սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ թողարկած ալբոմի համար Գարանյանին շնորհվել է աշխարի թերեւս ամենապատվավոր երաժշտական մրցանակը՝ «Գրեմին»։
Գեորգի Գարանյանը էստրադային եւ ջազային երաժշտության բազմաթիվ խոշոր փառատոնների դափնեկիր է, «Նիկա» կինոակադեմիայի իսկական անդամ է, Ռուսաստանի Դաշնության ժողովրդական դերասան։ Մոսկվայում, Փառքի Ծառուղու տարածքում հիմնադրված է ականավոր երաժշտի անվանական «աստղը»։
Եվ այնուամենայնիվ, ո՞վ է նա՝ կատարող ալտ-սաքսաֆոնահար։ Երգահա՞ն։ Գործիքավորո՞ղ։ Խմբավա՞ր։ Եվ կարո՞ղ է արդյոք այս ամենը, նրա ստեղծածն ու կատարածը, տեղավորվել մի մարդկային կյանքի մեջ։ Ինչպես տեսնում ենք՝ կարող է։ Սակայն միայն մի դեպքում՝ եթե դու մարդ-նվագախումբ ես։

Георгий Гаранян: человек-оркестр
Слава и известность, которыми пользуется сегодня выдающийся российский музыкант армянского происхождения Георгий Гаранян, поистине безграничны. Его исполнительское мастерство, созданные им музыкальные произведения и аранжировки известны и любимы всеми.
В воображении миллионов своих поклонников он остается молодым, полным сил, энергичным человеком. Трудно поверить, что Гараняну уже 75 (он родился 15 августа 1934 г.). И не только поклонники, но и сам музыкант не чувствует своего возраста и говорит об этом с некоторой долей самоиронии. “Когда я действительно осознал, что размениваю восьмой десяток, то сперва ужаснулся, но сейчас уже привык. Правда, 70 лет – это не 50 и даже не 60. Когда некоторые молодые люди говорят мне: вот если бы я был в вашем возрасте, я им отвечаю: ребята, вы еще доживите до моего возраста. Ведь дойти до этого возраста само по себе подвиг. Мне кажется, после 60 у меня началась новая жизнь, хотя принято говорить, что это пенсионный возраст… Тем не менее я не привык щадить себя в работе и не хочу каким-то образом менять свой жизненный ритм. Я не нуждаюсь в отдыхе. Сейчас руковожу тремя большими коллективами – оркестром Олега Лундстрема, коллективом “Мелодия” и Биг-бендом. Так что у меня нет времени даже думать об уходе на пенсию. Эстрада, джаз – это не только профессия. Это образ жизни мировосприятие…“
Гаранян никогда не забывает о своих корнях. Вот что он рассказывает о своих родителях: “Мои родители москвичи, однако отец родом из Западной Армении, которая сейчас находится на территории Турции. Отец был армянином, очевидцем и жертвой Геноцида 1915 года. Тогда он потерял своих родителей, сестер, братьев и сбежал в Россию”. Отца музыканта звали Арам, деда – Геворк. Свое имя он получил именно в честь деда. Родители будущего музыканта, как это часто бывает, движимые благими намерениями, хотели, чтобы их сын стал материально обеспеченным, успешным и востребованным в обществе человеком. Отец, инженер по специальности, считал свою профессию самой лучшей и мечтал, чтобы сын продолжил его дело. А мать, школьная учительница, желала для сына музыкального будущего. Каждый “тянул одеяло на себя”. А Георгий, чтобы не обидеть ни отца, ни мать, решил пойти навстречу желаниям обоих. Он окончил Московский станкоинструментальный институт, получил диплом инженера-механика, но ни одного дня по этой специальности не проработал. Вместо этого Гаранян устроился саксофонистом в “Москонцерт”.
Со стороны могло показаться, что большой музыкальный талант, помноженный на такое же трудолюбие, сделают творческий путь юного композитора-инструменталиста легким и гладким, что он просто обречен быть успешным и обласканным судьбой. Но все происходило не совсем так.
В 1958 году Гаранян получил крайне неожиданное для себя приглашение от Олега Лундстрема. Именно с того времени на волнах Всесоюзного радио начали звучать джазовые композиции Гараняна, которые принесли молодому композитору и оркестру широкую известность. А поскольку звучащая в эфире музыка не имеет границ, то произведения Гараняна начинают передавать и зарубежные радиостанции, что приносит ему международную славу. Естественно, это не могло понравиться советским руководителям и проводникам музыкальной политики, которые руководствовались идеологическими стереотипами. Ответная реакция советских руководителей не заставила себя долго ждать. Оркестр Гараняна разогнали, а в прессе появились язвительные публикации, в которых музыкантов называли “музыкальными стилягами”, а об оркестре говорилось, что он представляет собой “пагубный пример утери самостоятельности”. А чтобы нанесенный удар оказался особенно болезненным, в конце было добавлено: “Мы с отвращением наблюдаем за длинноволосыми стилягами в утрированно узких брюках и экстравагантных пиджаках”.
Это были именно те бдительные “музыковеды”, которые долгие годы всячески поносили Элвиса Пресли, “Битлз”, Джонни Холлидея, препятствуя распространению их песен в Союзе.
История имеет обыкновение повторяться. В 1966 г. Гаранян возглавил эстрадный оркестр Всесоюзного радио. И вновь рейтинг оркестра начал стремительно расти, он получил многочисленные приглашения отправиться на зарубежные гастроли, участвовал в самых престижных фестивалях эстрадной и джазовой музыки. Слава и признание оркестра постепенно приобретали поистине международный масштаб.
Самый плодотворный период творческой деятельности Георгия Гараняна связан с ансамблем “Мелодия”. Для руководимого им коллектива композитор пишет многочисленные блестящие композиции, которые исполняются в его столь же блестящей аранжировке. Без преувеличения можно сказать, что среди поклнников популярной музыки во всем мире вряд ли можно найти человека, который никогда бы не слышал исполнения оркестра Георгия Гараняна. Ансамбль “Мелодия” аккомпанировал многим всемирно известным певцам, выпустил многочисленные пластинки с записями танцевальных мелодий и джазовых композиций. В жанровом плане круг интересов Гараняна и руководимого им ансамбля был достаточно широк и включал самую разнообразную музыку – от свинга до рок-н-ролла. Под управлением Гараняна ансамбль “Мелодия” записал пластинки с детскими песнями, музыкой к сказкам, мультфильмам, художественным фильмам. Георгий Гаранян является автором музыки к более тридцати кинокартинам. Многие из них до сих пор живут в памяти миллионов людей благодаря исключительно яркому и незабываемому музыкальному оформлению.
Почти три года Георгий Гаранян возглавлял оркестр Цирка на Цветном бульваре, куда пришел по приглашению Юрия Никулина. Его музыка ко многим цирковым номерам звучит по сей день.
В 1991 г. Гаранян, наконец, осуществил свою давнюю мечту – создал Московский Биг-бенд. В состав этого оркестра вошли самые профессиональные джазовые музыканты-исполнители. Просуществовав четыре года и оставив заметный след в джазовой музыке, Биг-бенд остался без финансирования, и руководитель вынужден был распустить коллектив.
В 2003 г. Георгий Гаранян вернулся в джазовый оркестр Олега Лундстрема, однако на этот раз в качестве главного дирижера. Он подготовил несколько тематических концертных программ, исполнил композиции Каунта Бейси, обработал и аранжировал прозведения Верди, Пуччини, Шуберта и других классиков.
Спустя год, в 2004-ом, Гаранян вновь создает ансамбль “Мелодия”. Он делает аранжировки любимых песен из старых советских фильмов – “Бриллиантовая рука”, “Джентльмены удачи”, “Человек-амфибия”, “Ирония судьбы”.
К последним записям Гараняна относится лазерный диск с его исполнениями хитов, который был назван “Проверено временем”. А за выпущенный недавно альбом, записанный совместно с известной американской группой “Орегон” и Большим симфоническим оркестром имени Чайковского, Гараняну была присуждена, пожалуй, самая почетная музыкальная премия – “Грэмми”.
Георгий Гаранян – лауреат многих крупных фестивалей эстрадной и джазовой музыки, действительный член Киноакадемии “Ника”, Народный артист Российской Федерации. В Москве, на Аллее Славы заложена именная плита-звезда в честь выдающегося музыканта.
И тем не менее, кто он, Георгий Гаранян? Исполнитель? Саксофонист? Композитор? Аранжировщик? И возможно ли, чтобы все созданное и исполненное им, умещалось в одной человеческой жизни? Как видим, может. Но только в одном случае: если ты – человек-оркестр.